חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת המשטרה תביא להשחתת המשטרה

נושאים כלכלת בית, משפט ופלילים, שיכון ושלטון מקומי ב 25.09.09 6:04

הפרטת המשטרה היא הצעה לרפורמה נוספת של ממשלת נתניהו המעוניינת להפריט הכול. משטרת ישראל מצליחה לתפקד למרות המחסור בכוח-אדם. הכפפת כוח שיטור לרשויות המקומיות לא תפתור את הבעיות שעימן מתמודדת המשטרה, אלא תגדיל את השחיתות, ותקטין את אחריות הממשלה

מאת: ק. טוכולסקי

 

האח הידד! אחרי שהם גמרו להפריט את האדמה יושבים שרי ישראל וחושבים על המתנה הבאה שהם יעניקו למפעילי הבובות שלהם. הנמלים גם כן בדרך להפרטה, שורה של חברות ממשלתיות עומדות מוכנות לשיגור ללועו החם של השוק החופשי ועכשיו כבר צריך לחשוב הלאה, מה יהיה האתנן הבא. משטרת ישראל שמיובשת כבר מספר שנים נמצאת עכשיו על הכוונת. נכון להעביר ישירות לחברות פרטיות את הרשות האמונה על שלטון החוק אי אפשר כרגע אבל לקעקע את כוחה של המשטרה אפשר גם אפשר.

משטרה עירונית, כביכול אמצעי תמים וכשר למאבק בפשיעה הגואה. למה להשתמש במשטרת ישראל שמצליחה למרות מחסור בכוח אדם ובציוד חדיש לתת לשפע בישראל לסוגיו מאבק מקצועי. סיסמאות שחוקות על תחרות ועל איכות ושיפור שירות מושלכות לחלל האוויר, הכל כשר בשביל להחליש את המשטרה. בסך הכל למה לא לאפשר לכל עירייה להקים כוח משטרה משלה שיהיה כפוף לראש הרשות?

למה לא בעצם? למה לא לתת לראשי הערים יותר כוח? הרי כידוע הרשויות בישראל עשירות וחנוקות מרוב כסף מיותר. הרי בכלל אין אפשרות שהמשטרות העירוניות לא יהיו מורכבות מעובדי כוח אדם בעלי סמכויות מוגבלות וזכויות עובדים מוגבלות אף יותר שינוהלו במסגרת רשויות וחברות עירוניות. מה הסיכוי שרשויות חלושות יעמדו בפיתוי לחלק עוד מינויים פוליטיים במקרה אחד או להעסיק באמצעות חברת קבלן את השוטרים/פקחים/עובדי קבלן שיהיו אמונים על אכיפת החוק? מה כבר יכול להיות רע בהכפפת כוח שיטור לפוליטיקאים ואינטרסים מקומיים? הרשויות המקומיות לא יכולות לכפות הכנסת תלמידים לבתי ספר כאשר יש אפלייה גזעית, מה כבר יכול להיות לא תקין בכך שראשי עיריות שגם כך נמצאים תחת מסכת של לחצים נדלניים ואחרים יתנו הוראות לשוטרים.

מי לא מכיר את הפאב המקומי שלו שהוא היחיד בשורה של פאבים שפקחים מבקרים בו ובשעה שכל פאב אחר בסביבה פלש בצורה לא חוקית לרחוב כאילו אין דין ואין דיין רק הפאב הביתי שלו מופצץ בקנסות? מי לא מכיר את הרנדומליות המושפעת מאינטרסים זרים של הפיקוח העירוני? מי לא מכיר את הרשויות החלשות שלא יכולות לשלם לעובדיהם ובקרוב לא יוכלו לשלם לשוטריהם? מי לא תוהה אילו קבלנים זוכים באילו מכרזים באילו רשויות? מי לא תוהה מי זורק זבל ומזהם אדמה אוויר ומים בהעדר פיקוח או בחסות מאפיונרית כזו או אחרת. כל אלו מזמינים שחיתות. מי באמת רוצה להחליף שוטר במשטרת ישראל שמוגן מכוח המסורת והחוק בזכויותיו וסמכויותיו בצורה נוספת של פיקוח עירוני? אבל כל אלו כמובן לא מפריעים למי שנחושים להרוס כל שירות ציבורי טוב ולהחליפו בעובדי קבלן בשמות כאלו או שמות אחרים.

בואו נדמיין שאני פרנואיד, שהחוק שיאפשר לכל רשות להקים כוח שיטור מקומי יפעל באמת לטובת האזרח הקטן ולא לשום צורך אחר. הרי מחר יבוא משרד האוצר וידרוש קיצוץ בהיקף כוח האדם של משטרת ישראל שגם כך למרות מאמציה הראויים לא מסוגלת היום להתמודד עם דלות כוח האדם שעומד לרשותה מול היקף משימותיה. ביזור סמכויות המשטרה יפגע במשטרת ישראל ויביא להחלשתה ואז תותקף המשטרה שוב בידי אותם עיתונאי חצר חסרי אחריות. אחר כך כל משבר שיפקוד את הרשויות יביא לקיצוצים בתקציבי המשטרה המקומית וחוזר חלילה.

