חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נתניהו, ליברמן וזכויות ההצבעה של היורדים

נושאים איכות השלטון, פוליטי, פוליטישוק ב 14.02.10 5:08

רפורמות, רפורמות, ממשלתם של ראה"מ ח"כ בנימין נתניהו ושר החוץ ח"כ אביגדור ליברמן היא ממשלת העיצוב מחדש, ממשלת הרפורמות. עכשו על הפרק רפורמה בחוק הבחירות, תבואנה הקלפיות אל היורדים במחוזות ירידתם ובא לציון גואל, או גועל
מאת: הני זובידה

הנה זה בא!

מה שמבטיחים צריך לקיים! וכעת מחויבת ממשלת נתניהו לקיים את החוזה הקואליציוני שחתמה עליו – ובמקום הראשון רפורמות הצבעה. זה קצת מדהים והרבה תמוה שנציגינו מתחייבים לדלל את כוח האזרחים, אלו שבחרו בהם, מתוך רצון להגיע ולשמר את השלטון. אך ניחא, לעניין זה, הבה ונבחן את הרעיון התורן – אולי בסופו של יום עלינו להודות שזה לא חוק הנאמנות שעלה על שולחן הממשלה, מי יודע?

על מה כל הדרמה?  ובכן, ההצעה העדכנית היא לשנות את חוק הזכות להצבעה ולהרחיב אותו לכל הישראלים בעולם, כולל אלו שבחו"ל. אך, חס וחלילה, לא מדובר בכל ישראלי באשר הוא, אלו, בהשפעת חוק הנאמנות, לפי ההסכם בין הליכוד לישראל ביתנו הנהנים מזכות זו יהיו ישראלים ששרתו בצבא, אך היות וברור כי חוק מסוג זה לא יעבור, שונה נוסח החוק וכעת עומד על הדבר הבא "בוחר הרשום בפנקס הבוחרים שהוא בעל דרכון ישראלי בתוקף במשך עשר שנים" זכאי להצביע בבחירות הכלליות.

אז  בואו ונבחן את בעיתיות הנושא, שהרי ישנן מדינות רבות שמאפשרות לאזרחים שנמצאים מחוץ למדינה ביום הבחירות הכלליות להצביע – ארה"ב, אנגליה וגם ניו-זילנד הן דוגמאות מוכרות. דא עקא, המצב במדינות אלו הוא שונה, נתחיל עם הדוגמא האהובה על כולם בישראל ארצות הברית – שהרי רבים חושבים שאנו המודל הקרוב ביותר לחקות מדינה זו – בארה"ב נכון לבחירות 2008 נרשמו כ-132,000,000 מצביעים בבחירות לנשיאות בשנת 2008 (כמעט פי שניים יותר מאשר בחירות לקונגרס — בעיקר בשל השיטה) , אלו היוו כ-62% מסך המצביעים האפשריים,. נניח כי בכול יום נתון נמצאים כ-10,000,000 אמריקאים מחוץ לארה"ב (מספר גבוה הרבה יותר מהאמיתי) בחישוב כללי זה יוצא פחות מ-10% מסך כלל הבוחרים שהצביעו. בהנחה כי לא כולם רשומים ולא כולם זכאים להצביע (גיל וכו') אם יש מביניהם 2 מיליון שמגיעים לקלפיות בכול העולם, בחישוב כללי הם יהוו פחות משני אחוז מכלל המצביעים – וגם אם רובם יצביעו באופן מוטה לחלוטין, לכל הדעות השפעתם בכל מערכת בחירות תהא מזערית. בריטניה, "אחותנו התאומה" השנייה מציגה טיעון זהה לגבי המצביעים מחוץ לארץ.

לגבי ניו-זילנד.  במדינה זו, שבה מספר הכבשים גדול ממספר האנשים והאיום החמור ביותר הוא החור באוזון, לפוליטיקה יש חשיבות משנית לחלוטין. על כן, ללא שום קשר לחישובי גודל או מספר המצביעים מחוץ לארץ שישתתפו בבחירות, הפוליטיקה אינה עוסקת בהכרעות הרות גורל ועל כן הנושא אינו מרכזי.

