חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחריות חברתית של תאגידים – זה כן העסק שלנו

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מידע על פעילויות ב 5.01.10 23:08

עו"ד עופר סיטבון, חבר יסו"ד ומרצה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, מזמין אתכם לכנס בנושא אחריות חברתית של תאגידים, שייערך במרכז ב-10 בינואר 2010

שאלת האחריות החברתית של תאגידים היא כיום אחת הסוגיות המרכזיות העומדות על סדר היום של החברה האזרחית בעולם המערבי. הגישה לפיה מטרתם היחידה של תאגידים היא מיקסום רווחיהם של בעלי המניות, נחשבת מיושנת. כיום כבר ברור שתאגידים מחויבים לדאוג לא רק לבעלי המניות
(stockholders), אלא גם למחזיקי עניין (stakeholders) נוספים, המושפעים אף הם מפעילותם של התאגידים, ובהם:  עובדים, צרכנים, הקהילה בתוכה הם יושבים, הסביבה ועוד.

עד עתה, תאגידים בישראל עסקו בעיקר בפילנתרופיה וב"תרומה לקהילה". אולם עוצמתם הכלכלית והפוליטית הגוברת של התאגידים, הנובעת, בין השאר, מתהליכי ההפרטה והגלובליזציה, מגבירה גם את הציפיות החברתיות מהם. עם הכוח באה גם האחריות לקהילה, שבקרבה פועלים התאגידים. במקביל, על החברה האזרחית בישראל להפנות זרקור ביקורתי גם אל המתרחש בקרב התאגידים הישראלים.  

******

אילו תאגידים הנגישו את סניפיהם לאנשים עם מוגבלויות? באיזה דירקטוריון אין אפילו אשה אחת? באילו תאגידים אין התארגנות עובדים? מי התאגיד שסרב לחשוף את פעילותו החברתית – סביבתית? האם לציבור יכולה להיות השפעה על מדיניות חברתית של תאגיד? איזה תאגיד אינו מפרסם את תנאי העסקה של העובדים, המייצרים את מוצריו בסין? מי איים בתביעת דיבה נגד פרסום הדו"ח? אילו תאגידים הואשמו בגרימת זיהום סביבתי? מי מפרסם דו"ח אחריות תאגידית, ובמה זה שונה מעוד פרסומת?

 שאלות אלו ורבות אחרות מקבלות מענה בדו"ח ראשון מסוגו, שמפרסמת הקליניקה לאחריות חברתית של תאגידים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים. הדו"ח, "זה כן העסק שלנו", בוחן באופן ביקורתי פרקטיקות של אחריות חברתית בקרב 11 תאגידים מובילים בישראל. הדו"ח, שאותו ערכו עו"ד שרון אברהם-ויס ומר רוני וינר, בוחן את ההצהרות של התאגידים מול הפעילות שלהם בפועל, ומאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו להיות שותפים בדיון הציבורי בעניין חשוב זה. התפיסה העומדת ביסוד הדו"ח היא שאחריות תאגידית היא כן העסק שלנו. כצרכנים מודעים וכאזרחים מעורבים, יש ביכולתנו לשנות, לקבוע ולהשפיע. 

הדו"ח יושק ביום ראשון, 10  בינואר 2010, בשעה 16:00, במסגרת כנס שייערך במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, בהשתתפותם של מר יצחק הרצוג, שר הרווחה והשירותים החברתיים; ח"כ שלי יחימוביץ; גב' חנה זהר, מנכ"ל "קו לעובד"; עו"ד מייק אבנר, מזכיר חברת שטראוס והיועץ המשפטי שלה; ומר ליעד אורתר, מנכ"ל חברת הייעוץ החברתי-סביבתי לעסקים Beyond Business. 

 להזמנה לכנס

לאתר הכנס

הערת המערכת: בדיוק כמו שיש "ירוק אמיתי" ו"ירוק מזוייף" ("גרין-ווש"), ובדיוק כמו שבעל הון יכול להקים מפלגה ולקרוא לה "צדק חברתי", גם את המושג "אחריות חברתית" אפשר להביא לידי אבסורד, ולהטעות ציבורים גדולים. ראו כאן.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  בתכנית "בדרך אל הטבע" (רשת ב) ששודרה בשבת 2 בינואר 2010, ראיין מיקי מירו את בארי בר-אילן, מנהל "אחריות חברתית" בבנק הפועלים.
  אפשר לשמוע את הקלטת הראיון עד שעה 8 בשבת 9 בינואר בכתובת:
  http://www.iba.org.il/media/
  לבחור: תכניות מוקלטות/רשת ב'/בדרך אל הטבע.
  הראיון מתחיל בדקה 16 בערך וארכו כ-12 דקות.

 2. אבי :

  האם הדו"ח מדווח אילו חברות מעסיקות העסקה ישירה ואילו משתמשות בחבות קבלן?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.