חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות לארגון המורים – השופט דן ארבל, הראיון וההודעה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 2.02.10 6:04

ראיון עם השופט בדימוס דן ארבל, המפקח על הבחירות לארגון המורים העל-יסודיים, שקוצר בכתבה ברשת ב ברדיו עלול להתפרש באופן לא ראוי על ידי מאזין שאינו בקי ברזי הבחירות. אי לכך, הוציא השופט הודעה כתובה המסבירה את העניין

מאת: דליה בלומנפלד

הבחירות בארגון המורים העל-יסודיים זכו לסיקור ביומן החדשות ברשת ב אתמול 1.2.10 בין שש לשמונה בבוקר. זאת בעקבות סיום השלב הראשון בבחירות. איתם לחובר, הכתב לענייני חינוך ראיין את השופט בדימוס דן ארבל שמונה לפקח על הבחירות בעקבות התביעות המשפטיות שהגישה ר"ח נגד ארגון המורים. כותרת הכתבה המשודרת שציין הקריין הייתה ציטוט מדברי השופט: "אין ברשותי כל הכלים הדרושים כדי לפקח בצורה המיטבית".

לחובר אמר בראשית הכתבה: "אם למישהו עוד היה ספק עד כמה רחוקות הבחירות לראשות ארגון המורים מכל מערכת בחירות מתוקנת, אז דומה כי דבריו של המפקח על הבחירות האלה, השופט בדימוס דן ארבל יסירו גם את הספק הזה."

בהמשך הכתבה ציטט את השאלה ששאל את השופט: "שאלנו את השופט בדימוס אם קיבל לידיו את כל הכלים הנדרשים לפקח על הבחירות הכול כך טעונות." תשובתו של השופט ארבל: "לא.לא. ממש לא לצערי. קודם כל אני נכנסתי בלוח זמנים צפוף יותר מדי קרוב לבחירות, ולא ניתנה לי אפשרות לדחות את הבחירות כי היה הסכם בין כל הצדדים שקיבל תוקף של פסק דין, שהבחירות יהיו תוך חודש, והן נקבעו ל-21 בחודש. זאת אומרת שלא היה לי זמן להכין שום דבר. ב. לא היה לי ולא יהיה לי שום מנגנון. אני אדם אחד וזה מאוד קשה. אני צריך לסמוך על כל מיני אנשים בארגון כי אין אחרים כדי שיעזרו לי לפקח."

איתם לחובר קטע פה את דברי השופט ארבל ואמר: "השופט ארבל נזכיר, היה גם יו"ר בועדת הבחירות בהתמודדות בין ציפי לבני ושאול מופז, דיכטר ושטרית לראשות קדימה. גם זאת הייתה מערכת בחירות מורכבת, ואולם הבחירות לראשות ארגון המורים בין רן ארז לדודי פרידמן דומה מורכבות עוד יותר." עד כאן דברי לחובר.

מפה מדבר שוב השופט ארבל: "יש קושי רב לפקח כיוון שיש חשדנות הדדית כפי שלמדתי לדעת. זאת הפעם הראשונה שיש מאבק בין שתי סיעות בעצם, דבר שלא היה בעבר כלומר שני אנשים עיקריים מתמודדים על הראשות של הארגון  כאשר בכלל שיטת הבחירות לא בנויה בצורה כזאת. זאת אומרת, בנו לעצמם איזו שהיא שיטה שממש לא הולמת את מה שבאמת כתוב בתקנון ארגון המורים."

לחובר ממשיך ומדווח: "מכל מקום השלב הראשון מתוך שלושה של הבחירות הסתיים אתמול. כעת נאספות התוצאות  מכ-1200 בתי ספר על יסודיים והן יפורסמו במהלך היומיים הקרובים. התוצאות האלה לא יקבעו מי יהיה יו"ר הארגון הבא אך בהחלט עשויות לרמוז למי לפי שעה יש יתרון.

מי שלא בקי ברזי הבחירות לארגון יכול לפרש את כותרת הכתבה ואת דברי הכתב כביקורת על חוסר תקינותו של הליך הבחירות.

