חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ: רמי לוי אינו רובין הוד

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 12.10.09 6:03

התכתבות הדוא"ל בין אלי סתוי, ציר במפלגת העבודה ויו"ר פורום מזון ומכולת, לבין חה"כ שלי יחימוביץ, בנושא רפורמה בענף המזון נמשכת. יחימוביץ משיבה לסתוי, כי רמי לוי אינו רובין הוד אלא איש עסקים המנצל את עובדיו, סתוי מבקש למקד את הדיון ברפורמה  

להלן עיקר טענותיו של אלי סתוי :

"…אני מתעקש על דעתי, שרפורמה צודקת חיונית לענף המזון בישראל, קודם – לפני כל שינוי שהממשל מתכוון לעשות או לדרוש מהגורמים הקטנים והבינוניים שעדיין שרדו את הענף בעור שיניהם.
לגבי רמי לוי ספציפית, הוא מזוהה ובצדק רב, כרובין הוד ישראלי, המכתיב תחרות לרשתות הגדולות המנוהלות בבעלות בעלי ההון במדינה.
במקביל לדרישתנו, הצודקת לחלוטין, מרמי לוי ועמיתיו, העסקים הבינוניים והקטנים בענף המזון, להחיל אצלם את ההסכם הקיבוצי לרווחת העובדים, יש קודם לכן ובצדק רב, להנהיג את הרפורמה בענף.
רפורמה אשר בעיקרה תוביל לשוויון הזדמנויות כלכליות עסקיות בענף.  הרפורמה תביא גם להתאמת עמלות ההפצה באופן שאינו מוכתב על ידי הגורמים הגדולים. הגורמים שהשתלטו על הענף ומכתיבים בו את תנאיהם הלא שוויוניים…." התכתובת במלואה כאן.

תשובתה של חה"כ שלי יחימוביץ:

אלי שלום,
 
רמי לוי אינו רובין הוד ולא קרוב משפחה רחוק של רובין הוד. הוא איש עסקים (לא קטן, לא בינוני, אלא גדול) אשר עובדיו מועסקים בתנאים גרועים ביותר. כה גרועים, עד שהוא אינו מוכן אפילו לחתום על הסכם קיבוצי המבטיח להם את המינימום שבמינימום. הסכם כזה לדבריו "יפגע בכושר התחרות שלו" מכאן שאת רווחיו הוא מוציא בין היתר מתנאי ההעסקה הירודים.
יש לי אמפתיה רבה למכולות הקטנות, גם נפגשתי עם נציגיהן, ואשמח לסייע להם. רמי לוי הוא בוודאי לא מכולת קטנה ואין לי כל רצון להתגייס לטובת "רפורמה" שתסייע לו, בוודאי כל עוד הוא אינו מוכן לחתום על הסכמים קיבוציים.
אגב, גם רמי לוי עצמו  כתב לי, ועניתי לו. אם תרצה לעיין בדוחו"ת הכספיים שלו, ובמכתבו – אתה מוזמן להכנס לאתר שלי.

כאן בתחתית המייל מובאת למענך תשובתי למכתבו.

בברכה
שלי יחימוביץ'

 * * *

אלי סתוי משיב לחה"כ יחימוביץ

לח"כ שלי יחימוביץ שלום רב
 
בתשובה למכתבך, עלי לציין את הדברים הבאים
 
 
הדיון החשוב שאנו עורכים בזמן האחרון, בנושא הרפורמות בענף המזון, הכולל את ישום ההסכם הקיבוצי על כלל המעסיקים בענף, סוטה ממסלול חשיבותו, כאשר אנו מתרכזים בעיקר בעינינו האישי של רמי לוי.  שאגב, בשיחה אישית שערכתי עימו, הוא הבטיח לי שיהיה הראשון, שיקיים את ההסכם הקיבוצי בענף המזון ואין לו שום עניין, להתנגד להסכם חשוב זה לדבריו המפורשים.
 
