postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » למה בספר יש פחות שרותי רפואה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למה בספר יש פחות שרותי רפואה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, שולחן הניתוחים ב 6.12.09 6:02

במאמרו הקודם תאר בעל "שולחן הניתוחים" שלנו את המצב הפחוּת של שרותי הרפואה בספר (בפריפריה המרחבית). במאמר הנוכחי הוא מנתח את הסיבות
מאת: שרון אסיסקוביץ'

הנתונים שהציגה עמותת רופאים לזכויות אדם על זמני המתנה מצביעים על כך שתושבי אזורי הפריפריה נאלצים להמתין פרקי זמן ארוכים יותר כדי לראות 'רופאים מקצועיים'. מדוע זהו מצב הדברים?

אין זו הפעם הראשונה שהציבור בישראל למד על מצב העניינים הזה. למשל, דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שנכתב על-ידי שלי לוי במרץ 2008, מצביע על פער בנגישות של שירותי בריאות בין מחוז דרום לבין אזורים אחרים בישראל. לפיזור לא-שוויוני של משאבי בריאות יש השפעה מסויימת, גם אם אין זה ההסבר היחידי, לתוצאות בריאות פחות טובות במחוז הדרום לעומת אזורים אחרים. קיום שירותי בריאות זמינים לא יסגור את הפערים, אך סביר כי יצמצמם.

גם אם נניח כי תושבי הפריפריה סובלים בממוצע ממצב בריאותי נחות יותר מתושבי המרכז וערים גדולות כי הם, למשל, עניים יותר בממוצע – ומחקרים רבים בישראל ובארצות אחרות מצביעים על קשר בין מעמד סוציו-אקונומי למצב בריאותי – נזקקים ליותר שירותי בריאות ומטילים עומס רב יותר על קופות החולים, הרי שהדבר לא יכול להסביר פערים גדולים, לעיתים, בזמני המתנה.

ההסבר המרכזי הוא כי באזורי פריפריה יש פחות רופאים, פחות מרפאות, פחות בתי חולים ופחות שירותים רפואיים אחרים. במקרים רבים תושבי אזורים פריפריאליים נאלצים לעבור מרחק רב כדי לראות רופא או לקבל טיפול, אם משום שהרופא/השירות אינו בנמצא באיזור מגוריהם ואם משום הסדרים בין קופות החולים לבין ספקי שירותים.

מדוע באזורי פריפריה היחס בין מספר הרופאים/מרפאות/בתי חולים/ציוד-רפואי-מתקדם, לגודל האוכלוסייה נמוך יותר במרכז הארץ ובערים גדולות? נראה שקופות החולים מרכזות משאבים רבים יותר במקומות שבהן יש אוכלוסייה חזקה יותר, סוציו-אקונומית ופוליטית, שיכולה ללחוץ על קופות החולים לקבל שירותים טובים יותר ויש לה את הידע המשאבים לאיים ולעבור בין קופות החולים.

פיזור לא-שוויוני של משאבי בריאות ורפואה קדם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, והחוק אינו יכול לשנות מצב זה מהיסוד, אף לא בתקופה של עשור ויותר. באשר לביקורים אצל רופאים, כפי שציינתי בטור הקודם, למשרד הבריאות עוצמה מוגבלת מול קופות החולים בעניין זה, וכנראה גם משרד האוצר לא מפעיל את השפעתו על קופות החולים בעניין זה. יתרה מכך, תיקוני חקיקה במחצית השנייה של שנות התשעים הורו על סגירת מרפאות של קופות החולים ואיחוד משאבים בין קופות החולים ביישובים קטנים במטרה לחסוף בהוצאות. כך גם נמנעה היכולת של מבוטחים 'לאיים' על קופות החולים לעבור בין הקופות אם איכות השירות איננה טובה בעיניהם.

מצב העניינים, ככל הנראה, אינו שונה ביחס להקמת שירותי רפואה אחרים באזור הדרום. הויכוח על נחיצותו של בית חולים באשדוד היא רק חלק קטן משאלה גדולה יותר של פיזור משאבים שוויוני יותר בהתאם לצרכים. גם במקרה זה, תהליכים ארוכי-טווח המצריכים שינוי רדיקלי למדי באופן קצאת המשאבים 'פוגשים' אוכלוסייה חלשה יותר מבחינה כלכלית ופוליטית.

