חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נהגי ההסעות בחברות האוטובוסים: העסקה בתנאי עבדות

נושאים אחראי-משמרת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 9.11.09 6:07

בטורו השבועי חושף "אחראי משמרת" את תנאי ההעסקה המחפירים לנהגי אוטובוסים.  מגניבת שעות בידי מעסיקים ועד העסקה מעבר לשעות המוּתרות תוך יצירת סיכונים בטיחותיים.  אין פלא שאנשים נמנעים מעבודה בענף ומכך שקיים מחסור בנהגי אוטובוסים
מאת: מאיר אביטל

לאחרונה אנו עדים למבצעי גיוס של נהגי אוטובוס ולתלונות בעיתונות מצד חברות האוטובוסים על חוסר בנהגי אוטובוס.  זאת טענה מפתיעה לאור המצב הכלכלי ומשום שישנם רבים בעלי רישיון אוטובוס ורבים מסיימים את לימודי הנהיגה ומקבלים רישיון נהיגה מידי שנה.

בראיון שערכתי עם נהג אוטובוס ותיק שעבד במספר חברות התגלתה לפני תמונות המצב על תנאי העסקתם של נהגי האוטובוס שאותה אני רוצה לחלוק איתכם.

נהגי האוטובוס משתכרים לפי שעה בשכר מינימום.  הנהגים אינם "מדפיסים כרטיס " בבואם לעבודה ובצאתם מהעבודה, הנוכחות נרשמת ע"י בעל הבית שאחר כך מחשב את השכר.  לאור זאת ישנם מקרים רבים של גניבת שעות ע"י המעסיק.  כשמעסיק רואה שנהג הגיע למשכורת גבוהה באותו חודש הוא מעלים שעות מתלוש השכר.  כשנהג מתלונן על גניבת השעות התשובה היא שהמעסיק מוכן לשלם רק עד שתים עשרה שעות ליום אפילו שהנהג עבד יותר מכך.

חברות ההסעה עושות הסעות לאירועים בערב.  התשלום לנהג עבור הסעה לאירוע הוא שרירותי ונקבע ע"י בעל החברה בלי קשר לשכר הנהגים הרגיל.
נהג שעושה הסעה לאירוע בערב מגיע הביתה בשעות הקטנות של הלילה וצריך לקום למחרת מוקדם לעבודה בלי שישן מספיק שעות.זה מחדל בטיחותי מדרגה ראשונה שמסכן את הנהג, הנוסעים איתו וההולכים בדרך.

סוג נוסף של עבודה הוא הויזות הצבאיות, דהיינו שהנהג צמוד ליחידה צבאית במשך מספר ימים.
הנהג מתוגמל רק עבור שתיים עשרה שעות ביום עבודה.
הנהגים עובדים שעות רבות לעיתים חמש עשרה שעות ביום ואינם נחים כפי שקובע החוק לנהג.

תנאי העסקה מחפירים אלו יחד עם שכר מינימום בלי יכולת לקידום מדירים את רגליהם של רבים מהעבודה על ההגה.

רק הסכם קיבוצי מחייב שישפר את השכר ויסדיר את תנאי העסקתם של נהגי האוטובוס יביא אנשים לתחום הזה שיש בחובו אחריות רבה .הנהג מחזיק בחייהם של הנוסעים בידיו ולכן יש להביא לתחום אנשים אחראים ורציניים שיעבדו וישרתו את הציבור.

מערכת "עבודה שחורה" פונה אל נהגי אוטובוסים, נשואי הכתבה, שקופחו עד פלילים (גניבת שעות נוספות, נהיגה רצופה מעל לזמן המותר וכו'). כתבו אלינו לתיבת הדואר של המערכת – [email protected] – ונראה ביחד כיצד לפעול לתיקון.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

18 תגובות

 1. איתי :

  תודה למאיר על המידע החשוב, אני מאמין שמדובר רק בקצה קרחון וחשוב להמשיך לטפל בסוגיה למען הנהגים והנוסעים (ולמעשה למען כל מי שעובר בדרך – גם כנהג רכב פרטי או כהולך רגל).