נחזור למחוזותינו.  בישראל חל בשנים האחרונות שינוי דמוגרפי ברור.  העלייה מבריה"מ לשעבר וכמו כן "האיום הדמוגרפי", בשל השינוי באחוז הלא יהודים בארצנו, הביאו אנשים לחשוב על פתרונות ל"בעיה". חלקם דנו במתן זכות בחירה לישראלים מוץ לארץ. הבעיה היא שמדינת ישראל אינה סופרת עוזבים, או בכינוי הגנאי היותר ידוע "יורדים". היות ואת ישראל לעולם לא ניתן לעזוב, ראו מקרה מערכון הגשש – "אנחנו אוטוטו חוזרים לארץ רק הילד גומר אוניברסיטה, אנחנו כבר על המזוודות בן כמה הילד? חצי שנה, אבל אוטוטו" זהו הלך הרוח שמנחה חלק מהאנשים העומדים מאחורי הצעה זו. אולם אלו נרדמו מתי שהוא באמצע שנות השמונים.

מלבד לעובדה, שזה עומד בניגוד לכל האתוס הציוני וההגשמה (אך על אלו אינני עומד לסנגר), ישנו שינוי מהותי בתפוצה היהודית בחו"ל. נתחיל בזו שעזבה את בריה"מ והגיעה לישראל, אולם אחרי תקופה של "אי-הסתגלות" עזבה למחוזות אחרים, בעיקר לארה"ב – כל אלו יהיו זכאי הצבעה. מחזות סוריאליסטיים או אבסורדיים, תלוי בהשקפה, כמו שלטי הבחירות לנשיאות גרוזיה שנראו לאורך איילון לפני כשנה, יהיו מחזה שכיח "בברייטון ביץ'" בברוקלין ואני בטוח שעל התמונה תתנוסס דמותו של ליברמן עם כיתוב ברוסית – לא כל כך בטוח שנאמנות תוזכר שם אולי עצמה ולאומנות אך לא נאמנות…

ככלל הדעה הרווחת היא שמדובר בכמיליון ישראלים שחיים מחוץ לגבולות המדינה, מתוכם ישנם בין 500 ל-600 אלף בעלי זכות בחירה. בסך הכול בישראל ישנם כ- 3,500,000 מיליון בעלי זכות בחירה, והחשבון הוא די ברור, כעשרים אחוז יצטרפו למניין הקולות. זהו דילול ברור של הקולות בישראל. הטיעון, שבא מהליכוד, בדבר בדיקת העניין והטענה כי קולות אלו לא יהיו מוטים הוא ריק מתוכן ללא שום בדיקה מקדמית – היות ורוב אלו שבהם מדובר הם יהודים ולא ערבים, באופן מיידי זהו דילול חמור של קולות הערבים לכנסת.

הנקודה האחרונה שברצוני להעלות היא נושא הזכות להכריע, אמנם ישנה השאלה מה יעשו אלו שלא מתגוררים בחו"ל ונמצאים מחוץ לישראל בזמן בחירות, אני מעריך כי מספר זה בטל בשישים, וכי הוא מתפלג שווה בשווה בין מצביעי המפלגות השונות. אלו יכולים לעשות החלטה מודעת שלא לטוס בזמן הבחירות ואלו שלא יכולים לדחות, נו זבש"ם. אך השאלה האם אנו נעמוד בפני הסכם שלום או מלחמה לא יכולה להיות מוכרעת מן החוץ, לא על ידי אלו שלא קשרו את גורלם עם מקום זה. עם כל הכבוד לאלו שעדיין ששומרים על קשר ובאים לבקר פעם בשנה אנחנו אלו שנצטרך לשאת בנטל, אז לא בבית ספרי.

