חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון המורים – בחירות דמוקרטיות כאילו ?

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 24.01.10 6:03

טלי הגישה מועמדותה לנציגות ועידת ארגון המורים והכריזה על תמיכתה בדודי פרידמן וברשימתו "רוח חדשה". משה אבן, מזכיר מחוז ירושלים נחלץ לעזרתו של רן ארז, בניגוד לקביעת השופט בדימוס דן ארבל המפקח על הבחירות, האוסר על מקבלי משכורות בארגון לתמוך באחד המועמדים

 מאת: יאיר מלכיאור

בהמשך לדיונים שנעשו כאן בימים האחרונים בקשר לבחירות לארגון המורים ובעיקר בקשר לדודי פרידמן ורוח חדשה. רציתי להדגים דרך המקרה של אשתי את דרך התנהלותו של הארגון בראשותו של רן ארז.

אשתי טלי היא מחנכת, מורה להיסטוריה ורכזת תכנית בינתחומית באולפנת אמי"ת נוגה ברמת בית שמש. היא היתה פעילה מאוד בזמן שביתת המורים וכמו חבורת המורים שהתארגנה בהתארגנות של רוח חדשה בארגון המורים התאכזבה מאוד מתוצאותיה של השביתה הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל.

היא החליטה לתמוך במועמדותו של דודי פרידמן וברשימתו "רוח חדשה" מתוך תקוה לראות שינוי משמעותי במעמד המורים, במשכורתם ובמערכת החינוך בכלל.

מאחר וטלי היא לא פוליטיקאית דגולה ולא בדיוק אוהבת את כל ה"לכלוך" שיש בפוליטיקה, היא לא חשבה שיש בעיה בכך שהיא תספר למזכיר סניף מחוז ירושלים, משה אבן, שהיא מתמודדת להיות נציגת בית הספר שלה לועידה ושהיא תומכת בדודי פרידמן (אני לא אסביר כאן איך בוחרים את יו"ר הארגון זה דורש עבודת דוקטורט).

בית הספר בו היא עובדת קטן מכדי לקבל נציג בועידה ובגלל זה מאחדים אותו עם בית ספר אחר בבית שמש. מי שקובע אלו בתי ספר יתאחדו הוא מזכיר הסניף, ועל ההתארגנות לבחירות אחראים הנציגים והועדים של בתי הספר כפי שברור בתקנון הבחירות הנוגע לבתי ספר מצורפים.

טלי הודיעה בשני בתי הספר שהיא רוצה להיות הנציגה לועידה ואף אחד אחר לא הודיע על כך, לא בבית הספר שלה ולא בבית הספר שאיתו הם התאחדו, שם היא דאגה לתלות שלט על כך לפני כשבוע. ביום רביעי, יום לפני הבחירות שמתנהלות בשבוע הקרוב, קיבלה טלי מכתב ממשה אבן (מזכיר הסניף) המודיע לה (בניגוד מוחלט לתקנות) שהבחירות יתקיימו ביום ראשון באמי"ת שחר (ביה"ס שאיתו הם התאחדו) בין השעה 10:00 ל-16:00, ופתאום נזכרה להודיע מורה מביה"ס השני שהיא גם מתמודדת ותומכת ברן ארז, דבר שהוא חוקי אבל מיותר לציין שהיא לא חשבה שיש צורך ליצור קשר עם טלי שביקשה ממי שמעוניין להתמודד מולה ליצור קשר כדי לתאם את הבחירות כפי שהתקנון מחייב.

ההחלטה לבצע את הבחירות בביה"ס השני תמוהה מאוד כשמגלים שבביה"ס יש בערך חצי מהמורים החברים בארגון בביה"ס של טלי (17 בשחר מול 29 בנגה). כמובן שזה ברור לאור זה שהנציגה התומכת ברן ארז מגיעה מביה"ס הקטן יותר…

בכל הדברים האלה יש דברים בעייתים אך הבעייתי מכולם הוא התערבותו של משה אבן, מזכיר מחוז ירושלים בבחירות. השופט בדימוס דן ארבל המפקח על הבחירות, פרסם מכתב מפורש שבו הוא אוסר על מקבלי משכורות בארגון לתמוך באחד המועמדים.

היום בבוקר (שישי) טלי ניסתה לסדר את הענינים עם המועמדת שמתמודדת מולה, וטענה בפניה שזה לא על פי התקנות שהבחירות יתקיימו אצלה במועד שמזכיר המחוז הודיע להם. אז אמרה המתמודדת שהיא צריכה להתייעץ עם מישהו. כשהיא חזרה לטלי לאחר מכן ואמרה שלא ניתן להעביר את מקום הקלפי, היא הסבירה שזה שמייעץ לה הוא אותו משה אבן מזכיר המחוז. מאוחר יותר כשמנהלת ביה"ס של טלי התקשרה אליו כדי לבקש להעביר את הבחירות לביה"ס בו יש יותר מורים, או לפחות להעמיד את הקלפי בשני בתי הספר במועדים שונים, הוא סירב לדבר עימה על הנושא.

הבאתי את הסיפור הזה כדי להדגים (לא שלא ידענו זאת כבר..) את רמת הדמוקרטיה שמתקיימת בארגון המורים. כסוציאל דמוקרטים אני חושב שאנחנו לא יכולים לוותר בכזו קלות על הצלע השנייה בס"ד – הדמוקרטיה.

