חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המטפלים ב"כללית-רפואה-משלימה", גיבורים דרמטיים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 1.11.09 6:02

ד' מטפלת ב"כללית-רפואה-משלימה" משקיפה על המאבק ומנתחת את השינוי שחל באנשים הנאבקים.  מאנשים רגילים הם נעשו גיבורים דרמטיים.  כמו שאול שיצא לחפש אתונות ומצא מלוכה, המטפלים שהיו רק יחידים נעשו קבוצה נאבקת

מה הופך אותנו לגיבורים
 
תרשו לי לסכם את המאבק שלנו, עד הכנס, מנקודת מבט של גיבור דרמטי.
בואו לרגע ונפנטז שאנחנו גיבורים בדרמה. שם זמני לדרמה: "אם אין אני לי מי לי". 
מי מאתנו המטפלים לא גאה בכך שהמשאב הנפשי המרכזי שלו הוא היותו טיפוס תומך (supporter)? דהיינו, שאנחנו שמים את טובת האחר לנגד עינינו ושהתמיכה בו היא אבן יסוד בחיינו. יש לנו משאבים נוספים, כל אחד שיוסיף כראות עיניו. אני הייתי מדגישה שצריך להרגיז אותנו מאד, בכדי שנעשה משהו חריג. גיבור דרמטי על פי רוב מתחיל ממצוקה. זאת נקודת הפתיחה לצאת למסע, ההתאגדות והשביתה הן מסע בו אנחנו צועדים. אבל לא רק עם תחושת מצוקה של אי- צדק אנחנו צועדים. אל תחושת האי-צדק מצטרפת תחושה חזקה בהרבה יותר: הרצון לתקן, וזה מה שעושה אותנו לגיבורים. בדרמה הגיבור לוקח יוזמה.
התעוררנו מהתרדמת ואמרנו לעצמנו: "אם אין אני לי מי לי", אבל השכלנו להכיל הרבה יותר מאשר רק את עצמנו, ועל כך הגאווה שחזרה אלי בכנס. לגיבור בדרמה חייבת להיות מטרה ברורה, שהיא לחיים ולמוות. היא כל כך בוערת בעצמותיו, שיש במטרה עוצמה שבכוחה להוציא את הגיבור מהזירה היום יומית שלו, הן הפיזית והן הנפשית, אל זירה לא ידועה, קשה, שלא ברור לו מה בסופה.
 
אז אנחנו במסע. על פי הבנתי, האקט הראשון מאחורינו. זהו האקט שיש בו הרבה אינפורמציה חדשה, שבו דברים הולכים ומתבהרים דרך מעשים – וככל שאנחנו מתקדמים מתבהר לנו מי אוהב ומי אויב ומה צריך לעשות בשביל לנצח. במסע יש מכשולים. המכשולים מעוררים את הגיבור להתחשבן בינו לבין עצמו לגבי רווח והפסד. להבין את הרווח ואת ההפסד שיש לו בגלל/בזכות ההחלטה לצאת למסע. לא פעם עובר אצל הגיבור הרהור, האם לא כדאי לוותר? להסתובב ולחזור לפני שהכל יקרוס? ההרהור הזה שלו מתעצם כאשר הוא מקבל מסרים מהנבל שמפיץ שקרים, למשל שיסגרו את המרפאות.
כל גיבור שיוצא לדרך מעמיד בסיכון עולם ומלואו. למשל: זמן עם בן/בת הזוג, הילדים, ההורים, התחביבים, הלימודים, כסף, אנרגיות שמאפשרות רפואה, כסף אמרתי?
לאורך הדרך, הדברים האלה שויתרנו עליהם, מכבידים. בסרט הוליוודי טוב, ככל שהגיבור מתקרב למטרה כך יש תחושה שהוא הולך להפסיד הכל. זה שלב מסוכן.  
 
כאשר אני מביטה אל הכנס האחרון שלנו, דרך נקודת מבט של גיבור דרמטי, אנחנו נמצאים במידל- פוינט. זה המקום שלגיבור נופל האסימון, זה המקום שהגיבור "גדל" בו, חווה משהו שהוא עוד לא חווה בעבר, בעוצמה אדירה עד כדי כך שהיא נצרבת בתודעתו לעד.
לי ברור שהכנס החזיר אותי לתודעה שגרמה לי להתאגד. זה היה לפני כשנה, אחרי מלמולים סודיים בסניף הרצליה עם שתי מטפלות שלא הכרתי. הגעתי לבד בחושך אל הדשא בכפר המכבייה, היו שם כעשרה מטפלים ואיש אחד מ"כוח לעובדים".  לא הכרתי אף אחד, הדברים עדיין היו מבולבלים, ובכל זאת מיד הצטרפתי. היה לי די בדיבור על עוולות ועל חוסר הצדק שלא ידעתי והצורך לתקן זעק לשמיים.
בכנס האחרון החוויה הזאת התעצמה פי אלף. התמלאתי תחושה של כוח העומד על ערבות הדדית. בכנס אמרנו בקול רם וגבוה: "יש לנו אחד את השני" והנבל הדרמטי, במקרה זה ההנהלה ושות', עוד לא נכנע.
 
    ברגעים אלה כבר לא מבזבזים אנרגיה להביט אחורנית אל ההפסדים, אלא רואים את הרווח, כרגע בעיקר האנושי, את רוח האדם, זה מה שקרה בכנס.
 
    אני נזכרת בדבריו של אוהב, שהזכיר לכולנו שהמאבק הזה הוא שינוי תודעתי. ואני מוסיפה שבזכות החיבור שלנו ל"כוח לעובדים", הוא רחב יותר מאשר אצל כל אחד ואחד מאיתנו, השינוי הוא חברתי. זאת דרמה במיטבה.
    אני מאחלת לכל החברה הישראלית שתעבור את השינוי התודעתי שאנחנו עוברים עכשיו. הדרישות שלנו הן לא רק מה שטוב לנו, אלא קריאת כיוון שלנו, המטפלים האלטרנטיביים, באיזה חברה אנחנו רוצים לחיות.
שאול יצא לחפש את האתונות ומצא מלוכה. אם יהיה לנו הגיבורים עוד קצת אורך רוח, אני מאמינה שזה מה שיקרה גם לנו.
בהצלחה לכולנו,
 
ד'.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.