  במיוחד הייתי רוצה לדעת האם התופעות שנזכרו כאן בחברות ההסעות מתקיימות גם בחברות התחבורה הציבורית והאם יש הבדל בין מצבו של נהג שכיר בקואופרטיב אגד/דן ובין מצבו של נהג שכיר בחברה שזכתה במכרזי ה"הפרטה". בשבועות האחרונים החלה לפעול בירושלים חברה חדשה – אפיקים – שזכתה במכרז לקווי תח"צ בין השומרון ובין ירושלים ות"א.

  על פי האתר בעלי חברת "אפיקים" הם כמה בעלים (שונים) של חברות הסעה פרטיות מהסוג המתואר כאן.

 2. דניאל :

  לא צריך להלאים את האוטובוסים כדי לפתור זאת.
  הבעיות הללו צריכות להיפתר בבתי משפט, עם פיצויים נכבדים למי שלא שילמו לו בעבור עבודתו.

 3. נדב פרץ :

  איתי – משיחות עם נהגים במטרופולין, אני שומע שהתנאים שלהם גרועים בהרבה מאלו של נהגי אגד.
  האם מדובר בסיכון חיים\עבירה על החוק? לא יודע.

 4. אבי :

  אבקש לדעת האם במשרה מלאה של 186 שעות לחודש ניתן על פי חוק להשלים את שעות העבודה היומיות החסרות בשעות עבודה נוספות ולהחשיבם כרגילות במידה ולא הגעתי ל186 שעות רגילות על בסיס 8 שעות יומיות .

 5. נהג אוטובוס, האם הוא זכאי לפירוט שעות עבודה ? :

  […] "אחראי משמרת" התייחס בעבר לאופן העסקתם המביש של נהגי ההסעות בחברות האוטובוסים והסכנות הנשקפות […]

 6. עמוס רוקח :

  נהג אטובוס רגיל

  אני נהג אוטובס מ 1990 לצערי אנחנו עם הנהגים בלי שכל. ולמרות חשובות המקצוע שלנו שחיי אדם בידנו המדינה ואזרחים מזלזלים בנו. ומתיחסים אלינו כאפסים גמורים. ואין שום אבדל בנינו לבן טייס שנינו אחרים על חיי אדם באותה מידה.נהג אטובום לא יכל ליתפרנס ב8 שעות חיב לעבוד לפחות 15 עד17 שעות ביום כ6000 בחודש

 7. חאתם :

  אני נהג אטובוס לפחות 11 שנה אני רוצה לגיד לכם שאנחנו נהגי האוטבסם מאוד מקופחים ובעלי החברות הפרתיות מנצלים את הנהגים למשל עבור 12 שעות מקבלים 4500 ואחרי 12 שעות עבודה מקבלים 20 שקל אפילו שתעבוד עד הבוקר!!!!!!!אני מבקש שמישהו יעזור לנו ויעלה את הנושה הזה למלהמש ולכנסת

 8. מיכאל לינדנבאום :

  זאת משמעות ה"תחרות" נוסח האוצר.
  הפרטת קווים לידי "זכיינים" שעושקים את הנהגים ומסרבים לחתום על הסכמי עבודה קולקטיביים,רמת תחזוקה נמוכה וסיכון יום-יומי של ציבור הצרכנים על ידי נהגים עייפים וממורמרים.
  אין מה להשוות עם תנאי השכירים ב"אגד" או "דן".