רן ארז הוא אדם לא ראוי שפועל בדרכים לא ראויות. הגיע הזמן לנסות להביא שינוי, רן ארז לא הביא אותנו לשום מקום. לאן דודי פרידמן יקח את ארגון המורים אני לא יודע, אני יודע מה החזון שלו, אני מכיר ומעריך את האנשים שהולכים איתו, ואני יודע שקודמו נכשל בגדול. בשבילי זה מספיק כדי לרצות בהצלחת רוח חדשה.

 

 

 

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

31 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  אתה צודק בקשר להתנהלות לא דמוקרטית כפי שחוותה אישתך.אתה טועה בקשר למטרת ר"ח שמקבלת תמיכה מאנשי עסקים שמעוניינים לשבור את האיגוד המקצועי כפי שזה קרה ב-25 השנים האחרונות למאות אלפי שכירים.
  אתה רוצה שטלי תהפוך לעובדת קבלן?,האם אתה תומך באופק חדש שדורס זכויות המורים?.שאלת את עצמך מדוע אין לר"ח מילה רעה להגיד על המשת"פ וסרמן או על נכלוליות האוצר?

 2. דודו רוטמן :

  הדברים לא נשמעים טוב, וזו בלשון המעטה וצריך לדרוש תגובה של הארגון.
  כפי שכתבתי במאמרי, שוב ושוב משרדי האוצר והחינוך מנסים לחסל מבפנים את ראשי האיגודים שאינם נכנעים להם, אבל שוב ושוב אלה נופלים למלכודות של עצמם.
  מנגד, הדוגמה שנתת היא גם דוגמה לבעייתיות של חידושי "רוח חדשה". בעבר, אם בת זוגך הייתה מתמודדת מול מועמדת אחרת שמציגה מועמדות יום לפני הבחירות, היא ככל הנראה הייתה מנצחת (בהנחה, שאני מניח שתסכים לה, שהיא נציגה טובה יותר של המורים חברי הארגון בבתי הספר הללו) אולם כעת, כאשר ניגשים לקלפי לא בוחרים ב"טלי" גם אם שמה כתוב על הפתק, אלא במפלגת רוח חדשה, וכעת, הכשרון שלה, היכולות שהפגינה, הפכו בבת אחת למשניים מול דרכה של הסיעה בה היא חברה. מי שמצביע למתחרה איננו מצביע נגד טלי, אלא נגד פרידמן.
  מצד שלישי, אם יש יותר משבעה עשר מורים התומכים בטלי, האם מיקומו של הקלפי הוא שימנע מהם לממש את חובתם הארגונית ולהצביע? ואם כן, מה זה אומר על הצלחתה של "רוח חדשה" בהוצאת המורים מאדישותם?

 3. יאיר מלכיאור :

  מיכאל:
  זו לא מטרת ר"ח, אני מכיר את החברה והם בהחלט מלאים מילים רעות על נכלוליות האוצר ועל אופק חדש הביזיוני! למה אתה חוזר שוב ושוב על התעמולה של רן ארז? זה פשוט לא נכון.

  דודו:
  מעולם הבחירות לא היו אישיות, בנו מערכת שלעולם לא יהיה ניתן להפיל את העומד בראש משום שרק לו יש קשרים ברמה הארצית. בפעם הקודמת היה מתמודד שלקח את האיזור שלו אך לא יצר סיעה ארצית ולכן זה היה חסר סיכוי. דבר שרן ארז ניסה להעיף את דודי פרידמן בגללו מהארגון!
  אין שום משמעות להיות נציגה בועידה ואשתי לא היתה מתמודדת אם לא היתה אלטרנטיבה לראשות הארגון.

  אכן אתה צודק, רוב המורים אדישים כלפי האירועים ולכן הארגון ניסה להשקיט ולהעלים את מערכת הבחירות (תכנס לאתר הארגון ותראה כמה צריך לעבוד כדי לגלות שיש בחירות) ר"ח עבדו בהתנדבות וחרשו את הארץ כדי להוציא את המורים מאדישותם והצליחו במקומות רבים אך לא בכל מקום. אגב, בכל מקום שהם לא הגיעו אליו מציבים מועמד שלא עומד לבחירה שהוא קול אוטומטי לרן ארז.

  במקרה הספציפי של בית הספר שלה, אשתי הצליחה לגייס מספיק מורים לנסוע בניגוד להיגיון לצד השני של בית שמש (20 דקות לכל כיוון) אבל זה אבסורד שזה מה שהיא היתה צריכה לעשות מיום חמישי ועד היום. היא היתה אמורה לשכנע אותם לתמוך בה בחדר המורים לא לארגן הסעות.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  יש לך טענות מוצדקות על התנהלות לא דמוקרטית לפעמים בארגון.
  אבל אתה לא מבין את עיקרו של המאבק כיום.
  כשנותנים דריסת רגל והשפעה באיגוד מקצועי לאנשים שכלל לא אמורים להיות שם כי הם לא מורים,כמו בעלי הון וסלבריטאים ימניים אתה צריך להיות חרד מאד לעתיד אותו איגוד מקצועי.לממשלה אין טענות לוסרמן ש"מכר" בנזיד עדשים את חבריו מהסתדרות המורים.כל הטענות הם נגד הארגון שעומד כחומה בצורה נגד תעלולי הממשלה.
  תחשוב טוב טוב,ואתך כל המורים ה"צפים" על העתיד ה"וסרמני" הצפוי לאשתך.
  פה יש מאבק כוח מול הממשלה,מי שמעמיד פנים ואומר שהוא "ימצא מסילות" לאוצר ולממשלה,ללא מאבק כוחני ומיליטנטי ,הוא הוא השקרן.

