חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא להפרטת המכינות הקדם-אקדמיות

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 24.11.09 10:40

זהר אביטן, יו"ר ועד מנהלי המכינות, מתרעם על התוכנית להפריט את המכינות, וחושש לעתידן. במכתב חריף ומנומק לחברי ועדת החינוך של הכנסת מסביר אביטן את המצב וקורא לנבחרי הציבור להתערב באופן מיידי

ועד מנהלי המכינות

במוסדות ההשכלה הגבוהה ובמכללות לחינוך

‏ל' חשון תש"ע

‏17 נובמבר 2009

לכבוד

חברי וועדת החינוך של הכנסת

ירושלים

שלום רב,

הנדון: עתידן של המכינות הקדם אקדמיות

לאחרונה ובד בבד עם צמצום השתתפות משרד החינוך בבמימון האגף להשכלת מבוגרים והמכינות הקדם-אקדמיות, הועבר במכרז חוקי לכאורה, ניהול המכינות לחברה מסחרית-עסקית "מרמנת" המנהלת כיום שירותי קצה ל-17 תכניות שונות במשרד החינוך.

משך כ-40 שנה, "האגודה לקידום החינוך" ,מוסד שהוקם ע"י משרד החינוך כאגף סמך והיה לעמותה שהיא מלכ"ר  –הפעילה את המכינות הקדם אקדמיות. במהלך השנים  פיתחה וניהלה האגודה לקידום החינוך תכניות רבות במכינות קדם אקדמיות: לחיילים משוחררים ובוגרי שירות לאומי, מכינות מיוחדות לקליטת יוצאי אתיופיה, מכינות לבני המיעוטים בישראל, מכינות חרדיות ועוד.

כל התכניות שפותחו, מטרתם המרכזית לשפר את נגישותם של צעירים משכבות אוכלוסיה חלשות אל ההשכלה הגבוהה בישראל.

מתוך דו"ח מבקר המדינה 50 ב – 1999

"האגודה לקידום החינוך4, האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות מקיימות מכינות קדם- אקדמיות (להלן – מכינות) כדי לאפשר לצעירים שלא  עמדו בכמה ממבחני הבגרות, או קיבלו ציונים נמוכים מדי, לשפר את הישגיהם ולהתקבל ללימודים אקדמיים… המעבר דרך המכינה לחינוך הגבוה מכפיל  בלמעלה מפי שלוש את שיעור הנכנסים לחינוך הגבוה…"

בהתאם להחלטת מל"ג (415)48 מיום 8.11.2005:

"… רק מכינות   המאושרות ומפוקחות על ידי האגודה לקידום החינוך תחשבנה כמכינות שהתעודות המוענקות          על ידן הנן שוות ערך לתעודת בגרות".

באמצעות מפעל המכינות הקדם-אקדמיות, בשנות קיומו, התאפשרה פריצת דרך לאוכלוסיה אותנ אנו מעריכים בכ- 300,000 ומעלה צעירים, שהמכינות היו עבורם קרש הקפיצה  אל ההצלחה החברתית, והמיצוב הגבוה בשכבות הבינוניות והגבוהות בחברה הישראלית. בוגרי מכינות רבים ממלאים תפקידי מפתח בממשל, בחברה ובמשק.

ההחלטה להפקיד בידי גוף פרטי-עסקי את ניהול שירותי הקצה והפיקוח על המכינות, בכלל זה המלצות על מוסדות בהם יוכלו להתקיים מכינות כאלו, מסכנת את המפעל כולו ועלולה לגרום לקריסת אחד המפעלים החשובים ביותר שנותרו לצמצום פערים בחברה הישראלית.

מערך המכינות הקדם-אקדמיות מספק מערכת פדגוגית תומכת ומלאה לכל אלפי הצעירים, שהנגשתם להשכלה הגבוהה אינה רק עניין של ציוני בגרות אלא שיקום הדימוי העצמי וטיפול בבעיות מיוחדות שלא טופלו כראוי בעבר במערכת החינוך הפורמלית. מספר לקויי הלמידה במכינות מוערך בכ-30%. באמצעות המכינות הקד"א רבים  התגברו  קשייהם והשתלבו בהשכלה הגבוהה.

המכינות הקדם-אקדמיות, היו נושאות יישומו של "החוק לקליטת חיילים משוחררים" הישג של וועדת החינוך והעבודה והרווחה של הכנסת משנת 1994. בחוק נקבע הסיוע הנוסף לשכבות החלשות לשם צמצום פערים בישראל. במהלך השנים ובעקבות לחצים שונים הוכנסו תיקונים קטנים המהוים פרצה להכנסתם של גורמים החומדים את כספי הקרן אך אינם מחויבים להנגשה להשכלה גבוהה.

החברה העסקית שזכתה במכרז, הגישה הצעה לקיום חמישה מסלולי בגרות בלבד תוך התעלמות מנספח 4 במכרז, המפרט את כל המסלולים הייחודיים והייעודיים המוכרים ע"י מל"ג והמכללות האקדמיות בישראל. זהו פתח מסוכן ביותר לכניסתם של גורמים מסחריים למערכת. צמצום תקציבי הסיוע של משרד החינוך לצעירים וצעירות שאינם עונים להגדרות התמיכה של הקרן לסיוע נוסף במשרד הביטחון וכמובן סכנה למפעל כולו.

שר החינוך והביטחון יכולים להחליט על העברת המפעל כולו לאחריות המועצה להשכלה גבוהה ולהבטיח את המשכיותו.  התנהלות המכרז, העדפת ההצעה הזולה ביותר, חמשת חברי הוועדה שהחליטו על כך והנסיבות שהובילו אותם להחלטה מעוררים תמיהה רבה.

אנו מבקשים את התערבותכם המיידית, לעצירת מהלך זה. על הנושא כולו, להיבחן בוועדה ציבורית המבינה את מהות המכינות הקדם אקדמיות ומשמעותן לצמצום פערים בישראל. רק בקיץ האחרון, מאותם נימוקים מנעה וועדת החינוך של הכנסת את סגירת המכינות באוניברסיטת תל-אביב. כעת מדובר באיום רחב בהרבה.

בברכה,

זוהר אביטן

יו"ר וועד מנהלי המכינות

העתקים:

מל"ג

וועד ראשי המכללות האקדמיות (ור"מ(


4 אגודה שמרכזת, בין היתר, את הטיפול במכינות הקדם-אקדמיות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. יערית :

    למה להרוס דברים טובים שעוזרים לאנשים שצריכים קצת עזרה להתקדם?!
    למה להגדיל את הפערים החברתיים?
    יש לשמור על המכינות במתכונת הנוכחית!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.