חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביטול הפטור לעובדים מאגרת בית משפט – הצעה נבזית

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 12.10.09 6:02

משרד המשפטים מציע לבטל את הפטור מאגרת בית משפט, על תביעות של עובדים בבית הדין לעבודה כנגד מעסיקיהם. ההצעה שתדון בכנסת השבוע, היא דוגמא מובהקת לחוסר מידתיות ולמערכת שלטונית נבזית, המעדיפה את החזק על פני החלש

מאת: ק. טוכולסקי

הצעת משרד המשפטים לבטל את הפטור מאגרת בית משפט, על תביעות של עובדים בבית הדין לעבודה כנגד מעסיקיהם, היא דוגמא מובהקת לחוסר מידתיות במקרה הטוב, ולמערכת שלטונית שמעדיפה את החזק והעשיר על פני החלש והעני במקרה הרע. הצעת משרד המשפטים להטיל אגרה בסך 1% על תביעות כנגד מעסיקים, שפגעו בזכויות הבסיסיות של עובדים ולא שילמו להם את הנדרש על פי דין וחוק, הינה דוגמה גרועה של נבזות שלטונית. שוב, במקרה הטוב זוהי אטימות של מערכת אדישה, ובמקרה הרע  אמצעי הרתעה נוסף, של מערכת שכשלה בתפקידה ולא הצליחה להביא מראש לכך שכל עובד יקבל את זכויותיו הבסיסיות. זהו אמצעי המופעל כנגד הנפגע דווקא, במטרה להרתיעו מפני הגשת תביעה כנגד מי שחמס את זכויותיו וגזל מפרנסתו.

לכאורה אגרה של אחוז בודד על תביעות כנגד מעסיקים בגובה של למעלה מ-38,000 ש"ח אינה יקרה, אולם לא לחינם מבקשים במשרד המשפטים את השינוי הזה. גם כמה מאות שקלים בודדים הם למעלה מכפי יכולתם של חלק ניכר ממי שמעזים, למרות הפחדות מעסיקים ואדישות מצד גורמי האכיפה, לתבוע את מעסיקיהם או מעסיקיהם לשעבר. כמה מאות שקלים שיתוספו להוצאות על שכירת עורך דין אינם דבר של מה בכך, לרוב המוחלט של התובעים את מעסיקיהם, קורבנות הניצול של שוק העובדים/עבדים הישראלי. כמובן שאגרה כזאת לא תפריע לעובדים חזקים ומקושרים לתבוע את מעסיקיהם הקודמים, אבל לעובדי קבלן, קורבנות האדישות של המחוקק וגורמי האכיפה לזכויות נותני השירותים הנמצאים בתחתית הסולם בשוק התעסוקה, כמה מאות שקלים הם הרבה כסף.

משרד המשפטים מנמק את הצעתו בכך שבתי הדין עמוסים בתביעות, אך לא מי שבאים לבקש צדק ופיצוי בשערי בתי המשפט הם האשמים בכך. מצד אחד, נושאת המדינה באחריות משום שאינה מרחיבה את מספר בתי המשפט, את מספר האולמות בהם ואת מספר השופטים. מצד שני, אשמה המדינה שמענישה בצורה מצחיקה את העבריינים בתחום, ואינה מכבידה באכיפת החוק על המעסיקים, המנצלים את המצב בכדי לעשוק את זכויות עובדיהם, שכן הם יודעים שהענישה תהיה מגוחכת במקרה הטוב או כלל לא קיימת במקרה הרע.

כעת מבקשת המדינה שחטאה משולש, בהיותה גם המעסיק בפועל של חלק ניכר מהעובדים שזכויותיהם מקופחות, לפגוע שוב בעובדים באמצעות יצירת הרתעה בדמות אגרה. האגרה לא תייעל את המערכת באמצעות קיצור ההליכים, היא לא תגרום למעסיקים לחשוב פעמיים לפני שהם ממכסמים את רווחיהם, על חשבון השכר העלוב והזכויות הבסיסיות של עובדים קשי יום. היא רק תגרום לאותם קשי יום, שלפעמים כמה מאות שקלים הם כל מה שיש להם בשביל לקנות אוכל ותרופות, בגדים או כרטיסיה לאוטובוס, לותר על האפשרות לתביעה, בכדי לקבל בהתערבות בית המשפט, רק את מה שמגיע להם. במקום להחמיר את הענישה, מבקשת המדינה להכביד את עולה על הקורבנות.

במהלך לימודי הייתי שומר ופקח בחברת שמירה, עזרתי לעמיתים רבים לתבוע את זכויותיהם. העצה הראשונה הייתה לשמור כל תלוש משכורת ומכתב מהחברה, השנייה הייתה לא לעשות בעיות בזמן העבודה, אלא לתבוע את החברה מיד לאחר עזיבת מקום העבודה, שכן כל תביעה, של זכויות מוגנות לכאורה בחוק, תגרום במקרה הטוב לאיומים מצד המעביד, ובמקרה הרע לפיטורין. לא היה קל לשכנע שומרים לתבוע את החברה או לפנות להסתדרות ליעוץ משפטי. הם פחדו, הם הרגישו חסרי אונים והיה קשה להם לממן הוצאות משפטיות. האגרה שמציע כעת משרד המשפטים רק תקשה יותר על עובדים חסרי אונים וידע להחליט על תביעה.

