חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלימות משטרתית ברחוב מסדה – נכשל ניסיון להידברות

נושאים חדשות, משפט ופלילים, שיכון ושלטון מקומי ב 16.12.09 6:08

תושבי רחוב מסדה בחיפה יזמו מפגש עם המשטרה ונציגי העירייה במטרה לפתוח דף חדש ביחסים המתוחים ביניהם. המשטרה העדיפה לעשות "ברוגז"
מאת: רביב נאוה


כ-50 מתושבי רחוב מסדה בחיפה וסביבתו הגיעו אמש למפגש שהיה אמור להיות תחילתו של תהליך הידברות בין התושבים למשטרה, על רקע תלונות התושבים על התנכלות משטרתית.  המפגש, יוזמה של וועד הפעולה שהוקם במטרה למנוע את האלימות המשטרתית, היה אמור לכלול את התושבים, המשטרה ונציגי העירייה אולם הפך לכנס תושבים, לאחר שמפקדת משטרת חיפה, נצ"מ אהובה תומר, סירבה להשתתף בו. "המפגש נקבע על-פי זמנים שהכתיבה נצ"מ תומר", טוען צבי דביר, תושב רחוב מסדה מזה שלוש שנים. "הביטול החד-צדדי מהווה זלזול באזרחים שאותם המשטרה אמורה לשרת".

הסיבה לביטול ההשתתפות מצד המשטרה היא כנראה הלוגו שהופיע על ההזמנה למפגש ועל חולצותיהם של חברי וועד הפעולה – ובו נראות שתי ידיים אזוקות מבקשות "פסק זמן". לאחר הודעת המשטרה על ביטול ההשתתפות ניערה גם העירייה את חוצנה מהאירוע והמפגש הועבר ממתנ"ס הדר (העירוני) לגן-בנימין הסמוך. מי שכן הגיעו למפגש היו חבר מועצת העיר (מהאופוזיציה) זאב סילס ויו"ר וועד שכונת הדר אליעזר הברמן שהבטיח לפעול לתיקון המצב. בשיחה עם "עבודה שחורה" הסתייג הברמן מחלק מטענותיהם של תושבי מסדה: "הצרה מבחינתי היא שלא רואים מספיק משטרה בהדר. שכונת הדר מופקרת מבחינת הביטחון האישי. אני אוהב את החבר'ה הצעירים ממסדה אבל לא מקבל את השימוש במונח "אלימות משטרתית". אני מבטיח לקחת על אחריותי את הגישור בין המשטרה לתושבים".

בינתיים, לאחר תקופה של רגיעה מסוימת ביחסים בין המשטרה לתושבי מסדה, נרשם ביום חמישי אירוע חמור נוסף בין המשטרה לתושבי הרחוב. האירוע התרחש בסיומה של מסיבת רחוב שהתקיימה כחלק מאירוע הפתיחה של "זהירות! אמנות" – פסטיבל אמנות רחוב שנערך בימים אלה בחסות עיריית חיפה. כמה דקות לאחר השעה 23:00 הגיעה לרחוב ניידת בעקבות תלונת שכנים על רעש ממסיבת הרחוב. הניידת זכתה ל"קבלת פנים" לא אוהדת שכללה פרובוקציה של אחת הנוכחות שטיפסה על הניידת ואזרח אחר שהשליך על הניידת כוס בירה. מכאן והלאה העניינים יצאו מכלל שליטה.  "תוך דקות הגיעו לרחוב יותר מ-15 ניידות, עם שוטרי מג"ב ויס"מ", מתאר תושב הרחוב נמרוד רותם, "המשטרה השתמשה בכמויות אדירות של גז מדמיע. תשעה מתושבי הרחוב נעצרו ושלושה סיימו את הלילה בבית החולים – אחד מהם עם סדק בגולגולת ואחר עם יד שבורה".