פיזור לא-שוויוני של שירותי בריאות בין מרכז לבין פריפריה ובין אזורים עירוניים לבין אזורים כפריים איננה תופעה ייחודית לישראל, אלא קיימת בארצות אחרות שבהן יש מערכת בריאות ציבורית או תוכנית ביטוח בריאות שעיקר מימונה ציבורי. הסיבות לכך הן, בין היתר, עלות הקמת שירותים ביחס לגודל האוכלוסייה באזורי פריפריה או באזורים חקלאיים בחלק מהמקרים והקושי למשוך רופאים וספקי שירותים אחרים לאזורים אלו. העובדה כי בעיות וסיבות אלו אינן ייחודיות רק לישראל, כמובן, אינה מנחמת.

ראוי להבהיר כי תופעת תורים ארוכים וזמני המתנה ארוכים היא נדירה, אם היא קיימת בכלל, במערכות רפואה פרטיות ו/או שעיקר המימון בהן הוא פרטי. במקרים כאלה נוצרת 'התאמה' בין הביקוש לבין ההיצע (אלא במקרים שבהם הביקוש לרופא או לבית חולים מסוים הוא מעל ומעבר…). יחד עם זאת, המחירים של רפואה פרטית שכזאת הם גבוהים: חלק מהאוכלוסייה אינו יכול לעמוד במעמסה הכלכלית, שיקולים כלכליים גוברים לעיתים על שיקולים רפואיים, והיצע השירותים הרפואיים סובל מהטיה לאלו המכניסים לספקי השירותים ו/או למבטחי הבריאות את הרווח הגדול ביותר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. נדב פרץ :

  כדאי לציין עוד גורם שמביא לזה: בהרבה מקרים, מקצועני הבריאות, שהם אנשים משכילים ממעמד סוציואקונומי גבוה יחסית, לא רוצים לעבור לספר גם אם יש תקציבים.
  אני יודע שבכל הספר הדרומי הרחוק – קרי, מה שדרומה מבאר שבע – הבעיה הזו קשה מאוד. הבעיה במצפה היא לא (רק) היעדר תקציבים לאחזקת מרפאה, אלא היעדר רופאים (ופסיכולוגים, ובעלי מקצועות אחרים) שמוכנים להגיע למצפה.

 2. דניאל :

  נדב,
  אני מניח שצריך לחוקק חוק שמכריח רופאים לגור בדרום אז.
  אולי פשוט מס?
  רופא שרוצה לגור בתל אביב, שישלם 10 אלף שקל בחודש "מס רפואה בתל אביב". זה ישכנע את הXXX להפסיק לגור איפה שהם רוצים – בזמן שלתושבי הפריפריה "מגיע".

 3. שרון :

  דניאל,

  אין סיבה להטיל מס על רופאים כדי "לעודד" אותם לעבור לפריפריה. הניסיון של מדינות אחרות לאלץ באמצעות חקיקה רופאים לעבור מהערים הגדולות לאזורי הכפר, למשל בקנדה, על-ידי הגבלת מספר הרופאים היכולים לעבוד בערים הגדולות נכשל ובוטל בהתערבות בית המשפט.

  עדיין, אין סיבה שהמדינה לא תתערב בעניין ותפעל ליצירה ולחיזוק של גורמי משיכה בערי הפריפריה בדרום ובצפון על-ידי חיזוק תשתיות של חינוך ואיכות חיים. סביר כי פיזור משאבים שוויוני יותר, ולא רק בתחום הבריאות, יסייע למעבר של בעלי מקצועות נדרשים אחרים, לא רק רופאים, ממרכז הארץ לאזורים אחרים.

  איכות החיים של תושבי מרכז הארץ והערים גדולות לא נובעת רק מהיכולות שלהם ומהמשאבים הפרטיים שלהם, אלא בעיקר ממדיניות ממשלתית ארוכת שנים של העדפה של אזורים מסוימים ושל קבוצות אוכלוסייה מסוימות (לא פעם בניגוד לרטוריקה של שוויוניות ושל העדפה מתקנת).

 4. דניאל :

  לא לא.
  זה לא יעבוד שרון.

  רופאים הם קפיטליסטים מרושעים שרק רוצים כסף, ובמרכז יש להם יותר כסף.

  רק אם נמסה אותם, נוכל להוציא את הרוע שלהם כשהם רוצים לגור בתל אביב (באיזה זכות הם "רוצים"??), במקום להיות זמינים לתושבי הדרום, ש"זכותם!" לקבל טיפול רפואי גם מבלי להמתין שהרופא יגיע מתל אביב כדי לטפל בהם.

  מס רפואה בתל אביב. זה רעיון מעולה ומוצלח.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.