כדי למנוע כל חשד לאיזו שהיא שחיתות, פרסם לאחר השידור השופט ארבל הודעה זו:

הודעת המפקח על הבחירות לציבור המורים באירגון המורים העל יסודיים

מיום 1.2.10

בשידור שהושמע היום ברשת ב' של קול ישראל , נשמעו מיפי דברים שמהם ניתן היה להבין כאילו הבחירות מתנהלות שלא על פי התקנון , או בדרך בלתי תקינה .

הריני להבהיר כי הדברים, שהוקלטו מראש, הוצאו מהקשרם על ידי השמעת קטעים מסוימים והשמטת קטועים אחרים .

מה שנאמר הוא ,כי הבחירות נערכות בשלב זה לבחירת 600 צירים , אך נחזות כאילו הן בחירות סיעתיות בין שני מועמדים או יותר , כאשר על פי התקנון רק המועצה שתיבחר על ידי 600 הצירים ,היא שתבחר את יו"ר האירגון .

אני מבקש להבהיר כי הבחירות מתנהלות  באורח תקין , ולמעט מקרים בודדים שנבדקים על ידי וועדת הבחירות , לא נתגלתה כל תקלה מהותית , אשר עלולה לפגוע בתקינות הבחירות ככלל .

תוצאות הבחירות יפורסמו ביום רביעי,  3.2.10  , כאשר יש לשוב ולהגדיש כי בשלב זה נבחרים צירי הוועידה ורק בשלבים הבאים תיבחר המועצה , שתבחר בהנהלה וביו"ר הארגון .

דן ארבל שופט בדימוס

יו"ר וועדת הבחירות

המפקח על הבחירות

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

14 תגובות

 1. יוני :

  יש קשר ישיר בין הון שלטון ותקשורת. הפעם השלטון הוא השתלטות על האיגוד המקצועי של המורים, ארגון המורים.

  בעלי הון מעוניינים להפריט את מערכת החינוך. מעוניינים להכניס למערכת החינוך את דוברת ואופק חדש. בעלי ההון מהכל חינוך התומכים בדוברת, יודעים שלא יוכלו לעשות זאת כל עוד ארגון המורים חזק ויציב בראשותו של רן ארז. הם יודעים שכל עוד רן ארז בראשות ארגון המורים, ארגון המורים יתנגד להפרטת החינוך, יתנגד לפגיעה בזכויות המורים שהושגו במשך השנים. הם יודעים שכל עוד רן ארז בראשות הארגון אופק חדש לא ייכנס לתיכוניים.

  המטרה שלהם לעשות שינוי ולגרום להחלשת ארגון המורים. שלב א' להדיח את רן ארז מתפקידו. את זאת הם עושים בשיתוף פעולה של התקשורת.

  הם בחרו לתמוך ברוח החדשה, במורים חסרי ניסיון שמתמודדים לראשות ארגון המורים, כמו דודי פרידמן וינקי טפלר שאין להם כל ידע בחוקי עבודה, אין להם כל ידע במשא ומתן. הם בחרו בהם כדי להכניס את האופק החדש לתיכוניים. כדי שיוכלו להפריט את החינוך. את זאת הם עושים ע"י הזרמת מאות אלפי שקלים לתעמולת הבחירות של הרוח החדשה, היוצרים התחייבות בין הרוח החדשה ובעלי העניין האלה.

  כדי לממש את רצונם הם דואגים להגיע לכלי התקשורת השונים. זהו הקשר בין בעלי הון לבין התקשורת ודעת הציבור. עיתונאים נרתמו למשימה עושים ככל יכולתם לשכנע את ציבור המורים בצורך להחליף את ההנהגה הנוכחית. תעמולה כאילו והכל מושחת בארגון המורים המשימה עכשיו להראות שהבחירות נגועות.

  הראיון שהיה אתמול ברשת ב' מוכיח את סילוף העובדות והוצאת הדברים מהקשרם. תגובתו הנזעמת של השופט ארבל לא נשמעה משום מה לא ברשת ב' ולא בכלי תקשורת אחר. השופט אומר בצורה ברורה שדבריו הוצאו מהקשרם. מודיע שהבחירות תקינות, נעשות על פי כל הנהלים והתקנון.

