חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שומרים ומאבטחים, ליואב לוי חמש תשובות מעודדות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, שומרים על השומרים ב 24.09.09 6:05

מאבטח בתחנה מרכזית בעיר בדרום הארץ, הפנה ליואב לוי חמש שאלות חשובות. ליואב בשורות טובות לשנה החדשה, אסור להכליל בשכר הבסיס שעות נוספות, אתם זכאים לשתייה ע"ח החברה, רשאים לשבת במידת האפשר וזכאים ל 36 שעות מנוחת שבת


להלן השאלות והתשובות המלאות:

שאלה ראשונה:
יואב שלום,
שמי ב' ואני עובד באבטחת תחנה מרכזית בעיר בדרום הארץ. אני עובד שם מחודש מאי 2008 ושכרי היה 27 ש"ח לשעה. בנובמבר 2008 חברה אחרת זכתה במכרז. לאחר מילוי חוזה עם החברה החדשה על סך 27 ש"ח לחודש התברר ששכר היסוד שאנו מקבלים הוא 21.97,  חמשת השקלים הנוספים הם תוספת גלובלית של 9%  והבראה.
ברצוני לדעת האם מותר לחברה לעשות דבר כזה ללא ידיעתנו? האם יש כאן עילה לתביעה על הרעת תנאים?
יואב משיב:
ב' שלום,
אם שכר היסוד שלך עמד על 27 ש"ח לשעה, הרי שכך אמור להשאר המצב גם לאחר חילופי החברות. מה שעושות חברות האבטחה פעמים רבות בתקווה שהמאבטחים לא ישימו לב, או לחילופין לא ידעו מה לעשות נגד זה, הן מכלילות בתוך 27 השקלים לשעה (במקרה שלך) גם 9% ש.נ.ג (שעות נוספות גלובלי) וגם רכיבים נוספים (משתנה מחברה לחברה), וכך מבחינה משפטית לכאורה פוטרת את עצמה החברה מתשלום של רכיבים נוספים. הרי למרות שכל הרכיבים מגולמים, שכר היסוד שלך נשאר 21.97 ש"ח, שזה כ1.20 ש"ח מעל שכר המינימום ולכן, לכאורה זה חוקי – אלא שהכתוב בהסכם בין המזמין למעסיק הוא שקובע (בין התחנה המרכזית ולחברת אבטחה שבה אתה עובד). בית המשפט כבר קבע תקדים לפיו להסכם זה יש מעמד של חוק בנוגע לשכר העבודה, ולמעסיק שלך אסור להוריד ולו אגורה אחת שחוקה משכרך. לכן, אם החברה מכלילה את השעות הנוספות ורכיבים נוספים בתוך 27 השקלים, הרי שיש כאן עבירה גסה על החוק.

שאלה שנייה :
האם יש חוק כלשהו לגבי מאבטחים האומר שמאבטח צריך לקבל שעת ישיבה על כל כמה שעות של עמידה? (משמרת היא 8 שעות ואנחנו מקבלים שתי הפסקות- חצי שעה ורבע שעה)
יואב משיב:
שתי ההפסקות של חצי שעה ורבע שעה, הן על פי חוק – אלא שלישיבה אין קשר לכך. החוק קובע כי על המעביד לאפשר לעובדיו לשבת בכל זמן, אלא אם התפקיד מחייב אחרת. נכון, זה די אפור, אבל אתה וחבריך המאבטחים, שנמצאים בשטח, יכולים להבין לבד האם התפקיד שלכם מחייב עמידה, או שניתן לאפשר לכם גם לשבת.

שאלה שלישית:
בתחנה יש לנו 6 עמדות ורק ב-2 עמדות נמצא מיכל מים שאותם אנחנו
המאבטחים קנינו מכספנו האישי. אין אספקה של מים לשאר העמדות אתה צריך
עצמאית להיכנס לאחד המקומות ולשתות או לקנות (אין קפה או תה שהחברה מספקת לנו)
יואב משיב:
החברה מחויבת לספק לכם שתייה קרה וחמה לעמדות על פי החוק.

שאלה רביעית:
עבדתי 6 ימים ברצף האם היום ה-6 אמור להתחיל עם 125% ?
יואב משיב:
לא מ-125% אלא מ-150%, בהנחה שאת חמשת הימים הראשונים עבדת באופן מלא (43 שעות)

שאלה חמישית:
במוצאי שבת אנחנו עובדים משעה 19:00. בשעון הקיץ השבת יוצאת ב 20:30 ואפילו יותר מאוחר השכר שאנו מקבלים הוא 27 כמו בכל יום רגיל האם זה חוקי ?
יואב משיב :
לא, זה אינו חוקי. בענף האבטחה, מי שעובד במשרה מלאה במשמרות, זכאי ל-36 שעות שבת (מנוחה) בכל סופ"ש. החל משישי בערב ב-18:00, ועד מוצ"ש בחצות הליל (24:00 ). (ייתכן שהשעות המדוייקות הן ברות שינוי, אבל זה בגדול המצב החוקי הנוכחי)

מקווה שעזרתי,
גמר חתימה טובה
יואב לוי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. זכויות מאבטחים: תוספת שכר לשומרים במשמרות לילה :

  […] שחורה חוזרת להשיב על שאלות עובדים, כמו בעבר.  וכמו בעבר מתחילים בעובד […]

 2. צחי :

  היי יש לי מספר שאלות

  שלום רב
  א האם עדיין קיים החוק שקובע שמשמרת לילה היא 7 שעות כלומר מקבלים על השעה השמינית 125% ?

  ב באותו עניין אני מקבל 24 ש"ח לשעה ולפי מה שקראתי יש לחברה אופציה מלהתחמק ממתן תשלומים כמו שעות נוספות במידה והם משלמים מעל 9 אחוזים משכר המינימום. העניין הוא שאני מעולם לא חתמתי איתם על מסמך כזה 0ולמען האמת לא חתמתי איתם על חוזה עבודה מעולם למרות שאני עובד שם שנתיים וחצי אגב בחוזה העבודה שהם נותנים לכל העובדים 24 מוגדר כ"שכר יסוד" )
  שאלתי היא האם עדיין הם יוכלו להתחמק מתשלום זה ?

  ג – אני עובד בבמוצע 3 משמרות בשבוע כמה ימי חג מגיעים לי ? אני חייב לציין שמעולם לא קיבלתי אפילו יום חג אחד (מלבד החגים אותם עבדתי וקיבלתי שכר על עבודתי).

  ד – בגלל כל אותם שעות נוספות שמעולם לא קיבלתי וימי החג שלא קיבלתי האם אני יכול להתפטר ולטעון לפיצויי פיטורין עקב התפטרות שנובעת מכך שאני לא מקבל לאורך תקופה ארוכה את זכויות היסוד שלי?(ואגב פניתי אליהם מספר פעמים כולל הפנייה לסעיף שמחייב אותם לתת לי שעה נוספת על כל לילה שעבדתי)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.