חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך להשפיע על ח"כים, עצומות ולא מתקפות דוא"ל

נושאים דעות, מכתבים ב 13.01.10 5:02

אחרי שאיתי אשר קיבל מייל הקורא לשלוח מכתב אחיד לחברי כנסת, בכדי להשפיע על עמדתם, הוא השיב לכותבת שלא זו הדרך, עדיף עצומה
מאת: איתי אשר

השבוע שלח לי ארגון "אוואז" המוביל קמפיינים אינטרנטיים ליברליים וסביבתיים, בקשה להצטרף לקמפיין נגד הצעת "חוק הנאמנות" של ישראל ביתנו ולשלוח בלחיצת עכבר דוא"ל בנוסח אחיד לוועדת השרים לחקיקה. הנה מכתב לנציגת "אוואז" בישראל, רלוקה גנאה. תשובתה תתפרסם בהמשך

הי רלוקה,

אני רוצה לעזור למאבק הצודק, אבל אני חושב שהשימוש באמצעי טכנולוגי כדי להציף את תיבות הדואל של חברי כנסת בהתנגדויות בנוסח אחיד הוא רעיון גרוע מאוד.

זאת, משתי סיבות:

ראשית, הקלות המדהימה של שליחת מכתב (בטח בהשוואה לימי המכתבים בנייר בתוך מעטפה עם בול והתור בדואר) מביאה לסתימת תיבות הדואל של הנבחרים שלנו ומפריעה להם לעבוד.

לדוגמה, עוזר פרלמנטרי לשעבר של ח"כ מוערך סיפר לי כיצד החברה להגנת הטבע, שמשתמשת בכלי טכנולוגי דומה לזה של אוואז לשליחת מיילים בלחיצת קליק, שיתקה להם את הלשכה למשך מספר שעות, דווקא בזמן שבו הח"כ ניסה לקדם את עמדת החברה להגנת הטבע. באופן פרדוקסלי, חבר הכנסת שעבודתו שובשה ע"י שותפיו למאבק אינו יכול לצאת באופן פומבי נגד השימוש של החברה להגנת הטבע בכלי הנ"ל, משום שזה מייד יעמיד אותו באור שלילי בתור ח"כ שאינו מעוניין לשמוע את דעת הציבור. אז הוא שותק ובולע.

שנית, ההצפה מפריעה במיוחד לאזרחים שאינם מאורגנים להגיע אל הנבחרים.  בעוד שלארגונים חברתיים יש דרך להגיע לנבחר באמצעות התקשורת, דרך ארגון אירועים ובאמצעות שליחת נציגים לדיונים בכנסת, לאזרח הקטן יש כלים הרבה פחות חזקים, שאחד מהם הוא הדוא"ל. חשבי לדוגמה על התיבה של בנימין בן אליעזר (פואד), שתוצף בערימות של מכתבי אוואז. במצב כזה גוברים הסיכויים שמכתבו של עובד קבלן, שפוטר בכוונה כדי שלא ייקלט כעובד מן המניין, יילך לאיבוד. ככל שיותר ארגונים ישתמשו בטכניקה שאתם והחברה להגנת הטבע משתמשים בה, יילך ויפחת היחס של הח"כים לתיבת הדוא"ל ככלי לקשר עם הציבור. התיבה תיסתם לעתים קרובות ותחזיר לאזרחים הודעות שגיאה (זו תופעה שכיחה בתיבה של משרד החינוך) והנבחרים ייאלצו לפתוח תיבות דוא"ל נוספות, חסויות. מי יכיר את הכתובות שלהן? רק מקורבים ועיתונאים.

כשהמתנחלים הציפו את מכשירי הפקס של הנבחרים בימי אוסלו, חשבתי שזה לא לעניין. אני חושב שאין זה הוגן להתנגד להצפה כשאיני מזדהה עם המטרה ולתמוך בהצפה כאשר אני מזדהה עם המטרה.

אם אתם רוצים לתת לציבור אופציה להשפיע בלחיצת קליק בודדת על העכבר (או – מה שנכון יותר, לחשוב שהם משפיעים), אני ממליץ לחזור לרעיון השחוק של עצומת רשת. אני מאמין שיש דרך טכנולוגית פשוטה שבה ארגון אוואז, המחזיק במאגר של שמות וכתובות של פעילים, יוכל לפנות אל כל פעיל במייל ולבקש אישורו (בקליק אחד) לחתימה בשמו המלא על כל עצומה. בצורה כזו תגישו לנבחרים עצומה במסמך אחד ולא תציפו אותם באלפי עותקים זהים של אותו מסמך.