אשמח מאוד עם בפנייתי אלייך, כיו"ר פורום מזון ומכולת שמתיימר לייצג אלפי עסקים קטנים ובינוניים, הסובלים סבל רב, כתוצאה מכשל שוק שנוצר בענף והמתואר בקובץ המצורף למכתבי אצליח להעביר לך, את המסר הכלכלי חברתי החשוב ביותר בו לדעתי. היכולת ליישם את ההסכם הקיבוצי, ללא הצורך בהתמודדות עם הקושי לאכוף אותו תלויה במידה רבה, ביישום רפורמה אשר תנטרל  את כשל השוק שנוצר ותאפשר, השגת תנאי  התנהלות מסחרית שיוויונית והוגנת, לכלל העוסקים בענף. 

התרכזות אך ורק בהסכם הקיבוצי החשוב וההכרחי, לדעתי מבלי לבדוק את החשיבות הצודקת מבחינה כלכלית חברתית של יישום הרפורמה בענף, תיצור לדעתי את המצב האבסורדי בו הניתוח החשוב ליישום ההסכם הקיבוצי יצליח לעבור אך החולה (אלפי עסקים קטנים ובינוניים בענף המזון), פשוט ימות לדאבונם הרב, של בעלי העסקים בפרט ולקוחותיהם הרבים בכלל.
 
לפיכך כפי שטענתי עד כה עלינו לברר את האמת על כשל השוק בענף, באותו מרץ ורצון, כפי שאנו מטפלים ובצדק רב ביישום ההסכם הקיבוצי, החשוב וההכרחי ,להמשך העסקתם של העובדים בענף.
 
בידידות
אלי סתוי
יו"ר פורום מזון ומכולת

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. צרכן :

  סידרת המכתבים החשובים, מוכיחה מעל לכל ספק,
  את הצורך לערוך דיון ממצה, בועדת הכלכלה של הכנסת בנושא ענף המזון בישראל.ועל ח"כ שלי יחימוביץ מוטלת
  החובה ,כחברת הועדה ,להזמין את הדיון הדחוף.

 2. מעוז :

  מה בעצם הרפורמה המוצעת?

 3. רמי לוי :

  תשובת מכתבו של רמי לוי לח"כ שלי יחימוביץ
  בהמשך לכתבתך באתר האינטרנט שלך שכותרתה היא זו שבנדון, ברצוני לפנות אליך כדלקמן:
  1. לטענתך, נחשף "לפתע" מקור הרווחים של חברת "רשת חנויות רמי לוי שיווק השקמה בע"מ" (להלן: "רמי לוי ו/או החברה") והמקור הוא "ניצול עובדים".
  2. לידיעתך, רווחי החברה וכלל נתוניה, הפיננסיים ואחרים, הינם שקופים וגלויים לעיני כל, שהרי מדובר בחברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך ומחויבת בשקיפות מלאה. כך שטענתך לגבי "חשיפה" בעניין זה, היא טענה לכל היותר צבעונית ומושכת את העין, אולם עם זאת חסרת כל אחיזה במציאות.
  3. אני סבור, כי אם היית "עושה קצת שיעורי בית" ולומדת אודות חברת רמי לוי, היית מסיקה בקלות, כי רווחי החברה נעוצים בשיעורי עלויות הנהלה וכלליות נמוכים באופן ניכר משל הרשתות האחרות ובתוך כך משכורות בכירים נמוכות ביחס למקובל בענף.
  4. מיותר לציין כי הביטוי אותו בחרת "ניצול עובדים", הינו ביטוי חריף, קיצוני, חסר אחריות

  5.בהתחשב בעובדה שחרטת על דגלך הפוליטי מאבקים בשחיתות ומאבקים חברתיים לרווחת האזרח וטובתו, אציין כי האכזבה ממך גדולה.
  חברת רמי לוי הובילה (ועודנה מובילה) תחרות שגררה הוזלות מחירים גורפות של עד כ- 20% בסל המזון הביתי, מעסיקה למעלה מאלפיים עובדים וצפויה להעסיק עוד אלפיים עובדים ואף מקיימת מבצעי תרומות לנזקקים פעמיים בשנה (שלא באופן מתוקשר ומוחצן).
  בנוסף לכל זאת ועם זאת, החברה משלמת לכל עובדיה את כל התנאים הסוציאליים על פי חוק ולמעלה מכך!
  האם זו חברה שניתן לשייך לה "ניצול עובדים" ?

