חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אקרשטיין תעשיות – מסחטת זכויות של עובדים מסורים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 13.01.10 5:08

סיפורו – בפרוזה ובשיר – של אלכסנדר באבייב, פועל מצטיין "עם תעודות" שפוטר בשל דרישתו לארגן את העובדים ולהעלות שכר
כתב: איתן קלינסקי

גיורא אקרשטיין מנכ"ל "אקרשטיין תעשיות" העניק תעודת מצטיין לפועל הותיק אלכסנדר באבייב העובד במפעל בירוחם.

כך מנמק  מר אקרשטיין מדוע העניק לאלכסנדר באבייב תעודת הצטיינות: "זאת כתודה והוקרה על היותו עובד מצטיין, עבור עבודה מאומצת, חריצות, התמדה ועל תרומה לקידום המפעל".  לחתימת ידו למלים היפות הוסיף המנכ"ל גיורא אקרשטיין בהוקרה ובהערכה.  אך המלים היפות נשכחו כשהחליט מהיום להיום לפטר את הפועל הותיק.

חטאו של אלכסנדר באבייב נעוץ ב"חוצפתו" להעלות את דרישתם של הפועלים להתארגן. לדרוש ממנהל המפעל שהתמורה לעבודה פיזית קשה ומאומצת לא תחושב על פי 24.70 שקל לשעה לפועלים ותיקים וסכום נמוך יותר לפועלים מתחילים.

עובדי אקרשטיין חתומים על חוזה בו נכתב באופן לא חוקי כי אסור להם להתארגן. למרות זאת המעסיק מנכה משכרם דמי חבר בהסתדרות.

פועלי אקרשטיין החליטו לשים קץ למצב הבלתי נסבל של שכר ירוד והעדר הזכות להתארגן. הם אינם מוכנים יותר לעבור לסדר היום לנוכח רבוי תאונות עבודה, שעל חלקן אף לא דווח לרשויות.

באסיפת פועלים, שהתקיימה בבית הכנסת ההודי, החליטו 63 פועלים מתוך 70 להתארגן ב"כוח לעובדים" המלווה בנאמנות רבה את הפועלים במאבקם.  20 עובדי המנהלה לא הצטרפו ליוזמה וכמוהם גם 30 עובדי הקבלן, שגם אם ירצו להצטרף, הם קשורים בעבותות לכבלי הקבלן.

בתחילת נובמבר שלחו העובדים להסתדרות מכתבים בדבר ביטול חברותם. הם הודיעו למעסיק על התארגנותם במסגרת "כוח לעובדים", המגיש לא רק את הסיוע המוראלי, אלא גם את כל הסיוע המשפטי הנדרש כדי לעמוד במערכה המשפטית שנכפתה על העובדים ונבחריהם כתוצאה מהתנכלות הנהלת המפעל.

לאחר שמנכ"ל מפעל אקרשטיין קיבל את רשימת הפועלים המבקשים להתארגן ב"כוח לעובדים" הוא הגיע למפעל וביקש לשוחח ביחידות עם כל פועל בנפרד. רק פועל אחד נענה לבקשה,  כל הפועלים האחרים השיבו, כי אינם מוכנים לדון איתו וכי יש לדון  רק עם הנציגות הנבחרת  ועם "כוח לעובדים". מנכ"ל אקרשטין עזב בבושת פנים את המפעל.

אי אפשר היה שלא להתרגש למשמע דבריו של אחד הפועלים שזעק: "על שלושה פשעי ישראל ועל ארבעה לא אשיבנו על מכרם בכסף צדיק ואביון בעבור נעלים".  הוא ראה לנגד עיניו גם את משפחת אקרשטיין שבמפעל שלהם בירוחם פועלים צריכים לעבוד 12 שעות ביום בתנאים פיזיים קשים כדי להגיע למשכורת מינימלית.  כאשר המצב הזה הוא למורת רוחם של הפועלים משפחת אקרשטיין מוכנה באדיבות רבה להראות להם את השער.  בבקשה אפשר ללכת הביתה.

במהלך השנה האחרונה חלה הרעה בתנאי עבודתם של הפועלים – בוטלו הטבות שניתנו להם בעבר כגון תוספת ותק. הובהר לפועלים שהם חתומים על סעיף האוסר להם להתאגד. אבל מי שנמצא בקטיגוריה של  "פרות הבשן העושקות דלים הרוצצות אביונים" (עמוס ד 1) מותר לו לדרוש מהפועלים לציית לסעיף בלתי חוקי של איסור פועלים להתארגן.

