חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אקרשטיין – הסתדרות העובדים או הסתדרות המעסיקים?

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 4.02.10 6:07

בהמשך לעדכון על הנעשה במפעל אקרשטיין בירוחם, עלו שאלות רבות על המתרחש שם ועל תפקידה של ההסתדרות הכללית. אלעד הן, חבר יסו"ד, מתאר במאמר את התמונה העגומה

עובדי אקרשטיין ירוחם התארגנו במסגרת ארגון כוח לעובדים. הם עשו זאת תוך איום מתמיד עליהם וכשהצל של הוועד שהתארגן לפני 15 שנה במפעל וכל מארגניו פוטרו עוד מעיב עליהם. אחד אחד ובסודיות עברו המארגנים בין העובדים כדי לארגנם, לשכנעם, להחתימם ולהכניסם למסגרת הארגון בלי ידיעת ההנהלה. לאחר שהתארגנו העובדים, גילו את דבר התארגנותם להנהלה ודרשו ממנה  להכנס למו"מ איתם, סירבה ההנהלה, בטוענה שהם אינם יציגים משום שהם אינם מארגנים שליש מכל עובדי החברה אלא רק עובדיו של מפעל אחד. נדרשה החלטה תקדימית של בית המשפט שקבע שההתארגנות יציגה ושהתנהלותה של ההנהלה בעניין היתה מבישה. אך זה לא היה הקלף האחרון בשרוולה של הנהלת אקרשטיין.

הקלף הבא של ההנהלה כנגד העובדים היתה לא אחרת מאשר ההסתדרות. אותה הסתדרות שהתעלמה במשך שנים ממפעלי אקרשטיין התעוררה לפתע ובמהלך מדהים בזריזותו ארגנה – לכאורה – את עובדי שני המפעלים הנוספים של אקרשטיין באשדוד ובראש פינה, ומתיימרת להיות ארגון היציג בכל חברת אקרשטיין, על שום רוב העובדים שיש לה בכל שלושת המפעלים. לכאורה, כי לא יתכן שהתארגנות זו שקרתה בתוך שבוע מהכרת בית המשפט בהתארגנות עובדי אקרשטיין ירוחם, קרתה בלי ברכתה של ההנהלה, וכנראה גם בהזמנתה (לעובדים באקרשטיין ירוחם הגיע דיווחים מעובדים במפעלים הנוספים שההנהלה לחצה עליהם  להתפקד ללהסתדרות). בכל אופן, הדבר נעשה בדרך שנראה ממנה שההסתדרות משמשת עלה תאנה, במקרה הטוב, לוועד מטעם ההנהלה.

מה מציע ארגון 'כוח לעובדים' למתארגנים בו שכל כך מאיים על ההנהלות וגורם להן לפנות להסתדרות?

כוח לעובדים הוא ארגון עובדים דמוקרטי. העובדים בכוח לעובדים הם הקובעים את מדיניותם מול מעסיקם, הם הנושאים ונותנים איתו, הם המחליטים על סכסוכי עבודה ויציאה לשביתה. בנוסף נציגיהם מרכיבים את המוסדות המנהלים של הארגון.

ובהסתדרות? בהסתדרות וועד העובדים אינו מיוצג במוסדות ובהנהגת ההסתדרות, אין חובה שנציגי הוועד ישבו במו"מ על עניין מקום עבודתם ואין הוועד יכול להחליט על מדיניותו מול המעסיק, על סכסוכי העבודה שלו ועל השביתות שלו.

הפועל היוצא של זה הוא שההסתדרות לא פעם "סוגרת" הסכמות עם מנהלים ללא צורך בהסכמת העובדים. זו כנראה הסיבה שוועד הסתדרותי מטעם ההנהלה נראה להנהלת אקרשטיין עדיף בהרבה מוועד מטעם העובדים שיהיה במסגרת כוח לעובדים.

ומדוע ההסתדרות עצמה מאמצת את העמדה השוללנית כל כך כלפי כוח לעובדים?

מזכיר האיגוד של עובדי הבניין, צוטט ברשת ב' כאומר ש"עופר עיני הנחה לעשות כל מאמץ לאגד את העובדים באקרשטיין, למחרת פסיקת בית הדין לעבודה". ובמילים אחרות הוריד הוראה מפורשת לחבל באיגוד העובדים של אקרשטיין בכוח לעובדים. עולה שאלה מה השתבש בהסתדרות, ארגון העובדים הגדול והחשוב בישראל, שהביא אותה לשפל שכזה? לכאורה, התעוררות בתחום התארגנות העובדים היא טובה לכל מי שמעוניין בהגדלת כוחם של העובדים. בנוסף, קשה לדבר על שוק רווי בתחום ארגוני העובדים היום כשקרוב לשני מליון עובדים במשק הישראלי אינם מאוגדים. כוח לעובדים וההסתדרות יכולים, לכאורה, להמשיך ולארגן עובדים במקביל במקומות רבים מבלי להתחרות ומבלי להפריע אחד לשני.