  6.כפי שכבר ציינתי, מצער מאד שלא למדת את החברה בטרם ניסית לפגוע בה, שהרי חברה כזו היא דוגמא לחברות רבות בישראל ומדיניות פוליטית כשלך, צריכה רק לקדם חברות מסוג רמי לוי.

  7.בנסיבות אלה, אני רואה מקום לקבלת התנצלות על דבריך ובמיוחד על הביטוי "ניצול עובדים". אני סבור כי בהנחה שאת נצמדת למטרות חברתיות ולא פוליטיות, נוכל לבצע שיתופי פעולה שאכן יקדמו את מצבו הכלכלי של העובד ו/או האזרח הפשוט ולא ההיפך.

 4. לקסי :

  לאלי סתוי,

  אולי תכתוב מאמר ל"עבודה שחורה" (באינטרנטית קוראים לזה "פוסט") ובו תרכז את כל נושאי המאבק של בעלי חנויות המכולת ברשתות.

  תראה – אם יש – עובדות של אפליית מחירים, של השתלטות על שכונות וכיו"ב.

  תסביר אם ואלה מהלכי חקיקה נעשו, או שלא נעשו.

  תספר מי מאישי הציבור הפוליטי תומך בכם ומי שם רגליים.

  ואם תוכל שלא להזכיר את רמי לוי, אולי נוכל לערוך כאן דיון על הענף החשוב שלכם.

 5. תשובת שלי יחימוביץ' למכתב רמי לוי מטוקבק 3 :

  [הועתקה מאתר חה"כ, איתי א.]

  מר לוי שלום,

  בראיון בגל"צ, אשר בא כתגובה לביקורת שמתחתי עליך בשל סירובך להיכלל בהסכמים הקיבוציים אשר ישפרו את תנאי העובדים בענף רשתות השיווק, חזרת חזור וטעון כי אין צורך שתחתום על הסכמים אלה, משום שממילא השכר שאתה משלם לעובדים גבוה מזה המשולם להם ברשתות אשר עמן נחתם ההסכם. כמו כן חזרת ואמרת כי ה"עובדה" שאתה משלם לעובדים שכר גבוה יותר, מתפרסמת בתשקיף של החברה ו"כל אחד יכול לראות את הנתונים".

  ובכן – קראתי שוב ושוב, חזור וקרוא, הן את הדוח הרבעוני, הן את הדוח החצי שנתי והן את הדו"ח השנתי לשנת 2008 שפרסמה החברה שבשליטתך, בנסיון למצוא תימוכין לטענתך. כמובן שכצפוי וכנהוג בתשקיפים מסוג זה אין זכר לשכר העובדים ברמות הנמוכות.

  לא די בזה, אלא שתחת תת הסעיף בהסברי הדירקטוריון למצב ענייני הקבוצה "סיכוני שכר מינימום" נכתב מפורשות אם כי באופן כללי כי "חלק ניכר מעובדי החברה מועסקים בשכר מינימום". כיצד יכול שכר המינימום להיות גבוה משכר אחר המשולם ברשתות הגדולות? ואם זה לא מספיק, הרי שכלאחר יד מצוין בדו"ח כי "רוב העובדים בשכר המינימום אינם מתמידים מעבר לשנה".

  "היעדר ההתמדה" הזה ראוי לעיון מעמיק. האם אתם מפטרים אותם? האם הם מתפטרים בשל תנאי העבודה הקשים? קשה להניח שאותם עובדים עניים וקשי יום "עזבו" לצורך עבודה אטרקטיבית יותר. ובכל מקרה ובלי להכנס לנסיבות היעדר ההתמדה – העובדה שחלק ניכר מעובדיך אינו מחזיק מעמד בעבודה אלא לתקופה קצרה – מפחיתה באופן ניכר את עלות הזכויות הסוציאליות שיש לשלם בעבור עובדים אלה.

  בדו"ח השנתי לשנת 2008 מצוין גם כי רוב העובדים הם עובדים שעתיים – צורת העסקה אשר ממילא פוגעת בתנאי העובדים. אציין בהקשרים אלה, כי הצטברו אצלי כמה וכמה תלונות של עובדים ועובדים לשעבר ברשת המתארים תנאי עבודה קשים ונצלניים.

