חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון סער – פעל נגד הפרטת המכינות

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 25.11.09 6:11

דליה בלומנפלד, מורה לשעבר במכינות הקדם-אקדמיות, מתרעמת על הכוונה להפריט את המכינות הקדם-אקדמיות ושולחת מכתב לשר החינוך גדעון סער. המכתב מפי אשת חינוך, מנומק ומפורט

ניהול המכינות הקדם אקדמיות מתאים לאגודה לקידום החינוך ולא למרמנת

כמורה שעבדה שנים רבות במכינה קדם אקדמית הופתעתי לראות את הודעת המכרז מטעם משרד החינוך המחפש זכיין להפעלה פדגוגית ובקרה על המכינות הקדם אקדמיות (מכרז 23/7.09) ועוד יותר הופתעתי לשמע שם הזכיין שזכה במכרז – מרמנת.

חברת מרמנת היא חברה בינלאומית, המציגה עצמה כחברה העוסקת בארגון וניהול פרויקטים והיא מובילה בשוק בהתאמת פתרונות ייחודיים בשיטת מיקור חוץ. תחום העיסוק שלה הוא הלוגיסטיקה והתפעול, ההכשרות וההדרכות, הטמעת מערכות, ניהול בחינות ומאגרי מידע. הקשר של מרמנת לענייני פדגוגיה נראה קצת מרוחק. הפדגוגיה אינה תחום ההתמחות של מרמנת. למרות זאת זכתה מרמנת במכרז הדורש מומחיות פדגוגית. זאת כאשר מועמדת אחרת במכרז שבנויה כדי לשרת את המכינות, האגודה לקידום החינוך, לא זכתה במכרז. האגודה לקידום החינוך היא עמותה ציבורית, הקיימת מזה ארבעים שנה, וכל תכלית קיומה היא המטרה להעניק שוויון הזדמנויות לצעירים מקופחי חינוך, ולהביא לצמצום פערים בחברה. אחת המסגרות בהן היא מממשת את מטרותיה היא אגף המכינות הקדם אקדמיות.

בעבודתי כמורה במכינה קדם אקדמית זכיתי לסיוע פדגוגי איכותי ביותר ממנהלי המכינה, שהועסקו על ידי האגודה לקידום החינוך ומטעם המפקחים של האגודה, שהשביחו את איכות עבודתי והובילו את תלמידי להצלחה בבחינות הבגרות. ראיתי איך נרקמת העבודה החינוכית העדינה ואיך הנהלת המכינה, יחד עם המפקחים באגודה מספקים פתרונות לנתוני התלמידים הנרשמים למכינה. הליווי הצמוד לתלמידים של עובדי האגודה, הניסיון הפדגוגי שלהם והעבודה הפרטנית הדואגת לקדם כל תלמיד ותלמיד במכינה – כל אלה היוו לי כמורה יתרונות שתרמו למוטיבציה שלי ללמד במכינה וסייעו בהבאת התלמידים להישגים מכובדים.

המכינה היא לא  פרויקט (שיש לו התחלה וסיום) ולא קורסים למורים ולתלמידים. היא מוסד חינוכי. הנהלת המכינה התמודדה לא רק עם בעיות לימודיות, אלא גם עם קשיי דיור ופרנסה של תלמידיה, ויש שדאגה להם למקום מגורים. התלמידים זכו ליחס אישי. למכינה שאני לימדתי בה הגיעו צעירים שעזבו את הדת ומשפחתם הפקירה אותם. על המכינה היה לעזור להם לפלס דרך בעולם החילוני החדש להם. והיא עשתה זאת בהצלחה.

