חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רופאים לזכויות אדם – בפריפריה ממתינים יותר לרופאים מקצועיים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, שולחן הניתוחים ב 4.12.09 0:16

עמותת רופאים לזכויות אדם פרסמה ביום חמישי 3.12.09 את הדו"ח שלה על נתוני משרד הבריאות אודות המתנה לרופאים מקצועיים שנאספו מקופות החולים, כללית, מכבי ומאוחדת ב- 2006. מאמר זה מתייחס אל הדו"ח ואל הנתונים והמסקנות המשתמעות מהם

מאת: שרון אסיסקביץ

עמותת רופאים לזכויות אדם פרסמה היום יום חמישי, 3 בדצמבר, את הנתונים שאסף משרד הבריאות ב-2006 משלוש מארבע קופות החולים (כללית, מכבי ומאוחדת; לאומית לא העבירה נתונים) אודות המתנה לרופאים מקצועיים (ריאות, ראומטולוגיה, קרדיולוגיה, עיניים, עור, נשים, נויורולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, א.א.ג., אורטופדיה ואורולוגיה) במחוזות השונים. הדו"ח המלא לא פורסם בזמן כתיבת רשימה זאת, ובהמשך מופיעה הפנייה לריכוז הנתונים.

ההשוואה בין זמני ההמתנה בין קופות החולים איננה פשוטה משום ההגדרות השונות ושיטות מדידה, שכנראה גם כן אינן זהות. יחד עם זאת, כפי שצוין גם בכמה אתרי אינטרנט, עולות כמה מסקנות, שהעיקריות שבהן כבר ידועות: הגישה של מבוטחי קופות החולים באזורי פריפריה לרופאים מקצועיים, כפי שהם מכונים בשיח המקובל, מוגבלת יותר בהשוואה לתושבים באזורי המרכז או בערים הגדולות; קיימים הבדלים, לעיתים גדולים, בזמני המתנה לרופאים ו/או לשירותים אחרים בין קופות החולים ובין אזורים שונים באותה קופת חולים; ביחס לחלק מההתמחויות, קיימים זמני המתנה ארוכים מאוד.

תופעת התורים מאפיינת את מרבית מערכות הבריאות שעיקר מימונן ציבורי. תורים עשויים להצביע על בעיה של העדר משאבים מספיקים, למשל, להעסיק מספיק רופאים או לפתוח מספיק מרפאות. יצירת תורים היא דרך לקצוב באופן סמוי שירותים בסביבה של מחסור כלכלי. כולנו נחשפים לתופעה של תורים, וחלקנו סובלים ממנה, אולם בניגוד לסל השירותים, למשל, אין הוראות ברורות שאומרות הן או לאו. גם היקף התורים הוא דינמי.

תופעת התורים הייתה אחד הביטויים החמורים ביותר של המשבר הכלכלי והארגוני במערכת הבריאות בשנות השמונים שהביאה לבסוף לחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי בשנות התשעים. לפי נתונים שפורסמו בדו"חות מבקר המדינה במרוצת שנות השמונים הגיעו תורים לניתוחים בבתי החולים הממשלתיים והציבוריים האחרים לעד שלוש שנים במקרים מסוימים. תורים לניתוחים קיימים גם כיום, אם כי הם אינם ארוכים כבתקופה שקדמה לחוק.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי הבטיח כי שירותי הבריאות יינתנו למבוטחים בזמן סביר ובמרחק סביר. המונח סביר לא הוגדר מעולם, והניסיון קצר-הימים להגדירו לאחר חקיקת החוק ננטש במהרה. קיימים שיקולים רפואיים מדוע לא לקבוע במסמרות כללים כאלו, אולם הסיבה העיקרית הייתה רצון הגורמים השונים לא לחשוף את עצמם ללחצים ולתביעות משפטיות מצד הציבור. אי-הגדרת סבירות בזמן ובמרחק אפשרה להם חופש פעולה. הנה כי כן אותו קיצוב סמוי. לא מפתיע גם שקופות החולים התנגדו לחשיפת הנתונים והתנו את פיקוח משרד הבריאות באי-פרסום הנתונים. אין סיבה להניח שקופות החולים פועלות נגד החולים, אלא שהן רוצות להיות חופשיות מלחצים של המדינה מזה ושל הציבור מזה. לאחר כניסת חוק ביטוח בריאות ממלכתי לתוקף השתררה בקופות החולים התפיסה כי המדינה רוצה להשתלט עליהן… גם העובדה שלמבוטחים אין מידע מלא, מחלישה אותם מול קופות החולים ומאפשרת לקופות החולים חופש ניכר יותר מאילוצים בשימוש במקורות התקציביים שעומדים לרשותן. עדיין, כשמרבית הכנסותיהן הוא ממקורות ציבוריים, ראוי כי הנתונים יעמדו לרשות המבוטחים, הרשאים על-פי החוק לבחור בין קופות החולים ולהחליף ביניהן.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי הגדיר גם כי שירותי הבריאות הניתנים במסגרתו באמצעות קופות החולים יינתנו במסגרת המגבלות המשאבים והתקציב. מאז נכנס החוק לתוקף הצליחה משימת ריסון המשאבים. בנוסף לבריאות, יש גם צרכים חברתיים אחרים שיש להיענות להם. השאלה היא האם ההשלכות של ריסון ההוצאה הציבורית לבריאות גבתה מחיר כבד מדי בהגדלת ההוצאה הפרטית לבריאות ובהופעה (מחדש) של תורים. אני אשאיר את השאלות האלו פתוחות.