  ההסכם הקיבוצי המבורך שנחתם בין ההסתדרות ובין איגוד לשכות המסחר, ואשר אליו הצטרפו "שופרסל" ו"הריבוע הכחול" נועד להחיל תנאי העסקה אחידים וצנועים מאוד בענף שבו רוב העובדים הם אנשים עניים העובדים עבודה קשה לפרנסתם ושכרם דל. אכן, הוא הסכם מיטיב, וטוב שכך. יש בו בין היתר תוספת על עבודה במשמרת לילה, תוספת ותק לעובדים מעל שלוש שנים, הגדלת מספר ימי מחלה ביומיים, שישה ימי הבראה בשנת עבודה ראשונה, ועוד. אין סיבה שההסכם הזה לא יחול עליך ועל עובדיך.

  ולסיום, הגישה העולה מדבריך, הן במכתבך והן בראיון, כי אין למתוח עליך ביקורת כיוון שאתה "מספק עבודה" אינה מקובלת עלי. אינך עושה טובה לעובדים בהעסיקך אותם. בלעדיהם לא תוכל לנהל את העסק ובוודאי שלא להתעשר. הם אלה שמייצרים עבורך את רווחיך הגדולים. אין חולק על כישוריך העיסקיים, ורווח נקי של 32.8 מלש"ח במחצית 2009 כמו גם נתונים אחרים (אשר מתפרסמים בתשקיף) – מעידים על כישוריך.

  ואולם דווקא נוכח הצלחה זאת, אין כל סיבה לכך שעובדי הרשת המשגשגת שלך לא יהנו ממינימום ההגנה שהוקנתה להם בהסכם הקיבוצי. אני מציעה לך אפוא להפסיק את המערכה המיותרת הזאת ולהצטרף באופן מכובד ועצמאי להסכמים הקיבוציים.

  חג שמח לך, למשפחתך ולעובדי הרשת

  בברכה,
  חברת הכנסת
  שלי יחימוביץ'

  העתקים: שר התמ"ת, חה"כ בנימין בן אליעזר
  יו"ר ההסתדרות החדשה, מר עופר עיני
  יו"ר איגוד לשכות המסחר, מר אוריאל לין

 6. סדרן :

  המכתב תשובה של רמי לוי המופיע בתגובה 3 ,בא לאחר מכתבה של שלי יחימוביץ לרמי לוי המופיע בתגובה 5
  וזהו הסדר הנכון של התכתובת בינהם

 7. אלי סתוי :

  בתשובה , למעוז ולקסי,
  הקובץ שנשלח מצורף למכתב שנשלח לח"כ שלי יחימוביץ

  חשיבות ישום הרפורמה בענף המזון המכולת בישראל, כפעולת ייצוב צרכנית, כלכלית ,חברתית, מקדימה וחשובה ביותר וכבסיס יעיל ,צודק וראוי יותר, להצלחת ישום הסכם קיבוצי בענף.

  כשלי שוק, בענף המזון ומוצרי הצריכה בישראל ויישום תוכנית הרפורמה המוצעת לתיקונם.

  מבוא-
  בשלהי שנות ה90 המאוחרות, אישר משרד הממונה על ההגבלים העסקיים, את עסקת רכישת רשת השקם האגדתית על ידי רשת שופרסל, הגדולה והאגרסיבית.
  בהחלטה גורלית זו והתמוהה בדיעבד (לאור פרסום מסקנות הממונה שטרום ,על מצב שוק מוצרי הצריכה בארץ) ניתן האות למעשה, והלגיטימציה הכלכלית, להשתלטות שני משפחות ישראליות,עמידות במיוחד, ובתהליך קצר יחסית על כמעט כ 60% מנתח השוק בענף מוצרי הצריכה, שהוא הענף הגדול והחשוב בכלכלת ישראל.

  החלטה זו, יצרה ואפשרה, את התהליך של קריסת אלפי עוסקים קטנים ובינוניים, הן כקמעונאים והן כיצרנים של הענף, תוך כדי משבר עמוק לאלפי עוסקים ובני משפחותיהם.

