חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רביב סובל – דוגמא לנער אוצר טיפוסי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 17.09.09 6:00

לקראת ראש השנה, מגזין דה-מרקר בחר 40 צעירים מבטיחים. בינהם נמצא רביב סובל, אחד האנשים הדוחפים אידאולוגיה ניאו-ליברלית במשרד האוצר. שושי פולטין מציירת קווים לדמותו של אחד האנשים מאחורי הרפרומות הקיצוצים הכואבים של השנים האחרונות

ערב ראש השנה הפנו אותנו מגזיןTheMarker  ואתר 'הארץ' ל "40 הצעירים המבטיחים לשנת 2009 שמערכת המגזין שמה עליהם את הז'יטונים."

הסתקרנתי. חשבתי לתומי שאולי אמצא מביניהם מי מתלמידי לשעבר, או אולי איש חינוך , הלא כולם מדברים על 'ההון האנושי' ועל החינוך כגורם חשוב בהתפתחות הכלכלה.

לא מצאתי.

עיני נפלו על צעיר מוכר, אחד מה – 40.  פגשתי אותו בעבר, כתבתי עליו את הפוסט 'נער האוצר.' כבר אז היה ברור לי שמדובר בצעיר 'מבטיח' : "רביב סובל בחור צעיר, נאה,סימפטי,  לבוש בקפידה, רהוט, חלומה של כל אמא 'פולניה' , היה נציג אגף התקציבים באוצר, אשר השתתף במושב 'ההון האנושי – ההשכלה הגבוהה', בועידת ישראל לעסקים. "

כבר אז חשדתי  שלמרות שלפני צעיר מרשים, יש  סיבה לחשוש :" ניגשתי אליו בשעת הצהרים –"אתה הוא מנערי האוצר שאנחנו כל כך אוהבים לשנוא?" שאלתי (אתם מבינים שהבחור הסימפטי שפגשתי היה רחוק מלהראות 'אדם שנוא')

"לא רק שאני נער אוצר שאתם אוהבים לשנוא, אלא אני הנער. אני ממונה בין היתר על תקציב החינוך…"

עכשיו משנבחר לאחד מ 40 הצעירים המבטיחים, ברור שקראתי אודותיו, מדובר הרי בבשורה לשנה החדשה, אלא שככל שקראתי הבנתי שהדברים אודותיו אמורים להעלות  חשש ולא רק בליבי ובלב אנשי החינוך, וכי צריך  משקפיים ורודים עם עדשות עבות במיוחד כדי לצבוע את העתיד בורוד.

תקראו ותשפטו בעצמכם:

"רגע משמעותי בקריירה: דרכו של סובל באוצר סוגה במאבקים חסרי פשרות. אם חיפשתם את האיש הרע של תקציב סל התרופות – מצאתם את סובל. אם אתם מחפשים את הרוח החיה שמאחורי תכנית ויסקונסין – סובל הוא האיש שלכם. אם האוצר מציע עוד קיצוץ בקצבאות – סובל הוא מי שעומד מאחורי ההצעה. אם אתם תוהים מי מוביל את המאבק של האוצר במערכת ההשכלה הגבוהה – סובל, עם שלושה תארים מהאוניברסיטה העברית, הוא מוביל המאבק. אם המורים מחפשים את מי להאשים ברפורמת אופק חדש, סובל הוא גם האיש שלהם. אין מהלך חברתי משמעותי בחמש השנים האחרונות, ואין מאבק חברתי גדול בחמש השנים האחרונות, שסובל לא עמד מאחוריהם.

המודל שלו: מאמין בכלכלה חופשית וביעילות השווקים (כלומר בחוסר היעילות של הממשלה), ויהיה מוכן להיהרג על כך.

איפה אהיה בעוד 5-10 שנים: מוביל משרד ממשלתי או יחידה ממשלתית חשובה כלשהי. סובל הוא אידיאליסט מכדי למצוא את מקומו בשוק הפרטי.

ועוד משהו: את האופי הלוחמני והבלתי מתפשר שלו משלים סובל עם ניסיון רב במשאים ומתנים שנצבר באלפי שעות של מגעים עם חברי כנסת, נציגי עובדים, שרים, רופאים, מרצים ואף ראש הממשלה.

למה אנחנו חושבים שהוא יעשה את זה: סובל הוא ההפך המוחלט מאיש של פשרות. הלהט הדתי שלו מיתרגם גם ללהט כלכלי-אידיאולוגי. מי שמוכן לשכב על הגדר ולספוג את כל הנאצות הציבוריות והפוליטיות רק כדי לחסוך עוד כמה שקלים בתקציב סל התרופות, או בקידומה של תכנית ויסקונסין השנויה במחלוקת, יהיה מסוגל לעמוד בכל עימות חזיתי."

בפוסט נער האוצר כתבתי: "… גם אין לי ספק שהוא בחור מוכשר ועושה את תפקידו נאמנה, הבעיה היא שלא 'נער אוצר', סימפטי או מוכשר ככל שיהיה,  צריך לקבוע איזו רפורמה תונהג במערכת החינוך, וזו הנקודה שאנחנו צריכים להשכיל ולהבין . במהלך הכנס דובר רבות על 'משילות' ועל הצורך להחזיר לממשלה את הכח למשול , כח שנלקח ממנה על ידי הפקידות ועל ידי בית המשפט. זו אחת הדוגמאות."

