חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רובי ריבלין: חוק ההסדרים הוא חרב ביד הממשלה

נושאים מכתבים ב 8.11.07 6:04

לאחר שכינה את חוק ההסדרים "חוק מבטל כנסת", משיב ח"כ ריבלין למכתבנו ומפרט את ההצטדקויות ותירוצים בהם עושה הממשלה שימוש כדי להעביר רפורמות ללא שיקול דעת של נבחרי הציבור, ותוך עקיפת הליכים דמוקרטים תקינים

  הכנסת היא הזירה / רובי ריבלין

חוק ההסדרים שנולד בעת משבר האינפלציה הגדולה, נועד במקורו לשמש מגן זמני בשעת חירום, אך הפך בידיה של הממשלה לחרב, באמצעותה היא מעבירה רפורמות כלכליות וחברתיות כמקשה אחת וללא הליכים דמוקרטיים מקובלים. שיקול הדעת של חבר הכנסת הבודד ביחס לכל רפורמה ורפורמה נשלל, לטובת שאלות של הישרדות פוליטית (הן שלו עצמו והן של הממשלה).

בל נתפתה אחר הצטדקויות הממשלה, כאילו דחיפותן של הרפורמות ומחסור בזמן ובדיונים כדי לקדמן במסלול הדמוקרטי הרגיל – הן המאלצות את השימוש בחוק ההסדרים. לממשלה די זמן להעביר את החוקים בכל ימות השנה, מינואר עד אוקטובר. עד לפני מספר חודשים היתה מליאת הכנסת עסוקה בפעילות של חקיקה (תפקידה העיקרי) עד השעות המאוחרות, ואולם בימים אלו – ימי חוק ההסדרים – מסתיימות ישיבות המליאה כבר בשבע בערב, כמה שעות אחר שהחלו. כך מתבזבזים ונשחקים בחוסר פעילות, ימי שני ורביעי מדי שבוע, שנועדו לעבודת הממשלה.

ברור כשמש שלא מדובר באילוצים טכניים, מדובר בניסיון לעקוף קושי חברתי, כלכלי וגם פוליטי, הכרוכים בהעברת הרפורמות בהליך הדמוקרטי הרגיל.

תופעת השימוש בחוק ההסדרים אינה מנותקת מתופעה אחרת, שאף היא מדליקה נורה אדומה ביחס למעמדה של הכנסת – מתבטאת בפופולאריות הנוסקת של במות חוץ-פרלמנטאריות, כמו כנס הרצליה, פורום קיסריה או כינוסי גבירים ובעלי ממון. ראשי המדינה ומגבשי המדיניות מעדיפים לפרוש את משנתם הכלכלית או את תוכניותיהם המדינית שלא בפני הכנסת, אלא בפני אותם פורומים חוץ-פרלמנטרים, והדבר מהווה כרסום נוסף ביוקרתה הכנסת ובמעמדה. העובדה שגבירים ובעלי הון מבקשים להוכיח את עוצמתם, ואגב כך את השפעת הממון על הנבחרים – היא פתח מסוכן של ערבוב הון ושלטון.

הכנסת היא הזירה לליבון כל ויכוח והכרעה, הכנסת צריכה להיות הבמה לפרישת עמדות גורליות בפני הציבור הרחב. כפרפראזה על הפסוק בתהילים, צריך לומר: "טוב לבטוח בכנסת מבטוח בנדיבים".

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  יפה השתיקה לחכמים – וכל שכן לח"כ הנכבד ריבלין . הרי הוא מראשי האופורטוניסטים לקומבינות כמו בראון חברון ודומיהן. זו צביעות מצידו " להתלונן" על חוק ההסדרים. כאשר הוא נדחק לשוליים הוא מתבכיין כמו ילד שלקחו לו את הסוכריה. בפוליטיקה הישראלית יש מעטים כמו אופיר פינס ויוסי שריד שבד"כ יש להם יושרה והם דבקים בדרכם ולא הופכים למלחכי פנכה רק עבור מנעמי השעה. חוק ההסדרים אכן מושחת אבל הוא חוקי למהדרין.

 2. nati :

  מה עם מעשה לצד המילים הנוקבות?

 3. הגר שקד :

  דבריו הנוקבים של ריבלין בהחלט מחייבים גם מעשים.
  הפנתי את ח"כ ריבלין ועוזרו הפרלמנטרי לפוסט ולתגובות. מקווה שהם יענו לאתגר ויצטרפו לדיון.

 4. שווה קריאה :

  רובי ריבלין: חוק ההסדרים הוא חרב ביד הממשלה…

  לאחר שכינה את חוק ההסדרים “חוק מבטל כנסת”, משיב ח”כ ריבלין למכתבנו ומפרט את ההצטדקויות ותירוצים בהם עושה הממשלה שימוש כדי להעביר רפורמות…

 5. א :

  החוכמה היא להיות נגד חוק ההסדרים כשאתה בקואליציה ולא כשאתה באופוזיציה …

 6. חוק ההסדרים - לא רק למומחים :

  […] יש על חוק ההסדרים מצד מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, חברי כנסת ושופטי בית המשפט העליון. אבל למרות זאת אין ביכולתם […]

 7. בני בן יעקב :

  כל הכבוד לאתר זה . לגופו של עניין ,חוק ההסדרים נולד עקב חוסר של מועצה לתכנון כלכלי כמו המועצה לבטחון לאומי ,שגם היא לא מתפקדת .את החלל ממלאים פקידי (נערי )האוצר שמחליטים מה צריך להיות ומה לא ,בכך הם עושים הח"כ חוכא ואיטלולא .כל ממשלות ישראל וראשי הממשלה אשמים בכך .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.