  עוסקים אלו, שהיו בעבר פאר היצירה והיזמות העסקית הפרטית, מצאו את עצמם לפתע מול שוקת שבורה, ריקה מתוכן ומתסכלת עד מאוד.
  מערך החנויות הקמעונאיות, המונות 7000 מכולות סופרמרקטים ומינימרקטים ברחבי הארץ,
  הם, מבחינת נגישותם וזמינותם, נותני שירותי הצריכה לכלל תושבי הארץ, אך במיוחד הם מהווים, את הרשת המשרתת את מעוטי האמצעים שביניהם, שכן משפחה, המתוקצבת בקו העוני והסובלת מאי מתן מסגרת אשראי בנקאי כלשהו ( ולבטח ללא כרטיס אשראי מקובל ) מוצאת את עצמה, נאלצת לרכוש מדי יום ובתקציב יומי, את מוצרי הצריכה והקיום היומי, בחנות השכונתית הקרובה לביתם.

  ובכך נוצר המצב האבסורדי, שבו דווקא העניים ומעוטי היכולת, רוכשים מוצרי צריכה בסיסיים, במחיר הגבוה ביותר בשוק המזון ומוצרי הצריכה וזאת מהרשת היקרה והמוכתבת ביותר בענף, בעל כורחה, בגיוון המוצרים הדל ביותר, ובשירות הגרוע ביותר וכמעט ללא מבצעים לצרכן הסופי.

  ובמקביל ,דווקא לבעלי האמצעים ובעלי האשראי הבנקאי, ניתנת היכולת לרכוש את מוצרי המזון והצריכה ברשתות הגדולות והמפוארות, עם מבחר המוצרים העשיר ובמבצעי בידול ,הקיימים אך ורק בחניות רשתות המזון הגדולות.

  • אישור המיזוגים הגדולים בענף בעשור האחרון ,יצרו למעשה את הזרז, להמשך התרחבותם של 2 הרשתות השיווק הגדולות,עד לכ60% פלח שוק, וזאת על חשבון קריסתם העסקית, של אלפי עוסקים קמעונאים ויצרנים קטנים ובינוניים עד כה.

  • 2 רשתות שיווק גדולות, שולטות על כ60% מנפח המכירות בענף מתוך שליטה מלאה, על תמהיל המכירות, מצד ספקי הענף מולם, ומול מתחריהם הקמעונאים הפרטיים הלא מאורגנים.

  • 6 ספקים דומיננטיים בענף ,שולטים על כ60% מנפח המכירות. וכנותני אשראי רב וכמעט לא מאובטח, ל2 לקוחותיהם הגדולים ,הם כבולים למעשה במאזן אימה, לאובליגו ענק ולשיתוף פעולה עסקי מאולץ, ללא בטחונות מקובלים וראויים, עובדה אשר לא מאפשרת להם ,לפעול בטבעיות ובחופשיות ,מול שאר לקוחותיהם הקטנים הרבים והלא מאורגנים .

  • 2 רשתות השיווק הגדולות, מתנהלות למעשה כדיאופול . וביחד עם אותם 6 ספקים גדולים, הם למעשה מרכיבים יחדיו, קרטל מזון השומר אך ורק על האינטרסים שלו, וזאת על חשבון שאר העוסקים בענף וכמובן על חשבון הלקוח הצרכן הסופי, אשר נמנעת ממנו האפשרות, ליהנות משוק תחרותי יעיל ומגוון, ואשר משלם התייקרויות מלאכותיות, נוספות ושלוחות רסן בשנה, בענף גדול וחיוני זה.

  • חוסר יכולתם, או רצונם של הספקים בענף ,ליזום וליצור ,מערכת של שרשרת אספקה לקמעונאים הקטנים והלא מאורגנים בענף, יוצרת פער של יתרון לוגיסטי ותפעולי משמעותי ,לטובת הרשתות הגדולות בשיתוף פעולה מלא עם הספקים המוכתבים ואשר יוצר למעשה, פער עלויות ענק אשר לא מאפשר בשום מצב, יצירת תנאי תחרות אמיתית, בענף חשוב זה.