 5. יאיר מלכיאור :

  כמו שכבר אמרתי לך, אתה חוזר שוב ושוב על כך שר"ח הם בובות של כל מיני גורמים. הם לא!
  תתחיל להתייחס אליהם ולא אל וסרמן. זה לא הוא שרץ לראשות הארגון אלא ר"ח שהמצע שלהם ממש לא מתאים לגורמים שאותם אתה מציג כמריצי ר"ח אלא הולם בדיוק את המשנה הס"ד של כותבי וקוראי האתר הזה (בניגוד לרן ארז).

  אין לי שום בעיה שאנשים בעלי ממון, סלבריטאים ואנשי תקשורת יתמכו במצע ובאנשים של ר"ח מאחר והם חושבים כמוני!
  אשמח מאוד אם עוד בעלי הון יתמכו בהתארגנויות ס"ד. כמובן כל עוד זה לא תרגיל כדי להיות סוס טרויני. בר"ח זה לא כך, אף בעל הון לא תרם סכום גדול מספיק כדי לקבל דריסת רגל בארגון.
  (כך פעל גם עמיר פרץ כשגייס בעלי הון לתמוך בו)

 6. בלבול מוח :

  תיכנסו ותקראו.
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1194306&utm_source=walla.com&utm_medium=email&utm_content=text&utm_campaign=Daily_mail

 7. יאיר מלכיאור :

  לבלבול מוח:
  אולי תבלבל לנו את המוח עם דברים ברורים ותגיב כאן (ובבקשה שזה יהיה לענין ויקדם את הדיון, אני מרגיש שאני חוזר על עצמי הרבה זמן…) בסה"כ הפנת אותנו לדיון דומה במקום אחר.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  אנשי ממון,סלבריטאים ואנשי תקשןרת ימניים תומכים בר"ח פשוט מאד משום שהם אנשי ימין ,והימין אוייב העבודה המאורגנת.
  בעלי ממון לא "חושבים כמוך" אלא יש להם אינטרס כלכלי לשבור את העבודה המאורגנת ואת האיגודים המקצועיים החזקים.
  מה נותן לך לחשוב שהם לא "סוס טרויאני"?.מה נותן לך לחשוב שבר"ח חדשה ישיגו יותר על ידי "נחמדות".האוצר והממשלה מבינים רק שפה של כוח.
  הישגים סוציאליים הושגו מאז ומעולם על ידי מאבק כוחני.
  אמיר פרץ באמת נעזר בבעלי הון ולכן היטה עורף לבוחריו ברגע האמת-הלך לבטחון ולא לאוצר.
  קח דוגמא נהדרת משלי יחימוביץ:היא לא נעזרת באף בעל-הון ולכן גם לא עובדת בשביל אף טייקון!זה מתימטי!!

 9. אסתי קירמאיר :

  מורים רבים שאני מכירה תומכים חד משמעית בניעור שורות ההנהגה ומתן צ'אנס לאנשים שלא אכזבו אחרי שביתות ארוכות וחסרות תוצאה,
  מוכנים לגייס את מעט הזמן הפנוי שלהם כדי לתמוך בדודי פרידמן ובדרך שהוא והאנשים שאיתו מייצגים. לא ראיתי כ"כ הרבה מורים שמגנים כך על ארז.
  כל הכבוד לחבר'ה האלה, שבלא גב כלכלי או פוליטי של ממש, אלא מתוך רצון להביא בשורה מרעננת מהשטח, מציבים אלטרנטיבה לרן ארז.
  מקווים שפרידמן וגם טלי לא ישברו מהקשיים בדרך.

  (מורה בעבר)

 10. מיכאל לינדנבאום :

  לקירמאיר,
  מה פירוש המילים המכובסות האלה "בשורה מרעננת מהשטח" ו"אלטרנטיבה לארז".
  מה בדיוק הבשורה?,ומה בדיוק האלטרנטיבה?.להיות "נחמד" כמו וסרמן?
  מדובר על מאבק כוח,לא על משחקים בצופים.

 11. אורי שני :

  מילא השחיתות.
  מילא חוסר היושר.
  מילא ארגון לא דמוקראטי.
  מילא 13 שנים בשלטון.
  מילא סתימת הפיות.
  מילא הדמגוגיה.
  מילא השקרים.

  אבל איפה ההישגים?

 12. מיכאל לינדנבאום :

  לשני,
  אתה יודע שקשה להשיג השגים במשטר ניאו-ליברלי.הרופאים מחכים כבר 10 שנים.בינתיים יש לך לפחות את הבטחון התעסוקתי ואת הפנסייה.
  כמה אנשים במדינת ישראל נמצאים במצבך?

 13. ד"ר יעקב טפלר :

  מאמר זה הוא עוד כאין וכאפס לעומת המניפולציות של מזכירת סניף השרון, ענת שניידר, פקידה בשכר מטעם ארגון המורים שנאסר עליה בצו שופט להתערב במהלך הבחירות.

  אלא שהגברת היצירתית מצאה מוצא: ניא הודיעה בימים האחרונים שהיא מתמודדת על ראשות הארגון וכך עקפה את צו השופט, שכן למתמודדים מותר לנהל תעמולה.

  אז כעת ענת שניידר גם מתמודדת וגם מנהלת את הבחירות באיזור השרון. אכן, דמוקרטיה (נוסח מפלגת הבעת') במיטבה.