  הבחירות נעשות עפ"י התקנון בצורה תקינה. זה המסר של השופט.

  כל מי שארגוני עובדים חשובים לו צריך להיות מודאג מהניסיון הבלתי פוסק להחליש ארגון עובדים.

  לא ייתכן שכתב ישדר בשעת שיא, שבה מורים נוסעים לבית הספר ושומעים ברכב את רשת ב', שידור כזה. להוציא דברים מהקשרם, כל זאת כדי לערער את ביטחונם של המורים ולשדר כאילו והבחירות נעשים בניגוד לנהלים.

  לא ייתכן שתגובתו של השופט לא תשמע באותה רשת ב' ובאותה שעת שיא.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יש הרבה נקודות של חוסר שליטה ושל חוסר אפשרות לפקח על הבחירות ויש הרבה נקודות תמוהות בדרך שבה מתנהלות הבחירות.
  דוגמאות:
  1. לדודי פרידמן אפשרו להתמודד למרות ההתארגנות של רוח חדשה, בעוד שבמשפט חברים פסלו את רוני פירו בגלל שהתארגן התארגנות סקטוריאלית .
  2. רוח חדשה גייסה כספים כהתארגנות, דבר הנותן לחבריה יתרון על פני כל מורה שלא עשה זאת.
  3. מזכירי הסניפים אחראיים על הבחירות, על רשימות המועמדים, על רשימות הבוחרים (מי יוצא לרשימת הגימלאים מי נשאר), על קבלת התוצאות ועוד , בעוד שהם עצמם מועמדים!
  4. למזכיר סניף , שהוא מקבל שכר יתרון אוטומטי על פני כל מועמד אחר, שרוצה להגיש מועמדותו, הוא גם יכול להשתמש במנגנון של ארגון המורים בעוד שמורה 'סתם' לא יכול לעשות זאת.
  5. הבחירות נערכו במהלך 10 ימים (!), האם אפשר לפקח על כל מהלך במשך ימים אלה?
  6. על הקשיים יעידו הפסילות הרבות יחסית שפורסמו בפרוטוקול האחרון של ועדת הבחירות.
  ולמרות זאת, כמובן שזה לא תקין שהוציאו את דברי השופט מהקשרם.

 3. לדליה :

  משום מה לא השתכנעתי. זה נשמע יותר מידי מופרך. כאילו לא מדובר באותו דובר. ואם הדברים סולפו מסיבה כלשהי זה חמור. יש עילה לפנות למועצת העיתונות, ואולי אפילו לערכאות משפטיות.
  האם מישהו פנה בכלל לכתב או לרשות השידור בעניין?
  משהו פה ממש לא מריח טוב.

  ובכל מקרה גם מה שהזכיר האנונימי לא מבשר טובות. כנראה שאין פה צדיקים בסיפור הזה.

 4. לדליה :

  מאבי

 5. שושי פולטין :

  לאבי,
  אני מבינה בדיוק למה השופט התכוון בדבריו הראשונים, אשר הושמעו ברדיו- סיפרו לי שזה נשמע ממש לא טוב ולכן לא מפתיע שהוא פרסם את ההבהרה לגבי הוצאתם מהקשרם, אבל אם מתעמקים בדברים הוא צדק:
  הוא התכוון לכך שיש מועמדים לכאורה לראשות הארגון , ללא שהתקנון מאפשר זאת (ראה הערכת מצב בפוסט שלי מאתמול)ולפני שעברו את השלב הראשון וזה אבסורד.
  גם נושא המזכירים שמשמשים אחראים על הבחירות אינו נוגד את התקנון, הכל תקין מבחינה זו, אלא שאם חושבים על זה התקנון לא היה אמור לאפשר זאת.
  במקומות בהם יש "חשדנות הדדית" – 10 ימים קשים מאוד לפיקוח.
  בקיצור, אני חושבת שצריך לעשות רה ארגון בכל נושא הבחירות, המועמדים, אופן הצגתם, הביצוע של הבחירות עצמן, מי הבוחרים את יו"ר הארגון (לדעתי כל הצירים לפחות אם לא כל המורים – ולא רק חברי מועצת הארגון), המזכירים – אם הם מועמדים אז הם לא יכולים להיות מעורבים בהליך ועוד ועוד.
  הרבה מאוד נקודות שדורשות שינוי ושיפור.
  אני מקווה שהצירים ישכילו להעלות נושאים אלו בוועידת הארגון , שם המקום לבצע את השינויים שיתפסו לבחירות הבאות, וגם אם לא יחליטו על השינויים כולם , צריך לדעתי למנות לאחר הבחירות ועדה שתבחן את כל ההיבטים הדורשים שיפור, כדי שלא יהיה מקום ולו הקטן ביותר לחשדות.