ביום חמישי 7.1.10 הייתי עד לפעילות מרגשת של סולידאריות עם פועלי "אקרשטיין תעשיות".  ביוזמה מבורכת של שלושה משוררים צעירים רועי צ'יקי ארד, מתי שמואלוף ויהושע סימון התארגנה חבורה של יוצרים, שבאו ממרכז הארץ וממדרשת שדה בוקר והתיצבו יחד עם פועלי המפעל והתושבים אל מול שערי המפעל.  משוררים קראו שירי מחאה, פועלים סיפרו מדוע ועל מה הם נאבקים.  במפגן הסולידאריות תפסו אותי דבריו של תושב ירוחם, בוגר ישיבת הסדר שם, שבא להזדהות עם הפועלים. הוא הדגיש בפני הנאספים, כי המאבק הזה מאופיין בכך שהמילה "אני" אינה מופיעה, את מקומה תפסה המילה "אנחנו".  למילה אנחנו יש כוח רב רק אם נשארים מאוחדים ודבקים במטרה. ריגשה אותי התיחסותו לפרשת השבוע , פרשה המבליטה את המנהיג שאינו מוכן להתפשר עם עיוותי צדק.  הוא ביקש מהפועלים ומחברי הועד שימשיכו לשאוב כוח מכוח העמידה והמאבק  הבלתי מתפשר של משה נגד עיוותי צדק.

פועלים הביעו תמיהה על כך שמצד אחד משפחת אקרשטיין קיבלה ממשרד התמ"ת במהלך חמש השנים האחרונות 40 מליון ₪ מענק על עצם קיום המפעל, אבל שמאידך זה אינו מפריע לה לאיים על פועלי המפעל בסגירתו והעברתו לרומניה. הביטוי "קפיטליזם חזירי" מתגמד לעומת מה שמרשה לעצמה משפחת אקרשטיין המקבלת מהמדינה מענקים, בעוד שלפועליה – הכורעים תחת נטל העבודה בתנאים פיזיים קשים – היא משלמת שכר מחפיר .

בשיחות שהתנהלו אל מול שערי המפעל התבטא תושב ותיק שבא להזדהות: "אוי למדינה שמאפשרת מציאות של מפעלים, שבהם הנהלה היא מסחטה של זכויות פועלים  ומתיחסת אליהם כאל סמרטוטים שאפשר לזרוק אותם מהיום להיום, כי העזו לדרוש דרישות מינימליות של שכר, זכות להתארגנות ובטיחות בעבודה.  אני כבר משוטט בעשור השמיני לחיי, אני מתבייש, כי אני משאיר לילדי ולנכדי מדינה שבה אקרשטיינים כאלה קובעים את גורלם של פועלים בישראל."

(*)   (*)   (*)
מִכְתָּב פִּטּוּרִים לְאַבָּא שֶׁל יַלְדָּה אַחַת / איתן קלינסקי
(מוקדש לפועל המצטיין אלכסנדר באבייב ומשפחתו)

מִכְתָּב אֶחָד שֶׁנִּשְׁלַח לְאַבָּא
עָטַף בְּלֵאוּת לֵאָה וּכְבֵדָּה
סֵדֶר יוֹמָהּ שֶׁל יַלְדָּה אַחַת.

מִכְתָּב אֶחָד שֶׁנִּשְׁלַח לְאַבָּא
מָחַק מָחָר וּמָחֳרָתַיִם לְיַלְדָּה אַחַת
וְנִפְנֵף בְּחֶבְלֵי גַּעְגּוּעַ דָּמוּעַ

לְאֶתְמוֹל וְשִׁלְשׁוֹם
שֶׁעָטְפוּ לְאַבָּא כָּל בּקֶר
כְּרִיכִים מְרוּחִים בְּכָבוֹד –
כְּרִיכִים שֶׁפָּסְעוּ לְיוֹם עֲבוֹדָה.

מֵהַיּוֹם מִלִּים זָרוֹת חוֹצְבוֹת
בְּסֵדֶר יומָהּ שֶׁל יַלְדָּה אַחַת,
שְׁחוֹרוֹת עַל גַּבֵּי לָבָן עָצוּב

פּוֹסְעוֹת לְעֶבְרָהּ מִלִּים זָרוֹת
מִתּוֹך מִכְתָּב אֶחָד לְאַבָּא,
פּוֹרְטוֹת עַל מֵיתָרֵי חֶרְדָּתָהּ

הוֹלְמוֹת וּמְסַפְּרוֹת לָה
כִּי אוֹנוֹ שֶׁל אַבָּא
לא נָחוּץ יוֹתֵר לַהוֹן.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. ג’פאניקה רוטשילד \ גרילה תרבות באקרשטיין – סיכום אישי « רועי צ'יקי ארד :

    […] המשורר איתן קלינסקי על אלכס באבאייב, עבודה שחורה […]

  2. השופטת גלטנר: התארגנות עובדים אינה מילת גנאי :

    […] להתאגד, לרבות העברת מכונות מהמפעל לעבודה של קבלן משנה ופיטורים של שניים ממקימי הוועד ללא שימוע. השביתה החד יומית הביאה להחזרת המצב לקדמותו. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.