  את תפקידה כמזכירה המנהלת את הבחירות בסניפה היא מבצעת לעילא ולעילא. דקות לאחר שאני מבקר בבית ספר שלנו היא כבר יודעת שהייתי שם. שעה לאחר מכן היא כבר טורחת להניא את מועמדנו מהצורך להתמודד. בדרך היא ממהרת למצוא או להמציא פגמים בתהליך ולפסול מועמדים על ימין ועל שמאל. לא את תומכיה כמובן.
  הגברת ענת שניידר אחראית על איחודם של בתי ספר קטנים לצורך הבחירות. ולכן גם אצלנו היא אחראית על איחודים הזויים וחסרי פשר והיגיון. ומעניין, בכל בית ספר כמעט שבהם יש לנו נציג מתקבלת הודעה שעליו להיבחר בבתי ספר אחרים. צירופי מקרים? לא כשמדובר בענת שניידר.

  הגברת ענת שניידר ניהלה במשך תקופה ארוכה מאבק נגד אופק חדש ונגד יוסי וסרמן בהסתדרות המורים, אך משעברה לארגון אימצה בהתלהבות רבה את שיטותיו של מעסיקה הקודם.

  ומעניין: אם ענת שניידר אכן מתמודדת לראשות הארגון אזי בפרק זמן של שנתיים היא בגדה בשני ראשי ארגוניה.
  ואם היא אינה מתמודדת באמת הרי ברור לכל מי שעיניו בראשו שה"התמודדות" היא רק לצורך עקיפת צו השופט.

  אז ישפטו מצדדי הסוציאל-דמוקרטיה: זו הדמוקרטיה נוסח רן ארז ושליחיו.

 14. ד"ר יעקב טפלר :

  למיכאל לינדבאום

  "שמש העמים" החבר סטאלין היה גאה בך. מאז הימים היפים של הדיקטטורה של הפרולטריון לא נשמעו מושגים כמו "ימניים" ביחס לאנשי תקשורת חופשית או למי שהפרוטה מצוייה בכיסו. גם בחבר הנאור מאו – שהשתמש במושג זה כהצדקה לרצח מיליונים – היה ודאי מעניק לך את אות גיבור מעמד הפועלים.
  אז קומה אחא, טבאריש מיכאיל. אנחנו במאה ה-21. הפטיש והמגל כבר לא ממש עימנו, אם לא שמת לב.
  להתראות, לנין.

 15. מיכאל לינדנבאום :

  ל-13 ,
  שניידר לא בגדה באף אחד.וסרמן מכר את המורים לאוצר והיא עשתה את הצעד המתחייב.מצד שני ,הצגת מועמדות לצד ארז ולא נגדו אינה בגידה.
  אז במקום הדברים חסרי השחר האלה,שמעידים מעל לכל על האמפטייה שלך לוסרמן ולאופק החדש,בוא תהיה ענייני,ותספר לנו האם אתה בעד אופק חדש?,בעד שיתוף פעולה עם בעלי-הון?-אויבים בהגדרה של האיגוד המקצועי-בעד שיתוף פעולה עם האוצר הניאו ליברלי שמחבק אותכם כל-כך?.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  לד"ר טפלר(14),
  אני ממש גאה בך.כשאין לך מה להגיד אתה עובר לגיבובי מילים חסרות שחר.
  אתה מעדיף לדבר על סטלין ,לנין ויתר מכריך מההסטוריה,אבל רק לא על שיתוף הפעולה עם בעלי ההון שהם בהגדרה אויבי העבודה המאורגנת,עם האוצר הניאו-ליברלי ,עם ממשלת הימין אויבת הרווחה,הבריאות והחינוך.
  אם תהיה "נחמד" יותר,תשיג יותר מהאוצר?
  מדובר על מאבק כוח ולא על נחמדות.הקורפורטיזם של "וגר זאב עם כבש, ושל בעלי הון עם עובדיהם ,היה תמיד על חשבון ולרעת העובדים.
  תספר איך בדיוק תעשה יותר טוב מארז,ואל תפליג לאנלוגיות הסטוריות שאינן ממין העניין.

 17. יאיר מלכיאור :

  מיכאל:
  ר"ח הסבירה המון פעמים מה ואיך היא מתכוונת לעשות, אתה בחרת להמשיך ולהתעלם מזה ולגעת בנושאים מסביב שהם רלוונטים אך אינם נכונים ואף דמגוגים (ריסוק הארגון, בובות של בעלי הון וכד').
  מאחר וזה נראה שבחרת לא להיכנס לאתר שלהם ולבדוק מה הם אומרים ורוצים לעשות, העתקתי לכאן את תוכנית מאה הימים, אתה מוזמן להכנס לאתר ולקרוא את החזון ועוד.

  תוכנית "100 הימים"

  תנועת "רוח חדשה בארגון המורים" שואפת לחדש את פני ארגון המורים העל-יסודיים ולהפכו לארגון חזק המכבד את עצמו ואת ציבור המורים, והמייצג נאמנה את המורים העל יסודיים במדינת ישראל ואת ערכי החינוך; ארגון יוזם ובונה, ויחד עם זאת לוחם ונאבק ללא פשרות על שכר המורות והמורים ומעמדם, על תנאי עבודתם ועל עתיד החינוך הציבורי בישראל. כל זאת בשותפות מלאה של כלל חברי הארגון בעיצוב עתידו המקצועי.

  התנועה רואה בניסיונם העשיר של מורות ומורים המכהנים כיום בתפקידים שונים בארגון מקור חשוב והכרחי לשימור רציפות של ידע וניסיון.

  התנועה מצהירה בזאת על כוונתה ליזום, לחדש ולרענן תהליכים על בסיס של לימוד מעמיק ומתוך שילוב של גישות חדשות עם ניסיון נרכש רב-שנים.

  אנו מצהירים בזאת כי מיד לאחר בחירתנו לניהול ארגון המורים אנו קוצבים לעצמנו 100 ימים לביצוע הצעדים הבאים:

  • כללי:

  הקמת חזית חינוך: גיוס אישי ציבור ומובילי דעת קהל לחזית חינוך שתסייע לארגון להוביל שינוי מהפכני ומקיף במערכת החינוך העל יסודית, ולהעלות את החינוך לראש סדר העדיפויות הלאומי.

