חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות פנימיות בעבודה – הקזת דם או השרדות?

נושאים פוליטי ב 12.11.07 6:00

"תמי מולד-חיו, מובילת "חוג ירושלים", מדווחת ממפגש עם מזכ"ל מפלגת העבודה, איתן כבל, שנערך בבית המפלגה בת"א בסוף אוקטובר, בעקבות קריאתו של השר עמי אילון לעריכת בחירות במוסדות המפלגה. המתנגדים לקריאה טוענים שהבחירות יובילו להקזת דם מיותרת שתפגע במאמץ בבחירות העתידיות לכנסת, וכי עתה על המפלגה להשקיע מאמצים באיחוד השורות נגד ביבי והליכוד. האם זהו טיעון רציני או פשוט דרך למרוח את עשרות אלפי המתפקדים החדשים? אתם תשפטו

    סיכום מפגש בבית המפלגה מיום 26.10.2007 – תקציר הדברים העיקריים

משתתפים: השר עמי אילון, מזכ"ל המפלגה ח"כ איתן כבל, עשרות חברי מפלגה.

הדיון נערך בעקבות מכתב ששלח השר אילון לראשי מפלגת העבודה בדרישה לקיים בחירות למוסדות.

השר עמי אילון:

בימים סוערים אלה אי אפשר להתחיל דיון בלי להתייחס גם לשני נושאים חשובים העומדים על הפרק.

הנושא המדיני:
כיום נפתח חלון הזדמנויות בצורת ועידת אנאפוליס שיש לו סיכוי בתנאים מסוימים להניע תהליך מדיני. המדיניות של ממשלת ישראל צריכה להתמקד בשתי סוגיות:
1) מה ניתן לעשות על מנת לחזק את כל הגורמים המתונים במזה" שרוצים להידבר על בסיס "שתי מדינות לשני עמים".
2) מה ניתן לעשות כדי להילחם בטרור, בקיצוניים ובהתפשטות האיסלאם הפונדמנטליסטי.
יש צורך בדיון פנימי כדי לקבוע מהי עמדתה של מפלגת העבודה בשתי שאלות יסוד אלה.
אם מפלגת העבודה לא תדע לקבל החלטות ולהוביל את המהלכים המדיניים יהיו לכך תוצאות חמורות מאד.

תקציב המדינה:
התקציב שהוגש לכנסת הוא תקציב מאד בעייתי, שאין בינו לבין התקציב שתואם את מצע מפלגת העבודה הרבה קשר. אלא שכל עוד מפלגת העבודה חברה בממשלה הרי שאין לחברי הסיעה בררה אלא להילחם על מה שאפשר ולהצביע בעד.
התקציב במתכונתו הנוכחית מציב בפני חברי מפלגת העבודה שאלות לגבי תפיסת העולם החברתית כלכלית ובמיוחד כאשר שלושה מהתיקים הבכירים שעומדים במרכז הדיון על התקציב נמצאים בידינו: בטחון, חינוך ורווחה. הכיוון של החזרת חלק מתקציבים שקוצצו בעבר למערכת החינוך הוא בהחלט כיוון חיובי. בנושאים האחרים הדילמות הן קשות ולכן ממליץ להתמקד בנושא גמלאות הזקנה עליה ל20% והצמדה לשכר הממוצע במשק. כאמור, כל חברי הסיעה כפופים להחלטות מוסדות המפלגה ולכן כל עוד לא התקבלה החלטה אחרת כולם מחויבים להצביע בעד התקציב.

