חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביטול היטל הבצורת, לרווחת העשירים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 16.11.09 6:02

ייקור תעריפי המים ב 40% תוך שנה והקפאת היטל הבצורת לארבעה חודשים, מוכיחה למי דאגו מקבלי ההחלטות. בתעריף החדש בעלי היכולת וגינות הפאר ישלמו פחות, בהשוואה למס הבצורת, ואילו משפחות גדולות ונזקקות ישלמו הרבה יותר

מאת: ק. טוכולסקי

המאבק בהיטל הבצורת והפתרון של הקפאת ההיטל וייקור המים, מסמלים יותר מכל את האופן שבו ההון שולט בתקשורת ובפוליטיקה הישראלית. מה שהתרחש בשבועות האחרונים בישראל מהווה דוגמא מושלמת , שכמו נבנתה במעבדה של חסידי תיאוריות קונספירציה, לאופן שבו מה שמפריע למי שיש לו, מוצג כפגיעה במי שאין לו ואז ניתן לבעיה פתרון שפוגע במי שאין לו לטובת האינטרסים של מי שיש לו, באופן שמוצג כפתרון הכי דמוקרטי, הכי יעיל והכי צודק. את מס הבצורת שהטיל על משתמשים כבדים במים את עיקר הנטל, תחליף העלאה מדורגת בתעריפי המים שתפגע לא רק בבזבזנים אלא בעיקר בצרכנים הקטנים והחסכנים שישלמו יותר מהקוב הראשון.

היטל הבצורת נועד להאבק בבזבוז מים. חסידיו בעיקר אנשי מקצוע מצביעים על ירידה של 15% בצריכת המים בקיץ כהישג שמוכיח את יעילות ההיטל. מתנגדיו פתחו במסע שבו נטען כי גובה ההיטל פוגע בעניים ובמעמד הבינוני שכן ההקצבה החופשית מהיטל נמוכה מדי.  מתנגדי ההיטל לא הצליחו להוכיח את חוסר יעילותו, שכן ההיטל הוכיח את עצמו בירידה בצריכה, אבל העיתונות פתחה במסע שהוכיח כי הגזירה קשה מדי לציבור.

עצם ההתגייסות של העתונות החופשית מכל איזון וביקורת והתייחסות לעוולות שהשיטה הכלכלית בישראל עושה למעמד הבינוני הנכחד ולעניים, כבר היה צריך לעורר חשדנות. בשנה שאפילו דו"ח העוני נדחק לשולי השוליים של הדיון הציבורי, קמפיין מרכזי כנגד היטל הבצורת צריך היה לעורר חשד. גם התגייסותה של קדימה, מפלגת מרכז ימין שמתיימר לייצג את המעמד הבינוני ועשתה זאת בתקופת שלטונה באמצעות חיזוק קשרי ההון והשלטון, מדיניות כלכלית ניאו ליבראלית ואטימות למצבם של שמונת העשירונים התחתונים שלא הייתה מביישת לא את מרגרט תאצ'ר ולא את ביבי הקוסם, גם היא מעוררת חשד. יואל חסון הפך בין לילה לטריבון העם? דליה איציק התעוררה מחלומות הפז של מלונות הפאר בחו"ל בשביל להיות יקירת המשפחות מרובות הילדים?

לבטל את מס הבצורת! דרישה של פוליטיקאים ועיתונים פרטיים! לא לשנות את דרגות המס באופן שיאפשר למשפחות גדולות שאכן נזקקות ליותר מים ונמנות לרוב על בעלי יכולת מעוטה לצרוך את המים להם הם נזקקים בלי לשלם מחיר שלא יוכלו לעמוד בו. הפתרון הזה אולי טוב לנזקקים אבל רע לצרכנים הכבדים של מים שמתגוררים בבתי פאר ומחזיקים גינות מפוארות. אותם אי אפשר אולי להציג בקדמת הקמפיין, זה לא יראה טוב בדעת הקהל, שם לאור הזרקורים ידברו יחצנים, עיתונאי חצר ופוליטיקאים על עניים ומסכנים.

תירוץ נוסף היטל הבצורת הלך לאוצר והעלאת מחירי המים תלך לטיפול במים. איך מכרו את הלוקש הזה לציבור אלוהים יודע. כן הרשויות שכבר שנים לוקחות את כספי המים שהם גובות ולא משקיעות אותם באחזקת צנרת המים אלא בהוצאות שוטפות שכן אין להן הכנסתו מספיקות יקחו את 40% הנוספים ויתחילו להשקיע אותם בתשתיות. את היטל הבצורת אפשר ליעד למים בהחלטת ממשלה פשוטה, כמו שאפשר לצבוע לנושא מסוים כל מס והיטל. אבל כשהמטרה היא ביטול של פגגיעה בבעלי יכולת, העיתונאים יכתבו כל לוקש והציבור יאכל אותו.

