חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מנהלי המכינות מתנגדים להעברת הניהול למרמנת

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 7.12.09 6:08

מנהלי המכינות הקדם-אקדמיות התארגנו למאבק נגד העברת ניהול המכינות בזכיינות מהאגודה לקידום החינוך למרמנת, שהיא חברה הפועלת למען רווח כספי. הם פועלים להקמת ועדה ציבורית שתדון בכללים להפעלת המכינות ובמסגרת המתאימה לפיקוח על המכינות. לצורך זה הם  מבקשים להיפגש עם מנכ"ל משרד החינוך

כתבה: דליה בלומנפלד

בעקבות פרסום שם הזכיין במכרז משרד החינוך לניהול פדגוגי של המכינות הקדם-אקדמיות, התארגנו מנהלי המכינות נגד העברת ניהול המכינות לידי מרמנת שהיא תאגיד עסקי מסחרי חסר ניסיון פדגוגי שמטרותיו הן רווח כספי. ישיבת מנהלי המכינות שנכחו בה 35 מתוך 45 המנהלים ברחבי המדינה הובילה לניסוח מכתב למנכ"ל משרד החינוך ד"ר שמשון שושני, ובקשה להיפגש עמו.

המנהלים במכתבם מבקשים להשעות את הפעלת המכרז המיועדת לינואר 2010, לא לבצע שינויים להחלפת החברה המנהלת את המכינות באמצע שנת לימודים, ולא לשנות את תקצוב המכינות באמצע שנת לימודים. נוסף לכך, הם מבקשים הקמת ועדה ציבורית, שתדון בכללים להפעלת המכינות הקדם-אקדמיות ובדרכים שיש לבצע פיקוח זה, כולל המסגרת המתאימה לביצוע הפיקוח.

המכינות הקדם אקדמיות נועדו לשמש מסגרת הזדמנות שנייה לתלמידים שלא סיימו תיכון כדי לפתוח להם את הדלת להשכלה הגבוהה. חוק החיילים המשוחררים מ- 1994 מאפשר לחסרי היכולת ללמוד במכינות על ידי עזרה במלגות, והוא הסמיך את שר החינוך ושר הביטחון  להיות אחראים על ביצוע החוק.

העברת הזכיינות במכרז לידי מרמנת שהיא חברה עסקית פרטית במקום העמותה הציבורית "האגודה לקידום החינוך" שניהלה את המכינות עד כה, מעוררת את החשש שמשימת צמצום הפערים בחברה הישראלית לא תבוצע, והיא תרוקן מתוכן בידי ניהולה של חברה עסקית.

יו"ר מנהלי המכינות, זוהר אביטן, מפרט את הנזק שעלול להיגרם לאותם חסרי יכולת האמורים ליהנות מחוק החיילים המשוחררים. לדבריו, החוק, בזרוע החברתית שלו, "הקרן לסיוע נוסף במשרד הביטחון"  מאפשרת לחסרי יכולת סיכוי התקדמות באמצעות השכלה.  האוכלוסיות החלשות  יהיו הראשונות שייפגעו ממהלך זה. כיום נהנים  12000 חיילים משוחררים מפרויקט לאומי חשוב זה, שהוגדר כמוצלח ביותר לצמצום פערים על ידי מבקר המדינה. המפעל המפואר של המכינות שנבנו בו תשתיות לקליטת חיילים משוחררים בעלי צרכים שונים ומגוונים, עלול להיהרס  בהפרטת ניהול המכינות לידי חברה מסחרית שכל מטרתה היא רווח כספי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.