חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק הפקדון – מגמה ירוקה מפגינה לקראת הדיון בועדת הכלכלה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מידע על פעילויות ב 30.11.09 23:30

התיקונים שהתקבלו בכנסת לחוק הפיקדון משקפים העדפת האינטרס של היצרנים על חשבון האינטרס הציבורי-סביבתי. ההפגנה, שתיערך מחר בכנסת, נועדה להזכיר לחברי ועדת הכלכלה, שידונו בנושא, שהם אמורים לייצג את הציבור הרחב ולא את יצרני המשקאות. בואו להפגין

ביום שלישי, ה-1/12, תתכנס וועדת הכלכלה בכנסת ותדון בחוק הפיקדון, בהשתתפות השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. פעילי מגמה ירוקה יפגינו  ברחבת הכנסת ב- 8:45 בבוקר ויקראו לשר ארדן לשנות את סדרי העדיפויות- להלחם על טובת האזרחים, ולא על טובת היצרנים. אנו נקרא לקביעת יעדים גבוהים לפקדון- גבוהים מהיעד הבלתי שאפתני -50% בלבד. אנו נקים במקום ברכה, שבמקום מים- תהיה מלאה בקבוקי פלסטיק, ונאחוז מתוכה שלטים הקוראים לשר ארדן להצילנו מטביעה.
ב-13.10 התקיימה ישיבה של ועדת הכלכלה, בנוכחותו של השר להגנת הסביבה, בעניין תיקונים לחוק הפיקדון. רוב ההמלצות שהתקבלו הפוכות לאינטרס הציבורי-סביבתי, ומעדיפות את אינטרס היצרנים. בין היתר, נקבע כי חוק הפיקדון לא יחול על מיכלי משקה בנפח 1.5 ליטר, והאחריות לאיסוף בקבוקים אלו הוטלה על היצרנים, כאשר יעד האיסוף שנקבע עומד על 50% בלבד- מה שלדעתנו, מייצג כניעה לאינטרס של היצרנים והיבואנים, שנושאים בעלויות האיסוף (בשל האחריות המוטלת עליהם מכוח התיקון הנוכחי), ועל כן פועלים להקטין יעדים. לגבי הבקבוקים הקטנים- הפיקדון נשאר, אך על פי ההצעה הנוכחית, יעד האיסוף ירד מ 85% ל 77%- אין שום סיבה להורדה הזו! תיקונים אלו מהווים צעד אחורה בדרך להשגת הפוטנציאל המרבי של איסוף ומחזור בקבוקים.
יוחאי ברנשטיין, לוביסט חוקי הפסולת והמחזור במגמה ירוקה: " ההצעות שעולות היום לדיון לא נותנות מענה למכלול הכשלים של  החוק המקורי. חברי הועדה צריכים לזכור שהם מייצגים את הציבור הרחב ולא את יצרני המשקאות. אנחנו טובעים בערמות של בקבוקים, וזה לא צריך להיות כך. המצב יכול להשתפר אם רק תתקבלנה ההחלטות הנכונות".

site: www.green.org.il                                 email: [email protected]

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  פגנות מול הכנס זה מאוד נחמד אבל אפקטיבי כמו כוסות רוח למת אם אין תקשורת אוהדת שתסקר ותסקר ותגרום לציבור להאמין שזה מה שחשוב. מה הסיכוי שהתקשורת הפרטית תתייחס לנושא שפוגע בכיס של בעלי ההון כחשוב. לפעילי המגמה הירוקה ושאר האנשים שחושבים שהפגנות מול הכנסת מחליפות הצבעה אפקטיבית אני מציע לגרור בבירות הבאות אנשים לקלפי שיצביעו מרצ או חדש זה יוסיף כסאות ליד שולחן הוועדה וידיים בהצבעה.

