חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אהוד ברק הוא פשוט שר ביטחון גרוע

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 19.01.10 6:01

איוש תפקיד שר הביטחון ע"י אהוד ברק מהווה הצדקה מרכזית לישיבת מפלגת העבודה בממשלה. לברק יש אמנם תדמית של שר מקצועי ומוצלח, אך מאחורי התדמית הזו מסתתר כישלון

מאת: עו"ד דקל-דוד עוזר, חבר ועידת מפלגת העבודה 

כמו בסיפור "מעשה בחמישה בלונים" (מאת מרים רות), כל בלון סופו להתפוצץ והגיע זמן שיתפוצץ בלון נוסף – אהוד ברק אינו שר ביטחון טוב.

 בראש ובראשונה אומר למי שחושב אחרת – חכו. לפני שאתם מתייגים אותי כבוגד, כטיפש או ככסיל, נסו לקרוא את דבריי ואם לא תסכימו בסוף – זכותכם; הי, אם לא תסכימו בסוף ותחליטו לתייג אותי כאחד הדברים לעיל – זו גם זכותכם.

 הבלון על אהוד ברק כ"שר הביטחון של ישראל" נולד לפני תקופה מסוימת, ומאז הוא מנופח ומנופח על ידי אנשים רבים, אנשים משתמשים במשפט "אהוד ברק הוא שר ביטחון טוב" על מנת לומר שהוא לא טוב בדברים אחרים – "עדיף שיהיה שם מאשר יזיק במקומות אחרים"; הציניות הזו הגיעה לשלב שהתחלנו להאמין בשקר של עצמנו – אהוד ברק אינו שר ביטחון טוב וכולנו יודעים את זה.

 אתן שלושה נימוקים מדוע אני סבור כך:

 1. על פי איזה קריטריונים הוחלט שאהוד ברק הוא שר ביטחון טוב? במקום להיכנס לוויכוח מאיזו מלחמה יצאנו מחוזקים, מלחמת לבנון או המבצע בעזה, אני שואל שאלה אחרת: מהו הקריטריון לשר ביטחון טוב? לדעתי הקריטריון הוא התוויה של מדיניות; איזה מדיניות אהוד ברק התווה כשר ביטחון? האם יש שינוי בדפוסי הגיוס של הצבא? האם יש פרוייקטים חדשים (כזכור, כיפת ברזל היא יוזמה של עמיר פרץ)? האם יש חיזוק של המורל הצבאי על ידי חיזוק חיל החינוך? האם הצבא מחזק את החברה האזרחית מכח המדיניות של אהוד ברק? התשובות הן: אף לא אחת, לא, לא, לא ולא – אהוד ברק נכשל בהתוויית מדיניות מועילה כשר ביטחון.

 אבל בואו נקשה, נבחן מה מצב המינויים בצבא ובמשרד הביטחון, האם מונו בתקופת אהוד ברק מינויים ראויים? ובכן, על פי מקורותיי (ואשמח לשמוע אחרת) אהוד ברק מצליח שוב לבנות לעצמו לשכה של אומרי הן ולרדות באליטה הצבאית באופן שהאליטה הצבאית מיישרת קו ואינה משמיעה קולות אחרים – חריגה בוטה ממסקנות מלחמת יום כיפור, ובמקביל מצליח ברק לא להצליח למנות עשרות תקנים מאחר והאיש פשוט אינו מצליח למצוא אנשים ראויים – ככה זה כשחושבים שאתה עצמך החכם באדם.

מה כן "הצליח" ברק לעשות? ובכן: לסגור את הצבא בפני תקשורת, להביא למרד בצבא ולמנוע דיון וחקירה לגבי הצבא, פעולות אשר גורמות לישראל להפוך למצורעת בעולם, פוגעת באופן לא מידתי בזכות הציבור לדעת ובזכויות יסוד אך החמור ביותר – פוגעות בעוצמת צה"ל. כוחנו הוא באחדותנו ואהוד ברק נכשל כישלון חרוץ באיחוד השורות בצבא. נכון, ההתמודדות עם המגזר הדתי לאומי היא קשה, אבל הוא לא מצדיק כישלון "מי שלא יכול לסבול את החום צריך לצאת מהמטבח" – אם אהוד לא מצליח להתמודד עם המגזר הדתי – שיתפטר וייתן למישהו שיכול לעשות זאת את התפקיד, הרי ידוע שדיפלומט גדול הוא לא.

