חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אג'נדה מחפשת הנהגה / דניאל בלוך

נושאים דעות ב 7.10.07 14:02

דניאל בלוך חוזר בטור שבועי חדש, לקראת "אחרי החגים". והפעם, סקירה פוליטית על היעדר הנהגה:

אחרי החגים כבר בפתח והעונה הפוליטית החדשה נפתחת. מה יקרה? כפי שכבר ציינתי בטור קודם אני מסופק אם השנה הקרובה תהיה שנת בחירות. בכל מקרה היא תהיה שנת הישרדות. מנהיגי המפלגות הגדולות והבינוניות ישתדלו קודם כל לשמור על מעמדם ומקומם בצמרת. במקביל יעשו מאמצים לשפר עמדות, אם אפשר גם להתחזק ובעיקר למנוע החלשה. אהוד אולמרט, אהוד ברק, ביבי נתניהו, אביגדור ליברמן, יוסי ביילין וזבולון אורלב כל אחד ישתדל בראש ובראשונה לבסס את מעמדו במפלגתו ולעבור את השנה בשלום. אחדים יפזלו לעבר יריביהם מבפנים ואחרים ינסו למנוע התחזקות יריביהם מן המלגות השכנות מימין או משמאל.

הסכנה אורבת קודם כל לאהוד אולמרט, גם מבחוץ וגם מבפנים. הוא בינתיים ניטרל את יריביו מתוך קדימה וגם החליש את יריביו בכוח ממפלגת העבודה. אויבו המסוכן ביותר הוא ביבי נתניהו. אהוד ברק בעבודה הצליח בינתיים לבלום יריבים אפשריים בעתיד הקרוב אך אם לא יביא לפרישת העבודה מן הממשלה לאחר הדו"ח הסופי של וינוגרד או הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה יופיעו מולו יריבים בתוך מפלגתו. מצבו של ליברמן במפלגתו חזק. לעומתו מצבם של יוסי ביילין ואורלב לא קל. בבחירות הפנימיות למוסדות מר"צ שנערכו לאחרונה התחזק המחנה התומך ברן כהן ונחלש כוחו של ביילין ולאורלב במפד"ל – האיחוד הלאומי יש יריבים ובראשם אפי איתם.

מטבע הדברים אני מתעניין במה שמתרחש מן המרכז שמאלה. בימין ובליכוד ברור שמעמדו של בנימין נתניהו לא ייפגע השנה, גם אם לא יצליח להפיל את הממשלה ולהגיע לבחירות חדשות. למחנה הימין יש כיום 50 ח"כים מן הליכוד וימינה – 22 מהם בקואליציה (ליברמן וש"ס). כדי להפיל את הממשלה צריך נתניהו להוציאם מן הקואליציה ולגייס עוד 11 ח"כים מקדימה, עבודה ומר"ץ שיסכימו לעזור לו בהפלת הממשלה. ספק אם יימצאו. אבל גם המחנה הנגדי נותר בינתיים ללא הנהגה המסוגלת לייצובו ולחזקו, אף כי יש לו אג'נדה. יציבותו הזמנית נובעת רק מהעדר אלטרנטיבה ממשית ומחוסר הרצון של הח"כים והשרים לסכן את כיסאותיהם.

יש בכנסת כ – 70 חברי כנסת מן המרכז שמאלה ( 60 מהם ממפלגות ציוניות) המאוחדים סביב כמה נקודות עקרוניות, עם כל ההבדלים הרעיוניים והאישיים: הצורך בפתרון מדיני על בסיס החזרת השטחים, מדיניות כלכלית חברתית המבוססת על עקרונות של צדק חברתי ושוויון הזדמנויות, מאבק בלתי מתפשר בשחיתות, שמירה על עליונות שלטון החוק.

לסדר היום הזה חסרה הנהגה ואני אומר הנהגה ולא מנהיג כי דומני שאין בנמצא במרחבי האופק המפלגתי מן המרכז שמאלה אדם אחד שיכול להנהיג את המחנה הזה לבדו בכל התחומים – ביטחון, המשך תהליך שלום רציני, שינוי סדר העדיפויות החברתי-כלכלי, ניתוק התלות של השלטון בהון, התנערות ממגמות ההפרטה בכל מחיר של ה"קפיטליזם החזירי", בלימת עריצות פקידי האוצר והביורוקרטיה, מאבק בשחיתות, עליונות החוק ומערכת המשפט, הגנה על זכויות הפרט בכל המישורים, בשילוב כריזמה, אמינות ודוגמא אישית, "בר-לבב ונקי כפיים". המנהיג האחרון שהתקרב לאידיאל הזה היה יצחק רבין ז"ל, וגם הוא לא היה כליל השלמות.

