חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם העובדים הם שכירים או סחורות?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מידע על פעילויות ב 11.02.10 6:00

הפילוסוף ד"ר יפתח גולדמן ירצה ביום שלישי ה-16.2.10 בשעה 19:00, בסינמטק תל-אביב, במסגרת מפגש הנקרא "העבודה השכירה או כוח-העבודה כסחורה"

במסגרת המפגש יוקרן הסרט "סיפורי ת"א" (ישראל, 1992). מפגש זה מתקיים במסגרת סדרת הרצאות וסרטים העוסקת בעבודה בחיינו, המשותפת למכללה החברתית כלכלית ולסינמטק ת"א.

ההרצאה תעסוק בהתהוותה של העבודה השכירה ותנסה לעמוד על האופן שבו הפכה העבודה תוך כדי המהפכה התעשייתית לעבודה השכירה שעיצבה את החברה המודרנית ל 'חברת פועלים'. מהי המשמעות של חברת פועלים והאם העובדים- וגם העצמאים שבהם  הינם שכירים או סחורות?

סרטה של איילת מנחמי "סיפורי תל אביב" ייזכר כסרט נוסטלגי מתחילת שנות התשעים בתל אביב, על חייהן של שלוש נשים תל אביביות. התבוננות בהתרחשויות בסרט מביאה לנקודת מבט נוספת העוסקת בעולם העבודה. אם נתייחס להיבט של קריירה בחייהן של הגיבורות, אז בסך הכול שלושתן מנסות להיות עובדות חרוצות. בתוך ומאחורי שלושת הסיפורים, מתקיים כל הזמן דיאלוג בין מי שהוא עצמאי, או פרילנס לעבודות שכירות "מסורתיות".

שרונה הסטייליסטית היפה (יעל אבקסיס) עובדת כ"פרילנס", היא עצמאית, אך לוקחת איתה את העבודה לכל מקום, כלומר מסתובבת עם הציוד שלה כולו לכל מקום, וכשהיא כבר מגיעה באמת לעבודה, היא נרדמת. באופן מעניין מהווה שביתת עובדי הזבל בעיר רקע לאורך כל סיפורה.

בסיפור השני של הסרט מתוארת עיתונאית (רותי גולדברג) שלא צריכה להגיע למשרד, המפוטרת בהינף הודעת ביפר אחת ומנהלת קריירה באמצעות טלפון ציבורי. היא נתקלת במגוון של עובדים מסוגים אחרים לגמרי – כבאים, מתנדבים, רופאים, סבלים, עובדי עירייה. כל אלו עובדים בתוך מערכות מסודרות שיש בהן סדר יום והגדרת תפקיד ברורה. הכול שונה מאוד מעולמה האידיאי שבו צריך להציל חתול באמצע היום.

בסיפור השלישי, תקווה השוטרת (ענת וקסמן) היא אישה שבדרך כלל אינה עושה מה שבא לה. אבל הפעם היא מחליטה לעשות את מה שמנוגד בכל תוקף למדים שהיא לובשת ומחליטה לקחת בני ערובה כדי שבעלה שעזב אותה ייתן לה גט. תקווה השכירה נאלצת בסופו של דבר לאבד את העבודה, שנדמה שהיא הדבר היחידי הבטוח בחיים שלה .

ד"ר יפתח גולדמן הוא חבר ב-יסו"ד, מלמד בחוג לפילוסופיה ובחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב, במכללה לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים ובאקדמיה לאמנות "בצלאל".

ההרצאה תלווה בתרגום לשפת סימנים.

לפרטים: לילך 0524207885

המכללה החברתית-כלכלית הינה מוסד לימודי ללא כוונת רווח, שמטרתה קידום סדר כלכלי וחברתי שונה בנוף הישראלי, דרך הרצאות וקורסים להעשרה המועברים ע"י כ-470 מרצים המלמדים בהתנדבות מלאה,  www.sea.org.il

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.