חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס הרצליה – ראש הממשלה בעד המשך הפחתת מסים וצמצום המגזר הציבורי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 8.02.10 6:00

בנאומו בכנס ממשיך לטעון בנימין נתניהו, שהוא גם שר האוצר, שהממשלה גדולה מדי והמס גבוה מדי. איציק ספורטא מחווה דעתו בהעוקץ

רבים בישראל כבר מבינים שהקטנת הממשלה והפחתות המס אינן יכולות להימשך לנצח (ביניהם נגיד בנק ישראל וחלק מאנשי האוצר) כיון שכבר עכשיו ההוצאות האזרחיות בישראל נמוכות מידי. מערכת הבריאות הולכת ומופרטת שנה, כך גם מערכת החינוך שלא לדבר על רשת הביטחון הסוציאלי שמתדלדלת. אבל יש מישהו אחד שבמקרה עומד בראש ממשלת ישראל שמסרב לראות את המצב וממשיך לדרוש הפחתות מיסים והסרת חסמים כדי להגביר תחרות.

בכנס הרצלייה הוא אמר את הדברים הבאים: "כל דרך שנחשוב עליה של מיסוי עודף, לא תגדיל את תקבולי המיסים, להיפך היא מכווצת אותם. אין דרך שמשתווה לצמיחה של התוצר שלנו, ארבעה – חמישה אחוז בשנה לאורך שנים, כפי שראינו בעשור האחרון. אין דבר שמשתווה לזה מבחינת יכולתנו לממן את צורכי הביטחון שלנו.

האם כלכלה שמתקרבת לשלושים אלף דולר הכנסה לנפש יכולה להמשיך לצמוח שנה אחר שנה בקצב של חמישה אחוז לשנה? אני מאמין שהתשובה היא כן. הדרך לעשות זאת עוברת דרך שחרור מתמיד של הכלכלה. כל עוד יש לנו חסמים ותחרות בכלכלה, וכל עוד רמת המיסוי שלנו לא הנמוכה או מן הנמוכות בעולם יש לנו מנועי צמיחה. על ידי שחרור הכלכלה ועל ידי הפחתת שיעורי המס אנחנו כל הזמן נצמח ונקבל את תקבולי המס שיאפשרו לנו לממן את צרכי הקיום שלנו, ואת צרכי העתיד שלנו".

כמו שאפשר לקרוא הוא ממשיך לטעון את הטענה המופרכת המבוססת על רעיון שלא הוכח מעולם שהקטנת שיעורי המס מגבירה את תקבולי המס, אבל כרגיל מה משנות העובדות. כמו כן הדרישה כעת בנושא הפחתות מס היא להגיע לרמה הנמוכה בעולם או מן הנמוכות בעולם, משהו שכמובן יחריף את המצב החברתי בישראל.

כבר עכשיו הוצאות הממשלה הישראלית יחסית לתוצר, בלי תקציב הביטחון, הן מן הנמוכות בעולם בסביבות 34%. בעוד מדינות כמו צרפת, שבדיה ודנמרק מוציאות בסביבות 50% מהתוצר. ההוצאות החברתיות בישראל הן מהנמוכות בעולם גם כן, כ-16% לעומת כ-24% במדינות אירופה ובדומה לארה"ב. כבר עכשיו נטל המס בישראל נמוך ב-5% מהממוצע של ארצות אירופה וגבוה ב-3.5% ממוצע מדינות ה-OECD וראש הממשל עדיין ממשיך לטעון שהממשלה גדולה מידי והמס גבוה מידי.

לא נראה שרבים שמו לב לדבריו אלה של ראש הממשלה שהוא גם בפועל שר האוצר וחבל, כי אם זו תהיה מדיניות הממשלה מצבנו החברתי ימשיך להיות בזבל.

לקריאת המאמר המלא והתגובות ראש הממשלה נשאר בשלו  -העוקץ

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. איתי :

  1. על הקשר בין אחוז המס להכנסות המדינה ממסים ר' מאמר משעשע של הסטטיסטיקאי יוסי לוי http://www.sci-princess.info/archives/332

  2. ספורטא חוזר (למרות שזה מחליש את הטיעון שלו) על הטענה שנטל המס בישראל גבוה מב-OECD. ר' על כך הרצאתו של פרופ' ספיבק, המוזכרת בבלוג של טל וולפסון
  http://www.blacklabor.org/?p=519

  בקצרה – ישראל בערך בחציון, הסיבה שהיא גבוהה מהממוצע היא ההטייה של הממוצע לכיוון ערכים קיצוניים (ארה"ב למשל). אם משקללים בחישוב הממוצע את גודל התמג של כל מדינה, המרחק בין ישראל לממוצע גדל עוד יותר (גם על כך כתב יוסי לוי בבלוגו המשובח).

  3. גם משמאל יש מניפולציה בנתונים, כאשר מוציאים את ההוצאות לביטחון מהמשחק ואז משווים אותנו לאירופה. אחת הבעיות הקשות ביותר של "החברתיים" היא שלצד כל הטענות הנכונות על צורך בחינוך חינם, בריאות חינם, קצבאות המאפשרות קיום בכבוד, הרחבת תקנים בשירות הציבורי וכו' אין הצעה רצינית על השולחן באשר למקורות המימון.

  אם אנחנו רוצים חינוך, בריאות רווחה, שכר מינימום וקצבאות כמו בשבדיה – אנחנו צריכים לבחור בין קיצוץ עצום (רב שנתי) באחוז התקציב המופנה לביטחון ובין רמות מיסוי ** גבוהות בהרבה ** מהמדינות עם נטל המס הכי גבוה באירופה. עד שלא ננקוט באחד הצעדים או בשילוב שלהם, רמת השירותים פה תישאר של עולם שלישי.

  הדבר היחיד שמתקרב למצע רציני בתחום הוא מצע העבודה של 2006 (ברוורמן + פרץ) שבו 8 מיליארד שח מהתקציב להרחבת השירותים האזרחיים היו אמורים להילקח מהתייעלות בתקציב הביטחון*. פרץ בישיבתו הראשונה עם המטכל זרק לפח את המצע הזה ("אהיה חומת מגן של תקציב הבטחון" זעקו הכותרות).

  * היות שברוורמן "התייעל" כנשיא אוניב' ב"ג בעזרת מיקור חוץ של שירותי נקיון ואבטחה, לא מן הנמנע שכוונתו היתה למהלך מיקור חוץ גם בצה"ל, שאותו הוביל הרמטכ"ל דאז דן חלוץ, וממשיך בעידן ברק-אשכנזי. גם כאן, הטענות נגד מיקור חוץ של שירותים בצה"ל (הדרכה, רפואה, מזון) הן נכונות וצודקות, אבל אין שום דיון בחלופה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.