חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת הפנים ואיכות הסביבה – אל תקדימו את הבחירות בערד

נושאים איכות השלטון, מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 1.11.09 6:08

בעקבות מסכת של פעילות לקויה פיזר, לפני שנתיים וחצי, שר-הפנים דאז, מאיר שטרית, את עיריית ערד ופיטר את ראש העיר הנבחר.  ראש העיר הממונה מתחיל לשקם דברים שונים בעיר ומחזיר לאנשי ערד את התקווה.  שר הפנים הנוכחי רוצה להקדים את הבחירות ופנה לשם כך לועדת הפנים של הכנסת. עשרות תושבים מערד פונים לועדה שתשאל את תושבי ערד אם הם רוצים בחירות עכשו

לכבוד חבר הכנסת
מר דוד אזולאי
יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה
כנסת ישראל

א.נ.,

אנחנו קבוצה של תושבים בערד, מעורים בציבור העירוני, קראנו בעיתון את הידיעה, כי שר הפנים פנה אליכם בבקשה לדון בקיום בחירות עירוניות אצלנו בערד, בהקדם.

לצערנו עלינו להודות, כי הקדמת הבחירות והפסקת כהונתו של ראש העיר הממונה רו"ח גדעון בר-לב לא תהיה לטובת העיר.

אנחנו מודעים להימצאות קבוצה של פוליטיקאים מקומיים הרוצים מאוד לשוב למעמדם במועצת העירייה.  ברצוננו להזכיר לך, כי אלה אותם פוליטיקאים שבפעילותם ובמחדליהם דרדרו את מצב העיר והעירייה עד לצורך בפיזור המועצה ובפיטורי ראש העיר ומינוי ועדה קרואה וראש עיר ממונה לניהול ענייני העיר.

מאז כניסתו לתפקיד מיטיב ראש העיר הממונה רו"ח גדעון בר-לב לנהל את עניני העיר בנחישות, תוך הבנת צרכי העיר והשקעת מאמצים רבים. כל אלה נושאים פרי ותושבי העיר חשים בשיפור וגאוות המקום מתחילה לחזור אליהם.

אנו יודעים, כי תושבים רבים מאוד בעירנו רוצים בהמשך כהונתו של רו"ח בר-לב עד למועד הבחירות המקומיות בכל הארץ.

ברצוננו להציע לועדה הנכבדה לערוך סקר טלפוני בעיר על-מנת לאשש או לדחות את טענתנו המועלית כאן ולהציג את ממצאי הסקר הזה בבואכם לדון בהקדמת הבחירות בעירנו.

נדגיש ונאמר שלנו – חותמי מכתב זה – אין יומרות פוליטיות אישיות במישור העירוני בערד.

כמו-כן נבקש שנציגינו יופיעו בפניכם בדיון ונביע בפניכם את דעתנו, בישיבתכם ביום הצהרת בלפור, ב' בנובמבר 2009 בשעה 12:45.

שמות עשרות שולחי המכתב שמורים במערכת.

העתקים:
מנהלת הועדה,
חברי הועדה: אריה ביבי, ניצן הורוביץ, דב חנין, איתן כבל, אורי מקלב, חמד עמאר, ציון פיניאן, אבראהים צרצור, פאינה (פניה) קירשנבאום, מירי רגב, כרמל שאמה.
יו"ר השדולה לעניני השלטון המקומי, ח"כ זאב בילסקי
עתקים נשלחו גם לחברי כנסת נוספים.

התשובות תפורסמנה באתר "עבודה שחורה"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

16 תגובות

 1. שחר: מכתב לא ברור :

  זה מכתב אנטי-דמוקרטי. אין לתושבים מה להלין על פוליטקאים מקומים שהם עצמם בחרו בהם.
  מינוי ועדה קרואה הוא סוג של דיקטטורה מה עוד שבמקרים רבים כספים שלא הוזרמו מתקציב הממשלה מתגלים באורח פלא כאשר בא יו"ר הועדה הקרויה בד"כ עסקן שמקורב לצלחת או גנרל, למשל עמרם מצנע בירוחם מגלם את שתי התכונות האלה.