  יצירת ערוצי תקשורת אפקטיביים עם הצמרת החדשה של משרדי החינוך והאוצר במטרה לקדם את מעמדם ולשפר את שכרם ותנאי העסקתם של המורות והמורים המועסקים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה (בשונה מתוכניות "אופק חדש" ודומותיה).

  הקמת צוות לניסוח הקוד האתי של המורים כשלב בהפיכת ההוראה לפרופסיה.

  • רפורמה בחינוך העל-יסודי:

  הקמת צוותי ייעוץ ותכנון של מורים בקטגוריות ההוראה השונות והמגוונות, על פי מקצועות, תפקידים ורמות הוראה (חט"ב; חט"ע; מורי המכללות להוראה).

  הקמת צוותי מומחים בתחומי שכר, יחסי עבודה, הוראה כפרופסיה וקביעת לו"ז לתפוקות.

  קביעת לו"ז להגשת תוכנית המורים לרפורמה מקיפה בחינוך העל-יסודי.

  השקת קמפיין יעיל הקורא למורי חטיבות הביניים להצטרף לארגון ולקחת חלק בתכנון והובלה של רפורמה לחינוך העל יסודי.

  • מבנה ארגוני ונוהלי עבודה:

  שינוי המעמד הסטטוטורי של הארגון מ"אגודה עותומאנית" שאינה מפוקחת על ידי גורמים רשמיים, לעמותה מפוקחת על ידי רשם העמותות.

  בדיקה מקיפה ויסודית של תקציב ארגון המורים וקביעת עקרונות לצמצום הוצאות ראוותניות ומיותרות.

  ביצוע שקיפות תקציבית מלאה והערכות לפרסום ציבורי של תקציב הארגון והמאזן הכולל של כל פעולותיו הכספיות.

  פרסום מקיף של תקנון ארגון המורים במלואו והזמנת מורי הארגון לבחינתו המחודשת.

  בדיקה מקיפה ויסודית של מערך הרווחה והתאמתו לצרכי חברי הארגון.

  פרסום השכר של יו"ר הארגון ושל חברי הנהלת הארגון.

  • תקשורת עם המורים חברי הארגון:

  גיבוש ערוצי תקשורת אפקטיביים ואינטראקטיביים עם כל מורות ומורי הארגון ובחינה מחודשת של נגישות המורים לארגון. קביעת קריטריונים ברורים ומבוקרים של טיפול בפניות ציבור המורים באמצעות מעקב שוטף של יו"ר הארגון או מי שהוסמך על ידו (לדוגמא: לו"ז לטיפול בפנייה; יידוע שוטף של הפונה על כל שלב בטיפול וכו').

  הפיכת עיתון הארגון "קשר עין" לעיתון מקצועי, מעמיק ורציני.ומתן יכולת ביטוי לדעות שונות אחרות ומגוונות.

  פתיחת פורום באתר הארגון לחילופי דעות ורעיונות בין המורים ברוח של פלורליזם ופתיחות.

 18. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  קודם כל תודה.דברים רבים הם טובים וראויים כגון שקיפות התנהלות דמוקרטית ועוד.אבל הם אלו הם תנאים שצריכים לשרור בכל אירגון במדינה דמוקרטית,מרמת הארגון וההסתדרות ועד רמת הממשלה ,הכנסת וועדותיה.
  מה שתפס עיני זה להלן:1)"
  גיוס אישי ציבור ומובילי דעת קהל לשינוי במערכת החינוך ולהעלאת החינוך לראש סדר העדיפויות."
  אני מצטער,מי שמחליט על סדר העדיפויות זאת הממשלה דרך התקציב.הארגון נאבק למען חבריו(תכלית כל איגוד מקצועי),ויכול רק להמליץ על סדר העדיפויות,כי הכסף לא בכיסו.

  2)"יצירת ערוצי תקשורת אפקטיביים עם משרדי החינוך והאוצר במטרה לקדם את מעמדם ולשפר את שכרם ותנאי העסקתם של המורות והמורים המועסקים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה (בשונה מתוכניות "אופק חדש" ודומותיה)."
  זה טוב ויפה ונחמד.רק לא מספרים לנו איך.מדובר על מאבק כוח לשליטה על תקציבי החינוך.אתה לא מצפה שהאוצר יהפוך עורו ויחליט לממן את שידרוג המורים רק בגלל שר"ח נחמדה יותר.הוא רוצה להפריט,לפגוע בעבודה המאורגנת,בתנאים הסוציאליים,בפנסייה,בבטחון התעסוקתי.לא לשכוח לעולם:"יובל החינוך" ודומיו הוא המודל המועדף על ידי ממשלת הימין של ביבי-ברק.
  אל תשכח איך שממשלות הימין מתעללות כבר 10 שנים ברפואה הציבורית וברופאים.הרןפאים "נחמדים" יותר ומשלמים ביוקר.

 19. יאיר מלכיאור :

  מיכאל:
  1. אני מצטט ממטרות הארגון "העלאת הרמה החינוכית ורמת הלמידה במוסדות החינוך העל-יסודי בארץ. יוזמה, קידום והובלה של מאבקים למען עתיד מערכת החינוך בישראל בכללותה.".
  מאחר ואלה מטרות הארגון אני לא מבין איך אתה מוצא בעיה בכך שר"ח רוצה להעלות את החינוך לראש סדר העדיפויות הלאומי.