בברכה,
איתי אשר

הערת העורך:
מנסיוני, עצומות אינטרנט עוזרות המון… לתחושה של בעלי העצומה.
מאידך ראינו את מתקפת המכתבים שעשינו במאבק נגד הפרטת הקרקעות, מכתבים שכותביהם היו צריכים להתאמץ קצת (היו מספר נוסחים חלופיים), לכתוב את הכתובות של הח"כים, לחשוב אל מי הם רוצים לשלוח.
ידוע לי ממספר לשכות שהתחשבו בתכנים, היו שהתחשבו רק במספר המכתבים שקיבלו.  לא ידוע לי על תלונות של "סתימות". בהחלט ייתכן שהיו לשכות שבהן פשוט מחקו ברגע שראו את שורת הנדון.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. איתמר כהן :

  דווקא כמי שהשתמש בעבר בכלי של משלוח מיילים המוני, אני מסכים עם איתי. הבעיות שאיתי ציין בהחלט קיימות, ונכונות.
  מבחינתי המטרה היתה להרגיל אנשים לפעילות. בכל מקרה אף פעם לא השתמשתי בנוסח יחיד, אלא בכמות גדולה של נוסחים.
  מה שחשוב באמת, לטעמי – עם הזמן, רבים מהאזרחים שבתחילה רק שלחו מיילים מתוך נוסחים מוכנים מראש, עברו לנסח מכתבים בעצמם, ואף ליזום מאבקים, ולהשתתף בפעילויות אפקטיביות יותר, כמו התפקדות למפלגות, הגעה להפגנות ועוד.
  מבחינתי זאת היתה המטרה האמיתית.

  בקשר לעצומות רשת – היתרונות שלהן הם: א. הן מאפשרות ליוזם העצומה לשמור על קשר (עם אלה מבין החותמים שחותמים ומשאירים את הדוא"ל האמיתי שלהם). ב. הן יוצרות דף שאותו "אפשר להפיץ". מעט אנשים מפיצים הלאה סתם כתבה, לעומת זאת הרבה אנשים מפיצים הלאה עצומה – וזה יוצר הטמעה של המסרים בקרב הציבור, ולאורך זמן גם לחץ ציבורי. כדוגמא ניתן לראות את המאבק הציבורי (האדיוטי, אבל זה כבר עניין אחר) נגד היטל הבצורת – מאבק שהצליח להשפיע מאוד, בעיקר באמצעות מיילים ועצומות אלקטרוניות.

 2. ללקסי :

  צריך להבחין בין מה שהלך בסיפור הפרטת הקרקעות שאתה מדבר עליו ובין מה שעושים באוואז ובחברה להגנת הטבע.

  ההנחיה במקרה הראשון היא – "קח את הנוסח המוכן (או אחד מכמה נוסחים) ושלח אותו מתיבת הדואל שלך לח"כים לפי בחירתך מתוך רשימה שניתן לך"

  ההנחיה במקרה השני היא "הקלק כאן", כי המחשב של אוואז עושה את כל השאר. זה דורש אפילו פחות השקעת זמן מאשר חתימה על עצומת אינטרנט. אמנם נכון שבדרך זו אפשר לגייס יותר אנשים, בדיוק כמו שעצומת רשת מקלה על גיוס חתימות ביחס לעצומה על נייר. אבל המחיר הוא זילות הערך של כל מייל.

  איתי

 3. יוסי :

  אכן עצומות עוזרות ומקדמות תהליכים, אך לא כל תומך מוכן להשאיר פרטים מלאים.
  באתר שלי תמצאו ניהול עצומה פשוט אשר תומכי העצומה משאירים כתובת דוא"ל בלבד ללא פרטים מלאים.
  לאחר שהושג אחוז התמיכה הרצוי תמיד אפשר לגייס מפגינים באמצעות דוא"ל או להשיג חתימות אמיתיות ע"י מפיצים מתנדבים.
  http://www.y2run.co.il/index7.php

 4. מרצ מבקשת את תמיכת הכנסת בחוק יסוד: זכויות חברתיות :

  […] נוספת על "מכתבים מאורגנים" ראו כאן. הדפסה או שמירה כקובץ נערך על ידי מערכת עבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.