מערכת המשפט הישראלית בדומה למערכת המשפט המוכרות לנו בכלל מוטה מראש לטובתו של החזק ובעל היכולת. הוא יכול לשלם אגרות בלי להניד עפעף, הוא יכול לשכור עורכי דין מומחים מהשורה הראשונה, הוא לא יענש בידי בית המשפט על ההטרדות, ההשפלות והאיומים שהוא העביר את העובד עוד לפני שדיון בכלל התחיל. ההצעה הנוכחית של משרד המשפטים היא עלבון לרעיון הצדק. הצדק בישראל אינו עיוור, מערכת הצדק בישראל לא מצווה על המדינה לאכוף את חוקי העבודה ביעילות נוקשה, שתקשה על הפגיעה בעובדים. הצדק כפי שהוא מגולם בהצעת משרד המשפטים רוצה שיעזבו אותו בשקט ולא שיטרידו אותו.

הצעת משרד המשפטים תגיע לדיון בכנסת בשבוע זה, סביר להניח שהיא תעבור בלי בעיות. בסך הכל אין בכנסת שמאל חזק מאוחד ובעל השפעה – יש המון ימין, הרבה מרכז וכמה שרידים מפוצלים של שמאל. אפשר רק לדמיין מה היה גורלה של הצעה זו, אם בכנסת הייתה סיעה חזקה של שמאל מאוחד, במקום מעט רמץ וכמה אודים עשנים של שמאל.

הגהה: נגה תדמר

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. יונתן :

  מאשרים עכשיו תיקון לחוק שאומר שמי שמרוויח מתחת ל5000 ש"ח בחודש יקבל סעד משפט בחינם ככה שאגרה בסך 1% מעל לסכום של 38,000 היא באמת לא משמעותית.
  בכל מקרה אם התביעה מתקבלת הנתבע מחויב להחזיר לתובע הוצאות משפט.

  צאו מהמחשבה שרק אתם דואגים לחלשים ושכל שאר העולם זומם נגדם.

 2. לקסי :

  ליונתן,
  אגרות בית-משפט הן בפירוש מחסום יזום על הכניסה להישפטות.

  וסעד משפטי בחינם אינו פטור מהאגרה.

  והסניגוריה הציבורית נאבקת בקיצוץ תקנים.

  אז יש בפירוש מגמה של חסימת המסלול המשפטי בפני "מטרידים" שאיתרע מזלם לא להיות עשירים.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  העניין אינו אם האגרה משמעותית או לא.
  עצם ביטול הפטור לעובדים מעיד על המגמה של המשטר להקשות על השכירים,ולהיטיב עם בעלי-הון שנהנים מפטורים שונים.

 4. יונתן :

  אני חושב שאתם מגזימים בקונספירטיביות,חוץ מזה 1% מסכום התביעה לא מצריך אותך להיות עשיר מופלג אלא אם כן אתה תובע על מיליונים.
  בכל מקרה מי שיזכה בתביעה יקבל בחזרה הוצאות משפט ומכיוון ויש סעד משפטי חינם(העו"ד הרבה יותר יקר מאגרת משפט) הטענות על חסימת בית הדין לעבודה קצת מוגזמות.

  בכל מקרה לממשל ימני כלכלית עדיף לתמוך בבית דין חזק וסעד משפטי יעיל ע"פ התאגדות עובדים.

 5. לקסי :

  ליונתן,

  ה"סעד משפטי חינם" מגמגם, לא יעיל ומקוצץ בהנאה ע"י "ממשל ימני כלכלית".

  הממשל הזה גם "חוסך בהוצאות" ע"י חסימת הנגישות להישפטות של מי שאין להם די גם להתחיל בה.

  אגרת בג"צ שהיתה סמלית (15 לירות) נעשתה כזו שהיא חוסמת את מי שאין להם.
  ומי שאין להם אינם יכולים לסמוך על החזרים בתום התהליך, הם לא יקחו (לא יקבלו) הלוואה בשביל לשלם לעו"ד. מה גם שעורכי הדין טורחים לשרבב להסכם הראשון את הסעיף שההחזר מטעם בית המשפט ישולם להם בנוסף על שכר הטרחה המשולם מראש.

  בקצרה – התדיינות משפטית היא לוקסוס בשביל עניים, ענין של מה-בכך לעשירים.
  ביטול הפטור הזה הוא עוד שלב במסלול.
  ו… "אנחנו" לא "מגזימים בקונספירטיביות" – זו אינה קונספירטיביות אלא מדיניות מכוונת.

 6. יונתן :

  ההגזמה בקונספירטיבות כבר הגיעה לממדים דתיים,עם הימין\נאו ליברליזם בתפקיד הדמון שכוחות האור חייבים להלחם בו.

  הסעד משפטי חינם מקבל עכשיו דחיפה עצומה דווקא ע"י הממשלה הימנית.

  כל ה1% מתחיל מ38,000 ,מי שלא יכול לממן את ה1% מלכתחילה לא יכול להגיע למצב שבו חייבים לו 38,000 .
  אנשים בד"כ לא תובעים על מיליונים בבית דין לעבודה,בנוסף אפשר לתבוע כדי לקבלת פטור מאגרה במקרים מיוחדים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.