בנושא הבחירות למוסדות:
המניע לדרישה לבחירות למוסדות נובע מהצורך בהתחדשות פני המפלגה ובצורך בשמירה על הכללים. מודע לקשיים: הבחירות המוניציפאליות, האפשרות לבחירות כלליות בקרוב, הבעיות הכספיות של המפלגה ובכל זאת אי אפשר להתעלם מהעובדה שלמפלגת העבודה אין מוסדות תקפים, שהמפלגה לא הצליחה להתחבר אל הציבורים הגדולים שהצטרפו לשורותיה בשנים האחרונות.
בעוד ישנם ויכוחים אידיאולוגיים וערכיים רבים בין חברי המפלגה הרי שכולם מאוחדים סביב סט כללים מוסכם – החוקה. באם המפלגה אינה מכבדת את החוקה הרי שעלול להישמט אחד מהכלים החשובים ביותר לאחדות המפלגה.
במציאות של חוסר זהות, קיטוב אידיאולוגי ואישי החוקה היא הדבק המאחד את החברים. כדי שנוכל לנהל את הדיון האידיאולוגי הנחוץ אנו צריכים מוסדות מתפקדים.
חשוב גם לומר כי בין האנשים הרבים שהצטרפו בשנים האחרונות למפלגה יש תסיסה ורצון לקחת חלק גם בקבלת ההחלטות – בחירות למוסדות זו הדרך הנכונה.
על מפלגת העבודה לכבד את החוקה המוסכמת, את המוסדות הדמוקרטים ואת בוחריה ומתפקדיה ולערוך בחירות על פי הכללים.
בניגוד לאחרים אני סבור שתהליך של בחירות הוא תהליך מפרה שמייצר דיון על תכנים למרות המאבק בין האישים. יתכן וצריך לשנות חלק מהכללים אבל עד שהכללים ישונו צריך לכבד את אלה שיש, ללכת בדרך המוסכמת ולערוך בחירות פנימיות.
המדינה עומדת מעל המפלגה והמפלגה מעל לאינטרס של הפרט. אין ויכוח על כך שהמטרה העיקרית של מפלגת העבודה היא חזרה לשלטון כדי להוביל את המדינה על פי ערכיה.
קורא למזכ"ל להודיע בישיבת המרכז הקרובה על היערכות מידית לבחירות למוסדות תוך פרק זמן של עד שישה חודשים.

ח"כ איתן כבל:

עמי אילון הוא מהדמויות המרכזיות במפלגת העבודה ולכן יש לשתף אותו בכל מוקדי קבלת ההחלטות במפלגה. מאז 77 מפלגת העבודה אינה בשלטון, להוציא סה"כ של 8 שנים מפוזרות לאורך התקופה. אי אפשר לחזור להנהיג את המדינה מעמדת שותפות קואליציונית. המפלגה הפכה להיות, כפי שאמר שלמה בן-עמי, גוף של שרים מקצועיים שמספקים לכל ממשלה שקמה את מספר השרים המתבקש.
בבחירות הקרובות כנראה שההתמודדות על הנהגת המדינה תהיה מול הליכוד לו יש יתרון מאחר והוא יושב באופוזיציה.

ישנם שלושה רבדים מרכזיים:
* הנהגה – אופן הובלת המפלגה
* תכנים – הדרך, תפיסת העולם של המפלגה
* ארגוני-כלכלי – שהוא במסגרת תפקידי כמזכ"ל

חשוב לומר כי עברנו את השנים הגרועות בתולדות המפלגה מבחינה כלכלית וארגונית. עברנו בשנתיים האחרונות 4 מערכות בחירות פנימיות בעלות של יותר מ- 10 מליון ₪, יש לנו גרעון של 122 מליון ₪, עברנו פילוג, מאבק איתנים על ההנהגה.
למפלגת העבודה ולי כמזכ"ל יש מטרה אחת – לחזור ולהוביל את המדינה, כל מי שאינו מכוון אותה מטרה פוגע במפלגה.
כדי לצאת מהמשבר הכלכלי יש צורך בשקט פנימי ולא בתסיסה והמאבקים שמביאה מערכת בחירות פנימית.
למעשה אין מוסדות של ממש – המוסדות הקיימים מרוסקים.
במפלגת העבודה יש תופעה מעניינת שמסרסת את היכולת לפעול – ככל שמספר המנדטים יורד כך גדל מספר החברים במוסדות השונים: בוועידה יש 4,000 חברים, במרכז 3,000 ובלשכה 400 חברים. אין שום אפשרות לנהל דיון או לקבל החלטות במוסדות כל כך גדולים.
יש צורך בשינויים ותיקונים בחוקת המפלגה.
אין מניעה ארגונית לערוך בחירות ובכל זאת צריך להבין את המשתנים: אנו עומדים לפני כמה התמודדויות חשובות ולכן נדרשת הכרעה ברורה בין האינטרס האישי, כלומר בחירות פנימיות או אחדות שורות והתאוששות לקראת ההתמודדויות הקשות העומדות לפנינו.
התחום המוניציפאלי העולה כחוט השני אצל כל אלה הדורשים בחירות הוא הנושא שמרסק את המפלגה והמוסדות. ההתעוררות לכאורה בחלק מהסניפים היא סימן לתחילת המאבקים האישיים לקראת המאבק המוניציפאלי.
אסור לקדש מבנים אלא טכניים. צריך ליצור למפלגה שדרה מרכזית חדשה ולכן צריך לשנות את המבנה של המוסדות ושל הסניפים. צריך גם לערוך שינויים בדרך הניהול הכלכלית. אדאג להכניס תיקון של תקופת אכשרה. אני שואף למפקד דרך רשם המפלגות דבר שצריך להסדיר באמצעות חקיקה.

