חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הר ברכה" והרב מלמד פותחים לנו תיבת פנדורה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 23.12.09 6:01

מיכאל בהט, ממייסדי קיבוץ כפר-בלום פותח את "תיבת פנדורה" ומתאר את שורת הרעות החולות, שנאגרו בה מאז מלחמת ששת הימים, והביאונו הלום. את מבחן התוצאה הוא ממקד בשלוש סיבות כבדות משקל

הארץ רועשת. רעידת אדמה 7 בסולם ריכטר. הרס, חורבן ומבולקה. כל זה תוצאה מפני שחניכי ישיבת ההסדר "הר ברכה" ובראשם הרב מלמד עומדים לסרב פקודה כאשר יעמדו בפני החובה להחזיר מתנחלים ממקומות מגוריהם בחזרה למדינת ישראל. הרב הדגים עמידה איתנה בפני החוק כאשר סירב לפגישה עם סגן שר הביטחון לדון בתופעה הנוראה הזאת.

מן הראוי לפתוח את תיבת הפנדורה שלנו כדי להבין את מה שמתרחש כאן ועכשו. כשפתחתי את התיבה, חשכו עיני. רק כשל, כשל, כשל.  אין בדעתי ואף ביכולתי להציג את כל הכשלים שנגלו לפניי, זה "אוצר".  מיינתי מיין היטב ובחרתי את הגלויים ביותר כדי להראות כיצד קם הגולם על יוצרו, מה הסיבות לתוצאה הקשה  הנוכחית.

הכשל  הראשון – האופוריה, היוהרה, רום הלבב לאחר מלחמת ששת הימים. מצעד האלבומים של המלחמה מעיד בפני עצמו., מתברר שהמלחמה הצטלמה יפה מאוד.

למען החשבון הכולל והמקיף של התופעה, כולל התופעות של המשיחיות הגאולתית, שראשיתה מיד לאחר מלחמת ששת הימים. בחלקים של הציונות הדתית אחז טירוף, כאילו הגיעו ימות המשיח כאשר הקב"ה נלחם עמנו להדביר שונאינו ולהחזיר לעם ישראל את ארץ-ישראל כמובטח.

אולם, גם בתוך הציונות החופשית אחז הטירוף אצל רבים וטובים.  היוהרה סיממה עיני פקחים וסילפה מחשבות נבונים, ואלה הובילו לשורה של כשלים נלווים. בארבעים השנים מאז אותה מלחמה, נעשה הכול לסתום כל סדק לעשיית שלום עם שכנינו. רוב אדמות הגדה הוכרזו אדמות מדינה.  בהכרזה זאת ניתן האות להקים מאחזים על כל גבעה ומתחת כל עץ רענן, באדמות שהוכרזו ובאדמות שנחמסו בתשלום או בלא תשלום, כמעט תמיד באכזריות הגובלת בפלילים.
הסיכום להיום: 300.000 נפש נמצאים שם היום.  מחוץ למדינת ישראל, בערים וישובים מכול המינים.

הביסוס הרעיוני-ציוני להתיישבות זו, ההתיישבות החלוצית טרם מדינה ואחריה. לאחריה?!  מפעל חלוצי של גאולת הארץ.  למה הדבר דומה?!  למי ששם מקל בפני עוור ומקלל חֵרֵש ( ויקרא י"ט). חומסים ברשות התורה.

ועוד לא סיימנו החרפה. כדי להגן על מתיישבים אלה, העמיד צה"ל את עצמו למשימה. ארבעה עד חמישה דורות של צעירים, שרק ירדו מספסל הלימודים, והרבה כאלה שגם לזה לא זכו, הפכו שומרים על "הנכס" האווילי הזה.  מה הפלא לגאות האלימות בתוך הבית והחברה, כאשר אתה נחשף לדכא ולרמוס כבוד האדם האחר בשטחים האלה?!  האם כל זה נשאר בתת-מודע?!  זה חלחל ומחלחל בתוך החברה והופך אותה לחברה מופרעת ופרועה.

הכשל הבא לא התמהמה לבוא: מלחמת יום הכיפורים על כל נוראותיה. המבוכה הנוראה אחריה לא לימדה דבר את המנהיגות הכושלת של מפלגת העבודה דאז, אלא רק קירבה גסיסתה ונפילתה.

גם זמן הביניים של ממשלת יצחק רבין לא תרם מאומה לתיקון העיוות. רבין עצמו היה חניך האסכולה של טבנקין; אחד ממובילי הטירוף של "ארץ-ישראל השלמה" מבין האחרים שכהו עיניהם מראות את הנולד. היפוכו של דבר – הזעקות של פרופ' ישעיהו לייבוביץ וגם של בן-גוריון שיצאו חוצץ נגד החיזיון הזה, לא עצרו בהתדרדרות. 

חשבוני עם התופעות האלה נמשך למעלה מארבעים שנה, כאשר חבריי מתנועת העבודה נענו ראשונים לטירוף של "ארץ-ישראל השלמה". ההזיה הזאת, כאמור, תפסה חלקים של הציונות הדתית בכל מערומיהם.

 ברגעים אלה צפה לנגד עיני רוחי החזון אותו חזה מורי ורבי, רעי וידידי פרופ' ישעיהו לייבוביץ זצ"ל שחזה מה יקרא לנו, קרי לעם אשר בציון, אם ההתגלות המשיחית הגאולתית .
אני עבדכם חזיתי אותם דברים שבפניהם רועשת היום הארץ, על ידי החורבן וההרס שגרמה תנועה זאת בהתנחלותה, ברשות שלקחה לה מיהושע בן נון, בכל חלקי ארץ-ישראל שזה עתה נגאלו מידי האויב.