 2. לקסי :

  לשחר,

  מה שרואים מכאן לא רואים משם
  יעקב לקס – ערד

 3. דניאל :

  מה הלאה?
  נתחיל לראות חברי כנסת, שרים, וראשי חברות מודחים ומוחלפים באנשים "ממונים" (אל תאמר "ממונה" אמור – מקורב), לצד קריאות שלא לערוך בחירות?

  אם, אכן, ראש העיר ה"ממונה" כל כך טוב לעיר – הוא יבחר מחדש.

 4. לקסי :

  בחוק נקבע שראש ממונה של רשות-מקומית אינו יכול להיות תושב הרשות שבראשה הוא עומד ואינו יכול להיות מועמד בבחירות שתיערכנה עם סיום כהונתו.

 5. דניאל :

  מעולה.
  אז תבקש לשנות את החוק, כך שיוכל להתחרות בבחירות הקרובות. לא לבטל את הבחירות.

  משעשע מה שאתה אומר. האין אדם אחד בכל ערד שראוי, בעיניך, להוביל את העיר?
  האם כל כך מעטה ההערכה שלך לשכניך וחבריך, שאתה לא רוצה שיוכלו לבחור ראש רשות, אלא שהוא יונחת מבחוץ – בהליך לא דמוקרטי?

 6. גיתה :

  קל מאד לדבר בשם הדמוקרטיה. לא אמרת זאת כאשר הדיחו ראש עיר ממונה בלי בדיקה אמיתית אם יש בכך הצדקה. כעת כשיש מישהוא שמצליח להחזיר ע טרה ליושנה ולשקם את העיר, תנו לו לעבוד בשקט ובמועד הבחירות החוקיות במדינה ערד כבר תהיה , בתקווה, חסונה מספיק כדי לבחור ראש עיר מבין תושביה. בנוסף, לך לירוחם ושאל את פי תושביה, לא כאלה שרוצים להבחר אלא כאלה שחיים את היום יום ולא עוסקים בפוליטיקה, מה דעתם ושאל את שר הפנים מדוע הוא האריך את תקופת הכהונה של מצנע.

 7. רביב נאוה :

  לקסי,
  אתה לא כותב מתי מונתה הועדה הקרואה. אם חלפו חמש שנים, הרי שהגיע הזמן לערוך בחירות.

  לקרוא למינוי ועדה קרואה אקט אנטי-דמוקרטי זו היתממות. הנה לפנינו מקרה שבו האינטרס של הפוליטיקאים הוא דווקא לערוך בחירות, כך יש סיכוי גדול יותר שמקורביהם ימונו לתפקיד.

  ועדה קרואה ממונה במקומות שבהן הרשות המקומית קרסה לחלוטין, או נוהלה תוך אי-סדרים קולוסאליים. לא ממנים ועדה קרואה בגלל שחלק מהציבור לא מרוצה מראש הרשות שלו, או בגלל בעיות תפקוד פה ושם. כאשר ראש הרשות אינו מסוגל לנהל את העיר או מורשע בפלילים (כמו בירוחם) מינוי ועדה קרואה לתקופה מוגבלת בא לאפשר לתושבים לקבל שירותים בסיסיים, ולפעמים זה דמוקרטי יותר, מבחינת זכויותיהם של התושבים, מבחירות שמשתתפים בהם 30% מבעלי זכות הבחירה.

  מכיוון שאני כבר חוזה את התגובה הבאה של דניאל, אני אומר מיד: לא, אני לא מציע שיטה דומה ברמה הלאומית. גם ברמת השלטון המקומי ועדה קרואה היא לא דבר מומלץ אבל לפעמים היא רע הכרחי, וכאשר היא ממונה, עדיף לתת לה לסיים את מלוא תקופת כהונתה.

 8. דניאל :

  עצוב שאף אחד לא חושב לשאול את עצמו מה האלמנטים היסודיים שגורמים לרשות מקומית לקרוס מלכתחילה,
  או – מה, ברמה הלאומית, יכול למנוע ממדינה שלמה לקרוס?

