חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סבתא שלי ואנחנו / אביעד סיני

נושאים דעות ב 9.10.07 6:07

בעקבות טור הדעות הקבוע של דניאל בלוך אנחנו מרחיבים את היריעה ומצרפים לשורותינו בעל טור חדש: אביעד סיני מהמשמרת הצעירה של מפלגת העבודה בירושלים.
למרות תדמיתה הגרועה של המפלגה, ולמרות ההתנהלות האיומה של חלק מחברי הסיעה ביחס להבטחות לבוחר, אביעד הוא מאלה שעדיין מאמינים שניתן לשנות, והוא מהבודדים שמצליחים לשלב בין פעילות פוליטית ובין פעילות חברתית אזרחית, ולא משנה אם היא למען הורדת שכר הלימוד באוניברסיטה או למען פליטי דרפור. המשימה העיקרית שלו כאן תהיה לשכנע אתכם, הציניקנים, הסקפטיים והמיואשים, שהדרך שלו אפשרית.


  סבתא שלי ואנחנו או הרהורים לקראת השנה החדשה

לקראת ערב ראש השנה, נסעתי עם סבתי רחל היקרה שתזכה לאריכות ימים, לארוחת חג בבית הוריי אשר נמצא ביישוב רמת ישי בצפון הארץ. קרוב למחוז חפצנו, סטיתי מן הדרך הראשית אל דרך צדדית כדי להראות לה את נופי עמק יזרעאל היפים.
סמוך למושב כפר יהושע, על הדרך המפותלת ומלאת הבורות, הופיע לפנינו עץ אלון מרשים במיוחד. עץ האלון, אשר שרד את הכריתות הנרחבות שביצעו התורכים באלוני העמק לטובת הרכבת שעברה באזור, עמד שם תמיר וירוק, איתן ובודד בשדותיו החרושים של העמק. גזעו הרחב והמקומט מלמד על הסיפורים הרבים עליהם יכול היה העץ להעיד ופניו הירוקות נשואות קדימה.
הפנתי את תשומת ליבה של סבתי, לעץ האלון היפה ובהתרגשות מסוימת אמרתי לה; "סבתא, תראי כמה יפה העץ".
בהפתעה גמורה מבחינתי, סבתי העיפה מבט חטוף בעץ ומיד אמרה לי בביטחון גמור ובמידה מסוימת של גיחוך:"יש משהו לא יפה בארץ ישראל?! הכל כאן יפה".

תשובתה העלתה בי הרהורים לגביה ולגבי הדור שהיא מייצגת. סבתי ענתה לי בלי שום מידה של ציניות. באמת ובתמים התכוונה לדבריה. היא אפילו לא עצרה לחשוב לרגע. בלי שום מידה של ביקורת אמרה שהכל כאן יפה. ברוגע, בנועם ובאמונה שלמה.

מהו הבסיס עליו היא נשענת כאשר היא עונה לי בביטחון גמור כזה שהכל כאן בסדר? מה נותן את הכוחות הללו בידי הדור הזה אליו היא שייכת אשר בנה והקים את המדינה להאמין כל כך במקום ובאנשיו? לאהוב את מה שהולך כאן כל כך? האם הם לא רואים את כל הדברים העקומים והמרתיחים כל כך שמתנהלים כאן?

זמן תחילת השנה הוא זמן של חשבון נפש. זמן זה מעלה את הבעיות הרבות הקיימות בארצנו הקטנטונת; פערים חברתיים וכלכליים הולכים וגדלים בחסות המדינה, קרעים פנימיים ו"איש הישר בעיניו ייעשה", גזענות ואי היכולת לראות ולקבל את האחר, מלחמות מיותרות ובעיות עם שכנינו, הזנחת העורף והמסכנים בשדרות, התפרקות הסולידאריות ורדיפה אחרי בצע כסף, תרבות צריכה ריקה ומרוקנת, בעיות בחינוך, ומציאות קשה של עוני שקט שחודר עמוק ומתפשט, פגיעה בזכויות עובדים ובאיכות הסביבה, ה"הנהגה החלולה" של גרוסמן, שחיתות וקשרי הון ושלטון ומה לא. ממש נראה, כי אין סוף לבעיות; וקשה, קשה מאוד להאמין כי אכן תחל שנה וברכותיה.

הבדלים רבים קיימים בין הדור הזה שאני שייך לו לבין הדור של סבתא שלי. אצל סבתא שלי היה הרבה יותר קשה – אבל הייתה מחשבה על כך שיהיה טוב, אמונה בדרך וביכולת לשנות ולתקן. אצלנו, אמנם נולדנו למציאות הרבה יותר ברורה וטובה על פניו, אבל נדמה שחסרת סיכוי ותקווה. אחרת אי אפשר להסביר את האפאטיות והציניות שאופפת רבים מבני הדור שלנו.

אנחנו צריכים ללמוד משהו מהדור שייסד ובנה את המדינה. אין כל ספק שחובה עלינו להיות ביקורתיים, אבל צריך לדאוג שהביקורת תהיה בונה ולא הורסת. לא נשרוד כאן אם לא תהיה בנו מידה מסוימת של ציניות, אבל צריך להיזהר שלא נטבע בים של ציניות ואפאטיות; ונכון ש'עולם כמנהגו נוהג' ויש שם 'מושחתים ואינטרסנטים' אבל צריך להאמין ולנסות לפעול לתיקון המצב.