  2. הבנתי שאתה קשור ברמה כלשהי לרופאים, הם לא הארגון היחיד בארץ. כפי שכבר ציינתי ארגון האחיות השיג הסכם מעולה לטובת חבריו.
  יש איך לעשות את זה, צריך בהחלט להיות מוכשר בזה. רן ארז אינו מוכשר בזה, ר"ח בניגוד אליו אומרת שהיא תיעזר במומחים (ואני יכול לחשוב על כמה וכמה אנשים מתאימים) לא רק לצוות מו"מ אלא גם לנושאים אחרים. אני סומך הרבה יותר על אנשים שהם לא צנטרליסטים כמו רן ארז.

 20. יאיר מלכיאור :

  נראה לי שהגיע הזמן לעדכן שטלי ניצחה במערכת הבחירות של בית הספר שלה אחרי שסחבה, הקפיצה ודירבנה את המורות (וגם קיבלה הרבה תמיכה).
  בשורה התחתונה אחרי שהיא הביאה מורה אחת יותר מצוות המורים של ביה"ס השני (15 מול 16) פתחו את הקלפיות בסוף היום והיא ניצחה 20-11!
  הלואי שכך יקרה גם במישור הארצי…

 21. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  אני חוזר ואומר,איגוד מקצועי אינו יכול לקבוע לממשלה סדר עדיפויות לאומי.את זה קובעות המפלגות שמרכיבות הממשלה.
  הכל תוצאה של מאבק כוח ונחישות האיגודים המקצועיים.אין לזה קשר להנחה שארז מוכשר או לא,צנטרליסט או לא,ובודאי לא ל"מומחים".הכל תלוי בכח שהאיגוד המקצועי יכול להפעיל.
  האחיות הצליחו כי הם פשוט שברו את הכלים והלכו עם השביתה עד הסוף.הן לא הזדקקו ל"מומחים".
  מי שעדין מידי,"אוכל" אותה.ככה זה בחיים.

 22. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  שאפו לאשתך על הצלחתה בשלב זה. אני מאד מקווה לטובתה ולטובת המורים,שתבין שעתידה לצד רן ארז,ענת שניידר, שושי פולטין וחבריהם.העתיד יהיה עגום עם ר"ח המערבת גורמים זרים ועוינים לאינטרסים שלכם.תחשבו פעמיים.
  אתם בסיכון גבוה של "תרגיל וסרמן מספר 2".

 23. יאיר מלכיאור :

  מיכאל,
  תודה על הברכות.
  אני מרגיש שממש לא לענין ללמד אותך דמוקרטיה, אבל הרעיון שיש מישהו חזק שיודע טוב בשביל כולם והוא ואין בלתו הוא רעיון מעט פשיסטי (או אפילו הרבה פשיסטי).
  החוזק של הארגון לא נובע מרן ארז (אדרבה שם חולשתו) אלא מגודלו וממה שהוא מייצג, החבורה של ר"ח חדשה היא חבורה מעולה, לא אדם יחיד אלא קבוצה, פתוחה קשובה וגמישה (זה דבר טוב!).
  אם ציבור המורים לא יהיה מרוצה מהם, הוא יחליף אותם. זה הרעיון של דמוקרטיה. נציגי הארגון צריכים לייצג את מה שהמורים רוצים, לכן חשוב כל כך שהארגון יהיה באמת דמוקרטי ולא מה שהוא היום.
  הדוג' המתאימה ביותר לקבוצה שמתנהלת דומה היא כח לעובדים, אני תומך בהם לחלוטין אני לא יודע איפה אתה עומד ביחס אליהם. אבל זה מה שבאמת עומד בבסיס הבחירות האלה, שארגון המורים יתחיל להיות ארגון עובדים דמוקרטי!

  נ.ב. בפעם המיליון תפסיק כבר עם ה"גורמים זרים ועוינים" אין כאלה!
  זאת דמגוגיה ובריחה מהדיון המרכזי, תתחיל להתייחס למי שהם באמת ולא לקונספירציה שאתה (ורן ארז) מנסה ליצור סביבם.

 24. במקום תה » ארכיון הבלוג » בחירות בארגון המורים :

  […] (שאלה שלא נפתרה עד תום מערכת הבחירות וגם אחריה). יאיר מספר שבעזרת רעש לבן ביורוקרטי ומניפולציה ארגונית- יכולת […]

 25. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  אמרתי אי-פעם שיש משהו חזק שיודע טוב מכולם?.
  זה באמת רעיון רעיון פשיסטי,אך הוא יצא מבית היוצר שלך באופן בלעדי.
  החוזק של איגוד מקצועי נובע לא מארז או כל אדם אחר אלא מנחישותו להגן ולהילחם לטובת העובדים המאוגדים למטרה זו.זה ההבדל בין ארגון מטעם נוסח ההסתדרות של וסרמן ואיגוד מקצועי לוחם ועצמאי כמו ארגון המורים.העניין הוא איזה תכלית משרת הארגון ולא מי שעומד בראש.
  אז מה עם החבורה של ר"ח היא איכותית וגמישה?.כל העניין הוא לאיזו תכלית?!.ר"ח נעזרת בבעלי הון וסלבריטאים מהימין. בהגדרה בעלי הון ואנשי ימין הם אויבים של האיגוד המקצועי! בהגדרה,תכניס טוב לראש!.
  ברור שנציגי ארגון צריכים לייצג את האימטרסים של המורים.האינטרסים הם בטחון תעסוקתי,פנסייה,שכר הוגן ,לא עבדות דרך חברות כח אדם ,לא "וסרמן" ולא "יובל החינוך".פשוט כך ,ולא בעלי הון שאוסרים ורודפים ועדי עובדים.אם שכחת ,ארגון המורים הוא איגוד מקצועי.
  בודאי שארגון המורים צריך להיות דמוקרטי,ןמעולם לא אמרתי ולא חשבתי אחרת.אבל כן בפעם המיליון אם הברירה היא בין דיקטטורה של ההון לבין המצב הנוכחי,אני מעדיף את הנוכחי.
  הגורמים הזרים ועוינים הם כבר פה,משפיעים על ראשי ר"ח.אם ר"ח יקחו את הבחירות האלה , יהיה לך וסרמן מספר 2 ,לא פחות מזה.
  באשר לשאלתך,אז כן אני חבר בכח לעובדים,ונפגש עם אנשים המתלוננים על סבלם מהקרנפים נוסח וסרמן .למה בכלל קמה כח לעובדים? בגלל בעלי הון וחברות כח-אדם אבל גם ובעיקר בגלל שאיגודים מקצועיים מסויימים בגדו בשולחיהם ואין להם יותר כתובת לפנות אליה.

