חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעה: להלאים בחזרה את שירותי הבריאות לתלמיד

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 17.01.10 6:04

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון הבוקר בתיקון לחוק בריאות ממלכתי שאמור להחזיר את שירותי הבריאות לתלמיד לאחריות משרד הבריאות


מאת: עירית מירון

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון הבוקר (17 בינואר) בתיקון הצעת חוק בריאות ממלכתי שיזמו מספר חברי כנסת בהובלת הח"כים דב חנין, שלי יחימוביץ', חיים אורון, אריה אלדד וזבולון אורלב.

הדיון בהצעת החוק מתקיים ימים ספורים לאחר פרסום דוח מבקר המדינה שחשף מחדלים בהפרטת שירותי בריאות התלמיד.

חה"כ דב חנין (חד"ש) מסר כי "דוח מבקר המדינה בנושא שירותי בריאות התלמיד קבע שהשיקול היחיד שעניין את האוצר בהוצאת שירותי הבריאות לתלמיד לגורם חיצוני היה השיקול הכספי. אבל אפילו  כספית ההפרטה הזו מתגלה כאסון. לא נערכה כל עבודת מטה מקיפה ולא נקבעו שיקולים בסיסיים. אסור להפקיר את בריאות התלמיד וטיפות החלב וחובה להחזיר את האחריות לבריאות למשרד הבריאות".

התיקון לחוק עוסק בסעיף שירותי רפואה מונעת ושירותי בריאות לתלמיד. לפי יוזמי התיקון אין כוונה כי משרד הבריאות בלבד ייתן שירותים או שנותני השירותים בפועל חייבים להיות עובדי משרד הבריאות, הרצון הוא שמשרד הבריאות יהיה אחראי לנתינתם של  השירותים. שאלת האחריות היא העניין והאחריות לפי יוזמי התיקון לחוק היא על משרד הבריאות.

בתיקון הצעת החוק המתפרסמת מוצע לשנות את המצב המשפטי ולקבוע במפורש כי משרד הבריאות ייתן שירותים בעצמו או באמצעות רשויות מקומיות, אך לא באמצעות נותני שירותים.

לדעת מציעי החוק, הצעת החוק תביא לשיפור בשירותי הרפואה המונעת הניתנים לתינוקות ולילדים בתחנות לבריאות המשפחה ובשירותי הבריאות הניתנים לתלמידים בבתי ספר.

בעקבות פרסום הדוח אמר ח"כ חנין כי המחדלים שמצא המבקר בהתנהלות משרד האוצר ו"האגודה למען שירותי בריאות הציבור" מחזקים את הצורך באישור תיקון חוק ביטוח בריאות ממלכתי כך שהאחריות על מתן שירותי רפואה מונעת לתלמיד וטיפות חלב יהיה באחריות משרד הבריאות ולא יינתן ע"י ספק חיצוני, כך שיכלול בין היתר את חזרתן של האחיות לבתי הספר תחת אחריות משרד הבריאות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  יש לקוות שוועדת השרים תעשה את הלא צפוי ממנה ותחליט על הלאמה מחדש ויש מקום לחקיקה שתבטיח את מתן שירותי הבריאות לקטינים בטיפות החלב ובבתי הספר בידי המדינה, כך גם בצבא, למי שלא יודע הוד מעלתו מנהיג העובדים ממגדלי אקירוב הפריט את שירות קצין העיר, יצא לי להגיע בחופשת מילואים, קודח מחום ולעמוד בתור לא רק עם חיילים אלא גם ובעיקר עם אזרחים מבוטחי קופות חולים בשר"פ ירושלמי, זה לא בסדר, מילואמניק או חייל צריכים לקבל את השירות מהצבא.
  מירצהשם עוד נגיע ליום שחבר כנסת אמיץ יעשה סדר גם בביטוחים הפרטיים של השיניים והביטוחים המשלימים שקודם כל דוחים את בקשתו ואחר כך מתמקחים איתו בערעורים.