ולסיום יש לי רעיון שבא מארה"ב בימיה הראשונים no taxation without representation”" לכל אלו שחושבים שזהו רעיון מעולה ממגוריהם בניכר, אתם יודעים מה אין שום בעיה רוצים להצביע, שלמו מיסים גם כאן, חלקו עימנו את חובותינו, שלחו את ילדיכם להתגייס בגיל 18 לשלוש שנים במקום קולג', אז נראה מי ירוץ להצביע!

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

16 תגובות

 1. על זכות הצבעה לישראלים בחו"ל « מאסף :

  […] נתניהו, ליברמן וזכויות ההצבעה של היורדים – הני זובידה […]

 2. דניאל :

  רוב האנשים האלה ברחו מהארץ כי אין כאן סוציאליזם כמו שצריך, ועל המדינה השתלטו ניאו ליבראליים ובעלי הון.
  אם לא ניתן להם זכות בחירה – איך הם יעזרו לנו להפוך את ישראל בחזרה לסוציאל דמוקרטיה?

 3. דניאל :

  ואם המבחן ל"מי זכאי להצביע" או לא זה "מי גר כאן", אז למה אין לפלסטינים, או לעובדים הזרים זכות בחירה?

  ומה עם כל הישראלים שבאמת לא גרים בארץ? האם לא מגיעה להם זכות בחירה בשום מקום? הרי בארץ אין להם, וגם במדינות שהם גרים בהם אין להם.
  זו דמוקרטיה?

 4. דניאל ר. :

  לעניין המאמר:
  אני מסכים.

  דניאל:
  1. אני חושב שאתה לא מעריך נכונה את המוטיבציה של ישראלים לעזוב.

  2. הקריטריון לזכות ההצבעה הוא "שותפות לאחריות". עובדים זרים שנמצאים פה באופן זמני לא נושאים באחריות בטווח הארוך. ואם הם נשארים כאן שנים רבות ראוי שיקבלו אזרחות וישתתפו בהחלטות. פלסטינים נושאים באחריות להחלטותינו אנו ולא משתתפים בקבלתן, וזה בדיוק מה שרע בכיבוש – הם אזרחי המדינה בעל כורחם אך חסרים את הכח להשפיע על גורלם.

  3. לישראלים שלא גרים בארץ יש זכות הצבעה בארץ. אם חשוב להם להשפיע – הם מוזמנים לבוא ולבקר את משפחתם אחת לארבע שנים.

 5. דניאל :

  ולישראלי שעזב את הארץ ל5 שנים כדי להתפרנס בגיל 23, אחרי צבא, במטרה להתחתן ולהוליד כאן ילדים בגיל 28, אין שותפות באחריות? אין לו אחריות לטווח ארוך?

  אין שום סיבה לסבסד חברות תעופה במיליוני שקלים בטיסות סרק לארץ, אם אלה יכולים להצביע בשגרירויות.

 6. ק. טוכולסקי :

  כ הדיון מיותר, אחרי שיישמו את החוק פעם אחת ויגלו שמי שהולכים להצביע הם בעיקר שמאלנים זועמים וחרדים שחיים בחו"ל בליכוד ימהרו לבטל אותו.
  ובכל זאת, ממשלת נתניהו חיה מיום ליום ומשליפה לשליפה, כן ראוי לא ראוי, כהחלטה בודדת ללא בדיקה מקיפה של המבנה הפוליטי וכמה אנשים חיים פה בכלל, ומה הזכויות שלהם העסק לא ראוי.
  גרמניה לדוגמא מאפשרת לאזרחיה החיים בחול להצביע רק בתנאי שב-25השנים האחרונות חיו בתחומיה לפחות שנה. אזרחי ארצות הברית מצביעים בכל העולם גם כאשר הם לא התגוררו בה מעולם. כן ראוי לא ראוי, שאלה טובה, אבל הספין התורן מוכיח רק שנתניהו ממשיך להתקדם בהורדות מיסים, חיסול מדינת הרווחה והפרטות תוך ביצוע ספינים מרשים שמותיר לתקשורת במה לעסוק במקום במה שהוא באמת עושה.