 2. שם מלא :

  חוק הפקדון הוא מס על אנשים ששותים.
  ונועד לקחת כסף מכל מי שמעז ברוב חוצפתו לשתות בבקבוק קטן או בפחית (רק עשירים מניאקים יכולים לעשות זאת).

  בפועל, הפשע המאורגן חוגג על הפקדון הזה, וילדים, זקנים וחסרי בית מנוצלים בצורה מחפירה על ידי ארגוני הפשע, כדי שיחטטו בפחים וימצאו פחיות ובקבוקים זרוקים.

  מתקני המחזור לבקבוקים גדולים שמלאים עד אפס מקום מוכיחים שהרוב מעוניין למחזר גם ככה מטוב ליבו, ולא זקוק למיסוי שיכריח אותו לעשות זאת.

  במקום לחפש איך להוסיף עוד מיסים על מוצרי צריכה בסיסיים – תחפשו איך לספק לאזרחים שרוצים זאת את השירות המתבקש של מחזור.

  לא רק שהפקדון איננו מעודד אנשים למחזר, הוא מייצר את המגמה ההפוכה. הוא מעודד אותם לזרוק, או "להשאיר ליד הפח", מתוך מחשבה שיגיע איזה ילד ויאסוף אותו מתישהו.

  מדינת ישראל מפחדת להעסיק ילדים ונרקומנים בתנאים מחפירים של חיטוט בפחים תמורת שקלים בודדים לשעה – אז היא מייצרת את התנאים הדרושים כדי שאלה יעברו דרך הפשע המאורגן ויעשו זאת.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אל תתנו לעובדות לבלבל אתכם.
  זה שרואים שכלובי הבקבוקים מלאים זה כי משאיות האיסוף לא מתפקדות,
  העובדות: רק 10-18% מהבקבוקים הגדולים מגיעים לכלובי המחזור.
  אז נכון – כל הכבוד לנו. אבל אל לנו לחכות שבאופן וולונטרי יקרה משהו במדינה הזאת. אם רוצים – צריך להוביל!

 4. לקסי :

  חוק הפקדון נכפה על הממשלה שלא רצתה לפגוע בחברים.
  חוק הפקדון נחקק כך בכדי שיוכשל.
  עקרון הפקדון הוא ביטוי של "המזהם משלם", המזהם=חברות-המשקאות שלא רוצות לשלם ועושות כל שביכלתן (ויש להן יכולת רבה) בכדי להמאיס עלינו את מיחזור המיכלים הקטנים.
  חבל שמסירים מהן את האיום.
  הסרת הלחץ הכלכלי מעל חברות הזהום האלה תחסלנה גם את הכלובים, (נשמע ש"זה לא כלכלי…"), למרות מה שהמנהלת-שדרנית מטיפה.
  לצערי נכון גם מה שכתב כאן ק. טוכולסקי בתגובה למעלה, הפגנות רק מצחיקות את המחליטים האמיתיים שמניעים בחוטים את המצביעים בחדר הועדה.

 5. צוף :

  להפגנות כן יש ערך, אבל בוודאי שאם יש "רעש תקשורתי" במקביל – זה יותר אפקטיבי. המאבק שלנו הוא צודק והגיוני, ולכן הוא גם ינצח.חשוב לא ליפול להתנהלות של ביקורת סוחפת על כל דבר שהממשלה עושה, אלא לנסות להטוות שינויים חיוביים. לא כל החכ"ים מטומטמים ו\או אינטרסנטים, והנחישות שלנו כן עשויה להפעיל\לחזק את החכי"ם החיוביים. יתכן שצריך להשקיע חשיבה על איך להרחיב את המעורבות של ציבור יותר רחב בסיפור הזה.
  ותודה למי שכן השתתף בהפגנה היום !
  צוף

 6. אורןה :

  ק. טוכולסקי ולקסי: אני לא כ"כ מבין את פשר ההתנגדות שלכם לפעילות מחאה ציבורית.