תשובה חלקית לפחות לשאלה ניתן היה לראות במאמר שפרסם תני גולדשטיין ב-YNET לפני מספר ימים, בו נאמר שוועדים הסתדרותיים שההסתדרות סירבה לאשר להם סכסוך עבודה במשך שנים קיבלו את אישורה לבסוף לאחר שאיימו שאם לא תאשר להם את הסכסוך יעברו לכוח לעובדים, שם יוכלו להחליט בעצמם על סכסוך עבודה.

דבר זה מראה את הכוח המדבק של הדמוקרטיה. נראה שקיומו של ארגון עובדים דמוקרטי, קטן ככל שיהיה, מהווה איום על צורת ההתנהלות של ההסתדרות. אפילו אם נהליה הפנימיים של ההסתדרות נותרו לא דמוקרטיים כבעבר, הרי עצם קיומה של האופציה הדמוקרטית הופך לכוח ריאלי בידי העובדים ונציגיהם מול ההסתדרות. בדרך זו כוח לעובדים נותן כוח אפילו לעובדי ההסתדרות.

ככל הנראה הכוחות המעוניינים לשמור על התנהלותה הנוכחית, הלא דמוקרטית, של ההסתדרות, ועופר עיני בראשם, מעוניינים יותר מהכל שאיום זה יעלם ושהסדר הנוכחי בו ההסתדרות מדברת ישירות עם המעסיקים מעל ראשי העובדים, ולעתים כנגד האינטרסים שלהם, ימשך.

מלבד הגינוי שיש לגנות את התנהלותה של ההסתדרות בעניין זה, איני יכול אלא לקוות שכשם ש'כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי' מעניק כוח לוועדים הסתדרותיים כנגד המנגנון ההסתדרותי, ייתן כוח לעובדים גם לגורמי אופוזיציה שרוצים בדמוקרטיזציה ותיקון ההסתדרות כוח לפעול, להפוך דומיננטיים ולשנות את ההסתדרות לטובה, ושכוחות אופוזיצייה אלה יבינו את חייוניות כוח לעובדים לעתידם.

אלעד הן, חבר 'יסו"ד – ישראל סוציאל דמוקרטית' וחבר 'כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי'.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

21 תגובות

 1. דני זמיר :

  כח לעובדים היא הבשורה החשובה ביותר בתחום ההתאגדות יחסי העבודה שמתרחשת בשנים האלו. למרות ההתייצבות הסמויה והגלויה של ההסתדרות נגד כח לעובדים במקומות מסוימים (כמו אקרשטיין) אי אפשר בעידן האינטרנט, בחברה פתוחה למנוע את ההתחזקות של הדמוקרטיזציה ביחסי העבודה כשיש ארגון שמסמן ודוחף את האפשרות המפתיעה הזו של מתן משמעות אמיתית להתאגדות עובדי ואני מסכים כמובן לגמרי עם הניתוח של אלעד בענין זה על חשיובת כח לעובדים גם אם איננו ארגון ענק, עדיין.
  כמו שאומרים חבריי חבושי הכיפה: יישר כח!

 2. שי :

  בואו והצטרפו
  ארגנו סניף חדש במקום עבודתכם
  התנדבו לסייע לעובדים בהתארגנות ומאבק על זכויותיהם
  כנסו לאתר וצרו קשר

 3. עמית לוונטל :

  אפשר בבקשה לקבל קישור למאמר של תני גולדשטיין? לא הצלחתי לגגל אותו

 4. לקסי לעמית ל. :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3842977,00.html

 5. מיכאל לינדנבאום :

  "ובהסתדרות? בהסתדרות וועד העובדים אינו מיוצג במוסדות ובהנהגת ההסתדרות, ואין הוועד יכול להחליט על מדיניותו מול המעסיק, על סכסוכי העבודה שלו ועל השביתות שלו.

