חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות בארגון המורים: תמונת מצב

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 1.02.10 6:08

בעקבות סיום השלב הראשון בבחירות לארגון המורים, מספקת שושי פולטין תמונת מצב טריה. אתם מוזמנים להגיב

הסתיים השלב הראשון בבחירות לארגון המורים. לאחר שלב בחירת צירי הועידה בבתי הספר יתכנסו בעוד כשלושה שבועות הצירים בסניפים השונים, כדי לבחור מביניהם את נציגיהם למועצת הארגון ואלו יבחרו בשלב מאוחר יותר את היו"ר .

לכאורה מדובר בקרב בין שניים – דודי פרידמן ורן ארז. מבחינת תכנים הצטמצם המאבק למספר נושאים.

דודי פרידמן (32 ). מקורביו מתארים אותו כאכפתי, ערכי, חרוץ, הרים את נס המרד כנגד היו"ר הנוכחי. תנועת הרוח החדשה שהוא עומד בראשה הקימה מנגנון מגובש שעובד עם הרבה התלהבות וכבר שמענו על כך שמוטיבציה גבוהה מביאה להצלחה ולשינוי. הרוח החדשה גם הצליחה  לעורר את מערכת הבחירות מתרדמתה, וללבות את האש באשר לתדמית של העומד בראש הארגון.

דודי פרידמן כמעט וחסר ניסיון, עוד לא הספיק אפילו להוציא תעודת הוראה,  טירון בעיני רבים מהמורים (החציון של גיל המורים הוא 52 ). דודי אולי לא מייחס לעובדה שהוא חסר תעודת הוראה  חשיבות , אבל המורים כן!  יש בכך מסר מאוד בעייתי – ניתן להיות מורה ואפילו יו"ר ארגון המורים ללא שהוכשרת לכך.

הופעותיו בטלוויזיה היו לו לרועץ בעיני רבים  –  הוא לא הצליח להעביר מסר משמעותי מעבר לביטוי 'אתה משקר' שהטיח שוב ושוב ברן ארז, הוא לא הצליח לשדר כריזמה.  לאחר הופעותיו בתקשורת אמרו לי מורים רבים שלא הכירו אותו – "דודי פרידמן? בשום פנים ואופן לא!"

לא ברור מה הייתה הדינאמיקה שהביאה לכך שדווקא דודי חסר הניסיון הוא העומד בראש  הרוח החדשה ולא מורה ותיק יותר , מגובש יותר, עם מסר ברור ויש רבים כאלו ב 'רוח חדשה'.

בעיה שנייה היא המימון.  במשך זמן ממושך מידי התעקשו ברוח החדשה לא לגלות מהם מקורות המימון לעורכי הדין, למשרדי היחצנות ולמנגנון המפותח שהצליחו להקים. הסתרת מידע מביאה לפריחת הדמיון, כשהחלו להתפרסם שמות תורמים כמו פרומצ'נקו ולניר בצד התגייסות העיתונות בצורה חד צדדית, החל להתגנב ללב רבים החשש כי שיקולים זרים מניעים את הרוח החדשה. מי שליבה את הנושא היה רן ארז אשר חזר על כך כי המממנים הם אנשי 'הכל חינוך' (אנשי הייטק , תעשיינים ואחרים) אשר מטרתם להחליש את הארגון. טענה נוספת שמועלית על ידי רן ארז שוב ושוב היא שהמממנים  תומכים ב'אופק חדש'. אנשי הרוח החדשה מכחישים טענה זו מכל וכל.

רן ארז (64 ) –"שועל קרבות" ותיק. כאשר שומעים את רן ארז בפורום מצומצם, בתקשורת ובוודאי מול דודי פרידמן, אי אפשר שלא להתרשם מהידע והבקיאות הרבה שהוא מגלה בתחום עליו הוא אמון, בנושא הזה 'אין עליו'. היתרון שלו בעיני רבים ש"הוא מוכן לשכב על הגדר למענך".

יש כנגדו טענות לא מועטות – על כך במשך 13 שנות כהונתו מעמד המורה רק נשחק, שהנהיג שביתה של חודשיים אשר הצלחתה מוטלת בספק, לאחרונה הועלתה שוב הטענה כי הרעיון שעומד בבסיס 'אופק חדש' הוא הרעיון שהציע ב'עוז לתמורה' – תוספת עבודה תמורת תוספת שכר  והטענה המרכזית היא הכוחניות – לא אלה הפנים אשר משקפים אותי כמורה. רן ארז מפריך את הטענות אחת לאחר, אולם לאחר מסע חד צדדי נגדו בתקשורת  (יאיר לפיד, נחום ברנע, מוטי גילת )  נראה שרן ארז 'שרוף' בעיני הציבור הרחב ונדמה  שאוזני הציבור  נאטמות מלשמוע דבריו.