משטרת ישראל צריכה חיזוק לא החלשה, משטרת ישראל צריכה להישאר הרחק מהשפעתם של פוליטיקאים ברמה הארצית והמקומית. משטרת ישראל צריכה תקנים נוספים שהיא ורק היא תעבה באמצעותם רשויות. שהיא ורק היא תגדיל באמצעותם את נוכחות השוטרים ברחובות. במקום להמציא לנו משטרות מקומיות שאיש לא יודע איך יועסקו בהן שוטרים, איזה הדרכה הם יעברו, מי ובאיזו רמה יתערב במעשיהן ויקבע את משימותיהן, מוטב שממשלת ישראל תפסיק להמציא לנו גופים חסרי זהות עטופים בעטיפות צבעוניות ותחזק את מה שיש לנו ויכול אם רק יתנו לו את האמצעים לעבוד כמו שצריך.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  יש לי תסריט אימים,
  כבר היום הפושעים עושים ברבות מהרשויות המקומיות כבשלהם.האם זה הזוי לחשוב שהשוטרים המקומיים לא יהיו אלא "חיילים" של "המשפחות"?

 2. עמית-ה :

  ק. השאלות שלך נכונות ורציונאליות אבל אנחנו מתמודדים עם פאונדמנטליסט שוק חופשיסטי שהגיון איננו שייך לנכסיו השימושיים.
  אני מקווה מאוד וכרגע יש סימנים לאופטימיות שהוא לא יצליח להפריט את המשטרה.
  לפני כמה שנים חבר שוטר שלי גמר קורס במשטרה, הוא היה צריך לכתוב עבודת גמר.
  הצעתי לו לכתוב על הפרטת המשטרה, ישבנו שנינו וכתבנו.
  התוצאה שתי עבודות, 1. עבודת גמר השניה מאמר בעיתון הנהו לפניכם –
  http://redisbeautiful.blogspot.com/search?q=%D7%A9%D7%95%D7%98%D7%A8

 3. מיכאל לינדנבאום :

  מאז הדחת הרצל שפיר(תיק "אפרסק",סוף 1980 ) ופירוק מחלקת החקירות הכלכליות בראשות בנימין זיגל ,המשטרה(לא כולל את מאבקו ההירואי של משה מזרחי שהסתיים בסילוקו המשפיל מהמשטרה) למעשה שומרת על המשטר ,לא על שלטון החוק.יש לנו משטרה חלשה כי הפוליטיקאים כך רוצים .
  זאת סיבה טובה להחליף את מפלגות השלטון,לא להפריט את המשטרה.

 4. לקסי :

  התהליך כבר החל.

  עד לפני כשנתיים כשחייגתי בערד 100 הגעתי ליומנאי/ת בתחנה. תמיד שוטר/ת שלעתים הסתייע/ה בחיילת בשרות המשטרה. חיילת בשרות חובה, שוטרת לכל דבר ועניין.

  היומנאי/ת שקבלה את הפנייה ידע/ה תמיד לשקלל אותה אל מול האירועים האחרים שהעסיקו באותו זמן את שוטרי הסיור שבמשמרת.

  לפני כשנתיים שינו את הסדר. עכשו חיוג 100 מערד, כמו גם מעוד כמה ישובים שיש בהם תחנות משטרה עצמאיות, מגיע למוקד מרחבי בבאר-שבע. כל קריאה נרשמת ויש מעקב אחרי מהירות התגובה של התחנות.

  התוצאה היא שניטל שיקול הדעת מהיומנאי/ת בתחנה. כל פנייה ל-100 מקבלת עדיפות (עינו של האח הגדול פקוחה!) על אירועים שלא הגיעו ל-100. דוגמה: שוטרי הסיור עסוקים בהשקטת קטטת רחוב שהגיעו אליה על-פי דווח של אזרחים נוכחים. מוקד 100 מבאר-שבע מתקשר לתחנת ערד ומודיע על תלונה של הקמת רעש. שוטרי הסיור יודעים שעל איחור בהגעה להקמת הרעש הם יינזפו. אולם בהשקטת הקטטה יש סיכוי למניעת חבלות חמורות, מה עושים?

  עד כאן הנזק לתפעול התחנה.

  עכשו להבט הנכלולי. הרכילות אמרה שיש כוונה להעביר את כל שירות 100 להפעלה ע"י עובדי קבלנים, ממילא אינם מפעילים שיקול דעת של שוטרים והם רק בחזקת פקידים מעבירי מידע.

  אז המשטרות העירוניות אינן הפתיחה למחזה, הן כבר מערכה (לא יודע איזה מספר).

 5. עבודה שחורה » הערכת תוקף החוק המאפשר הקמתן של משטרות עירוניות :

  […] המביעים התנגדות לקיומו של חוק כזה. (ראו מאמרים אלה:  הפרטת המשטרה תביא להשחתת המשטרה, משטרה עירונית, איך אבדה התקווה בפתח, חוק ההסדרים 2011-2012 […]

 6. אברהם :

  עדכון קטן 2019

  זה קרה, והמשטרה אכן מושחטת.
  ביקרתי בכפר של עשירים לקנות ירקות וכלבים של תושבת הכפר תקפו אותי.

  התקשרתי למשטרה הרגילה – לא הגיעו בכלל. לעומת זאת למשטרה המופרטת של הכפר הגיע ה"שוטר" מייד, שבר לי את הטלפון ואיים עליי .

  הנבואה התגשמה, והשיטור הפך לצבא של העשירים.

  לעומת זאת אין מי שיגן על החלשים והעניים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.