 2. דליה :

  ובאותו נושא עוסקת גם אבירמה גולן
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1143104.html
  אבירמה גולן | הפרטת זכויות הילד

 3. שולמית אחות :

  היום התקבלו מכתבי פטורים לכול האחיות מה אנו אמורות לעשות עד להחלטת החוק.
  מה עם התלמידים שלו חוסנו ולא קיבלו בדיקות סינון כנדרש .
  למה מחכים?????????????.

 4. אנט רוזנברג :

  אני עובדת במסגרות שונות בבריאות התלמיד מסוף 1994, אני רואה התדרדרות באיכות השירות, ובמיוחד מאז שהשרות הופרטה.
  תלמידים עוברים את בדיקות הסינון בתנאיים מאד לא הולמים ובלי פרטיות (אין יותר חדר אחות לבצוע הבדיקות), אין בטחון שהתוצאות נכונות. חיסונים נעשים ללא הסבר לפני כן להפגת פחדים.
  אחיות עובדות תחת איומים שאם לא יבצעו מכסת עבודה ביום לא ישולם סחר לאותו יום. דבר זה לא תורם לרצון האחות לבוא לעבוד בשמחה ורצון. ההרגשה הכללית של האחיות היא שההורים והנהלות בבתי הספר אדישים למצב הזה. השרות בריאות התלמיד בעיניי היתה יפה כל כך, הכרתי כל התלמידים ההורים הצוות החינוכי. עסקתי גם בחינוך וקידום לבריאות, אהבתי לבוא לעבוד והילדים ידעו ששיש להם אוזן קשבת, כל זה נגמר.

 5. בתיה אחות בבריאות התלמיד :

  לשלי שלום. היית השבוע בבית השיטה מקום לא רחוק ממקום מגורי. פגשת תלמידים שחוו את נחתזרוע ה ההפרטה. מדוע איני שומעת את קולך ותגובתך בתקשורת כפי שאת פועלת ממבעלי ההון. הרי גם הקבלן שמחזיק עדיין את השירות הינו בעל הון אשר מנכה לנו האחיות בשכר בשל חוסר תפוקה אואם לא אחסן שלוש כיתות ביום. טיפלת יפה בקופאיות אבל בנו האחיות האם שכחת אותנו?האם שכחת גם את התלמידים.אני פונה אליך בשם כל האחיות הנרדפות ע"י הקבלן שקבל ציון 67 באיכות כשהמינימום הוא 75 ונפלט מהמכרז אבל ממשיך לתת את השירות מבלי שנשמע קולך מזה זמן רב.שום מחאה לא שמענו ממך כמו מחאתךמ על משכורות העתק של בעלי ההון. איפה ראייתך החברתתית? איפה פעילותך בנו האחיות ובתלמידים ? האם שכחת שועדת המשנה לעיניני חקיקה ימיה עומדיםךהסתיים? ואת לא מגלה ענין בהקמת הועדה עם שר החינוך? מתי נשמע כבר את קולך בנושא כאוב זה. אנו האחיות הפכנו להיות כלי שרת לקבלן וקבוצת מפקחות שגם להן שכר גבוה שלא מנוכה ממנו שום סכום על העדרות בשל מחלה או אי עמידה בתפוקה כדי שהקבלן יקבל את הכסף שלו.קריאתי אליך שאכן נשמע את קולך ותני יד להצעת החוק שלך עם תהודה אפילו יותר חזקה מאשר לשכר בעלי ה הון.

 6. לבתיה תגובה מערכת עבודה שחורה :

  רוב הסיכויים שלשלי יחימוביץ' אין זמן לקרוא טוקבקים, אבל היא והעוזרים שלה קוראים מכתבים ואת הכתבות שמתפרסמות כאן.

  אנא כתבי את הסיפור המלא ושלחי אלינו ל[email protected] ונפרסם אותו כאן בעילום שם.