***

שיטת הבחירות הנהוגה בארגון היא כזו שהצגת המועמדים לראשות הארגון תיעשה, כאמור,  רק לאחר שנבחרה מועצת הארגון.

הבחירות הפעם 'נפתחו' לקהל מורים רחב מאשר היה בעבר , בזכות הרוח החדשה אבל גם בעקבות השביתה הגדולה שעוררה רבים לפעילות, ובניגוד למה שמפורסם בתקשורת, קשה לחזות את פני המועמדים כבר כעת.

המצב שנוצר מעורר מספר שאלות –

 • האם יצליח רן ארז להגיע לכך ש 66% מחברי המועצה יתמכו בו? (% זה נדרש לאחר קדנציה שנייה).
 • האם תתפנה הדרך למועמד אחר?
 • האם תיתכן סיטואציה שבה שניים  רבים והשלישי הוא זה שיצליח?

אשמח להערות, הארות,  תוספות או כל תיקון במידה וראיית הדברים  מצריכה זאת לדעתם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. דודו רוטמן :

  תודה שושי,
  האם יש איזה מקום שבו נמצאות תוצאות השלב הראשון, כלומר, הנציגים הנבחרים בבתי הספר?

 2. רביב נאוה :

  אני מניח שגם אם תוצאות כאלו נמצאות (והן צריכות להימצא בארגון, השאלה אם הוא נותן לעיין בהן), הן כוללות את שמות הצירים לוועידה מטעם כל בי"ס. קשה עד בלתי אפשרי להסיק מהן על הסיכויים של כל מועמד בשלבים הבאים.

 3. נ. :

  בקיעות. זה כל הסיפור.

 4. שושי פולטין :

  אכן, טעות כתיב, אשמח אם יתקנו לבקיאות.
  תודה נ.

 5. שושי פולטין :

  לדודו רוטמן
  על פי הודעת השופט דן ארבל, תוצאות הבחירות יפורסמו ב 3.2.10

 6. נמרוד ברנע :

  תודה לשושי על הפוסט המעניין שמאיר נושא שלא מקבל סיקור תקשורתי מספיק.
  בדיוק בשביל דברים כאלה קיימת עבודה שחורה.

 7. שי כהן :

  יש או אין תעודת הוראה, גיל ונסיון? מה עם העובדה שרוב חברי הארגון הן חברות
  שושי- אולי תציגי מועמדות? שמעתי שלא מאוחר

 8. יהודה שרון - מורה וחבר המועצה :

  אל יפול רוחכם – יש תקוה!
  כולנו טועים. הבחירה לא תהיה בין רן לבין דודי. יהיו מועמדים נוספים. ישנם עוד אנשים וגם נשים ראויים להנהגה בארגון.
  רן עם כל הכבוד על עברו המפואר, איבד את הפופולריות בעיני המורים, ודודי הוא סתם אופורטוניסט עילג בלי עומק ובלי מסר, בלי נסיון ובלי תעודה.
  אני מקוה שאת צודקת שושי, והשלישי ינצח.
  הבעיה תהיה בפיצול. ברגע שרן לא יורשה לרוץ לקדנציה נוספת, אני צופה שחמישה מועמדים רציניים יקפצו על העגלה. אם המועצה החדשה תצליח להתאחד סביב מועמד אחד, הם יוכלו להביס את הפלקאט החד ממדי בקלות. אם חלילה יכשלו – הלך הארגון. כי איך אפשר להפקיד ארגון כל כך גדול וחשוב בידיים של מישהו (אפילו לא מורה מן המניין!) שבחיים לא היה בישיבת מועצה?
  היעלה על הדעת למנות ראש ממשלה שאף פעם לא היה ח"כ? או יו"ר אגד שמעולם לא היה לו רשיון נהיגה?

 9. שושי פולטין :

  לשי כהן, תודה , אבל המועמדת מבית ספרנו היא ענת שניידר (מי שהובילה את ההתנגדות לאופק חדש) ואין שני צירים מאותו בית ספר (אלא במקרה שמספר חברי הארגון מאוד גדול).

 10. הבחירות לארגון המורים – נפגעי המנגנון שיצרה הרוח החדשה :

  […] ורק לאחר סיום השלב הראשון של הבחירות פרסמתי לראשונה פוסט בנושא, דחיתי את הטענה מכל וכל. בתגובתי הוספתי כי "אתה מייחס […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.