  • ההתייקרויות חסרות הרסן בענף מוצרי הצריכה, תוך יצירת נפח מכירות מלאכותי נוסף בענף , בוודאות בא על חשבון פעילותם העסקית ,של ענפים נוספים במשק ועוצר את קצב התפתחותם.

  • מעורבותו הרבה של הגורמים הדומיננטיים בענף המזון,במנופי קשרי, הון, שלטון תקשורת, יוצרות כשלים ועיוותים רבים ,המשפיעים על תפקודה של המדינה, הן במישור החברתי כלכלי והן במישור הפוליטי ממסדי, תוך יצירת יתרונות מלאכותיים נוספים ומוחלטים ,של הגורמים הדומיננטיים ,בהתנהלותם מול הגורמים הלא מאורגנים בענף.

  • המהלך האגרסיבי של הקמת מגה בעיר והסימנים הראשונים להצלחתו, עלולים להביא עד סוף שנת 2010, לחיסולם העסקי של יותר מ50% מהעוסקים ,אשר שרדו בענף עד כה, בבדיקת מחירים על ידי חברת סטורנקסט עולה כי , הפער בין מחירי סל המוצרים שבין המכולות ולבין החנויות השכונתיות השייכות לרשתות הגדולות, עומד כעת על כ14%, נתון זה הופך את המכולות לבלתי רלוונטית לצרכן ולכן חלקן מאבדות לקוחות קבועים מדי יום ועתידן הקרוב בסכנה גדולה 2 הרשתות הגדולות, המוכרות חלק מהמוצרים ברשת ,מתחת לעלות המתחרה הקטן והבינוני. ובכך מציגים הרשתות את מתחריהם ללא רלוונטיים וכגנבי מחירים לכל מוצר ועניין.

  • דרישתם ובצדק ,של רשתות השיווק הגדולות ,לכפות בצו הרחבה את ההסכם הקיבוצי ,להעסקת עובדים בענף המזון, גם על העסקים הקטנים והבינוניים הפרטיים בענף,בהתאמה מלאה להסכמים הקיבוציים הקיימים ברשתות הגדולות.ולסגירת המפלט כביכול, של הרשתות הפרטיות, להשתמש בעיוות תעסוקתי זה, כנשק ויתרון תחרותי מול הרשתות המאורגנות.

  הפתרון המוצע-
  הפעלת רפורמה לייצוב הענף, כצעד הכרחי ומקדים ,להבטחת יכולת עמידה ביישום צו ההרחבה, להסכמי העבודה החדשים. וחידוש תנופת תחרות אמיתית, בענף המזון והמכולת בישראל

  אבחון הבעיה המרכזית , ליכולת ההישרדות, של עסקים קטנים ובינוניים, בענף מוצרי הצריכה בישראל, [רשתות פרטיות, מכולות מינימרקטים וכדומה] המהווים יחד כשליש מנפח המכירות בענף, היא חוסר היכולת של מרביתן, להתנהל באופן עצמאי ותחרותי, מול הריכוזיות שנוצרה בענף וזוהתה על ידנו ,כבעיית היעילות הפוחתת והולכת ,של שרשרת האספקה הקיימת כיום בענף, לשרותם של הקמעונאים הקטנים והבינוניים הלא מאורגנים ואשר מנציחה ומחמירה את מצבם של אלפי קמעונאים פרטיים, שהצליחו לשרוד עד כה ובעבורם, אנו מחפשים פתרון לצורך הקיומי שנוצר,
  והוא יצירת שרשרת אספקה חליפית ,יעילה, מתוחכמת ומתאימה יותר, לצרכים וליכולות של הקמעונאים הפרטיים הקטנים והבינוניים שנותרו בענף.

  הצלחת הקמתה של שרשרת האספקה החדשה, תוך יצירת מודל חדש של יעילות ללקוחות המחסן המיועד, תהווה פתרון הולם ,אשר יביא בוודאות למתן הזדמנות מחודשת ולצמיחה עסקית משמעותית, לסוג זה של עסקים קטנים, אשר היום מוגדר כעולם עסקי הולך ונעלם.