 9. נהגי הסעות ואוטבוסים :

  נהגי אוטבוסים עובדים קשה מסביב לשעון

  לכול נהגי אוטבוסים שלום רב שמי שלומי ואני גם כמו כול נהג שעובד שעות השעות שנהגי אוטבוסים עובדים אין מי שיעקוב אחרי הבעלי אוטבוסים אבל צריך לקחת בחשבון כמו שנאמר עד שלא קורא תאונה אז יתעררו הממשלה הרדומה ואתם הנהגים שגונבים לכם שעות בעל הבית מרויח על חשבונכם ותפסיקו לאיות עבדים יש לקחת בחשבון משכורת של 12 שעות עבודה ליום 8.000 ש"ח נטו ןשלא יעבדו עלכם ותפסיקו לעבוד בחינם ולחרוג מעל 12 שעות נהיגה ולא יותר מי 12 שעות נהיגה כמי שיוכל אותה זה הנהג יקבל שלילה על המקום בגין חריגה מהשעות ובעל הבית יביא נהג חדש פרייר ואתה הנהג הישן לא חבל משכורת לא תקבל איים זה שווה לך בננו לא שווה בשביל זה אן נהגים בשוק תעבדו תחבורה ציבורית מקבלים 35 ש"ח לשעה ולא חורגים מהשעות נהיגה הגיע הזמן להפסיק לאיות פרייר בשביל משכורת של 8.000 אוו 10.000 צריך לעבוד סביב השעון אצל חברת הסעות פרטי

 10. ק. טוכולסקי :

  נהגי האוטובוסים הם עוד קורבנות של ההפרטה, תכלס כמו כל העובדים במקום מופרט, אני מבקש מכל מי שטוענים שהפרטה זה לא תמיד רע לספק כמה דוגמאות למקומות שהופרטו ומצב העובדים בהם לא הורע במידי או לאורך זמן.
  נהגי האוטובוסים צריכים להתארגן, אני יודע שבמען יש התארגנות של נהגי משאיות, היות וההסתדרות לא תעשה כלום כהרגלה, הגיע הזמן אולי שכוח לעובדים תמצא את הכוח לחדור לתחום הזה ולהתחיל לארגן עובדים בחברות פרטיות.

 11. יאיר ג׳ורנו :

  האם מעסיק בחברה פרטית לאוטובוסים יכול להחתים נהג בהסכם שאם קורה שהנהג מעורב בתאונה דרכים עליו לשלם ממשורתו

 12. יאיר ג׳ורנו :

  האם מעסיק יכול להחתים נהג לשלם עבור תאונת דרכים השתתפות עצמית במקרה שהוא אשם

 13. מערכת עבודה שחורה :

  יאיר
  שלח שאלתך למייל מערכת עבודה שחורה, [email protected]. אנו נפנה את השאלה לעורך הדין המייעץ לאתר.

 14. דרור יצחק איציק :

  אני עובד בהסעות באגד תעבורה ואנו עובדים עם מיניבוסים עם משרד הביטחון ועוד המון חברות והשעות מרובות אפילו הגמול הוא לא מציאותי הבן שלי לפני צבא ועובד במסעדה על הדלפק ומרוויח 28 שקל לשעה ואנו בחברה כלכל גדולה מרוויחים 23 שקל לשעה ולא נחים מספיק

 15. מיכאל לינדנבאום :

  חוסר ההבנה הנצחי שלי

  ההפרטה מייצרת כל כך הרבה סבל לכל כך הרבה עובדים,ובכל זאת בשיחות חברים ,ההפרטה לעולם אינה עולה על הפרק,למרות שברור מדוע אנו חיים בגיהינום של משטר ההפרטה הניאו-ליבראלי.
  השתיקה הזאת ,האסקפיזם הזה כאשר פיל ההפרטה פעיל ובועט,גורמים לי לפעמים לתהות ,האם אני האידיוט בכל העניין?

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אתה לא לבד, מיכאל.

 17. ורד :

  אך התשלןם עלויזות לינה מהם הסכומים בחוק

 18. יוסי :

  שלום אני נהג הסעות בצפון
  יוצא מהבית ב5 בבוקר את הנוסע הריאשון אני לוקח ב 540 יוצא שאני נוסע 40 דקות ריק טני רוצא לדעת מה החוק אומר כי אני לא מקבל כסף רק מתחילת הנסיעה ב 540 וגם זה נחשב לשעות לילה תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.