  הפועל היוצא של זה הוא שההסתדרות לא פעם "סוגרת" הסכמות עם מנהלים ללא צורך בהסכמת העובדים."
  גרוע מזה,ההסתדרות מוכרת עובדים תמורת הסכמים אפלים עם המעסיק.
  בשנים 93-97 חוסלו כלכלית מרבית עובדי "פז" הותיקים בחיפה,ששעברו הפרטה ופיטורים ברבריים בעידוד ההסתדרות ששיתפה פעולה עם ההפרטה הנפשעת.
  במשך שנים רבות היא שיווקה את השקר ש"הועד מכר אותכם",ו"לא יכולנו לפעול ללא שיתוף הפעולה שלו".
  כפי שמראה פרשת "אקרשטיין",ההסתדרות ממשיכה להיות זרוע מבצעת של המעסיקים והממשלה הניאו-ליברלית.
  גילוי נאות:אני פוטרתי בגיל 53 ועדיין אני מובטל וללא פנסייה.

 6. אלעד הן :

  זאת דווקא כתבה אחרת של תני:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3822918,00.html

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לאלעד,
  קראתי את תני ולא מבין את כוונתך.
  בכל מקום עבודה ,שיש בו עבודה מאורגנת ושרוצים להפריטו ,או סתם לחסל עובדים,ההסתדרות פועלת תמיד לפי "מודל פז",או "מודל את"א טקסטיל".
  דהיינו,העובדים נזרקים(כמוני) לכלבים.

 8. אלעד הן :

  מיכאל
  הכתבה לא היתה בתגובה לדבריך אלא בתגובה לבקשה שאתן קישור לכתבתו של תני גולדשטיין שבה נאמר שוועדים הסתדרותיים נעזרים בכוח לעובדים כדי להשיג אישורים מההסתדרות לסכסוכי עבודה.

 9. נגה תדמר :

  שאלת הבהרה
  בהתאם לחוק, על סכסוך עבודה יכול להכריז ארגון עובדים יציג. אלעד הן מצטט שוועדים איימו על ההסתדרות שיעברו ל 'כוח לעובד', כי שם יוכלו להחליט ב ע צ מ ם על סכסוך עבודה. אני מניח שגם ב'כוח לעובדים' הליך אישור סכסוך, אינו נעשה ישירות על ידי הוועד ב ל ב ד ל ל א צורך באישור הארגון, וכוונתו היתה שבכוח לעובדים, בזכות התנהגותו הדמוקרטית, הסיכוי להיענות לתביעה צודקת מן השטח להכריז על סכסוך עבודה היא גדולה יותר.
  האם כך הוא הדבר ?
  כל זה כמובן מבלי להוריד כהוא זה מערכם של הדברים החשובים שאומר אלעד.
  עד שהתארגנתי לבדוק איזה חומר בקשר לשאלה שלי הופיעה גם התגובה של מיכאל לינדנבאום שאומר:
  וועד העובדים אינו מיוצג במוסדות ובהנהגת ההסתדרות ובהנהגתה, ואינו יכול להחליט
  על סכסוכי העבודה שלו ועל השביתות שלו.
  הפועל הוא שההסתדרות לא פעם "סוגרת" הסכמות עם מנהלים ללא צורך בהסכמת העובדים.
  התשובה לשאלה שלי מתאימה כהבהרה גם לדברי מיכאל: כאמור, להבנתי (על פי החוק) ב מ ק ו ם ש י ש ארגון עובדים (יציג) הרי הוא צד לסכסוכי עבודה ולא הוועד. השאלה איך בפועל מתנהלים היחסים ביניהם היא כמובן איננה משפטית אלא מעשית מן החיים.
  אני מקווה שאלעד יתייחס לנקודה זו.

 10. נדב פרץ :

  (השתלתי את הקישור שאלעד נתן בתוך הפוסט)

 11. מיכאל לינדנבאום :

  הי נגה,
  "השאלה איננה משפטית אלא מעשית מן החיים."
  ההסתדרות לא בנוייה כאיגוד מקצועי אמיתי כמו בסקנדינביה או חלק מאירופה המערבית.מלכתחילה היא שימשה כספקית ג'ובים לעסקני מפלגות שונות ולא להיפך,כפי שהיתה אמורה להיות– זרוע המחץ של האיגודים המקצועיים בעולם העבודה ובמסדרונות השלטון.

  מלכתחילה היא הוגדרה כבעלת הסמכות הארגונית(שביתות) והמשפטית (בית-דין לעבודה).
  מבחינת החוק לא היה מעמד לשכירים.
  בעולם המעשי,רק אם הם היוו מסה קריטית ואלקטורלית כבר אי אפשר היה יותר להתעלם מהם.
  דוגמאות:תעשייה אווירית,משרד הבטחון,בנק ישראל,חברת חשמל,מקורות(רשות המים) ועוד.