בכנס שנערך ביום שני אמרו נציגי וועד הפעולה: "אנו מגנים התנהגות לא אחראית של תושבי השכונה. התנהגות זו גורמת נזק עצום למאבק שלנו נגד האלימות המשטרתית. עם זאת, אנו מגנים גם התנהגות לא מקצועית של המשטרה. האירוע מעיד על ניכור בין התושבים למשטרה." בנוגע לביטול השתתפות המשטרה במפגש אמרו בוועד הפעולה "זהו ניסיון השתקה. המשטרה לא מוכנה להידבר אתנו. אנו דורשים מהמשטרה להיות קשובה לתושבים". יש לציין כי המפגש בין המשטרה לתושבים תוכנן עוד לפני האירועים האחרונים.

MassadaFlyer

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  ראשית, מנקודת המבט של הסדר האזרחי אני תומך לגמרי בגישה הבסיסית של של מארגני הארוע המדֻוח (ג"נ – נשׂאתי בו דברים קצרים). המשטרה חייבת לעמוד בקשר עם הקהילה, ולהבין מהשטח מה הם הצרכים שלה. מאנשים בשטח שמעתי שוב ושוב לא רק תלונות על התנהגות לא-הולמת של המשטרה, אלא גם על אזלת-יד בטיפול בבעיות שכן קיימות, החל בפריצוֹת וכלה בסחר בנשים.

  חוץ מזה, נראה לי שצריך להעלות על סדר היום באופן מאורגן את שאלת משמר הגבול.
  על פי שמו, מדובר בארגון שאמור לשמור על הגבול. מה לו ולפיזור מסיבות? מה לו ולמגרשי כדורגל?

 2. חיפה רוצה להיות פריפריה – כמה המלצות ליונה יהב | עוד בלוג תל-אביבי :

  […] על-מנת שחיפה תיחלץ מהפריפריאליות שלה, אם היא בכלל רוצה בכך, השיקום העירוני צריך להתחיל בשכונת הדר הכרמל, שכונה שבנוייה על-פי קווי תכנון דומים לתוכנית גדס (עם התאמות לגיאוגרפיה של חיפה), ובעבר שימשה כמרכז של חיפה, כאשר לחיפה עדיין היה מרכז. זה לא צריך להיות שיקום בומבסטי במיוחד אחרי שרוב העבודה על המטרונית (וסחה לעיריית חיפה במקרה הזה שהשכילה לראות שרכבות קלות הן פרוייקטים ללא סוף) הסתיימה. צריך לאפשר לחיי התרבות לחזור להדר הכרמל ולעודד אותם באופן משמעותי. בסוף, אם זה יצליח, השוק הפרטי כבר ייקח את המושכות בידיים ואחרי שמרכז חיפה יתאושש אפשר יהיה למשיך להחיות חלקים נוספים בעיר. כל עוד מפזרים ארועים תרבותיים ומסיבות בחיפה באמצעות שימוש במג"ב גם כביש עם 500 נתיבים ושדה תעופה בגודל של שדה התעופה בשיקגו לא יעזור לעיר האומללה הזו להתאושש. כדאי גם לדבר עם התושבים. […]

 3. דניאל :

  אז אולי הגיע הזמן

  לפנות לערכאות המתאימות ולחקור את תפקוד המשטרה בעניין. במדינה דמוקרטית אם גוף מסויים מתנהג שלא כשורה ניתן פשוט לתבוע אותו לדין, לדרוש חקירה ע"י הגופים המתאימים. זה נחמד מצד דיירי השכונה לנסות להדבר עם המשטרה, אבל הם לא חייבים לבקש מהמשטרה טובות. במדינה דמוקרטית.

  מה שאנחנו לא.

 4. דוד :

  מסכים עם דניאל

  המשטרה היא גוף סטטוטורי. לא חייבים להיות נחמדים אליה ולדבר איתה בשביל לקבל ממנה שירות, ובשביל שתמנע להפעיל אלימות לא-חוקית. אם יש בעיה עם המשטרה צריך להשתמש בכלים משפטיים בשביל להביא לחיסול ממוקד של הגורמים הבעייתיים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.