חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השופטת גלטנר: התארגנות עובדים אינה מילת גנאי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 27.01.10 6:03

בפסיקה תקדימית הכיר בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בראשות השופטת יהודית גלטנר הופמן, בוועד העובדים במפעל אקרשטיין בירוחם כארגון עובדים יציג מטעם "כוח לעובדים", עובדי אקרשטיין מקווים כי פסיקת בית הדין תביא לשינוי יחסי העבודה במפעל

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בראשות השופטת יהודית גלטנר הופמן הכיר אתמול, בוועד העובדים במפעל אקרשטיין בירוחם כארגון עובדים יציג, ודחה את טענת הנהלת  אקרשטיין תעשיות בע"מ לפיה  אין לראות במפעל בירוחם יחידת מיקוח נפרדת משני המפעלים האחרים של החברה באשדוד ובראש פינה. זו הפעם הראשונה  בישראל בה  הכיר בית דין לעבודה בעובדי מפעל אחד מתוך כמה מפעלים/יחידות נפרדות  של  אותו מעסיק, כיחידת מיקוח נפרדת. לבקשת עו"ד איתי סבירסקי המייצג וועד עובדי אקרשטיין ירוחם מטעם "כוח לעובדים" הוציא בית הדין צו המחייב את אקרשטיין תעשיות בע"מ לנהל משא ומתן קיבוצי עם ארגון כוח לעובדים, כארגון יציג של עובדי מפעל אקרשטיין בירוחם.

"מדובר בפסיקה בעלת חשיבות עצומה למימוש זכות ההתארגנות במקומות עבודה" מסביר עו"ד סבירסקי." הטענה כי סניף, חנות, מפעל אחד מתוך שורת מפעלים של אותו מעסיק בהכרח לא יכול  להוות יחידת מיקוח נפרדת , היוותה חסם משמעותי עד כה עבור עובדים רבים המועסקים ברשתות, כעובדי קבלן או עובדי חברות כוח אדם מלממש את זכותם להתאגד, ומדובר כמובן בחלק משמעותי מאוד מציבור העובדים בישראל". לעובדי אקרשטיין ירוחם, אשר התאגדו לאחרונה ב"כוח לעובדים" מסורת של מאבקים על זכות ההתארגנות:  בחוזי ההעסקה של עובדי המפעל מופיע סעיף האוסר על העובדים להקים וועד עובדים. לפני כ-15 שנה ניסו מספר עובדים ותיקים במפעל לאגד את העובדים, הם פוטרו מיידית, וההתארגנות סוכלה. לבקשתו של עו"ד סבירסקי הוציא בית הדין צו האוסר על החברה למנוע כניסתם של נציגי הארגון למפעל בירוחם גם למפעלי החברה באשדוד ובראש פינה.

במפעל אקרשטיין בירוחם מועסקים כ- 105 עובדים, מתוכם כ- 80 פועלים ו- 25 עובדי ניהול ומנהלה. העובדים מוחים בין היתר על כך שבשנה האחרונה חלה הרעה משמעותית בתנאי העסקתם; על כך שאין להם כל ביטחון תעסוקתי, ועל הזנחת בטיחות העובדים במפעל: עובדים שנפצעו בתאונות עבודה לא מורשים לתבוע את הביטוח, ותאונות עבודה לא מדווחות לתמ"ת. ב-11.1 השביתו העובדים את העבודה במפעל ליום אחד במחאה על שורה של צעדי לחץ  בהם נקטה ההנהלה לאור כוונת העובדים להתאגד, לרבות העברת מכונות מהמפעל לעבודה של קבלן משנה ופיטורים של שניים ממקימי הוועד ללא שימוע. השביתה החד יומית הביאה להחזרת המצב לקדמותו. עובדי אקרשטיין מקווים כי פסיקת בית הדין תביא לשינוי יחסי העבודה במפעל. כדבריה של השופטת גלטנר הופמן בהכרעת הדין: "העובדים אינם בבחינת "מרצפות משתלבות" ועל המעסיק להבין כי התארגנות עובדים אינה מילת גנאי ויש בה בכדי לסייע לעובדים ולמעסיקים כאחד".

"כח לעובדים" ארגון עובדים דמוקרטי

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , ,

7 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  מעודד מאוד.

 2. יאיר מלכיאור :

  בשעה טובה,
  נקווה שנמשיך לראות תוצאות כאלה טובות (עכשיו נשאר רק להגיע להסכם טוב…).
  בהצלחה בהמשך.

 3. עודד גלעד :

  יישר כח לעובדים!

 4. שי כהן :

  רוצים לעזור? הצטרפו כחברים לארגון, צרו קשר והשתלבו בהתנדבות בכל מסגרת זמן או תחום המתאימים לכם

  יחד משנים

 5. נמרוד ברנע :

  חזק ואמץ לארגון כוח לעובדים!

 6. ק. טוכולסקי :

  בהחלט בשורה טובה. אני רק מבקש להעכיר טיפה את השמחה ולהזכיר לכולם שללא כוח פוליטי פרלמנטרי וממשלתי כל פסיקות בתי המשפט וכל התארגנויות העובדים הברוכות לא יביאו אותנו למנוחה ולנחלה. ושוב כל הכבוד לכוח לעובדים ולעובדי אקרשטיין בירוחם.

 7. שאלה לשי כהן :

  למישהו יש מושג, האם ייתכן שעוה"ד של אקרשטיין "המשולב" יכולים לערער בארצי?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.