חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפילהרמונית בג'ינס, הכנסת בלי / דניאל בלוך

נושאים דעות ב 15.10.07 6:04

טורו של דניאל בלוך סוקר השבוע את איסור הג'ינס במשכן הכנסת, הפרופיל הנמוך של אהוד ברק ושל מפלגת העבודה בכל נושא שהוא. בנוסף, שואל בלוך לאן נעלם אבישי ברוורמן, והאם קרוב הקץ על הברית עם עמי איילון.

בעוד הפילהרמונית פותחת את העונה בסדרה "הפילהרמונית בג'ינס", הכנסת פתחה את עונת הברבורים שלה לא רק בלי ג'ינס אלא גם באיסור על לבישתם שהוציאה הגננת דליה.
קביעת קוד לבוש לבאי הכנסת איננה דבר פסול. הפרהסיה הישראלית חסרה קוד לבוש מינימלי סביר. אולם, דווקא האיסור על ג'ינס הוא צעד בלתי סביר בעליל. ג'ינס שלמים, ללא חורים וטלאים, הם כיום לבוש נאה ומכובד. גם סנדלים אינם פסולים בארץ שהמציאה את ה"סנדלים התנ"כיים". אני מבין איסור על מכנסיים קצרים, חולצות בטן, לבוש המכסה טפח ומגלה טפחיים, אך הדבר חייב להיות מידתי ובשכל ישר.

הוויכוח על הג'ינס היה גימיק מצוין אם כוונתו היתה להסתיר את הריקנות שהשתלטה על פתיחת מושב הכנסת. לא נשמעה בה שום בשורה חדשה לחברה הישראלית ומפלגת העבודה הלכה לאיבוד במשכן ההולך ונעשה מפואר בסגנון "נובורישי".

על פי כללי הטקס מפלגת העבודה היא כיום שותפה אילמת באירועים ממלכתיים, מלבד טקסים צבאיים, למרות היותה הסיעה השנייה בגודלה. נשיא המדינה, יושבת ראש הכנסת, ראש הממשלה, ממלאת מקום ראש הממשלה והמשנה לראש הממשלה כולם מ"קדימה" ואילו יו"ר האופוזיציה הוא מן הליכוד. אבל גם כשיש לעבודה פתחון-פה היא מבזבזת אותו. יו"ר המפלגה, אהוד ברק, אמור היה לשאת דברים בפתח ישיבת הסיעה ביום פתיחת מושב הכנסת. כל כלי התקשורת היו שם והרדיו חיכה בשידור חי. אלא שברק פלט רק כמה משפטים סתמיים על תהליך השלום במקום לנצל את ההזדמנות ולומר כמה דברים ברורים על סדר היום של מפלגת העבודה בענייני פנים וחברה, חינוך ורווחה, הפגיעה בילדים ובקשישים והמערכה נגד שלטון החוק ונגד בית המשפט העליון. ברק שתק ומפלגת העבודה שוב הפסידה ולא נמצא מי שיגיב ויאמר כי עמי איילון שקע כבר בכורסת השר בלי תיק והפך לאייטם במדור לחיפוש מנהיגים שעתיד גדול מאחוריהם.

לאן נעלם ברוורמן? נדם גם קולו של אבישי ברוורמן, ה"סנשו פנשו" של עמי איילון. הצמד ברוורמן-איילון היה צמד נדיר בפוליטיקה הישראלית. ברוורמן וויתר על כוונתו להתמודד על ראשות העבודה לטובת איילון והשניים שיתפו פעולה לאורך כל הדרך. אינני יודע אם הסכימו בקול אך שום ביקורת או מחלוקת לא הגיעה למדיה. עכשיו עם כניסתו של איילון למיטה הפוליטית עם אולמרט וברק פטור ברוורמן מחובת הנאמנות שבזוגיות. עליו לזכור כי לאחר ברק תעבור ההתמודדות אל הקבוצה שלא מכרה את ערכיה והצטרפה לממשלה. ברוורמן הוא מועמד אפשרי אם ינתק עצמו מהקשר הגורדי עם איילון ויצא לדרך עצמאית. אני מעריך שאם ברק לא יפרוש לאחר פרסום דו"ח וינוגרד תתחיל התסיסה נגד הצבתו כמועמד לראשות הממשלה ובראשה יעמדו אלה שהאמינו להבטחותיו כאופיר פינס ושלי יחימוביץ'. אם ברוורמן לא יהיה שם הוא ייעלם מן הנוף עד מהרה כעמי איילון.

סדר היום החברתי-כלכלי-מדיני אם חפצת חיים היא, מפלגת העבודה חייבת לומר דברים ברורים בנוסח הזה: היא בעד המשך תהליך השלום מהנקודה שבה נפסק בפעם האחרונה, גם עם הפלסטינים וגם עם הסורים. מפלגת העבודה אינה נסוגה מן העמדות שהובעו על-ידי יצחק רבין ואהוד ברק והיא עומדת על כך שהממשלה הנוכחית תלך במיתווה הזה. המפלגה גם חייבת לתבוע משר הביטחון וממערכת הביטחון לפעול כדי להקל על חיי היום-יום של התושבים בשטחים.

מעבר לכך חייבת מפלגת העבודה לומר דברים ברורים נגד חוק ההסדרים, נגד תכניות שר המשפטים לפגוע בבית המשפט ונגד הפגיעות המתמשכות והולכות בשלטון החוק, בטוהר המידות ובחוליות החלשות בחברה הישראלית. בנושאים אלה היא חייבת להציב קווים אדומים. העבודה חייבת גם לומר דברים ברורים נגד שלטון הביורוקרטיה ופקידי האוצר הפועלים בדרכים אנטי-דמוקרטיה כדי למוטט את המרקם החברתי במדינה.

אשרי המאמין שברק יקיים הבטחתו לאופיר פינס ויפרוש מיד עם פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד. אפשר לסמוך על החמאס, חיזבאללה, הסורים או האיראנים שיספקו לו תירוצים מדוע אסור לפרוש דווקא בעיתוי המצופה. אופיר פינס, איתן כבל ושלי יחימוביץ' צריכים להתכונן ליום הזה.

השיריונים באים יהיו בוודאי כמה שרים וח"כים, ממפלגת העבודה וממפלגות אחרות, שלא יצטערו אם מפלגת העבודה לא תגרום להפלת הממשלה ולהקדמת הבחירות, שהרי ככל הנראה זו הכנסת או הממשלה האחרונה שלהם. חסידיו של פואד בן-אליעזר מנסים להקדים תרופה למכה: לשריין את מקומו. למה? ככה. חייב להיות ברור שאין יותר שיריונים, לא לבעלי זכויות, ולא לשעברים ואף לא למזכ"ל המפלגה. כולם שווים בפני הבוחרים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. שווה קריאה :

    הפילהרמונית בג’ינס, הכנסת בלי / דניאל בלוך…

    טורו של דניאל בלוך סוקר השבוע את איסור הג’ינס במשכן הכנסת, הפרופיל הנמוך של אהוד ברק ושל מפלגת העבודה בכל נושא שהוא. בנוסף, שואל בלוך לאן נע…

  2. דני בלוך :

    האבסורד של האיסור על הג'ינסהוכח השבוע עם הבעיות בכניסתו של סובלינימל, שציין כי במלתחה שלו יש רק ג'ינסים ושל נציג הנכים, שמעון יאיר, שבשל נכותו מוכרח ללבוש רק ג'ינסים. עכשיו תוקם בוודאי ועדה למתן פטורים מן האיסור המטומטם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.