 6. ל רפי :

  הסלט בדרך לדייסה…
  כמה נקודות מפריעות ב"רב-שיח" בנושא הבחירות בארגון המורים:
  א. הפראנויה "הון-שלטון": האמנם כצעקתה, או שמה שבטוח – בטוח?…
  ב. הנאיביות: יש עדיין בתוכנו מי שסבורים שהתקשורת עוסקת בדווחי-אמת מאוזנים וחסרי-פניות?! ואם כך, מה הפלא שהשופו ארבל מצע לנכון לפרסם הבהרה על דיווח שלא ניתן לו להגיב עליו כסדרו?
  ג. תהליכי הבחירות בארגון המורים דומים למערכת החנוך כולה – מסורבלים מדי, אנכרוניסטים מדי, יצוגיים פחות מדי ופוליטיים מדי.
  ד. על מה בכלל הויכוח בבחירות אלה, וכיצד מבטיחים שכאשר יגיע עת ההצבעה על ראשות האירגון, היא תהיה עדיין רלוונטית לסוגיות האמיתיות של הארגון ושל מערכת החינוך? נדמה לי שאת הנושא "הפעוט" הזה שכחנו במסגרת הדיון המעמיק בפארנוית ההפרטה.

 7. אבי :

  רפי

  ב. בכל הקשור לנאיביות לגבי התקשורת- התקשורת לא צריכה לדווח אמת או להיות חסרת פניות לחלוטין. היא צריכה להיות הוגנת במובן של היומרה לאובייקטיביות. כלומר להביא כמה גרסאות של דברים, ולא לעוות פרשנות בשם הרייטינג או אינטרס זר אחר. במובן הזה, ואינני איש תקשורת, יש פה עילה לדעתי לתלונה.

  ד. על מה בכלל הויכוח בבחירות? כנראה שזה גם נתון לויכוח. כל אחד וסדרי העדיפויות שלו, נטיות ליבו או האינטרסים שלו. זה נכון למצביעים ולמועמדים כאחד.
  אלא אם כן יש לך תשובה אחרת שאתה מוזמן לשתף אותנו בה?

 8. מיכאל לינדנבאום :

  הפרטת החינוך הנמשכת מזב זמן,היא הסוס השחור,או הסוס הטרויאני של משטר הימין נגד איגוד העובדים הגדול במשק.
  לכן אין ספק שההפרטה,ועבודת הקבלן ,הם הם הסוגיות האמיתיות של הארגון ושל מערכת החינוך.
  את ה"נושא הפעוט" הזה ,אתה מבטל כ"פארנוייה",ואת הדיון בנושא זה כ"פוליטי מדי".
  בטח,דב לאוטמן ויאיר לפיד או נועם לניר ,ממש לא פוליטיים ,ואנשים כמו נמרוד אלוני ממש לא חסידי הפרטה .
  oh, sanctas simplicitas

 9. דליה :

  לאבי, תגובה 3
  הכתוב הנ"ל הוא כתבה ולא מאמר דעה.
  הכתבה מצטטת את שנאמר בשידור ברדיו מילה במילה, ובהמשך מביאה עותק ממכתבו של השופט.
  אני חוזרת על דברי. הכתוב פה הם הדברים שנאמרו בשידור. מה שנאמר בשידור נכתב על ידי מילה במילה. בקיצור, הכול עובדות ולא דעות. עשיתי עבודה שחורה.
  אם השתכנעת או לא, זו בעיה שלך. העובדות מוצגות בפניך. אם אתה לא מאמין לעובדות, לך לאתר רשות השידור והאזן לכתבה המשודרת. אני מבינה שלמכתב אתה כן מאמין.
  את הפרשנות אני משאירה לך.