  יש הרבה דרכים לפעול, חלקן יותר אפקטיביות ופחות אפקטיביות. לטעון שהפגנה כזו אינה אפקטיבית כלל זו שטות, ומפתיע אותי לקרוא כזו ביקורת דווקא באתר אקטיביסטי כמו עבודה שחורה, ועוד מהפעילים המוכרים בו. בכל אתר אחר הייתי מתעלם מהביקורת במחשבה של "אלה בטח עוד גולשים מהסוג שאוהב לתת ביקורת מהכורסא, אבל לא עושה שום דבר יותר טוב בעצמו", אבל כאן אני יודע שזה לא המצב ולכן אני מופתע.

  הפגנה כזו מזכירה למקבלי ההחלטות שיש ציבור שזה משפיע עליו, מזכירה להם שהם נציגי ציבור, מעוררת את עוברי האורח להתעניין, וכמובן דרך התקשורת והאינטרנט מגיעה לציבור הרבה יותר רחב. הקביעה של טוכולסקי שלא יהיה סיקור תקשורתי משמעותי, משמשת היטב את מטרת המסר שלו, אבל לא ברור לי על מה היא מבוססת. להגיד שכל התקשורת "משוחדת" זו אמירה הגזמתית וילדותית.

  אכן, יכול להיות שיש דרכים יותר אפקטיביות מהפגנה כזו, אשמח לשמוע מכם רעיונות טובים יותר.

  אורן
  פעיל במגמה ירוקה

 7. לקסי :

  צוף ואורן, תודה על שגרמתם לי להתעמק קלות בענין.
  איני דוברו של ק. טוכולסקי, אני – לפחות – כתבתי על ערכן המועט של הפגנות, אני בפרוש בעד מאבקים ציבוריים, וגם משתתף בהם פה ושם.
  למאבקים ציבוריים יש ערך מוסף מלבד מטרת המאבק, הפיכת ציבור של פרטים לחברה.

  על ערכן של הפגנות…
  "משחק ההפגנות" (משחק בהקשר של תורת המשחקים, לא בהקשר של משחקי ילדים) הוא עניין של שווי משקל ושל הכרת השחקנים, שיטות עבודתם ודרכי חשיבתם.

  דוגמה אחת:
  המאבק נגד מכרה הפוספטים ב"שדה-בריר" שמאיים על ערד.
  במאבק הזה היו לנו הפגנה "גדולה" אחת – מול בית המשפט העליון ביום הדיון בעתירה שלנו ועוד שתי "מיני" הפגנות, בועדה המחוזית ובעירייה.
  לצד אלה עשינו הרבה פעולות ישירות בשיחות עם חברי כנסת, בשידורי רדיו, בטלויזיה (הטלויזיה הגיעה אלינו בעקבות רעשים שעשינו בתקשורת האחרת), המון באינטרנט (גם כאן בע"ש).
  הערכת ההשפעה: ההפגנות עלו הכי הרבה כסף (אוטובוסים, מודעות חוצות) והשפעתן היתה שולית עד אפסית.
  מאידך:
  ציטוט מדברי ח"כ הרב מלכיאור בפתיחת הדיון על שדה-בריר בשדולתו בכנסת: "מעולם לא הוצפנו בפניות כה רבות, המיילים ובטלפונים, כמו בנושא הזה…"
  שר הבריאות הודיע שמשרדו מתנגד למכרה.
  משרד הבטחון מתנגד למכרה.
  השר להגנת הסביבה הורה לאנשי משרדו לבחון מחדש…

  דוגמה שנייה:
  הפרטת הקרקעות, מאמץ אדיר של הרבה מאוד אנשים שהתנפץ אל נחישותו של נתניהו.

  יש גם דוגמאות הפוכות, בעיקר מתחום יחסי העבודה ומהגנת הסביבה.

  הדברים אינם חד-משמעיים.
  צריך לראות הפגנה כחלק ממאבק ומאבק צריך להיות מנוהל ורב צדדי, רק הפגנה – לרוב לא שווה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.