בדיון הפתוח שהתנהל בין החברים הרבים שהגיעו עלו מספר דברים חוזרים:
* הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות בסיסית של חברי מפלגה – רק בחירות למוסדות במועדן יכולות להבטיח שמירה על הזכות הדמוקרטית הזו.
* בחירות פנימיות יגרמו להתחדשות ולרצון טוב מצד כלל חברי המפלגה.
* המחוזות והסניפים בקריסה, עיקר הפעילות מתבצעת על ידי חברים חדשים שאין להם קול ואין להם מנדט.
* מאחר והנציגים לרשימות המוניציפאליות אמורים להיבחר על ידי המוסדות המקומיים שנמצאים בקריסה יש צורך בבחירות כדי שיהיה אפשר לבחור מועמדים מוסכמים ולרום את כלל החברים לפעילות.
* אם המפלגה לא שומרת על החוקה אז החוקה לא תשמור על המפלגה
* תמיד יש סיבות טובות לדחות הכרעות דמוקרטיות – זו הדרך הבטוחה לביטול הדמוקרטיה.
* הקריסה של המחוזות והסניפים וחוסר היכולת של פעילים חדשים להשתלב במוסדות גורמת לירידת כוחה של המפלגה בכל מקום.
* קיימת תחושת ניתוק בין רבים מהפעילים לבין הנהגת המפלגה – צריך לחזק את האנשים הפועלים למען טובת המפלגה כדי שהם יוכלו לחזק את הסיעה.
* רבים מהרשומים כחברי מוסדות עזבו לקדימה או לא חידשו את החברות במפלגה – זה מצב לא תקין ואפילו מסוכן היכול להביא לקבלת החלטות על ידי אנשים שאינטרסים זרים מניעים אותם ולא טובת המפלגה.
* צריך לדאוג לשלב את הצעירים כדי לטפח דור עתיד למפלגה.
* בחירות למוסדות וחידוש פני המפלגה יביאו להתפקדות של בוחרים פוטנציאלים.
* המפלגה לא יכולה לקבל החלטות עקרוניות בנושאי ליבה כמו חינוך, תקציב או אפילו יציאה מהממשלה כי אין לה מוסדות מתפקדים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

  1. שווה קריאה :

    בחירות פנימיות בעבודה – הקזת דם או השרדות?…

    “תמי מולד-חיו, מובילת “חוג ירושלים”, מדווחת ממפגש עם מזכ”ל מפלגת העבודה, איתן כבל, שנערך בבית המפלגה בת”א בסוף אוקטובר, בעקבות קריאתו של …

  2. הדמוקרטיה חוזרת למפלגת העבודה :

    […] סוף סוף, בעקבות העתירה המצורפת כאן, קבע המוסד לבירור עתירות של המפלגה שיש לקיים את הבחירות עד אפריל 2008. החלטה זו נותנת תקוה למסה הגדולה של תומכי המפלגה החדשים שבאו בעקבות עמיר פרץ, וגם לפוליטיקאים החדשים יחסית, כמו עמי איילון. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.