 7. לקסי :

  כמו שכתבתי במקום אחר, כל העניין הוא ספין בכדי להסיח את תשומת הלב מחיסול התכנון.
  אבל – גם כמו אצל המלצר ההוא – בשיטת "אם יילך…"

 8. הני :

  אז בקיצור ולעניין:

  1. לא לא ברחו בגלל שאין כאן סוציאליזם – לא כולם לפחות לחלק פשוט נמאס שהכול כאן יותר מידי אלים ושיש בלאגן לא נורמלי וחו"ל נראה כאחלה אופציה רגועה! והאמן לי שזו שטות לשייך את כל היורדים לסוג מסוים של בוחרים כולם עוזבים שמאל ימין ליברלים וסוציאליסטים…אני רק בטוח שיש שם יותר יהודים מערבים…

  2. דניאל המבחן הוא דואלי אתה יודע מותר, לגור ואזרחות! זה מה יש אתה יודע חוק וכאלו דברים בטלים אך מחייבים….לסבסד חברות טיסה זה רע בעיקר לסביבה — מי שנוסע לחו"ל לכמה שנים לא ישתתף בבחירות (כך אני עשיתי בזמן שהותי בארה"ב) לא מתאים ורוצה לקחת חלק שישארו כאן. ואם לא קראת את הנושא של כבר חוזרים מתי ועוד חזור לטור…

  3. חן — מעניין מניין אתה יודע את זה! האם אתה דמוגרף? ספרת את האנשים? יש לך מידע שאין לכולנו? מניין זה בא? הייתי ממליץ להתמקד בעובדות הידועותלנו ולא סתם להמציא דברים על מנת לנגח את נתניהו — כאילו ששממשלת ברק עשתה יותר לטובת המעמדות החלשים…או אולי ממשלות הסטוריות יותר…אנא לא צריך לשקר וליצצור הסטוריה אלטרנטיבית…עובדות בבקשה, עובדות.

  4. לקסי ואללה לא הבנתי מצטער…

  אני מקווה שזה בקיצור
  הני

 9. לקסי :

  הני יקירי,
  סדר היום האמיתי של נתניהו נמצא כולו במישור הכלכלי (אנטי) חברתי.
  את קיצוצי המס לעשירים תוך ביטול שיירי מדינת הרווחה הוא מתרץ במשבר הגלובלי ובזריית חול של תוספת כמה שקלים למשפחה על-ידי הקטנת המע"מ.
  נותר לו עניין הקבלנים הגדולים שאותם צריך לפרנס בבנייה של וילות בכל אתר נוף ושכונות "יוקרה" במקומות שבהם הן תיצורנה מצבים בלתי אפשריים.
  הפיגוע הראשון היה העיצוב מחדש של חוקי הבעלות על הקרקע (הפרטת הקרקעות).
  הפיגוע המתוכנן עכשו הוא ביטול חסמי התכנון המרחבי.
  נגד שני הפיגועים עומדים פעילי התכנון והירוקים לכיתותיהם השונות.
  הירוקים הקימו מטה לתכנון אחראי והם נשמעים יותר ויותר.
  התירוץ החלול של "סגירת המרפסת" כבר נוצל לזרא בפיגוע הקודם.
  מה שנותר בארגז התחמושת הוא הסחת דעת הציבור מדיון מעמיק בעניין לא פשוט (חוק התכנון והבנייה הוא מהמסובכים – אם לא המסובך – שבחוקינו).
  איך מסיחים את דעת הציבור? שולפים משהו שפשוט יותר להתעסק בו – במקרה שלנו הצעה לאפשר לנוטשי החיים כאן להשפיע על גורלנו. הסיכוי של חוק כזה לעבור בכנסת קטן מאוד, אבל בשבועיים שנותרו לדיון הציבורי בחוק ביטול התכנון הציבור יתעסק בשטויות הזויות (הצבעת היורדים, מחלקת עסקים לח"כים וכיו"ב ספינים) ובינתיים ביבי ואטיאס ידחפו את חוק העשרת הקבלנים (באורווליאנית: עיצוב מחדש – רפורמה – בחוק התכנון והבנייה).
  אם דרוש הסבר נוסף אשמח להוסיף, אבל נראה לי שדי להפעם.