 7. גיטה אחות בבריאות התלמיד :

  אני אחות שעובדת ברחובות.נאלצת לבצע את עבודתי בבריאות התלמיד בתנאי עבודה משפילים אותי ואת התלמידים. לצערי עם הציפיות שיש לי ממך כחברת כנסת נמרצת לא זכיתי לאחרונה לשמוע את קולך או את התערבותך כפי שאת מתלהבת על שכר בעלי ההון שגם לצערי הקבלן שהוא המעסיק שלי ושל חברותי מרויח את שכרו על חשבון ימי מחלה ואי עמידה בתפוקה שהוא דורש ממני. אנו מקבלות מכתבי פיטורים כל כמה חדשים. למה אין שומעים את מחאתך כפי שאת נשמעת על עובדי קבלן. גם אנו האחיות הננו עובדי קבלן שכל השגיו הם הכסף שלו ולא התלמידים וכמובן אנו האחיות. אשמח מאד אם תקחי מידית את היזמה ליצור את המהלך של ההפרטה ושחרו האחיות/תלמידים מעול ההפרטה.האם בדקת מה מצב החיסונים? מה מצב המעקבים אחרי שאנו האחיות עלינו על בעית בריאות כמו השמנת יתר,הפרעות אכילה, ראייה התעללות פיזית ועוד.אנו נדרשות לטלפונים במהלך יום העבודה עם השאלות כמה הספקת כבר.נשמח לראות את התערבותך המידית למניעת ועצירת המצב כפי שהוא היום שכן לקבלן החדש לא תהיינה אחיות. תדאי גם לנו כמו שדאגת לקופאיות. ומה שיותר מהר.

 8. דליה אחות בבריאות התלמידבבאר שבע. :

  בימים אלו מתנהל מסע ההפרטה כאשר עומדיים לקבל את ההחלטה מי יזכה בתלמידים ובנו האחיות כעובדות קבלן לעוד שנתיים. מדוע אינך לוקחת את הדבר לידיך ומדרבנת את שר החינוך לקדם את נושא ועדת משנה לחקיקה. האם מענין אותך רק החקיקה על שכר הטיקונים? גם הקבלן הונכחי וזה שיבוא הינם טיקונים חסרי נסיון בהפעלת השירות כפי שהיה כשעבדנו במשרד הבריאות אנו האחיות מנוצלות בשכרובתנאי העבודה שפוגעת קשות בתלמידיםהאם קראת את דוח מבקר המדינה. אני בשם כל האחית ובמיחוד בבאר שבע שם אנו עובדות בפזורה בדואית בלי תנאים מינימלים .כולנו קוראות לך דחוף לקדם את ה ועדה ולשמע את קולך ולראות את מעשיך למניעת ההפרטה.ראי בנו עובדות קבלן לכל דבר וענין.אמנם הסתדרות האחיות עם מוריה אשכנזי מונעים מאתנו את הפטירים ועושיםימים כלילות . אבל בתחום הפוליטי זוהי חובתך כחברת כנסת ש\ראיתה היא חברתית.אנא, חלצי אותנו מהעבדות של הקבלן הנוכחי וזה שהלואי שלא יהיה אלא, שתצליחי להחזירנו למשרד הבריאות בעזרתה של מוריה אשכנזי ואילנה כהן.לנו נמאס לעבוד בתנאים הנוכחחים לקבל כתבי פיטורים ושימועים.אין עוד סקטור של נשים שעובד בתנאים שלנו. ומשום מה קולך לא נשמע.בתקוה שאכן תקחי אתהיזמה כםי שאת יודעת ואנו מאמינות ביכולך להניע דבריםכל אחיות באר שבע והארץ כולה

 9. רעות :

  ברוך שפטרנו מעונשו של הקבלן המסיים לא ייאומן איך הסכמנו לעבוד כך בדיקות במסדורונות בלי שום כבוד לילד והכל מהר מהר צריך לירשום וי ולספק כמויות כמו בעדר כבשים לא רואים פנים של ילד רק תפוקה וכמה שיותר. בתי ספר ביטלו את חדרי האחיות כי אחות מגיעה רק כמה ימים בשנה כך שלעתים אנחנו יושבות והשולחן כתיבה שלנו הוא הברכיים פשוט בושה וחרפה למדינת ישראל ולהורים שלא רואים מה ואיך קורה לילדיהם

 10. מערכת עבודה שחורה :

  לאחיות שלום,

  מכיוון שרק בודדים מקוראי אתר זה מגיעים עד לטוקבק, הדרך הטובה ביותר לחשוף את הברדק היא אם תכתבו את עדויותיכן בצורה מסודרת ומפורטת ותשלחו אותן למערכת blacklabor @ gmail.com

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.