 2. שר בטחון אינו טרקטור, אלא בן אדם, וככזה הוא משפיע באופן רוחבי על השלטון במדינה ועל הערכים השולטים. אהוד ברק הוא אדם שבעברו הפוליטי מצויים כל הפגמים החמורים ביותר שאין להשלים איתם בשום אופן: שקרים, חוסר כבוד דמוקרטי, כוחניות יתר הכוללת שינוי כללי המשחק, לרבות שינוי חוקים וחוקי יסוד במטרות פוליטיות צרות, היצמדות בלתי נשלטת לכסא, התבטאויות מיותרות שגורמות נזק למדינה, מפלגות את העם וגורמות לאובדן כושר ההרתעה והיעדר שקיפות אישית כמו גם במשרד. העובדה שברק היה שותף לספינים תקשורתיים לגבי "עסקת שליט המתקרבת ובאה" כאשר הוא במקביל מבצע פגישות עם חברי סיעת קדימה על מנת שיצטרפו לליכוד (כן, לליכוד!) – רק מלמדת מאיזה חומר עשוי האיש. יתרה מכך: אהוד ברק מתרוצץ בעולם בפגישות מטעם ממשלת ישראל ובשיתוף פעולה מלא עם ביבי נתניהו ואביגדור ליברמן, משחק משחק מסוכן של "השוטר הטוב, השוטר הרע והקצין המתלבט" (ברק, ליברמן, ביבי) – משחק זה מייצר דינאמיקה שלילית כלפי ישראל מאחר ומדובר במשחק שקוף שכל ילד מזהה. חברים, בואו נהיה הוגנים: אני לא מאמין למילה שיוצאת מהפה של הבן-אדם, למה שיאמינו לו מנהיגי העולם? למה שיאמין לו העם הפלסטיני? אין אפשרות להיות אדם בעל אופי פסול ושר טוב – וזה ממש לא משנה אם מדובר בשר ביטחון או שר הנתניהו, אהוד ברק לא מתאים להיות איש ציבור, נ-ק-ו-ד-ה.

 3.  אהוד ברק, כמו גם ביבי נתניהו, באמצעות השמדת היסודות והערכים של התנועה שהם כביכול מייצגים והצפתה בעושי דבריהם תוך השלטות על המדיה והשמצה פרועה של מי שמרים ראש להתנגד, יוצרים שתי תופעות בעלות השלכות ארוכות ובינויות טווח שתוצאתן אחת – השמדה. ההשמדה של מפלגת העבודה כבר בוצעה, עכשיו רק נותר לעשות את אותו הדבר למערכת השלטון במדינה. בראש ובראשונה המהלך הוא הרחקת כל האנשים מעמדות הכח בדרך של קניית שלטון – כך עשה ברק במפלגת העבודה כאשר שיקר והוליך שולל על מנת לזכות בראשות המפלגה, ולאחר שעשה כן סילק את מתנגדיו אחד אחד, שינה את האיזון הדמוקרטי על ידי הכנסת 500 אנשים נוספים לועידה (תוספת של 30%) ואז שינה את החוקה באופן שלמעשה גרם לכך שהמפלגה היא פגר חסר יכולת להתקיים – אישור חוקה החדשה מהווה מהלך אל-חזור אשר איבד את המפלגה.

כך עשו ברק וביבי בכנסת – בתחילה שינו את תקופת התקציב לשנתיים על מנת לקנות שקט תעשייתי, בהמשך שינו את האיזון הדמוקרטי על ידי ניפוח ממשלה (אגב קניית שלטון בכסף) והפיכת ישיבת הממשלה לישיבת חסרת תכלית על ידי המצאת פורום ה"שביעיה" שהוא למעשה פורום בלתי מאוזן שמקבל את ההחלטות במדינה אגב התעלמות מהיחס הדמוקרטי שקבע הבוחר.

במקביל מתבצע מהלך של סתימת פיות – מי שלא מיישר קו, מפסיקים להזרים לו כסף במקרה הטוב ובמקרה הרע מעמידים אותו לדין פלילי על בגידה או מחוקקים חוק חדש שיכפה עליו להיות נאמן ולא תבוטל אזרחותו. התוצאה היא יצירת מאזן פחד של אזרחים וכלי מדיה אשר מפחדים מרגולציה ומעונשים  ופשוט מפסיקים להטיל ביקורת על הממשל.

אם יאמר מישהו שאהוד ברק הוא שר ביטחון לא טוב, אנחנו נגיד לו שהוא כלומניק, שהוא לא עשה כלום בחיים שלו והוא צריך להודות על היום שאהוד ברק נולד.

 חברים, כאשר הבית מלוכלך – צריך לנקות אותו. כאשר אישה נשואה לבעל מכה – היא צריכה להעיף אותו. כאשר מפלגה נשלטת על ידי אדם לא ראוי – היא צריכה להקיא אותו. לא צריך לחשוב על העתיד או מי יותר טוב – מה שיש רע וזה מספיק כדי לעשות מעשה. אני קורא מכאן לאהוד ברק – תתפטר מהפוליטיקה. אם אתה יכול – קח איתך את נתניהו וליברמן בכך תתרום את תרומתך הגדולה ביותר למדינת ישראל מאז נכנסת לחיים הפוליטיים.