עכשיו הובהר  שהכוח בידיו של 'נער האוצר' גדול מששיערתי, שהוא מובל על ידי אידיאולוגיה כלכלית ניאו ליברלית מאוד מגובשת והאמביציה שלו להצליח ממש לא מבשרת טובות.

שנה טובה!

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

16 תגובות

 1. נמרוד ברנע :

  הזדמן לי לשבת עם מר סובל מספר פעמים בדיונים בוועדות הכנסת ואין ספק שהוא דוגמא לנער אוצר טיפוסי. מדובר באדם שהוא חסר כל כבוד בסיסי לפרלמנט ולריבונות העם, מעבר לכך שיש לו נטייה לקיים בתוך הדיונים דיוני-זוטא עם הכפופים לו (שתמיד נראים כאילו חסרות להם כמה שעות שינה טובות), הבן-אדם מתייחס אשכרה לכל החלטה שלא לרוחו כאל מדיניות פופוליסטיות ומוטה משיקולים זרים. הוא משוכנע שכל החוכמה נמצאת אצלו ואצל שכמותו – למרות שהמציאות הגלובלית נראית קצת אחרת, בלשון המעטה, משבר כלכלי עולמי וכאלה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  נמרוד,הבעייה לא נער אוצר זה או אחר אלא הבוס הפוליטי שלו,שר האוצר הניאו ליברלי שמייצג את מפלגת השלטון ,שמייצגת את הטייקונים,בעודה מדברת על אהבת המולדת….

 3. גליה :

  המוטיבציה שלו, מונעת מאיך שהוא תופס את רצון הבוסים הנוכחיים או את רצון הבוסים לעתיד. בסופו של יום הוא שכיר. ולא נבחר ציבור. הבעיה היא לא פקיד חרוץ כזה או אחר, אלא תפיסת העולם השלטת. לו היה אילן גילון שר האוצר, לרביב סובל היו שתי ברירות האחת לומר שלום לכיסא במשרד האוצר ולחפש עבודה בשוק הפרטי והשניה לשרת באותה נאמנות השקפת עולם שונה.

 4. שושי פולטין :

  1. לעיתים נדמה שנערי האוצר הם המנהלים….
  2. לגליה, שימי לב שרביב סובל לא מהיום ולא מאתמול באוצר, אלא לאורך זמן, הממשלות השתנו אבל הוא עדיין שם, מוביל בלהט את 'אופק חדש' ועוד.

 5. עמית-ה :

  רביב סובל? לא, אנחנו סובלים!
  מעבר לעובדה שהמדיניות של הפוליטיקאים שגויה (קדימהליכודעבודה זאת מפלגה ניאו-ליברלית), "נערי אוצר כגון זה חסרים סרגל בכדי למדוד את עבודתם. עולם המושגים ניסיון הכרות שלהם צר והם לא מעלים בדעתם מה משתרע מצדדיו.

 6. נמרוד ברנע :

  מיכאל וגליה – הבעיה שהחראות האלה מקבלים הרבה יותר כוח מאשר פקידים ממשלתיים אחרים. ראש אגף במשרד התמ"ת או אפילו מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי לא מחזיקים בכזאת עוצמה של כוח. הידעתם שכל ראש אגף באוצר הוא במעמד של מנכ"ל? לא רק מבחינת התקשי"ר, אלא גם מבחינת ההתנהלות הפנים משרדית. מנכ"ל האוצר הוא לא פאקטור כ"כ משמעותי והוא לא יכול לעשות אובר רולינג להחלטה של ראש אגף. דובר האוצר למשל נאלץ לשרת 7 מלכים – כל ראש אגף ומנכ"ל – ולא כפוף רק לאיש אחד. הבעיה היא שלא רק שהם מקבלים גיבוי מהשרים שלהם – אלא שהם גם דואגים לעשות את הסטאז' שלהם על הציבור, ומייד אחר כך לקבל ג'וב במגזר האזרחי (שכמובן בכלל לא קשור למה שהם עשו באוצר ואין שום ניגוד עניים). הצרה היא שחוץ ממתי מעט, כמו אילן *גילאון* (ולא גילון גליה), אף פוליטיקאי לא מצהיר ברי"ש גל"י על סדר חדש. גם אבישי ברוורמן, שחברנו כאן נדב פרץ הצביע לו בפריימריז בעבודה ואף כתב על זה, אמר שנערי האוצר הם שומרי החותם ועושים עבודת קודש.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  שלום לנמרוד ברנע,
  "אבישי ברוורמן,אמר שנערי האוצר הם שומרי החותם ועושים עבודת קודש".
  על זה נאמר,הוי איזה חוסר תמימות קדושה.הנקניק הזה הלך להיות שר אצל ביבי-ברק.אני יותר מאמין לגילאון או לשלי יחימוביץ.
  שנה טובה לך ובני ביתך.

