חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצחק הרצוג: אמשיך לפעול למען בטחון תזונתי

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 14.09.09 6:08

בעקבות מכתבה של רלי קצב לגבי משפחות רעבות בחג, עונה שר הרווחה יצחק הרצוג בפירוט. הוא טוען שהוא פעל בנושא בממשלה הקודמת, ומדווח על עבודת מטה חדשה שמתקיימת תחת ממשלת נתניהו. האם הוא עושה מספיק?

רלי שלום,

הריני לאשר קבלת פנייתך המרגשת אליי.

אני מסכים עם דברייך. מדינת ישראל כמדינת רווחה מחויבת לסייע, לדאוג ולהירתם למען אלו שסובלים מאי בטחון תזונתי.

שימי לב, שההתייחסות הינה לאי בטחון תזונתי, היות ועפ"י כלל המחקרים בנושא במדינת ישראל כמעט אין רעב במובן הקלאסי, אך יש לבטח מחסור קשה.

כידוע לך, במרץ 2008, קיבלתי לידי, את דו"ח ועדת איצקוביץ אשר המליץ על שורת צעדים להתמודדות עם התופעה בטווח הארוך ובין היתר קבע כי יש להסדיר את  פעולות העמותות המספקות מזון, להגדיל את התמיכה הממשלתית בהן לכ-50 מלש"ח, להקים מועצה ציבורית לביטחון תזונתי ולבחון מחדש את הפערים בביטחון הסוציאלי ומערך הקצבאות.

בתקופת ממשלת אולמרט קיימתי דיון מיוחד בממשלה בנושא, הצגתי את מסקנות הדוח ודרשתי להסדיר את אחריות המדינה לפעילות העמותות לאור ההשלכות של אי הסדרה על החברה הישראלית. אלא, ששר האוצר לשעבר, רוני בר און סרב בתוקף ליישם את הדוח בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך, ואולמרט כראש ממשלה התחמק מהכרעה.

אני מאמין כי מסקנות ועדת איצקוביץ עדיין תקפות, ולכן אני לא מרים ידיים. העליתי לאחרונה את מסקנות הדוח בפני ראש הממשלה נתניהו וצוותו. הגעתי להבנה עם נתניהו כי מתוך מחויבותה של המדינה לשמור על צביונה כמדינת רווחה יש להתמודד עם סוגיה זו ולהציע פתרונות גם ברמה של מענה ממוקד.

בעקבות הדיון המיוחד שהתקיים בנושא מונה יועצו הכלכלי של רה"מ, פרופ' יוג'ין קנדל לרכז עבודת מטה לבחינת יישום הדוח יחד עם מנכ"ל משרדי.

איני מתכוון להרפות עד שנגיע להסדרה מלאה של תחום זה בתוכנית לאומית כוללת התורמת לחברה צודקת ושוויונית בישראל. אני תובע בכל דרך מכל שותפינו לדיונים להשלים את אישור המהלך כדי שנוכל לצאת לדרך וכדי שלא ניראה תופעה זו גם בחגים הבאים.

אין לי ספק שאלמלא פעילותן של עמותות וארגונים העוסקים בכך, היה המצב גרוע מאוד ואין לי ספק שעל המדינה לתת מענה מסודר בנושא.

אני שוב מודה לך על הפנייה ומקווה יחד איתך שבחג הבא, כמו גם לאורך השנה, הסוגיה תוסדר.

בברכה,

יצחק הרצוג

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.