עו"ד דקל-דוד עוזר הוא חבר ועידת מפלגת העבודה ושימש בעבר כיועץ המשפטי של המשמרת הצעירה במפלגת העבודה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

8 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אהוד ברק הוא אכן שר ביטחון רע אבל הוא ממשיך שורה של שרים רעים, איציק מרדכי, פואד, שאול מופז.
  הוא מפריט את הצבא כמו אחרון נערי האוצר ואינו דואג ליעולו. אבל מפלגת העבודה היום היא בצלמו ובדמותו גם שמחון הוא שר חקלאות רע, פואד שר תמ"ת רע וילנאי סגן שר ביטחון רע ונוקד סגנית שר תמ"ת רעה
  לא ניתן להציל את המפלגה מקרקס חסידי שלטון ההון ומשרתי האליטות הבטחוניות שחברו לנציגי קבלני התאילנדים.

 2. דניאל :

  אהוד ברק ממלא תפקיד חשוב ללאומנות הסוציאליסטית.

  בעולם שבו בני אדם הבינו שעליהם לדאוג לבטחון הכלכלי של עצמם ושל משפחותיהם – קשה לנו לגבש סולידריות ואת תחושת ה"אנחנו" כפי שהיו בשנים של קום המדינה.

  הדרך היחידה להחזיר סוציאליזם היא על ידי הלאומנות – אם נייצר אויב חזק מבחוץ, נהיה חייבים כולנו להתגייס יחד כדי להאבק בו.
  ה"יחד" הזה, יאפשר לנו גם לכפות מדיניות סוצאיליסטית.

  אהוד ברק משרת נאמנה את האידיאל הסוצאיליסטי לאומני בתור שר בטחון. הוא דואג שיהיו לנו עוד הרבה מאוד שנים של "אנחנו" מול "הם".
  שהרי בלי ה"הם", אין "אנחנו".

 3. מיכאל לינדנבאום :

  אלופי הלאומנות והפטריוטיזם נמצאים בשלטון מאז ה-17 במאי 1977 ועד היום.דווקא בתקופתם הציבור בישראל סובל מהמתקפה הבהמית של הקפיטליזם הגרוע ביותר בעולם המערבי.
  לברק,הסוציאליסט הידוע ממגדלי אקירוב אין שום קשר לסוציאליזם ולתוכן דבריך.
  בכל מקרה welcome back un town

 4. דקל עוזר - כותב המאמר :

  הריני מודיע לכם בקול ששון וקול שמחה כי לאור כתיבת הכתבה קיבלתי טלפון ממר אושי אלמליח מלשכת שר הביטחון ברק.

  בסיום השיחה הודיע לי המכובד כי "נכנסתי לרשימה של האנשים שבכוונת לשכת היו"ר להעיף מהמפלגה".

  בתגובה אמרתי למר אלמליח (שאינו קשור לשיר של מאיר אריאל) שאני שמח להיכנס לרשימה של אנשים שנרדפים מאחר והם אינם חוששים לומר את עמדתם מפחד מרודנות.

  כמובן שבשלב זה מר אלמליח הודיע ש"הוא אמר את שאמר" וניתק את השיחה.

  מדובר חבריי בעוד הוכחה שהאמור בכתבה נכון.

  אני קורא לכם – הפיצו את הכתבה לעיניים רבות ככל שניתן על מנת שהרתיעה והשתיקה תיפסק.

 5. יואב :

  "האם יש חיזוק של המורל הצבאי על ידי חיזוק חיל החינוך?" אם זה מה שצריך לעשות שר ביטחון טוב בעיניך, אז אני שמח שיש לנו שר ביטחון רע. את חיל החינוך לא צריך לחזק, את חיל החינוך צריך לפרק.

 6. מפניני קוזו-אושי :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3693229,00.html

  "ביום שלישי בערב הגיש אברהמי תלונה במשטרה נגד יועצו של ברק, אושי אלמליח, בטענה כי איים עליו בתום ישיבת הוועידה. על פי התלונה, אלמליח אמר לאברהמי: "אנחנו נפרק לכם את החונטה. אנחנו נלך על הראש שלך". ביום רביעי שיגר אלמליח מכתב התנצלות לאברהמי אולם היועץ המשפטי של העבודה סירב לבטל את התלונה"

 7. עבודה שחורה » ביקרת את אהוד ברק? צורפת לרשימת החיסול :

  […] שיחת טלפון מעוזר שר הביטחון, מר אושי אלמליח, לאחר פרסום מאמר שלו ב"עבודה שחורה". מסתבר שיש לאלמליח (ואולי גם […]

 8. דוד :

  מאמר נכון וטוב, וההערה על חיל החינוך נכונה וטובה שבעתיים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.