 26. יאיר מלכיאור :

  מיכאל:
  מאחר ואתה חבר בכוח לעובדים אני חושב שסיימתי את טענותיי, אני תומך לחלוטין בכוח לעובדים אבל אתה לא יכול לטעון שרק למורים (כפי שטענת למעלה "לאנשים שכלל לא אמורים להיות שם כי הם לא מורים") יש את הזכות להשפיע על הבחירות כשאתה עובר ממפעל למפעל ומעודד אנשים להתאגד ולפעול בכל מיני דרכים למרות שאתה לא מלצר ולא מייצר אריחים.

  הגורמים הזרים לא משפיעים על ראשי ר"ח אלא בדיוק הפוך! ר"ח, שהיא קבוצה מדהימה ואיכותית, קמה לבד, ללא אף טייקון או איש תקשורת. רק אחרי שהיא התגבשה כחבורה וגיבשה את סדר היום החברתי שלהם (שלמרות שאתה מתכחש לזה הוא ס"ד לעילא ולעילא) היא פנתה לציבור וביקשה מאנשים שתומכים בדרך הזו לתמוך בהם.

  אם הייתי במקומם הייתי פועל בדיוק אותו הדבר, הם לא נקנו ע"י אף אחד ותאוריות הקונספירציה שלך לגבי בובות של מי הם – הן מופרכות מעיקרן.
  תפסיק לטעון באויר – וסרמן 2, בעלי הון, גורמים זרים. תביא דוגמאות, לא של אנשים שאתה טופס כימנים ותומכים בהם, אלא של תכנים שעליהם הם מוותרים, של בעל הון שקנה אותם (ו-10,000 ש"ח לא קונים אף אחד), של מצע שמתאים לכל הטענות שאתה מעלה. בקיצור תביא הוכחות לכל הסיסמאות שאתה מפריח באויר מאז שהתחלת לכתוב כנגד ר"ח.
  אין לי שום בעיה לחזור בי אם תביא הוכחות רציניות לטענות שלך, אבל אם אין אז תפסיק להשמיץ אותם מעל דפי האתר, כי "המוציא מחברו עליו הראיה". (או לכל הפחות תסייג ב-אולי או חשש)

 27. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  למעלה משנה מנסים המנחים באו"פ לממש זכותם על-פי חוק, להתאגד בוועד מוכר,
  ולהגיע להסכם קיבוצי עם האונירסיטה הפתוחה.
  איפה כל אנשי הרוח, בעניין זה?
  פרופ' חגית-מסר מהנהלת הכל חינוך ונשיאת האו"פ, עושה הכל כדי לסכל את ההתארגנות באו"פ.
  אייל ארד, נמרוד אלוני, יאיר לפיד,הפרופסורים לחינוך,כל אלה פתאום נעלמו.
  איפוא ה"דאגנים" האלה ואיפוא רוח חדשה?
  אם הם יוצאים מחר בבוקר בקריאת תמיכה בהתארגנות המנחים באו"פ, אולי אחשוב שר"ח מתכוונת באמת להיות איגוד מקצועי.
  בקיצור,מה כל הקשקושים האלה?
  אפשר בכלל להשוות
  התערבות בבחירות פנימיות בארגון עובדים, לתמיכה סולידרית בזכותם של עובדים לא מאורגנים להתארגן?

  הבלבול שאתה עושה בין השניים, מעורר דאגה.

 28. הצילו! :

  ליאיר,

  גם אני חברה בכוח לעובדים, (לא סתם תומכת)וטענותיך לא הסתיימו בכלל.

  תראה, בא לי לבכות.

  אם אני תומכת בעובדים שעומדים על זכותם להתארגן (למשל באו"פ), אם אני תומכת באופן סולידרי בוועד שנלחם על זכויות העובדים,

  האם, ע ו ל ה ב ד ע ת ך,
  שבזמן בחירות פנימיות לוועד של סניף האו"פ, אני וחברי מסניף אחר בכוח לעובדים נצא בקריאה לבחור במוישה לראש וועד האו"פ ולא באיציק?

  תגיד, אתה י צ א ת מ ד ע ת ך?

  כחברה בסניף מקביל בכוח לעובדים, אין לי זכות לצייץ!.
  וטוב שכך.
  קל וחומר אם אינני חברה בכלל בכוח לעובדים.
  ובן בנו של קל וחומר, אם אני בכלל מהתאחדות התעשיינים.

  סולידריות למען זכויות וכבוד האדם העובד כן.
  התערבות בבחירות פנימיות בארגון שאינני חברה בו? שאינני יכולה לבחור ולהיבחר בו? בשום אופן.