עמותת רופאים לזכויות אדם מצביעה על עניין חשוב נוסף בהקדמה למסמך ריכוז הנתונים – כי משרד הבריאות כשל במשימתו להטיל פיקוח אפקטיבי על זמינות ואיכות השירותים שנותנות קופות החולים במסגרת החוק. קריאת החוק והשינויים שנעשו בו במהלך השנים ומעקב אחרי התהליכים הפוליטיים סביב יישום החוק ועדכונו מעלה כי תחת כוחו הגובר של משרד האוצר בפוליטיקה של מערכת הבריאות הועדף הפיקוח הכלכלי על התנהלות קופות החולים, גם במחיר איכות שירותי הבריאות והפיקוח עליהם מצד משרד הבריאות.

בין משרדי הבריאות לקופות החולים קיים מאבק מתמיד שנובע מכפל התפקידים של משרד הבריאות כרגולטור המפקח על קופות החולים וכספק שירותים (דרך בתי החולים הממשלתיים) המתחרה בקופות החולים. מצב זה, שהצביעו עליו ועדות אין-ספור לא השתנה בעקבות החוק. הקשיים של משרד הבריאות לפקח על קופות החולים לאחר כניסתו לתוקף הוחמרו משום המשאבים החוקיים המוגבלים שנמצאו בחוק למטרת פיקוח ומשום המשאבים התקציביים המוגבלים שמשרד האוצר הותיר בידיו ליישום פונקציות הפיקוח שבחוק.

לקריאת הדו"ח המקורי

רופאים לזכויות אדם – זמני המתנה לתור לרופאים מומחים בקהילה – השוואה בין קופות ומחוזות גיאוגרפיים

תגובותיהן של קופות החולים לדו"ח הרופאים לזכויות אדם:

http://www.phr.org.il/uploaded/תגובות%20קופות.pdf

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

14 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  לא נעים לומר זאת בצורה כזאת, אבל הדוח שלהם דומה באופן חשוד ובלי להזכיר זאת במקורות או בהערות שוליים לדוחות של מרכז המחקר והמידע של הכנסת. הדמיון כולל משום מה פסקאות שלמות שלא מופיעות בציון המקור. זה עצוב שארגון מכובד כמו רופאים לזכויות אדם בוחר לטעון שהוא הראשון לפרסם דברים מסוימים כשזה א. לא נכון, ב. בלי לתת קרדיט למקורות מהם נעשתה פשוט העתקה גסה.

 2. לקסי :

  למי שרוצים לקרוא בפרוט רב יותר ומהמקור, השלמה לתגובה מספר 1:

  מסמך של מ.מ.מ. שכותרתו:
  היקף שירותי הבריאות במחוז דרום – לעומת אזורים אחרים בישראל

  http://www.knesset.gov.il/MMM/data/docs/m02035.doc

 3. שרון :

  אל ק. טולקובסקי – הערות מבורכות, וכמוך אני ממתין לדו"ח. לעת עתה, מדובר בריכוז הנתונים.
  מהניסיון שלי עם דו"חות של רופאים לזכויות אדם, אני סומך לעת עתה על הממצאים שהם מציגים מכיוון שהם לא סותרים ממצאים קודמים.

  אל לקסי – בטור המשך, שאני מקווה שיפורסם בקרוב, אני מתייחס לדו"ח שצירפת בתגובתך את הלינק אליו.