והנה עתה, המכרז מעביר את הניהול הפדגוגי למרמנת, חברה  הידועה כחברה עסקית מסחרית הקיימת למטרות רווח שתחום התמחותה הוא תפעול ולוגיסטיקה, ובכוחה לשכור מומחים לכל תחום עיסוק. הפדגוגיה והחינוך לדידה הם עוד עסק כלכלי אחד מני רבים. באסוציאציה שלי כמורה מתקשרת  חברת מרמנת לקרן קרב הנעזרת בשירותיה של מרמנת וגם בשירותיה של חברת כוח האדם מנפאואר כדי להעסיק מורים ומדריכים בתנאים לא תנאים של מיקור חוץ. ההתנהלות הקשורה לשמה של מרמנת אינה מוזכרת לטובה (ראה כאן).הורים פנו למבקר המדינה בבקשה לבדוק את פעילות קרן קרב ובתוכה את מרמנת, בבתי-הספר.

בהצעת התקציב לשנת 2009 מוצגות מטרות משרד החינוך ובהן: צמצום פערים בהישגים לימודיים על ידי קידום אוכלוסיות חלשות וחיזוק המרכיב הערכי במערכת החינוך והקניית ערכים ציוניים, יהודיים, דמוקרטיים וחברתיים.

האם העברת הניהול הפדגוגי של המכינות הקדם אקדמיות לידי מרמנת, שהיא חברה עסקית תוביל באמת לצמצום פערים? התלמידים והמורים לא יזכו לטיפול האישי והמסור כמו זה של האגודה לקידום החינוך. החינוך לערכים שיזכו לו  אצל מרמנת יהיה ערך הכסף, וכל ערך אחר כמו שוויון הזדמנויות. צמצום פערים, יהיה משני תחת ניהול מרמנת.

כבוד השר, אם החינוך באמת חשוב בעיניך, דאג שהניהול הפדגוגי של המכינות הקדם אקדמיות יהיה בידיים נכונות. לא נראה שמרמנת היא הגוף המתאים לניהול המכינות.

דליה  בלומנפלד מורה לשעבר במכינה קדם אקדמית

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. מחפשים מידע על מרמנת :

  אם עבדתם במרמנת או מכירים עובדים של מרמנת המוכנים לספר על שיטת ההעסקה שלהם – אנא צרו קשר עם מערכת האתר
  [email protected]

 2. c.t :

  http://zeaaka.ios.st/Front/NewsNet/reports.asp?reportId=199113 http://www.itu.org.il/Index.asp?ArticleID=13081&CategoryID=1508&Page=1

  http://www.mertens-hoffman.com/modules.php?name=Group_Structure

  http://www.amanet.co.il/Front/ShowCategory.aspx

  http://www.education.gov.il/michrazim/michrazim2.asp

  http://www.ereverev.co.il/article.asp?id=3975
  חברה גאודע היא חברה בת של מרמנת. רק לקרוא חלק משמות שמופעים באתר שלהם נותן חומר למחשבה.
  http://www.geo-da.co.il/

  http://www.marmanet.co.il/

 3. c.t :

  בתקווה שזה יעזור. דרך אגב, לפני כמה ימים בוטל מכרז שבו זכתה אמנת חברה בת של מרמנת. המכרז היה על הנפקה כרתיסי רכבת. אמנת היא חברה שכוללת את פסגות קרן פנסיוני.
  בהצלחה.

 4. צחי :

  כיאה למדינה מתוקנת גם את החינוך מפריטים. המכינות מטפלות באוכלוסיה שנכשלה במערכת החינוך הפורמלית ולמעשה מהווים את קרש ההצלה האחרון של התלמידים אלו. חברה פרטית, עסקית שמטרתה רווח ותו לא לא תאפש הזדמנות אמיתית לאותם סטודנטים וכך נמשיך לטפח דורות של עוני! עבדכם הוא בוגר מכינה שניצל את ההזדמנות ולא נופל למעמסה על החברה…

 5. דליה :

  למשיב 2.3
  תודה על הקישורים

 6. איה :

  שר החינוך – הצל את החינוך.
  פרויקט חינוכי חברתי ממדרגה ראשונה, אסור לתת לו לקרוס.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.