חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יונה יהב, פעל למען ילדי העובדים הזרים

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 21.10.09 6:06

גם התנועה הסביבתית חברתית לנוער ולצעירים בחיפה מתנגדת לגירוש ילדי העובדים הזרים. במכתב מנומק שכתב אסף זגריזק לראש העיר חיפה, הם קוראים לו לפעול נגד גירוש הילדים ואף לפעול למען רווחתם בחיפה

יום ראשון 18 אוקטובר 2009
לכבוד:
מר יונה יהב- ראש עיריית חיפה,
הגב' עדנה זריצקי- יו"ר ועדת הרווחה העירונית חיפה,
מר ישראל סביון- יו"ר ועדת החינוך העירונית חיפה,
מר פיני וגמן- ראש מחלקת הרווחה בעיריית חיפה,
הגב' רחל מתוקי- ראש מחלקת חינוך ותרבות בעיריית חיפה.
הנדון: גירוש ילדי מהגרי עבודה מישראל בכלל ומחיפה בפרט.
מכובדי שלום רב,
לאחרונה החליטה ממשלת ישראל, כך ע"פ הפרסומים בתקשורת, לגרש בסוף שנת הלימודים הנוכחית את ילדי מהגרי העבודה מישראל. כ- 2,000 ילדים נרדפים ע"י אנשי יחידת עוז נאסרים יחד עם הוריהם זוכים ליחס משפיל, דורסני ומסית מצד המדינה, אותה מדינה שבשבילם היא מולדת ואין אחרת לה. הילדים האלו יודעים עברית, מרגישים שייכים לחברה הישראלית, ואף החברה הישראלית ברובה השפוי- מרגישה כי הם חלק ממנה.
גירוש העובדים הזרים וילדיהם הוא חלק ממכונה פיננסית משומנת של ניצול בני אדם והפיכתם לעבדים בזמנים מודרניים, כפי שאנו מדמיינים אותם לפחות. עובדת זרה עם ילד מפיקה פחות תועלת לחברת כוח האדם מעובדת צעירה. ועל כן לאחר הגירוש יובאו לישראל עובדים חדשים שיעבדו בתנאים חמורים ויסבלו מהסתה פרועה כנגדם וחוזר חלילה בשיטת "הדלת המסתובבת".
תורת העם היהודי מעלה על נס את לקחי השעבוד במצריים. בני ישראל ששועבדו במצרים היו גרים ועתה, כשהם ריבונים על הארץ, עליהם להתייחס בשוויון זכויות לגר, כאילו היה אזרח מן השורה. "משפט אחד יהיה לכם כגר כאזרח יהיה, כי אני ה' אלהיכם" (ויקרא כד, כב); "הקהל חקה אחת לכם ולגֵּר הגָּר, חקת עולם לדרתיכם ככם כגר יהיה לפני ה'. תורה אחת ומשפט אחד יהיה לכם, ולגר הגר אתכם" (במדבר טו, טו-טז); "ואהבתם את הגר, כי גרים הייתם בארץ מצרים" (דברים י, יט).
.
זכרונו הטראומטי של עם ישראל משעבוד מצריים ניכר ביחס השווה לגר במדינה היהודית. אולם כיום, כאשר אנו חיים במדינה יהודית ודמוקרטית, זכויותיו של הגר נרמסות, כאילו מעולם לא היינו גרים בעצמנו וכאילו מעולם לא הכאיבו לנו בגלל היותנו מיעוט וגר. מתי זנחנו את החמלה, הצדקה והצדק החברתי ונהפכנו לחברה אטומה לצורכי החלש שהקשר בינה ובין השוויון הוא מקרי לחלוטין?
תחת כל זאת, אני פונה אליכם, מכובדי, נבחרי ציבור ועובדי הציבור, כמעט בתחינה, להשמיע את קולה של העיר חיפה כעיר פלורליסטית השואפת לשוויון בחברה הישראלית ופועלת לשם כך כנגד הגירוש. אני קורא לכם להתייצב ליד הילדים שעל לא עוול בכפם יגורשו ועתידם לא ידוע לנו ולהעמיד את חיפה כרשות מקומית בראש המאבק. ויחד עם זאת להפעיל את מנגנוני הרווחה והחינוך לטובת הילדים האלו, לחיבוקם ולהשקעה בהם, ולפעול לפי ערכים מתקדמים בעולם נאור ולפי מצוות האל לעמו.
ואילו מבחינה פרודוקטיבית, צו השעה קורא לכנס ישיבה דחופה בנושא ילדי מהגרי העבודה הזרים בעיר בוועדות החינוך והרווחה העירוניות, הכנסת הנושא לדיונים פתוחים בבתיה"ס, מעקב אחר רווחתם של הילדים ומשפחותיהם וקטונתי מלעשות עבודתכם ובטוחני שתוכל להיות העיר חיפה אור לגרים ואור לגויים.
בכבוד רב,
אסף זגריזק
יו"ר התנועה הסביבתית חברתית
לנוער ולצעירים בחיפה.
נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. ל רפי :

  לדברים של אסף:
  אני בעד הומניזם פילנטרופי, ואין לי התנגדות שאסף, התומך בכך, יקצה לצורך זה למשל שליש ממשכורתו, ואפילו ייזום קרן של תורמים המעונינים לעשות כמותו לטובת הרעיון הנאצל שהוא מעלה.
  אני דורש שכספי מדינת ישראל – בחיפה ולא רק בחיפה – יושקעו תחילה בעם ישראל – כאן ובגולה, בכלל אזרחי ישראל, בתושבי ישראל הקבועים ורק אם אחרי כל אלה אם יוותרו בקופה הציבורית כספים שלא נמצא להם ייעוד, יופנו אלה לסיוע הומניטרי כלשהו.
  אין לי התנגדות שהקרן האמורה תקבל תרומות של הקהילייה האירופית, של המדינות מפיקות הנפט, של איגוני האו"ם וזכויות האדם ועוד, ותחלק את כולן למשפחות העובדים הזרים, בין אם הן נשארות בישראל, ובין אם החוק קובע שעליהן לעזוב אותה.
  מטבע הדברים, כאמור, אינני נגד הומניזם צרוף, אבל אני תמיד בעד "עניי עירך קודמים".
  השאלה אם יש למדינת ישראל מדיניות רצויה של העסקת עובדים זרים או לא, אינה שייכת לדיון ההומניטרי אלא לניהול תקין של מדינה שמתימרת להיות תרבותית, מתוקנת וחקתית. השאלה אם יש לישראל מדיניות הגירה ברורה, שייכת לאותו תחום. אבל גם אם טרם השכילה לפתור את כל בעיותיה החוקיות והחוקתיות, לא כלפי אזרחיה ולא כלפי זרים המתדפקים על שעריה, אין זה שולל את זכותה לפעול לפי אינטרסים לאומיים שנקבעים ע"י הגופים הדמוקרטיים הנבחרים שלה, ולא רק עפ"י סיסמאות-סרק שכל כולן ניגוח המדינה ולא תיקון חולשותיה או ליקוייה.
  במקום שמתבצעות עבירות, יש להפעיל את החוק, ולא תהליכי מיסמוס שלו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.