חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דני אילון ושגריר טורקיה – איפה היה ראש הממשלה?

נושאים מדיני-בטחוני, פוליטי, פוליטישוק ב 17.01.10 6:03

הפארסה הדיפלומטית האחרונה מול טורקיה קשורה ישירות לחוסר המנהיגות המאפיין את ראש ממשלת ישראל 

מאת: הראל לייבוביץ 

אין ספק כי האירוע המרכזי של השבוע היה התקרית הדיפלומטית עם השגריר הטורקי בניצוחו של סגן שר החוץ, דני אילון. אם חשבנו שראינו כבר הכול, הצלחנו להיות מופתעים מחדש כשסגן השר השפיל בצורה רדודה וילדותית את שגריר טורקיה בישראל, הושיב אותו על כסא נמוך במתכוון, לא לחץ את ידיו וסינן כמה משפטי חוכמה לכתבים הישראליים. לא עבר זמן רב עד שבאנקרה סערו הרוחות וסערה דיפלומטית כמוה לא זכורה לי בשנים האחרונות, התפתחה בקצב מסחרר.

דני אילון נהג באופן בלתי ראוי. מבלי לחשוב על ההשלכות של המשחק הילדותי אותו ניהל מול השגריר הטורקי, הוא התנהג כאילו מדובר בעסק פרטי אותו הוא מנהל. מי שהיה שגריר ישראל בארה"ב, ה-תפקיד הדיפלומטי של נציג ישראלי בחו"ל (אם כי גם משם יצר כותרות ביזאריות בעיקר בזכות אשתו), הוא האחרון שמצפים ממנו לטעות דיפלומטית כשל טירון. אם זה היה ליברמן – זה לא היה מפתיע בכלל. אבל איילון , עם הניסיון הדיפלומטי המכובד שלו?

הטעות כבר נעשתה ולמרבה המזל הסיפור הסתיים בטוב אחרי שהטורקים קיבלו את התנצלותנו. אבל אם ננסה לחשוב לעומק כיצד אנחנו מגיעים למצב כזה – שבו מתגלה לעיניי המצלמות ההתנהלות החובבנית של משרד החוץ הישראלי – אני לפחות,הגעתי למסקנה פשוטה – הכול בגלל שאין מנהיג בירושלים.

במדינת ישראל כבר שנים ובמיוחד היום, יש ראש ממשלה חסר חוט שדרה, עם חיסרון בולט בחוש המנהיגות. יש לנו ראש ממשלה לחוץ, שרגיל להתקפל בשעת משבר ולחץ – וגם במקרה הזה, בהתחלה הוא מגבה את סגן שר החוץ, לאחר מכן מעביר ביקורת, ובנוסף לכך הוא דאג להתחבא כמעט יומיים כדי לא להתייחס לנושא בפומבי.במקום להוביל – הוא נגרר. עסוק בכיבוי שריפות של השרים שלו . וכך, כשאין מנהיג – כל אחד מתנהג כאילו הוא בעל הבית. ובדיוק כך התנהג דני איילון.

ראש ממשלה שהוא מנהיג אמיתי, אם היה רוצה ללמד דיפלומטיה היה מציע לסגן שר החוץ  שהכניס מדינה שלמה למשבר דיפלומטי מיותר, להתפטר מתפקידו עוד באותו היום, ואולי אף מפטר אותו בעצמו. הממשלה כולה מתנהלת באופן שערורייתי. שר ביטחון שמבזבז כספים על סוויטות ופינוקים בלי לעשות חשבון, סגן שר בריאות שעושה מה שבראש שלו והנה המקרה האחרון. כל שר מנהל את עצמו. איפה ראש הממשלה שיעשה סדר? אין מנהיג ואין ראש לממשלה הזו.

בשנים האחרונות, בעיקר לאחר מלחמת לבנון השנייה, נמתחת ביקורת רבה על החולשה של משרד החוץ בהסברה. לעומת הצד השני מולו אנו מתמודדים, שם מערך פועלים מהבטן ולא מהראש. וכך בדיוק התנהג דני אילון.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. עדידוס :

  מה זה קשור לסוציאל-דמוקרטיה?
  לאן נעלמו העורכים של אתר עבודה שחורה. כדאי לסנן מאמרים מהסוג הזה בטרם יהפוך האתר לפח הזבל של כל המאמרים שלא מצאו להם בימה אחרת.

 2. ק. טוכולסקי :

  אני מבין בדיוק איך זה קשור לעבודה שחורה. ראש ממשלת ישראל עוסק רק בהפרטות ורפורמות מקדמות הפרטות וזה מסביר למה הוא לא מתערב בשום דבר אחר. הגיע הזמן שכל המיתממים השואלי את עצמם איפה הפריץ, יכניסו לעצמם לראש, הפריץ קוסם מאחז העיניים אומן האשליות ביבי הגיע לשלטון בשביל לקדם את האינטסים של ההון, הפרטות ועוד הפרטות, כל השאר, איראן, טורכיה, התנחלויות, איכות סביבה, פשוט לא מעניין אותו.

 3. עדידוס :

  לא קניתי.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  כמו שנאמר לא פעם:"בישראל אין מדיניות חוץ,, רק מדיניות פנים".
  ביבי "נותן חבל" לליברמן כדי שיוכל להמשיך בשקט את מזימתו-משימתו:הפרטת בנק לאומי וחברת חשמל.

 5. איתי :

  אני מזכיר לכם שאנחנו חיים בדמוקרטיה והציבור הוא שבחר את ביבי וליברמן למעמד כה בכיר. הציבור אמר לא גדול למדיניות חוץ יונית ולמדיניות הלאמה, המיוצגת בכנסת ע"י מספר חכים חד ספרתי.

  הציבור רוצה שר חוץ (ושר ביטחון) שישפילו את "הגויים" עד עפר – בעזרת עופרת יצוקה או כיסאות נמוכים.

  הציבור אדיש להפרטות, גם כאשר הוא קורבן שלהן. אפשרות אחת היא שלא מודעים חומרת התהליכים ואפשרות אחרת היא שלא רואים חלופה פוליטית עדיפה, ולכן ההפרטה נתפסת כרע הכרחי מצידם של ביבי-ברק-ליברמן ששומרים עלינו מפני אויבינו מבחוץ (כדוגמת השגריר הטורקי). לכן לא יעזרו כל הביקורות בסגנון "ביבי לא מתפקד" – בין אם הן נכתבות במאמר מערכת של הארץ או כאן.

  קודם עלינו לבנות חלופה פוליטית ולשכנע את הציבור שהיא ריאלית, ואח"כ תהיה לנו לגיטימציה לבקר את ביבי.

 6. הראל לייבוביץ :

  אז בואו נבנה חלופה פוליטית…
  בינתיים רק מחכים שתגיע חלופה כזו ומהמורדים בעבודה כבר לא תבוא הישועה.

  אגב למגיב הראשון הייתי אומר שסוציאל-דמוקרטיה זו גם מנהיגות. וכשאין מנהיגות, לא תהיה גם סוציאל דמוקרטיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.