 4. ק. טוכולסקי :

  ישבתי במקרה עם החוקרת שכותבת בממ"מ על בריאות ועם הדוח המלא ששלחו לה מרל"א וראיתי שהם העתיקו ללא בושה פסקאות שלמות ולא טרחו אפילו להביא את המקור. זה עצוב שבמקום להתעסק בדו"ח אנחנו מתעסקים באתיקה מקצועית אבל בתור ד"ר ואקדמאי שציטט ובדיוק רב למעלה מ-1000 מקורות בדוקטורט שלו ומבלי שחשבתי ולו לרגע לגנוב לעצמי ולו רעיון אחד, אני פשוט מתבייש כאשר ארגון שעושה עבודה כה חשובה בשטח, מרשה לעצמו פשוט לקחת קרדיט על עבודה של אחרים.

 5. שוויון :

  יכול להיות שתושבי הפריפריה גם משלמים פחות כדי לראות רופא?
  יכול להיות שמדינת ישראל מרוויחה פחות כספי מיסים כאשר תושב המרכז לא הולך לעבודה, מאשר יום שבו תושב הפריפריה לא הולך לעבודה?

 6. שרון :

  כשאקרא את הדו"ח המלא, אראה עם הטענה על "גניבה" היא נכונה.

  בקשר לתגובה של מי שמכנה את עצמו שוויון – בוא נניח שהטענות שלך נכונות אמפירית, עדיין התפיסה הבסיסית של ביטוח בריאות ציבורי (או של מערכת בריאות ציבורית) היא של עזרה הדדית במימון שירותי בריאות. לכן, נראה לי שהטענה על אובדן כספי מיסים היא טענה שולית.

  אני מקוה שלא נהיה חברה שבה גישה אל שירותי בריאות נקבעת לפי תרומה כלכלית של הפרט (שהיא לא התרומה היחידה החשובה לקיום חברתי), ולא לפי הצורך הרפואי שלו/ה.

 7. לקסי :

  בחוות החיות החזירים היו שוים יותר.
  אני מהפריפריה, שוה פחות?
  בלוגיקה מסוימת זה שולל את האפשרות שלי להיות חזיר (האם זה חל גם על שפעת החזירים?)

  וברצינות, תושבי הפריפריה משלמים הרבה יותר בכדי שרופא יראה אותם, למשל נסיעה לבאר-שבע לבדיקה פשוטה(לתל-אביבים שבין הקוראים, תארו לכם שבשביל בדיקה לא מסובכת הייתם צריכים לנסוע לבנימינה, זה בערך המרחק של ערד מבאר-שבע).

  ןמה הקשקוש הזה על השוואת הנזק במיסוי?

  האם הכותב/ת מסלק/ת את ערך השוויון, אפילו כשאיפה, מההוייה שלנו?

  אכן חציר העם.

 8. הערת המערכת :

  מגיב 5 "שוויון" – על פי ה- IP – הוא אותו מגיב המזדהה בשם "דניאל"

 9. דניאל :

  חברים, הגזמת ברמה קיצונית.
  האם אין זכות לפרטיות למגיבים כאן?

  עד כמה נלוזים אתם יכולים להיות, שאתם תשוו כתובות IP בין משתמשים, ותפרסמו את המידע הזה רק לגבי כאלה שאינכם מסכימים עם דעותיהם?

  כמובן, אתם לא מצנזרים תגובות, רק פוגעים בפרטיות של מי שאתם לא מסכימים איתו.

  אני מבין שצריך להתחיל לגלוש כאן עם פרוקסי אז.

 10. דניאל :

  עבודה שחורה –
  איפה שאם תכתוב הודעה שלא מתאימה לרוחנו, ישר נבדוק בלוגים את כתובת הIP שלך.

  אז למי שעוד לא מבין למה אני חוזר וטוען שהמאגר הביומטרי הוא ובראש ובראשונה אינטרס של השמאל,
  הנה עוד הוכחה לכמה מעט באמת אכפת לכם מ"פרטיות".

 11. ק. טוכולסקי :

  סיפור קטן, יום אחד בלילה בקיבוץ חבר שלי דפק לי בדלת, בוא אמר אני צריך לנסוע לצפת למיון ילדים הילדה קודחת. הקיבוץ שלנו הוא מרום גולן. צפת 45 דקות נסיעה, הכי קרוב להכניס ילד לטיפול והמקום היחיד שפתוח בלילה, אין מוקד לילה אחר לילדים. קופת חולים דרשה מהחבר שלי לשלם על הטיפול בטענה שהוא היה צריך להגיע קודם למוקד לילה של הקופה ולקחת טופס. המוקד הכי קרוב אלינו היה בכרמיאל, למי שלא מכיר את המפה זה אומר שהינו צריכים לנסוע לכרמיאל ואחר כך לחזור לצפת עם ילדה בת שנתיים וחצי עם 40 מעלות חום.
  סיפור אחר, משפחה של בן קיבוץ שגרה בישוב אחר בגולן, לילדה גילו סרטן, הטיפול הכי קרוב, חיפה, צריך לנסוע הלוך וחזור עם הילדה לחיפה לקבל טיפול וזה לא שונה אצל מבוגרים. כל הגליל המזרחי והגולן צריכים לנסוע עד חיפה.
  לא חסרים סיפורים כאלו וזה עוד לפני שבוחנים את הפער שהולך ונוצר בין מבוטחים פרטי והשירותים הניתנים להם במרכז והפריפריה. בפריפריה אין עם מי לדבר, במרכז הארץ, בעלי יכולת במעמד הבינוני מפצים על הפערים בשירותים פרטיים מכון מור, אסותא ודומים שמרוכזים במרכז.

