הצעה: לקזז החוצה מהממשלה את מפלגת ליברמן

אם מפלגת קדימה היא אופוזיציה אמיתית, עליה לפעול לטובת המדינה, לא בתמורה לכיסאות, ולדאוג להוצאת ישראל ביתנו מן הקואליציה

דקל-דוד עוזר

המסר העיקרי של מפלגת קדימה הוא שיש לבחון כל עניין לגופו באופן ענייני ולקבל החלטות משכילות.  באמצעות מסר זה יצאה מפלגת קדימה בראשות ציפי לבני לציבור וקיבלה אמון רב. בהתאם לעמדת קדימה, אשר השתקפה ברטוריקה, טובת המדינה עומדת מעל אינטרס אישי, ג'ובים וכיסאות.

והנה ניתנה כיום לקדימה ההזדמנות להחזיר לציבור ולהוכיח שלא מדובר ב"דיבורים כמו חול ואין מה לאכול", אלא בקבוצה של אנשים רציניים שמוכנים לתת מעצמם לטובת המדינה ובמקרה כזה אינם דורשים תמורה.

קהל יעד המצביעים של מפלגת קדימה הנו קהל רחב של אנשים שרוצים מנהיגים חכמים, אמיצים ובעיקר הגיוניים. מי שמעריך טמטום וטיפשות – אינו חלק מהקהל הזה, קהל זה מתחלק בין מפלגת הליכוד (יחסית מעטים), אהוד ברק (כל מי שהצביע לו) ומפלגת ישראל ביתנו – מפלגה שהמסר המרכזי שלה הוא שצריך להיות בהמות ולפתור בעיות באמצעות פעולות מטומטמות ודביליות.

מפלגת ישראל ביתנו, להלן: "מפלגת ליברמן", הפכה להיות סכנה לציבור ולמדינה; אמירותיו והתנהגותו של ליברמן וחבר מעריציו שקיבלו תפקידים ממלכתיים כגון סגן השר איילון והשר אהרונוביץ גורמים למדינת ישראל נזקים שלא יהיו ניתנים לתיקון, וחייבים לעשות כל שניתן על מנת להוציא אותם ממוקדי קבלת ההחלטות, גם אם זה אומר מהלכים דרסטיים.

הנה ההזדמנות של מפלגת קדימה להוכיח לציבור בישראל שהיא אופוזיציה אמיצה ולקזז החוצה מהממשלה את מפלגת ישראל ביתנו. לא בתמורה לג'ובים – בתמורה שכל שרי ישראל ביתנו ייצאו מהממשלה ושמספר השרים בממשלה לא יגדל ובמקביל קדימה תישאר בראשות האופוזיציה.

במידה ומפלגת קדימה תסכים לקיזוז של 15 חברי כנסת בהצבעות, נתניהו יוכל לפטר את מפלגת ישראל ביתנו והכול בזכות מפלגת קדימה שתוביל מהלך זה, אשר ניתן לביצוע בשיתוף פעולה עם מפלגות נוספות, לרבות מורדי העבודה, מר"צ, חד"ש, ערבים ודתיים.

הצלחה של המהלך תהיה הישג ענק למפלגת קדימה שעם ישראל לעולם לא ישכח, מכיוון שהפעולה לטובת מדינת ישראל לא נעשתה בתמורה לג'ובים וכיסאות, אלא להקטנת הממשלה ולטובת המדינה, אך חשוב לא פחות: גם אי-הצלחה תהווה הצלחה ועצם הניסיון יוערך באופן משמעותי על ידי הציבור בישראל מאותן הסיבות וההיענות שלילית מצד נתניהו תפגע בו קשות.

הציבור מחכה לאופוזיציה אמיתית ואמיצה, שרואה את טובת המדינה כקודמת לכיסאות בממשלה – הלוואי שקדימה תרים את הכפפה ותעמוד שם בשבילו.

המאמר התפרסם לראשונה באתר יאללה קדימה

קישור למאמר ביאללה קדימה

Tags: , , , ,

3 Responses to “הצעה: לקזז החוצה מהממשלה את מפלגת ליברמן”

 1. דניאל הגיב:

  רעיון טוב.

 2. אבי הגיב:

  ברמה העקרונית אני חושב שזה בעייתי בלשון המעטה. אתה רוצה להפוך את האופוזיציה לכנה ואחראית, אבל למעשה אתה מנטרל אותה ממהותה האופוזיציונית. היא נבנית מעצם היותה אופוזיציה, גם אם היא אופוזיציה לא משהו כמו עכשיו.

  ובניתוח הפוליטי הצר:
  צריך שניים לטנגו. ספק רב אם ביבי ירקוד לצלילי המוזיקה הזו. אי אפשר להשוות את היציבות שמתקבלת בתוך המסגרת המסורתית המעוגנת היטב משפטית ששמה "קואליציה" לחדשנות הפוליטית של הקיזוז שאתה מציע. ועוד מהאופוזיציה. ואצל ביבי כידוע מדובר ברצון לשרוד, והוא עושה את זה טוב ע"י מה שקראת החלוקה בין הטוב, הרע והמתלבט. הוא מצליח במודל הזה להכניס נתח רב מהמרכז הפוליטי ובאמצע הוא מחשק את ליברמן וברק. החיסרון של זה הוא מרחב תמרון קטן, כלומר הליכה עקב בצד אגודל. כדי לרצות את כולם. לא בקצב שאובמה, העולם והשמאל בהכללה רוצה. ועדיין הוא מצליח לשמור על קונצנזוס פחות או יותר. וחיסרון נוסף הרתיעה הטבעית בעולם ואצלנו מליברמן.

  ובכלל גם אם נגיד שהוא מסכים לזה. הרי שזה לא שונה מהותית מישיבה של קדימה בתוך הממשלה בלי תיקים. וכשזה ככה אי אפשר ששני כוכבים ינועו על אותה מסילה. ושוב נקבל על הדרך ניטרול של אופוזיציה רצינית.

  וגם ברמה הפוליטית בתוך האופוזיציה זה בעייתי. גם ככה קדימה מפולגת, אז לגייס את חבריה למעין "פילוג" קולות זה לא משהו שירגיע שם את המתחים. אלא דווקא יחדד אותם. אלא אם כן המתקזזים יבחרו בהגרלה, ואז לא ניתן יהיה לעשות מזה סיפור.

 3. דקל עוזר הגיב:

  המציאות מכתיבה מציאות עגומה, אבל הרצונות יכולים לשאוף למקום טוב יותר…

Leave a Reply