הפתרון היחיד הוא חזרה ל"כוורת" שבה המועמד לראשות הממשלה הוא בבחינת "ראשון בין שווים" ולצידו שורה של חברים להנהגה המועמדים לתפקידים המרכזיים – חוץ, ביטחון, אוצר, כלכלה, חינוך, רווחה, משפטים ופנים. החברה הישראלית אינה יכולה להרשות לעצמה הנהגה שמתמקדת רק בתחומי ביטחון ומדיניות. לנו דרושה הנהגה שעוסקת גם בענייני פנים, חברה וכלכלה, הנהגה שמובילה ואינה מובלת על ידי פקידים וקבוצות אינטרסים.

רק להנהגה כזאת יש סיכוי להעביר מן הימין מצביעים הנמצאים שם מסיבות שאינן לאומניות. רק הנהגה כזאת תוכל למנוע זליגת מצביעים מקדימה ומן הגמלאים לליכוד ותמשוך קולות פוטנציאליים של אלה שנושאי רווחה, חברה, שוויון, איכות חיים וסביבה עומדים בראש מעייניהם. הנהגה זאת חייבת להיות מורכבת מאנשים נקיי כפיים, אמינים, שהאינטרס הציבורי הכללי עומד בראש הסולם שלהם, אשר ביטאו דעות עצמאיות ופעלו לפיהן בציבור, בכנסת ובממשלה, שפיהם וליבם שווים ואשר לא מכרו את עקרונותיהם בעבור נזיד עדשים.

יש כאלה? לשמחתי, כן, ובכל המפלגות והסיעות הרלוונטיות. בהנהגה מסוג זה פחות חשוב מי המועמד לראשות הממשלה, כי צוות ההנהגה הוא העומד לבחירה ולא רק מנהיג בודד.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. א :

  תודה על המאמר. מושג ה"כוורת" הוא יפה אך הוא נשמע לי אוטופי מדי. במציאות הפוליטית – תקשורתית המתמקדת באישים ולא בעשייה כישלונו של אחד הוא הבסיס להצלחתו של האחר:
  ברק התחזק בגלל כשלונו של פרץ (ולדעתי היווה מאחורי הקלעים גורם משמעותי בכשלונו של פרץ),
  ביילין ירוויח אם ברק ייכשל וכן הלאה.

 2. דני בלוך :

  מושג הכוורת נוסה בהצלחה בבחירות 1973 כאשר היה ברור שגולדה כבר איה כה פופולארית הוצגה כוורת של גולדה, אבן, ספיר, דיין, אלון ונציג מפ"ם ויקטור שם-טוב. התוצאות היו טובות- 51- ובכל הבחירות הבאות שנערכו סביב פולחן אישיות המנהיג לא היו תוצאות כאלה.

 3. א :

  הגולדה של 2006 זה עמיר פרץ, שהיה ידוע לעורכי הסקרים כמעורר אנטגוניזם רב. הכוורת של 2006 זו בדיוק "הנבחרת המנצחת" מהסטיקרים כולל "הכוכבים הטריים" ברוורמן אילון ויחימוביץ' וגם ותיקים יותר כפינס ותמיר. אלא מה, שבסוף מי שהצביע עבור כוורת נוצצת זו קיבל כוורת צרעות שכללה את פואד (מקום שמיני) ושמחון (מקום 17) בתור שרים. לכן אין סיכוי ש"כוורת" שתיתפר כמצג שווא לצורך בחירות תצליח להחזיר את אמון המצביעים. כאשר אין שום חיבור אידיאולוגי בין חברי ה"כוורת" אלא רק משחקי כוח, הציבור לא יקנה את זה ולא משנה מה יהיה הרכבה ומי יעמוד בראשה. לכן בעיני המפתח להבראה הוא שהקווים המפרידים בין מפלגות ומגבשים בתוך המפלגה יהיו אידיאולוגיים. יחימוביץ' ורן כהן צריכים לשבת במפלגה אחת ולא להיות שני עלי תאנה בשתי מפלגות, ברק צריך להוביל את קדימה כי הוא פונה לאותו קהל יעד וכו'.

 4. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  לטעמי בעית הההנהגה החסרה עמוקה בהרבה ממה שאתה מתאר. השאלה אינה אם צריך מועמד כוכב או כוורת, כיון שכל המעמד השלטוני איבד את אמינותו. העדות הטובה ביותר לכך היא הירידה העקבית באחוזי ההצבעה.

  אני מסכים אתך בהחלט שחסרה הנהגה, אבל להבדיל ממך, אני לא מחפשׂ אותה בכנסת. מה שהייתי רוצה לראות הוא צמיחה של הנהגה מלמטה, שתאחד את הכוחות הרעננים בשטח (ואתר זה הוא דוגמא אחת מני רבות לכוחות אלה), ותהווה חלופה של ממש לחונטה השלטונית.

  משטר הנציגים במתכונתו הנוכחית מיצה את עצמו. עתה הזמן לדמוקרטיא ישירה.

 5. שווה קריאה :

  אג’נדה מחפשת הנהגה / דניאל בלוך…

  בלוך חוזר בטור שבועי חדש, לקראת “אחרי החגים”. והפעם, סקירה פוליטית על היעדר הנהגה:…

 6. סבתא שלי ואנחנו / אביעד סיני :

  […] פותחים שבוע לטור האחרון של דניאל בלוך […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.