  הטיפול האמבולטורי במכורים לסמים קשים מרוכז כולו בין אשדוד וכפר סבא, וזה עוד שיפור, מהמכרז של 2006 ועד תחילת 2009, כל הטיפול התרכרז בין כפר סבא ותל אביב כי בדרום אף אחד לא ניגש והמכרז למחוז צפון שונה מנתניה צפונה לכפר סבא תפונה והופ, זוכה בכפר סבא. נרקומן מקריית שמונה, עכו, כרמיאל, סע בהצלחה לכפר סבא לקבל טיפול. אתם מוזמנים לקרוא את המסמכים של החוקר של וועדת סמים בכנסת בנושא באתר הממ"מ למזלו אף ארגון עוד לא העתיק אותם למסמך וטען שהוא הראשון שחוקר את זה.

  אני חוזר על המלצתו של לקסי לקרוא את המסמך של הממ"מ שכתבה החוקרת של ווועדת העבודה הרווחה והבריאות על מחוז דרום של משרד הבריאות.

  מעבר לעובדה שיכול להיות שעל אותה כתובת IP יהיה יותר ממשתמש אחד. אני ואשתי חולקים מחשב ויש לנו שמות שונים, דעות שונות (במרחב הסוציאלדמוקרטי אבל אני יותר סמיך והיא יותר ורודה(: )
  גם לאיש אחד יש הזכות להביע אותה דעה בשתי שמות. זה עצוב שמישהו צריך את זה אבל זה קורה, לא צריך לרדוף את מיש עושה את זה תוך עיון בכתובת הIP שלו כי גם ככה זה נראה כאילו בזמן האחרון זכינו לכמה טוקבקיסטים בתשלום. זה כבוד גדול שעבודה שחורה נחשב אתר שראוי להטות בו את דעת הקהל.
  עדיף לראות טוקבקים קנטרניים כגורם ליצירה ולא להדרדרברמת הדיון. אני מזכיר החל משבוע הבא, היסטוריה של הכלכלה אצלי בטור בתגובה לטוקבקים שכאלו.

 12. דניאל :

  עוד סיפור קטן,
  כשהייתי חייל בסדיר – ביצעתי משימת שמירה במוצב בהר אביטל.
  באחד הסופי שבוע, כשלא הייתי בכוננות, הלכתי ברגל את הכמה קילומטרים עד שהגעתי לקיבוץ מרום גולן.
  לקיבוץ הייתה בריכה, וחשבתי לעצמי, אולי יתנו לי להתרחץ בבריכה.
  כמובן שהם דרשו תשלום עבור התענוג.

  מסתבר שחברי קיבוץ מרום גולן לא אוהבים שאחרים מתרחצים בחינם בבריכה שהם בנו, והם מתחזקים.
  אבל חברי מרום גולן כן רוצים שאחרים יסבסדו עבורם בית חולים באמצע שום מקום, כי "זכותם" לגור בוילות על שטח סורי כבוש.

  לעניין ההאשמה שלך בדבר טוקבקים בתשלום,
  הנה עוד דוגמה לכך שהדיון הסוציאליסטי לעולם איננו נסוב סביב עובדות או אמיתות, אלא בעיקר סביב תקיפת האנשים שמבטאים עמדות מנוגדות.

 13. שומר הלילה :

  "אני מזכיר החל משבוע הבא, היסטוריה של הכלכלה אצלי בטור בתגובה לטוקבקים שכאלו."

  ברינג אאיט און גיסנו. אני מקווה שארסנל הקריאה שלך קצת יותר רחב מהקפיטל ונעמי קליין.

 14. עבודה שחורה » למה בספר יש פחות שרותי רפואה :

  […] במאמרו הקודם תאר בעל "שולחן הניתוחים" שלנו את המצב הפחוּת של שרותי הרפואה בספר (בפריפריה המרחבית).  במאמר הנוכחי הוא מנתח את הסיבות מאת: שרון אסיסקוביץ' […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.