התוצאה הראשונה – המהפך! לאחר 60 שנה של מנהיגות העם על ידי תנועת העבודה, עלתה לשלטון תנועת החרות (הרביזיוניזם הקדום) עם תפיסות העולם של הזעיר בורגנות על כל מאווייה.  מר מנחם בגין שעלה לשלטון קרא לאיחוד השורות של הקרובים אליו בדעה ואמונה. כך קם הליכוד – איחוד תנועת חרות עם הציונים הכלליים. היום – שלושים שנה לאחר, מה הוא הערך המוסף שהמהפך הביא לעם ישראלי, לציונות למדינה?

נעלה בקצרה סעיף סעיף:  בתחום המדיני חלה התפתחות מיוחדת בעזרת משה דיין ועזר וייצמן – המפאיניק והציוני הכללי, שמצפונם לא נח למען קידום שלום עם הגדולה במדינות ערב – מצריים, לאחר הכשל הנורא של מלחמת יום הכיפורים. כאן חובה לפאר את בגין שנתן ידו להסכם, והוא נהיה, על אף חמתם של חבריו במפלגתו. המעשה הזה הוא היחידי שניתן לסמן כטוב – והיחיד – בכל מעשי הליכוד במדינה.

במישור הפנים מדיני חלה התדרדרות בכיוון "עוד יקומו  הרבה אלוני מורה", הכרזת בגין בעת הכתרתו כראש ממשלה. אריק שרון, שהצטרף בכול עוזו לליכוד, רק צריך היה אמת זאת. באכזריות המאפיינת רק אותו נעשו העוולות החמורות ביותר, ראשונה בדמות מאחזים צבאיים ומיד התאזרחותם כישובי קבע לכל דבר.

חלקים מהציונות הדתית קפצו על הזדמנות זאת, ומהר מאוד נעשו הרבנים מההתנחלויות המובילים המגשימים את המפעל הזה וברשות התורה. היום כוחם גדול משל מפקדי הצבא, באמצעות מפעל ישיבות ההסדר. נושא זה בעצם הוליך אותי לחשבון הנפש הגורלי של השעה.

במישור המשקי-כלכלי עלה ריחו של מילטון פרידמן, במשנת השוק החופשי וההפרטה הגואלת. מהר מאוד הופרטו חלקים של נכסי האומה לידיים פרטיות. אף כאלה, שביסוד, יש להם טעם של בטחון וכדומה.  בהגיע נתניהו לאוצר, קבלו דברים מימדים שהתוצאה לא איחרה לבוא. למעלה ממיליון אזרחים מתחת לקו העוני עם קרוב ל – 800.000 ילדים. זאת התמונה של ישראל להיום.

לסיכום: לסיבות הבולטות למבחן התוצאה בחרתי שלוש, בעיניי כבדות מאוד.

א׳‏.     הלבטים הקשים לשעה זו – נושא גלעד שליט. הלבטים מגדירים מיד את השקפת עולמם של המחייבים  ושל המתנגדים. האחרונים מודאגים מהמחיר שאנחנו נדרשים עבור הפדיון. אם פנינו לשלום, ועכשו, לא באחרית הימים, שייקחו עוד אלף מכל 11 אלף האסורים אצלנו מכל סוג ודרגה. כל הפחדים והאימה שמפיצים עלינו, שעם שחרורם הם יחזרו מיד לסורם  ואנחנו במו ידינו נותנים רשות לטרור. ואנא אל תחשבו שהמהמר לפתרון הזה הוא עוכר ישראל וכדומה. עבדכם אדם מאמין עם אלוהים בלב; אלא, אלוהי המוסר ולא אלוהי צבאות.

ב׳‏.     הגולם של הסרבנות הרבנית, אינה עומדת בפני כל סוג של סרבנות מטעמים אחרים. בין אלה לבין החיאטולות  דבר וחצי דבר. אלה גם אלה מבקשים נפשנו למשטר תיאוקראטי שדין ההלכה הוא הדין. הם מזלזלים לא רק בדמוקרטיה. הם מבקשים משטר שלטון ההלכה, דוגמת המשטר  באירן בהבדל רק  ב"אתה בחרתנו מכל העמים".

ג׳‏.      אנחנו בחרנו בקללת בלעם "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב". זאת הסיסמה הגורמת לכך שאנו מכנים "אנטישמי" כל מי שמבקש להוביל את האזור לשלום. כך תייגנו את נשיא ארה"ב, קל וחומר את עמי אירופה.

הערות העורך, בעניין ישיבות-ההסדר
ראו גם את הדברים הקשים האלה: 
סדקים ראשונים: ישיבה פורשת מאיגוד ההסדר
ולמולם את דברי חברנו טל וולפסון: הגיגים – טל וולפסון

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. אלמוני :

    מי אתה חושב שאתה בדיוק? מי נתן לך את הרשות לצאת כך נגד האנשים הטובים ביותר של עם ישראל האנשים שבנו את המדינה החל מהאבות משה רבינו יהושוע בו נון וכלה במנחם בגין אריאל שרון ובנימין נתניהו. האם אתה תחליט בשביל הקב"ה מה מוסרי ומה לא?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.