הקמפיין גם התחיל בטרם הובנו משמעויותיו של מס הבצורת, איש עוד לא ניתח ופילח את העלייה במחיר המים למשפחה רגילה ואת שאלת ההקצבה ולמה היא מספיקה, אבל מה שברור הוא שמי שמבזבז מים, על ברכות פרטיות וגינות ענקיות היה משלם הרבה יותר וזה אסור שיקרה בישראל.

ההחלטה על יקור תעריפי המים ב-40% תוך שנה והקפאת היטל הבצורת לארבעה חודשים, מוכיחה למי דאגו ומי נפגע. בעלי גינות הפאר יוכלו לבזבז עשרות ומאות קובים של מים בחודש ולשלם פחות בתעריף החדש מאשר היו משלמים אם מס הבצורת היה נותר על כנו או מתוקן באופן פרוגרסיבי. מיעוט של כמה עשרות אלפי בעלי יכולת הרוויח, מיליוני ישראלים הפסידו. הפסידו העניים שהמים יתיקרו להם מהקוב הראשון וכעת מקלחת תבוא על חשבון ארוחה דלה או תרופה פשוטה. הפסיד המעמד הבינוני העובד שהמים יעלו לו יותר מהקוב הראשון ויעמיקו את החור בכיסו במורד החלקלק בדרך אל העוני.

כולנו נשלם יותר בשביל שהעשירים ישלמו פחות. פרשת היטל הבצורת והחלפתה ביקור המים כל כך שקופה שאף אחד כבר לא שם לב. אבל זה המחיר של מדינה שהשלטון בה עובר בין ימין לימין מרכז, שהשמאל המפוצל והצדקני שלה לא מהווה אלטרנטיבה לכלום. העלאת מחיר המים על חשבון כולנו במקום שינוי מדרגות היטל הבצורת בצורה שתפגע רק באופן מידתי בבעלי היכולת היא רק  עוד דוגמא קטנה אחת למחיר של שלטון הימין וההון בישראל.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רגע רגע, למה רק לכותב מותר להמציא שטויות ממוחו הפורה ?!

  גם אני רוצה:

  "ביטול היטל הבצורת, לרווחת החקלאים ! "

  מה תגידו על זה?

  הכי כיף לזרוק שטויות באויר ללא גיבוי.

  למערכת, סינון מינימלי לא יזיק.

 2. איתמר כהן :

  יש הרבה אמת בטור, אך הדברים הם יותר מורכבים.
  א. אופן הטלת ההיטל היה כשלעצמו עקום ושרירותי, מה שהקל מאוד על הביקורת הציבורית (הדמגוגית) נגדו.

  ב. חלק ניכר מהבעייה נובע מחוסר המודעות הסביבתית המוחלטת של הציבור הישראלי. ראשית, אנשים פשוט לא מודעים לנזקים הסביבתיים הכבדים של התפלה (צריכת אנרגיה רבה, אובדן שטחים פתוחים ליד הים, פגיעה בים). שנית, באופן כללי, לאנשים תמיד נוח לעקוף בעיות סביבתיות באמצעים טכנולוגיים של "שטיפה ירוקה", במקום לתקן את שורש הבעייה: במקום להשתמש פחות ברכב הפרטי ויותר באופניים, הליכה ברגל ותחבורה ציבורית – ממציאים מכונית חשמלית, שגורמת לפקקים, תאונות, אובדן שטחים פתוחים ופגיעה בבריאות הציבור בדיוק כמו מכונית רגילה (אבל מעבירה חלק מזיהום האוויר מהאגזוז של המכונית אל הארובה של תחנת הכוח, שמייצרת את החשמל). בדיוק באותו אופן, במקום לחסוך במים – מציעים לבזבז (ולהתפיל).

 3. דניאל :

  אווילות סוציאליסטית.
  מבט קצר למוחו של הסוציאליסט:
  1. נסתכל על השוק, ונחלק את הדברים ל"דברים שרק אנשים אמידים קונים" ו"דברים שגם עניים קונים".

  נמסה את הדברים ש"רק אנשים אמידים קונים", ונסבסד את "דברים שגם עניים קונים".
  והנה – לקחנו מהעשירים ונתנו לעניים. איזה רובין הוד נפלא אנחנו!

  בפועל כמובן, שאם יש מוצר שאדם לא יכל להרשות לעצמו לפני המיסים המטומטמים האלה, הרי שהמסים החדשים עוד יותר מייקרים את המוצר עבורו.

  במקום להפוך דברים לנגישים לכולם, הופכים אותם לנגישים לעשירים בלבד – ומנציחים את המצב הזה.

 4. משפט ורגולציה » קצרים :

  […] פוסט שהתפרסם בבלוג “עבודה שחורה” עוסק בשאלה האם ביטול היטל הבצורת משרת את האינטרס […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.