צריכים אנחנו להסתכל גם על חצי הכוס המלאה, לשאוף לתיקון החברה ולצדק חברתי ולפעול בהתאם לכך – אבל לצאת מנקודת מבט אופטימית המאמינה בכוח לשנות ובמה שניתן להשיג… מנקודת המבט של סבתא שלי….

אני עצמי ואיתי קבוצה של אנשים טובים ואיכותיים מנסים לשנות. אמנם יש עוד הרבה שאפשר וצריך לעשות, אבל אני וחבריי משתדלים לבחור שלא להתייאש ולנסות ולשנות בכוחותינו הדלים.
אני פעיל במסגרות שונות כבר כמה שנים ובשנה האחרונה אני פועל כמזכיר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה בירושלים. מניסיוני, אני יכול להעיד שאפשר לפעול לשנות ולהצליח. כמי שנחשף לדרך התנהלותם של הדברים "מאחורי הקלעים", אני יכול להגיד כי קבוצה קטנה של אנשים חדורי אמונה, יכולה לשנות ולהוביל למציאות אחרת וכי דווקא לאור האפאטיות השלטת יש פוטנציאל עצום לשינוי.

ברור כי שבמפלגת העבודה, כמו במדינה כולה, יש בעיות רבות ושלא נתעורר כבר מחר בבוקר למציאות שונה וטובה בתכלית, אבל מוטלת עלינו החובה שלא להתייאש ולהמשיך לנסות. צריך להפסיק לצעוק על הטלוויזיה ולקום לעשות. צריך להיות מעורבים. לא נפטור את עצמנו בכך שנגיד לעצמנו "גם ככה כולם גנבים" "אם אין אני לי מי לי" ו"העיקר תשמור על התחת שלך", ועוד כהנה וכנה תירוצים.

אפשר למצוא כאן הרבה שניתן וצריך להישען עליו. אנשים כל כך טובים, חכמים וחמים. מדינה קטנה שהוקמה ובנתה דברים לתפארת, והיא עדיין מעזה לשאול שאלות קשות. אזרחים עם האומץ לבצע שינויים מרחיקי לכת. ויסלחו לי כולם, גם כמה מנהיגים רציניים, אנשי אמת וצדק, השואפים ומשתדלים לשנות ולתקן.

אני מזמין אתכם להצטרף ולנסות ליצור מציאות טובה יותר באמצעות פעולה במסגרת מפלגת העבודה, בתוכה ובאמצעותה. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר או לשלוח מייל לכתובת: [email protected] על מנת לקבל עדכונים שוטפים בנוגע לפעילותינו.

שנה טובה לכולנו. שנת עשייה ושינוי. שנה טובה גם לסבתא שלי. אוהב אותך.
אביעד סיני
0523278091

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. יהושע בן משה :

  כל הכבוד לאביעד סיני ולהזמנתו לפעולה,במסגרת המפלגה,בתוכה ובאמצאותה.
  חשוב עוד יותר מול המגמות לצמצם את הסניפים,לפגוע בדמוקראטיה הפנימית ולהנציח את המצב הקיים!
  ברכות חמות.יש ליצור ברית של הלוחמים נגד האפאטיות והציניות שאופפת רבים מבני הדור.
  http://jugranana.blogli.co.il/ חוג רעננה בעבודה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  סבתא שלי ואנחנו / אביעד סיני…

  למרות תדמיתה הגרועה של המפלגה, ולמרות ההתנהלות האיומה של חלק מחברי הסיעה ביחס להבטחות לבוחר, אביעד הוא מאלה שעדיין מאמינים שניתן לשנות, וה…

 3. א :

  אביעד תודה על המאמר.

  לצערי אני מרגיש שיש מרחק עצום בין הרוח (המדינית והחברתית) הנושבת מן המשמרת הצעירה ובין התנהגות בכירי המפלגה. הדוגמאות הברורות ביותר הן בנושא התקציב ובנושא ישיבה בממשלה עם ליברמן.
  בסופו של דבר אתם עושים את העבודה השחורה לפני הבחירות עבור אנשים שכמעט תמיד לא עושים את מה שאתם רוצים. אנא התייחס לנושא באחד הטורים

 4. הראל לייבוביץ :

  אביעד,
  קראתי את הטור. הדברים כתובים מאוד יפה. אני גם מסכים עם רובם, אולי אפילו עם כולם.
  אני סולד מהמגמה הרווחת בציבור להכתים כול נבחר ציבור בכתם השחיתות ובאשמת חוסר-מעש.
  נכון, יש כאלה – אך לא כולם מושחתים ולא באמת פעילים למען דרכם אמונתם.
  גם אני הצטרפתי למפלגת העבודה ובכלל מעורב בפוליטיקה ובעשייה ציבורית, כי אני מאמין בעקרונות ובדרך שלי ואני רוצה להשפיע ולעזור לכול מי שרק אפשר.

 5. ד.ט :

  יפה מאד.

 6. אביעד סיני :

  שלום לכולם,

  תודה רבה על התגובות וההתייחסות. יהושע והראל – אשמח מאוד להתעדכן על פעליויות ולבחון שיתופי פעולה.
  בקשר לתגובה מס' 3 של א' – אכן ייתכן ואתייחס לעניין באחד הטורים. על רגל אחת, אומר שזו בדיוק הבעיה שנוצרת עקב חוסר מעורבותם הפוליטית של מרבית אזרחי המדינה. לצורך העניין, אם למשמרת הצעירה במפלגת העבודה יהיו נניח, עשרות אלפי מתפקדים – ייתכן ולא היו קורים המקרים שציינת ודברים כאלו ואחרים היו נראים אחרת….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.