 10. לכל מאן דבעי :

  למה יש לי הרגשה שיותר מדי אנשים מציגים פה את המורים כטמבלים, אם לא כמושחתים וככאלה שניתנים בקלות להשחתה?

  אולי בגלל זה אצו המורים של המורים מהמכללות ומבתי-הספר לחינוך והמליצו להם מה להצביע, ועוד תחת הכותרת – שהגיע הזמן שהמורים יקחו את גורלם בידיהם?

  מה שהולך ומאפיין את הבחירות האלה, היא שורה של אוקסימורונים, שמגחכים את ציבור המורים.

  ואם ציבור המורים הוא כזה, שלא נדע מה שילך שם בבחירות בשיטה הכללית היחסית.

  משהו יצא כאן משליטה, בשם הדמוקרטיזציה של הבחירות.

  הרבה אנשים יצטרכו לעשות חשבון נפש, במיוחד אלה שנשבעו בשם האלטרנטיבה.

  מספיק להסתכל מה שהולך בפורום באתר של ר"ח. מנהלי הפורום מרוויחים ביושר את מה שקורה שם. החלטה אחת בהירה והם היו יכולים להוביל את הפורום למקום אחר לגמרי.
  אבל איפה הנהגה ואיפה בטיח.

 11. אבי :

  לדליה-

  חוסר הבנה שלי.

  ומעבר לכך הטענה היא שהפיקוח נטול יכולת ממשית לבצע את תפקידו.

  השאלה היא איך ניתן להסביר את זה: רשלנות של הכתב, כוונת זדון שלו, ניסוח לא זהיר של השופט?

  לכל מאן דבעי-

  אתה מוזמן לפרט האשמות.

  מעבר לאוקסימרון של:

  "..המליצו להם מה להצביע, ועוד תחת הכותרת – שהגיע הזמן שהמורים יקחו את גורלם בידיהם".

 12. שושי פולטין :

  מתוך טוקבק בפורום של אתר רוח חדשה :
  "צו מניעה של רוח חדשה-תרועת המנוצחים מ.ערד
  08/02 15:34
  הבוקר הגישה הרוח החדשה צו מניעה כנגד העולם.
  1. דורשים לבטל הבחירות בבתי הספר שנערכו כדת וכדין.
  2. דרישה לדחות את הבחירות בסניפים.
  3. גם כבוד השופט שמונה ע"י בית המשפט בהסכמתם ולשביעות
  רצונם לא יוצא נקי…."
  האם מישהו יודע משהו על כך?!
  סקרנית….

 13. לשושי, לא לוקחים שבויים. :

  זה היה בדפי העבודה של ר"ח, עוד לפני שהתחילו הבחירות.

  מישהו, אי שם בין התגובות על נושא הבחירות בארגון, כבר הציג את זה מראש, כאן באתר, לפי מיטב זכרוני.

  ואכן, לא מפתיע.
  מי ששם 170000 מהכיס שלו עבור הבחירות האלה, לא התכוון לקחת שבויים.
  מי שהציב עובדים ממשרדו על חשבונו, כדי ליחצן את הרה"ח ואת ה"ראש", לא התכוון לקחת שבויים.
  מי שהחליט להרוס את רן ארז עד הסוף (בשם הדמוקרטיה כמובן) לא התכוון לקחת שבויים.
  מי שהכתיר את הלפיד בראשו, לא התכוון לקחת שבויים.
  מי שמסית מועמדים זה כנגד זה, ומשתמש באחד כדי לעשות דה-לגיטימציה לאחר, לא התכוון לקחת שבויים.

  הכל כל כך צפוי.
  הלזה יקרא אלטרנטיבה?

  אם לא היה עצוב, אפשר היה להתגלגל מצחוק.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  לשושי,
  רק בע"ש יש המאמינים בסנטה קלאוס…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.