  ההישגים הצפויים בענף, מוצרי המזון והמכלת בישראל, כתוצאה מיישום הרפורמה הקמעונאית –

  1. יצירת תחרות אמיתית, שתשנה באופן מיידי, מצב בלתי נסבל, שבו קרטל המזון דואג לעצמו בלבד,למרווחי רווח גבוהים, על חשבון הגורמים הקטנים והבלתי מאורגנים בענף, בשיטת הפרד ומשול, להשגת תועלות מגוונות, בתחום הפרסום, יחסי הציבור, קשרי הון, שלטון, תקשורת היוצרת יכולת השפעה מכרעת, על מעצבי דעת קהל בתקשורת בישראל.

  2. הוזלה ניכרת ,של מחיר סל הקניות הממוצע בענף ,מוצרי הצריכה בישראל, כתוצאה מיידית של החזרת תחרות אמיתית, אשר לא קיימת היום בענף.

  3. יצירת מערכת רווחה לישראל, למיליוני לקוחות ביום, תוך כדי חסכון ניכר ,ברכישת מוצרי צריכה , ויצירת סביבה של מודעות לתחרות אמיתית ,על ידי פרסום שוטף, של מחירים מומלצים ותחרותיים,לסל מוצרי בסיס הכרחיים ,לכל בית בישראל והיכולת לרכוש אותם ,בתנאי רווחה בכל נקודת מכירה בארץ.

  4. תנופה מחודשת של יכולת פעילות עסקית, יעילה ותחרותית, של למעלה מ10,000 עוסקים ,יצרנים ספקים וקמעונאים פרטיים קטנים ובינוניים, הקיימים עדיין בענף, תוך מתן אפשרות לכושר תחרות,והצלחה עסקית, ומניעת סכנת אבטלה ממשית ומאיימת.

  5. יצירת רפורמה מתקנת, בקשרי הספקים הדומיננטיים בענף, המתנהלים כיום כקרטל יחד עם לקוחותיהם הגדולים, מצב בלתי נסבל, היוצר עיוות משווע בפעילות השוטפת בענף, יצירת שוויון הזדמנויות בענף החשוב ביותר במשק , אשר יאפשר תחרות חופשית ואמיתית.

  6. יצירת אפליה מתקנת לשיפור עסקי משמעותי, בעזרת יישום המודל ,שתאפשר את יכולת העמידה , של העסקים הקטנים והבינוניים, במימון תוספת העלות בהעסקת העובדים,בגין חוק ההסדרים. ושיפור תנאי השכר במסגרת ההסכם הקיבוצי ,של העובדים הרבים בענף, תוך יכולת שימוש צודק, ברווחיות העסק , לשיפור רווחת העובדים בארגון , ובמיוחד להשגת יכולת שיפור ברווחתם ,של קהל הצרכנים הרבים בענף.

  7. השגת פתרון אקולוגי ,לשיפור באיכות הסביבה ,תוך יצירת מודל של חסכון בצורך בניידות מיותרת, כתוצאה מהרפורמה הקמעונאית בשוק והיכולת של חנויות נגישות וזמינות ,לתת שרות טוב ותחרותי. ועל ידי כך לחסוך מהאזרחים, את הצורך לנדוד הרחק, להשגת תועלות אשר יהיו קיימות לכל אזרח באשר הוא, באופן יעיל, תחרותי ,נגיש וזמין, בכל אתר ואתר במדינה.

  8. מניעת תקדים מסוכן לכלכלה בישראל, של השתלטות פירמות בודדות על ענף שלם, תוך סגירתו בפני יזמים חדשים ,אשר מעוניינים לעסוק הן כקמעונאים והן כיצרנים ספקים ,בענף הגדול במשק הישראלי, תוך יצירת ענף רב משתתפים מגוון יעיל נגיש ותחרותי .

  9. יציאה למאבק הכרחי, בקשר הסרטני, הרסני , שבין הון ,שלטון ותקשורת בישראל ,קרטל המזון, כגוף בעל תקציב הפרסום הגדול במשק הישראלי, שולט ומכתיב את אופן ועוצמת פעילותם, של פעילי ונציגי הקשר, ותחרות אמיתית בענף, תחליש ואף תבטל יכולת מזיקה זו.