  ואתה מדבר בשם ר"ח על דמוקרטיה?
  האתם תלמדונו דמוקרטיה מהי?

  וצודק מיכאל,
  איפה הקריאות לסולידריות עם עובדי האו"פ, ומאבקם הצודק?
  למה – היכן שצריך להשמיע קול, שוררת פחות או יותר דממה (בטח מצד ר"ח),

  ולמה – דווקא איפה שצריך להתרחק ולא להתערב, יש רעש כל כך גדול?

  הטשטוש שאתה עושה כאן מבהיל אותי מאוד.
  אין לך מושג כמה הוא מייאש אותי.

  ודרך אגב, לא יודעת אם ארגון המורים השמיע קולו בתמיכה בעובדי האו"פ. אם לא עשה כך, חבל.

  ואין בהערה זו כדי להוריד דבר מחומרת טענותי למעלה. פה מנסים לנהל דיון רציני על ס"ד, זכויות עובדים, על הזכות לחינוך ראוי.
  תנסה בבקשה לכבד את זה.

  נ.

 29. לבכות ולצחוק - ליאיר :

  דרך אגב התעשינים שנפשם יוצאת מדאגה לחינוך, אלה שהעירו לר"ח הערות על המצע (על-פי עדותו של פרידמן), מבחינתם –

  רן ארז ו"כוח לעובדים" זה היינו הך.

  באמת קשה להחליט, אם אתה גורם לי לבכי או לצחוק.

  נ.

 30. יאיר מלכיאור :

  נ.
  יש הבדל בין לתמוך בעובדים מתאגדים, ללגרום לעובדים להתאגד, זו התערבות גסה במפעל שאת לא קשורה בו (אבל אני תומך בלעשות את זה).

  הבקשה לסולידריות עם דברים שאת תומכת בהם היא פשוט לא רצינית, אין להם שום בעיה להביע תמיכה כזו, אף אחד לא ביקש מהם לעשות את זה ואף אחד (חוץ ממך) לא מצפה לזה, להאשים אותם בדברים שלא אמורים לצפות מאף אחד זה פשוט לא רציני.
  אגב, ארגון המורים פרש מההסתדרות הכללית, אם יש ארגון שהוא לא סולידרי לשאר התארגנויות העובדים זה הארגון בכלל (אולי אפשר לשנות את זה, אבל אני מעדיף שהם יהיו חברים בכוח לעובדים…).

  ודבר אחד חשוב, פה לא התנהל שום דיון רציני על זכויות עובדים, ס"ד, או הזכות לחינוך (דברים מהותיים במצע ר"ח אך מרן ארז אני לא שומע שום דבר על דברים אלה) פה רק היו תאוריות קונספירציה וטיעונים דמגוגיים ולא רציניים על חבורה מדהימה שפשוט מופרך להכפיש אותם בדברים שרן ארז ניסה, ואתם קניתם בשמחה, להכפיש אותם.
  יש שם אנשים מצוינים, מצע מצוין, מטרה ראויה.
  וגם ישנו ארגון מסואב ולא דמוקרטי בעליל שהם מנסים לשנות. הייתי מצפה לראות כאן גדודים של תמיכה ולא אחיזה נואשת ברודן שנכשל בכל מה שהוא עשה ולא קידם את המורים במילימטר 13 שנה (הרבה מעבהר לחוקת הארגון שהוא משנה כל פעם בהתאם לרצונותיו).

 31. מיכאל לינדנבאום :

  למלכיאור,
  הצהרת פעם על מרכולתך כשכתבת בע"ש : "דרדור מערכת החינוך ,זאת סכנה הרבה יותר גדולה לחינוך ולעתיד מדינת הרווחה ,אפילו יותר משבירת הארגון".
  אז אם,שבירת הארגון זה לא סוף העולם בשבילך,ואם כפי שכתבתי לך ,אותם גורמים ,שנלחמים בהתארגנות ועד באו"פ במסגרת כח-לעובדים,הופכים להיות תומכים נלהבים של ר"ח ,וזה לא מעורר בך חשד בקשר למניעים האמיתיים של של הספונסורים של ר"ח ,אז כנראה אתה רחוק מלהיות ס"ד.
  אין לי אלא למחזר עבורך תגובה נוספת שלי:
  לדיוגנס ,
  התנהלות דיקטטוריאלית של רן ארז היא נתון ידוע ובלתי קביל.
  אבל מה שעומד על הפרק הוא דבר חשוב עוד יותר .עצם העצמאות של איגוד מקצועי החזק במדינה שהיא לצנינים בעיני בממשל הניאו-ליברלי שמפריט כל מה שזז.
  כדי "לפרוץ את אגף התקציבים" כדבדיך ,לא מספיק לשרש התנהגות בריונית תוך אירגונית,אלא פה נחוצה הפעלת כח, הרבה כח,מול ממשל עויין לעבודה המאורגנת.
  בהסתדות הרפואית אין רן ארז(והרגשות השלילים שהוא גורר),ובכל זאת הרופאים מחכים כבר 10 שנים להסכם שכר חדש.
  כל מה שהמשטר רוצה זה "וסרמן 2",יובל החינוך",עובדי קבלן ושלילת זכויות סוציאליות.
  במדינה של 2 מליון עובדי קבלן אתה באמת חושב שלמישהו למעלה איכפת אם ארז דיקטטור או לא?.אם הוא היה משת"פ של האוצר כמו וסרמן,הוא כבר היה "מאמאל'ה" של השלטון ויקירם של בעלי ההון והיאיר לפידים למיניהם ממש כמו וסרמן ה"שקול" וה"אחראי".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.