  לסיכום :אם היו ב"פז" אנשים נחושים כמו אוברקוביץ ז"ל,או ייבדלו לחיים ארוכים רן ארז או חיים כץ, החיים לא היו נראים כהליכה משפילה לתוך הלילה.

  אחרי שחיינו חיים של כבוד עם בטחון תעסוקתי וקיומי ,הפכנו ל"יהודונים" של משטר ההפרטה הניאו-ליברלי שהפך חיינו לגיהינום.
  הלילה השחור התחיל עם בוא הליכוד והימין לשלטון,וזה רק הולך ומחמיר.

 12. מיכאל לינדנבאום :

  כמה לא מפתיע שכל הקמים,בשם הדמוקרטייה, לגנות את רן ארז וארגון המורים, נעלמים ,כמו בלעם שד, כאשר מדובר בדיון על הדיקטטורה של עופר עיני והתעלמותו מהעובדים.
  ההסתדרות של עיני ,וההסתדרות של וסרמן ,אלו הם האתרוגים האמיתיים של חובבי ר"ח.
  אלו ואלו לא מעוניינים באיגוד מקצועי רציני.

 13. dalia seggal :

  מה קורה לעובדים? הם מפחדים להתארגן? כדאי שילמדו מעובדי אקרשטיין ירוחם איך זעזעה את ההסתדרות של עיני.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  דליה,
  זה לא קל ,יש לנו "דמוקרטייה" של "טירור תעסוקתי בחסות ההסתדרות".
  קשה,אם כי לא בלתי אפשרי, להיות אמיצים כאשר יש משפחה וילדים.

 15. מיכאל לינדנבאום :

  להלן מאמר חשוב של אסתר הרצוג על חשיבות איגוד מקצועי,בגידת ההסתדרות,אופק חדש,והבחירות לאירגון המורים.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3840174,00.html

 16. אלעד הן :

  הי נגה,
  בדקתי את שאלתך ואכן לא ממש דייקתי במאמר:
  להלכה על סכסוך עבודה יכולים להכריז בכוח לעובדים צוות הארגון (ההנהגה) או אסיפת הנציגים. בשניהם מיוצגים העובדים (ראשי הוועדים הם המרכיבים את אסיפת הנציגים והם הבוחרים אחת לשנה את צוות ארגון).

  למעשה, ההחלטה היום על סכסוך עבודה בכוח לעובדים היא של סניף מסויים ואני מתקשה לראות מצב בו סניף שחושב שעליו לצאת לסכסוך עבודה לא יזכה לאישור לכך.

 17. מרק ולצר :

  ברכות על כך שכח לעובדים נעשה איום על ההסתדרות. למרות שההסתדרות נלחמת בו וכוחה לא קטן הרי ששלב המאבק הזה נראה הכרחי בדרך לתיקון אמיתי של יצוג עובדים במשק הישראלי.

  על פי האימרה הידועה: קודם הם מתעלמים ממך, אחר כך הם נלחמים בך ובסוף אתה מנצח. עלו והצליחו!

 18. נעמי ט :

  אם אני לא טועה, עובדי אקרשטיין ירוחם, שניסו לפני 15 שנה להתארגן דרך ההסתדרות, נשארו לאורך השנים רשומים בה ואף נגבו מהם דמי חבר בלי יכולת להקים וועד. עד שנמאס להם ועזבו לכוח לעובדים.
  יש דרך לבדוק את המידע הזה?
  נ.ח.

 19. עובדים שאכפת להם :

  העובדים יורקים למקום פרנסתם שבמשך שנים פירנס מאות משפחות .
  אכן יש מה לשפר בתנאי העבודה אך לא בדרך זו עם כל ההשמצות כלפי הבעלים .הגיע הזמן לצאת לדרך חדשה ומסודרת לפני שיהיה מאוחר .

 20. לנ.ח. :

  כנראה שנגבו שם דמי טיפול על בסיס הסכם קיבוצי ענפי מול התאחדות התעשיינים, או משהו בסגנון הזה. אני לא בקיא בכל הפרטים.

  אלעד הן

 21. שביתת עובדי אקרשטיין-ירוחם – אובדן הדרך של ההסתדרות ומפלגת העבודה :

  […] חושף באופן החד ביותר עד כה, את הבעיות המבניות של ההסתדרות, ואת חששה מארגון שיציג מודל אחר של התארגנות. ההסתדרות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.