  תוכנית הרפורמה-
  ניהול מרכזי תמיכה ,סיוע ותאום ענפי, לעסקים קטנים ובינוניים-
  תוכנית פיילוט ראשונית וניסיונית המוצעת ליישום מרכז תמיכה ענפי, לעסקים קטנים ובינוניים,בענף המזון והמכולת בישראל.
   חברת ניהול שרשרת אספקה יעילה וחדשנית, להענקת פתרונות מערכתיים ,לוגיסטיים ושיווקיים כלליים, לרווחת הקמעונאי ,היצרן והספק הפרטי, למוצרי צריכה בישראל
   מבחר שירותים ואספקה לקמעונאי,ליצרן ולספק הקטן והבינוני, לשיפור כושר התחרות בענף.
   ייצור ושיווק של מותג פרטי לציבור הקמעונאים הפרטיים בישראל, להשגת בידול ויתרון שיווקי.
   שרותי הפצה , לספקים קטנים ובינוניים, חסרי יכולת הפצה להשגת יתרון הקונסילידציה של משלוחים, דרך מחסן מרכזי, להוזלה ניכרת בעלות המשלוח וההפצה וריכוז קניות במחסן מרכזי, לרכישות במחיר מינימום, להוזלה ניכרת בעלות המוצרים לקמעונאי.
   יצירת מודל מבטיח להשגת תוצאות של :Win- Win Situation –

  העסקים הקטנים–Win
  צפויים לשיפור מהותי , בתנאי הסחר עבורם שיוביל לחיזוקו של העסק הקטן , שיפור ברווחיותו עבור היזם, ושיפור משמעותי ברמת יכולת התחרות, לרווחת הצרכן אותו הוא משרת.
  העסקים הבינוניים- Win-
  שיפור עסקי משמעותי, בעזרת יישום המודל על יכולת התחרות ,
  שיפור בתנאי העבודה לעובדי הארגון
  השגת עמלת הפצה מתאימה שתאפשר עמידה בהסכמים קיבוציים לניהול שכר העובדים הרבים בארגון(בהתאם לחוק ההסדרים החדש), תוך שיפור משמעותי ברווחיות העסק , לשיפור תנאיי העובדים בארגון ולרווחתם של קהל הצרכנים.
  ציבור העובדים בענף-Win-
  יכולת עמידת המעסיקים בענף, בתנאי צו ההרחבה העתידי, לשיפור תנאי העסקתם של העובדים בענף.
  צרכני הענף, כלל אזרחי מדינת ישראל Win–
  ישמחו ליהנות מתנאי שוק תחרותי, עשיר,מגוון,יעיל, נגיש וזמין, משופר יותר מהמצב היום.
  משרד התמ"ת -Win-
  המשרד ירשום לזכותו בסיפוק ובגאווה , את תוצאות היישום המוצלח של הרפורמה, לרווחתם של כלל העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. וכמובן את תוצאת השגת רווחתם של שולחיהם , כלל הציבור בישראל.
  אלי סתוי
  ציר מפלגת העבודה
  ויו"ר פורום מזון ומכולת בישראל

 8. לסדרן :

  אתה טועה ומטעה

  המכתב של רמי לוי מתגובה 3 מתוארך ל-24 ספטמבר, התשובה של יחימוביץ' מה-7 באוקטובר. ניתן להיווכח בכך כאן
  http://www.shelly.org.il/node/2721

  איתי

 9. בקשה לאלי סתוי :

  הדבקת מסמכים שלמים בטוקבק אינה משרתת את מטרתך – חשיפה מכובדת לקהל גדול ככל האפשר.

  לטוקבקים באתר יש קהל קטן מאוד (קוראים קבועים ומושבעים), ואילו רוב קוראי האתר הם קוראים מזדמנים (דרך גוגל) שאינם מגיבים.

  לכן אם אתה רוצה שנפרסם משהו באתר – תוכנית לרפורמה מכתב לחכ וכו' תשתמש בדרך המקובלת והיא לשלוח לנו את החומר בדואל. תצטרך לחכות יום יומיים עד הפרסום ואולי תתבקש לשאלות הבהרה – אבל התוצאה תשרת את מטרתך.

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.