  בשורה התחתונה – לתושבי ערד לא הייתה בחירה מי ינהל אותם. זו לא דמוקרטיה.
  תמיד הבנתי מכם, שמה שמבדיל את הסוציאל דמוקרטיה מהקומוניזם, היא הזכות שלנו לבחור מי יעמוד בראש מוסדות השלטון.
  כעת אתם עומדים מאחורי ביטול בחירות, ותומכים במועמד שמונה ללא שום בחירות.

  אז אני יכול להבין שאתם בעיקר רוצים סוציאליזם, והשדמוקרטיה היא מטרה משנית?

 9. לקסי :

  לרביב,
  חלפו שנתיים (כמעט בדיוק) ממועד מינוי רו"ח בר-לב לראשות העיר.
  בשנתיים האלה הוא – כמובן – הצליח להעביר את התקציב (אינו חייב תמלוגים פוליטיים לסיעות ומינויים על-פי הסכמים חוקיים וכשרים אבל…).
  ראש העיר הממונה, בנוסף לשיפור התקציבי, בלי הרעה בשירותים, הצליח לגרום לחידוש התקווה אצל התושבים (משאב שכמעט כלה), דברים התחילו לזוז. לא אמנה כאן את פריטי הרשימה.
  מה שקורה כעת בערד, בהקשר הקדמת הבחירות, הוא שהפוליטיקאים המקומיים, אותם שכיהנו במועצת העיר שהודחה ודאגו שם לכסאותיהם ולא לטובת העיר, הפעילו לחצים על בני בריתם הפוליטיים בכנסת ובממשלה.
  הסכנה היא שכשהם ישובו לכהונותיהם הם ישובו לתיפקוד הרע, מה שמסכן את העיר. עיר בספר אינה דומה לעיר בגלעין, כשבחדרה שורפים את הגן חדרה אינה מאויימת בנטישה. לעיר בספר אין מרווח טעויות. מה שקורה פה הוא שאותם מודחים אינם מקבלים את כשלונם ואינם נוטלים אחריות (אחריות היא משאב חסר מאוד אצל מנהיגים פוליטיים רבים מדי, בכל הרמות, אבל זה עניין של תרבות וזה עניין לדיון אחר).
  כל מה ששולחי המכתב שלמעלה מבקשים הוא שהמחליטים בירושלים ישאלו את תושבי ערד אם הם חפצים בבחירות. סקר טלפוני בעיר ייתן תשובה שתכובד – לפחות על ידי הכותב ועל-ידי חבריו.

  אני מקווה לשכנע מחר את חברי ועדת הפנים שיתעלו על חשבונאות פוליטית ויחשבו על טובת ערד.

 10. דניאל :

  הסכנה בבחירות דמוקרטיות,
  זה שמי שיבחר על פי בחירת הרוב, ישוב לתפקד "תיפקוד רע".
  לכן – חשוב לא לערוך בחירות.

  אפילו אורוול לא היה יכול לחשוב על הסברים כאלה.

 11. אמונה :

  ראש העיר הממונה משרת בתפקידו קצת יותר משנתיים שבהם מינף את העיר והחזיר את תיפקודה כעיר חיה, נושמת ותושביה מחייכים.
  שיטת מבנה המועצות העירוניות מביאות ערים רבות לשיתוק ונסיגה כפי שארע בערד ורשויות נוספות. "נבחרי ציבור" נוטים לשכוח מי בחר אותם ומנהלים דו-קרב אישי על גבי התושבים. היום נבחרו ע"י מפלגה זו ומחר מפנים לה עורף ועוברים למפלגה אחרת כך שמאזן הקואליציה-אופוזיציה משתנה לפי מצבי הרוח של חברי המועצה.
  בערד יש מנהיגים רבים וטובים המסוגלים למלא את תפקיד ראש העיר, אלא שמועצה מנופחת (עקב השיטה הקיימת בארץ) מונעת מהתושבים שטובת העיר לנגד עיניהם, להתמודד בבחירות ואנו רואים שוב ושוב את אותם ליצנים שמילותיהם רבות יותר ממעשיהם מתמודדים בבחירות ומחממים את כסאות מועצת העיר.
  ראש עיר ממונה אינו מתמודד מול אופוזיציה זו או אחרת אלא מול תושבי עיר שלמה, אפילו שמספר תושביה מועט. ניתן להעביר החלטות ולבצע פרוייקטים בלי שאיזה קיקיון יתקע מקל בגלגלי הקידמה.
  למזלה של ערד הממונה ברלב (אינני תושבת המקום) רואה עצמו כבן המקום וממלא את שליחותו על הצד הטוב ביותר, נפגש עם התושבים ושומע את רעיונותיהם, מסייר ונושם את המקום, מקדם את החינוך על כל מגזריו, וכמובן יש כאלה שלעולם לא יהיו מרוצים ואלה רצים לשר הפנים ודורשים בחירות דמוקרטיות כדי להתישב על כסאות המועצה ולהבליט את מחדליהם.
  דמוקרטיה טובה אך בשיטת מינוי המועצות העירוניות בעיקר בישובים הקטנים, מזיקה עד כדי שיתוק.
  טוב יהיה לערד, לירוחם ולעיריות נוספות להיות מנוהלות ע"י ועדות קרואות על-מנת שיקודמו. ואותם אלה הדורשים בחירות שילמדו בינתיים איך מנהלים עיר ואיך מנהיגים מתנהגים.