 10. הני :

  לקסי נושא חשוב אבל קצת חד מימדי ודטרמיניסטי הטיעון שלך…הייתי שמח לקרוא עוד אבל להתמקד רק בנושא הזה ולהזניח הכול נראה לי פשוט מידי
  הני

 11. איתי :

  לקסי,

  אולי אני טועה אך התחושה שלי היא שגם לקואליציות (היו כידוע שתיים – אחת כחולה כתומה ואחת אדומה ירוקה) שניהלו את המאבק בהפרטת הקרקעות יש חלק בדממה, משום שלא נותרה להן רוח במפרשים ולא נותרו להם שפנים בכובע.

  לעומת הקמפיין המאורגן (סליחה שניים) בשטח, ברשת ובכנסת נגד הפרטת הקרקעות, אנחנו לא רואים עכשיו כמעט כלום, מלבד כמה הצהרות לתקשורת של ארגונים, כמה בלוגרים שכותבים מיוזמתם (תכנון עירוני בירושלים – מומלץ http://planning-jerusalem.blogspot.com/2010/02/blog-post_11.html)

  אני בהחלט מסוגל להבין את חוסר האנרגיה. הרי יחסי הכוחות בכנסת נותרו בעינם, ואם כבר, נהיה יותר גרוע (וילף במקום פינס). אם ברורה מראש תוצאת ההצבעה, לשם מה לנהל מאבק?

  המסקנה היא שאי אפשר להאשים את היריב (או את תקשורת-ההון) בהפסד שלנו. "המחנה החברתי" כשל פוליטית, וגם בת בריתו העיקרית למאבק בהפרטה (קדימה, משענת קנה רצוץ בהקשר להפרטות…) נמצאת באופוזיציה ומעמדה מעורער. אין לנו מה להלין על טריק זה או אחר של מר נתניהו. הגיע הזמן שניקח אחריות לכשלונות שלנו ונפסיק להאשים את כולם חוץ מאת עצמנו.

 12. הני :

  איתי כל מילה בסלע! אולי הגיע רגע האמת פשוט להתחיל לעבוד בלי האשמות כלל…הני

 13. להני :

  תודה על המחמאה, הבעיה היא שמעבר ללהגיד שצריך לבנות כוח ממשי במקום להתבכיין (או בניגוד לבניית מבנים שהם מעמיקים ויפים אך מחוסרי כוח), אני מתקשה להצביע על פתרון קונקרטי.

  אי אפשר לבנות מפלגה סוציאלדמוקרטית מלמטה בהתארגנות אזרחים, הפוליטיקאים בעלי הפוטנציאל לעשות זאת משותקים או חלשים או גרוע מזה, וסתם להמתין על הגדר שמשהו יקרה – זה הימור מסוכן. אז מה עושים תכל'ס?

  ר' בתגובה כאן: http://www.blacklabor.org/?p=16577#comment-309496

 14. הני :

  איתי צריך להקדיש זמן ולהתחיל בהתארגנויות מקומיות, אני מוכן לשבת עם עוד עשרים איש ולהתחיל את ההתארגנות – חוגי בית ואיסוף אנשים. מכול מקום ובעלי כל דיעה ליותר מידי אנשים נמאס וכעת הזמן לארגן אותם.
  כמובן שגם צריך קמפיין תקשורתי שגם אותו ניתן לארגן.

  אולי כדאי להוציא קריאה פומבית בתאר ולראות מה ילד יום…
  הני

 15. להני :

  צודק אלף אחוז.

  אני בקשר עם אנשים שהולכים בכיוון הזה. ייצרו איתך קשר.

 16. הני :

  אחלה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.