חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אנשים חסרי בית – דרושה בדיקה להיקף התופעה

נושאים דעתעו"ס, זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה ב 13.10.09 6:03

אנשים חסרי בית הם קודם כל אנשים, אך בישראל לא קיימים נתונים מדויקים לגבי מספרם אלא הערכות ואומדנים בלבד. על מנת לבחון את מדיניות הטיפול בחסרי הבית יש לערוך ספירה מדויקת ולאמוד את הקיף התופעה

מאת: רלי קצב

כשאנשים חסרי בית מופיעים בכותרת עיתון או כתבה זה בדרך כלל סימן שחורף.  אנשים חסרי בית נמצאים בפרונט, תחת אור זרקורים, כשקר בחוץ ואחד מהם נמצא מת. או כשעובדי אגף הרווחה העירוני מגיעים אליהם להציע עזרה והם נענים לה או לא. אלא שאנשים חסרי בית נמצאים שם בחוץ ברחובות הערים כל ימות השנה. בגשם ובקור כמו גם בחום הגדול. הם ישנים במבנים נטושים, על ספסל בגן הציבורי, בקרן הרחוב. הם סובלים מבדידות והדרה חברתית שמקשות עוד יותר על מצבם. הנה הזדמנות לראות אותם עוד לפני החורף. להלן כמה עובדות שידעתם או שלא, על אנשים חסרי בית:

 1. אנשים חסרי בית הם קודם כל אנשים. החיים במצב של חסרוּת בית. משרד העבודה והרווחה מכנה אותם "דרי רחוב": דר רחוב הינו אדם (גבר או אישה) מעל גיל 18 הגר ברחוב, בבתים נטושים, גנים ושטחים ציבוריים ואתרי בניה. שרוי בהזנחה גופנית ו/או נפשית, בדרך כלל נמצא בניתוק או ניכור ממשפחה תומכת. ואינו נאבק לשנות מצבו.
 2. התע"ס (תקנות העבודה הסוציאלית) אף מגדירות כי אלו "אנשים כנועים ומובסים". מיותר לציין שאם כך אנו תופסים אותם יהיה קשה להעניק להם שירות וטיפול שיובילו לשינוי במצב החיים שלהם. 
 3.  בישראל לא קיימים נתונים מסודרים לגבי היקף התופעה. מדובר רק באומדנים ובהערכות שמתבססות על ההגדרות של משרד הרווחה ועל מי שפנו לשירותים לדרי רחוב. משמע מי שלא הצליח להגיע לטיפול, מי שהינו חסר בית, אך לא עומד בהגדרות הנוקשות- לא נספר. המשמעות היא שבישראל של 2010, מדינה מערבית, שבה אנחנו חולמים על הזכות לדיור. אין דרך לדעת לכמה מאיתנו אין אפשרות לממש זכות זו. דוח מבקר המדינה משנת 2005, שעסק בסוגיית חסרי הבית מתייחס לכ 2870 איש ואישה במצב של חוסר בית ועוד כ 1000 שלא פנו לשירותים הרלוונטים. יחד עם זאת ישנן אוכלוסיות שכלל לא נכללות בספירה, פליטים ומבקשי מקלט שהם חסרי בית, קטינים מתחת לגיל 18 שהינם חסרי בית (לא נכללים בהגדרות התעס לעיל), מי שאינם מוגדרים דרי רחוב אבל הם "מחוסרי דיור" לפי משרד השיכון. עוד אוכלוסיות שעלולות לסבול ממצב של חוסר בית, אך אין להן נגישות לשירותים רלוונטים- הם למשל בדואים. אם נשווה לאחוז האנשים חסרי הבית במדינות אירופה- נמצא שמספרם כאן עשוי להגיע לכ 20,000 איש ואישה. פערים גבוהים מדי שוודאי מצריכים ספירה מדוייקת יותר של היקף התופעה. (הרחבה בנושא ניתן למצוא במסמך מדיניות של משרד הרווחה בנושא חסרי בית בישראל)
 4. ראיתם פעם אישה חסרת בית? קראתם על נשים חסרות בית? סביר להניח שלא. אלא אם מאוד התאמצתם למצוא אותן. נשים חסרות בית הן בלתי נראות, חבויות, ועל כן כמעט ולא מקבלות התייחסות. הן שקופות, לעיתים עוד יותר מגברים חסרי בית. מעבודת התיזה שלי שעסקה בחווייתן של צעירות חסרות בית ומשתמשות בסמים ותפישתן את צורכיהן, למדתי כי הן שם, אך בשל היותן חלשות יותר, לא מוגנות וחשופות לניצול הן מוצאות דרכים להחבא, לא לבלוט על מנת לשרוד. ואם הן לא קיימות כמעט, ודאי שהשירותים המותאמים להן יהיו מעטים.  

רוב האנשים חסרי הבית, רוצים שינוי. איש לא רוצה להיות ברחוב, לחיות שם את חייו. אלו חיים של הישרדות יומיומית. קשה, ולעיתים מייאשת.  לא מדובר בבודדים, התופעה כנראה רחבה יותר ממה שנדמה לנו, ועל כן היא דורשת התייחסות נאותה. ספירה מסודרת על מנת להעריך את ההיקף שלה, בחינה ביקורתית של המדיניות הקיימת כיום והתאמתה למציאות המשתנה.

הגהה: רוני שני

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. הומלס :

  ברור שאף אחד לא רוצה להיות ברחוב

  הרשויות – משטרה רווחה וכו' אולי גם לא רוצות שאנשים יהיו ברחוב.

  אבל הן לא יכולות להציע פתרון יחיד- אשפוז פסיכיאטרי/בית כלא למי שאין לו בית מסיבה כזו או אחרת (כאלה שנושלו מביתם לדוגמא..)

  ברור גם שאף אחד לא רוצה להפוך את החיים שלו לאשפוז פסיכיאטרי.

  גורמי הרווחה לא יכולים להציע לאזרחים מהשורה שנושלו מביתם להתפנות למחלקה פסיכיאטרית סגורה, בלי שהם חולי נפש.

  צריך לתת להם זכאות ופתרון דיור

  ואני אומר- שהרווחה יתנו נתונים על ההכנסה בפועל של האנשים האלה, שאומרים שהם לא רוצים דיור.

  תראו לי בן אדם שיש לו כסף ובוחר לחיות ברחוב ולא שואף לשפר את חייו.

  יש אנשים שפשוט אין להם כסף ואין משפחה שתסייע להם.

  נראה לי קצת הקצנה ודמוניזציה להגיד שאנשים מקבלים פתרון וסיוע כספי ולא משתמשים בהם..

  הרי רבים פשוט לא מקבלים זכויות בסיסיות שלהם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.