 12. רביב נאוה :

  דניאל, אם תסתכל בארכיון של האתר תגלה שהיו פה הרבה מאמרים שדנו בגורמים שמביאים שלטון מקומי לקריסה, וגם מה אפשר לעשות כדי למנוע זאת – אבל אני חושש שלא תאהב אותם.

 13. שרית :

  כתושבת ערד, אני חצויה, מחד גיסא הזכות הדמוקרטית שלנו נפגעה, הכבוד העירוני שלנו ספג מכה קשה, והעיר שתמיד היוותה דוגמא ומופת מוצגת בשורה אחת כמו אחרונת עיירות הפיתוח המושחתות. אך מאידך גיסא המועמדים שהכריזו על עצמם כמתמודדים לראשות העיר הם אותם אלה שאחראים לפיזור המועצה הקודמת ולמינוי ועדה קרואה בערד.
  (לשאלה מדוע מונתה ועדה קרואה- פשוט ראש העיר לא אישר את תקציב העיר).

  אבל למרות הדברים הללו, ראש העיר הנוכחי, שאיני נימנית עם חבריו, הינו ראש עיר מעולה, נקי וחף משחיתות, שטובת העיר עומדת מול עיניו, שפועל לקידום העיר בתחומים שונים ורבים.
  העיר שנעצרה בימי ראש העיר הקודם (שהודח) זוכה לתנופת פיתוח, ופעילות לטובת העיר.
  ולכן למרות הפגיעה בזכותי הדמוקרטית- אינני רוצה בחירות בימים אלה בעיר ערד.

 14. שחר: דניאל צודק :

  אני דניאל חלוקים לגמרי בנושאים הכלכלים אבל הוא צודק בהחלט לגבי עניין הועדה הקרואה.
  שיטת הבוסים של מפא"י והמינויים בשביל גנרלים מבוטלים צריכה לעבור מהעולם.
  אני לא רוצה שאלי ישי ישים עסקנים של ש"ס על עיר חילונית נגיד כמו גבעתיים, ומצד שני לא רוצה שימנו ועדה קרואה בראשות אוכל חזיר על בני ברק.
  תושבים שאינם מרוצים צריכים להתארגן, ולתמוך במועמד ראוי יותר.
  תושבי הרצליה שפקעה סבלנותם מסגנונו המושחת והגס של אלי לנדאו, התארגנו ותמכו ביעל גרמן ממרצ כנגד אנשים עם רמה אישית ירודה שהעמידו העבודה והליכוד.

 15. עבודה שחורה » שלי יחימוביץ’ – שאילתה על סיום כהונת הועדה הממונה בערד :

  […] למכתב שנשלח לחה"כ שלי יחימוביץ, פנתה חברת הכנסת בשאילתה […]

 16. אביגדור ליברמן "לקח" את ערד :

  […] חברי הכנסת ושרים של "ישראל ביתנו" באו לערד ביום הבחירות לעירייה, ע"מ לעזור לסניף המפלגה בעיר לנצח בבחירות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.