 8. שושי שקשוקה :

  יפה מאוד שאתם נגד נערי האוצר ערלי הלב. חשבתם אולי על זה שאותם פקידים מונעים מהפוליטיקאים להשתולל עם ההוצאות על חשבון כולנו? חשבתם על מה היה קורה אילו התכניות הכלכליות של "סוציאליסטים" גדולים, כמו אהוד ברק ואלי ישי, היו יוצאות לפועל? חשבתם אולי על זה שהכוח של פקידי האוצר נכנס לואקום שיצרה המערכת הפוליטית, שנמצאת בטירוף מערכות פופוליסטי שבה כל שר וח"כ מתחרה על מי ישרת את המגזר שלו ורק שלו הכי הרבה?

  בלי שבירת התקציב הבלתי מרוסנת של בגין לא היה צריך את התכנית הכלכלית החדשה. בלי הבזבוזים של רבין (כן, רבין) בשנות ה-90, לא היה צריך את הקיצוצים האכזריים של ביבי ב-2002. אבל ל"חברתיים" מסוגכם אין תפישה של סובב ומסובב, סיבה ותוצאה. מצדכם שיתנו מאה מיליארד לצבא, לישיבות, למפעלים כושלים, לאיגודי העובדים ולמי לא, והעיקר שמישהו בעתיד ישלם את החשבון.

  עדיף נער אוצר אחד על אלף עסקנים של משרד הבטחון והישיבות, שנראה שמקבלים יצוג מכובד באתר הזה (במיוחד הראשונים).

 9. מיכאל לינדנבאום :

  להעיף את הטרולים הניאו-ליברלים מכאן.להעיף להעיף להעיף.

 10. רודפת-לינדנבאום :

  מיכאל,
  סוציאל – אתה כן.
  דמוקרט – ממש לא.

  (אופס, שוב רשמתי באנונימיות, מה תעשה לי?)

  שושי שקשוקה – מילים כדורבנות !

 11. אזרח :

  שקשוקה

  הטענות שלך הם קשקושי ביצים. ההבדל בין מר סובל, לבין אלי ישי ואהוד ברק הם הראשון לא נבחר ע"י הציבור, ושייך לרשות המבצעת (ולא לזו המחליטה והמחוקקת). הוא צריך לבצע את מה שהדרג הפוליטי מחליט עליו, ולא להיפך. ישי וברק ישאו בתוצאות מעשיהם. הם נבחרו ע"י אזרחי מדינת ישראל, וזה תפקידם.

  לא שמעתי שכלכלנים שמסיימים לימודים ונכנסים לתאגידים, נותנים הוראות למנכ"ל ולסמנכ"לים מה לעשות, ומקבלים שליטה טוטלית על השיווק והמכירות השירות והייצור.

  למה שנקבל את זה מכלכלנים שנכנסים לשירות הציבורי?

  אם יש להם בעיות עם האידיאולוגיה והצרכים של מי ששלחו את ברק וישי לתפקידיהם, שיתארגנו במפלגה, ירשמו את המצע שלהם, וילכו לקבל את אמון העם.

  לדעתי הם לא יעברו את אחוז החסימה. לכן כדאי שיפסיקו לכפות עלינו את האידיאולוגיה שלהם!
  אנחנו לא עבדים בדיקטטורה שלהם!!!

 12. אזרח :

  חבל שדה טוקוויל ומונטסקייה פיספסו את הצעות מאור הדורות, שושי-שקשוקה 🙂 לגבי התיאוריות שלהם…

 13. לקסי :

  סיפור של פעם, שהיה או שלא היה.

  מישהו מאגף התקציבים בא אל שר האוצר ובידו ובפיו הצעות מה ואיך לעשות.
  דיבר ואמר לשר: עליך לעשות כך וכך וכך.
  השר הקשיב רוב קשב ואחר-כך הצביע אל עצמו ושאל את המציע: מי אני?
  השיב הפקיד: אתה שר האוצר. ומי אתה? הפקיד הבין.
  שמו של השר היה פנחס ספיר.

  ובדורנו לא איכשר דרא.
  אז היה זה אגף התקציבים, היום זה אגף הקצבים.

  ולמרות הירשזון ואולמרט, עדיין הם מי שנבחרו ולא הפקידים שמונו. יהיו הפקידים כשרוניים וידענים מופלגים, הם לא נבחרו!

 14. עבודה שחורה » נערי האוצר, חידלו משליטה בתקציב משרד החינוך :

  […] אנשי 'דה מארקר' לאחד הצעירים המבטיחים של השנה. כבר אז העליתי את הבעייתיות בכך שנער אוצר, מוכשר ככל שיהיה , אמון על ניהול  רפורמות, […]

 15. איתמר כהן :

  בוודאי תשמחו לשמוע שהנער הוא כיום סמנכ"ל הכספים של 'סיטיפס'.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  אין ספק שה"ילד" מהאוצר מאייש תפקיד הדורש רמת תחרותיות שרק בוגר האוצר מיומן להתמודד איתה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.