חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מינוי עמי איילון לשר – נימוקים ותגובות

נושאים מכתבים ב 7.10.07 13:55

עמי איילון, שהתמנה לשר בממשלת אולמרט-ברק נימק את צירופו למששלה בנימוקים שונים ומשונים. עמית פרי מגיב כאן לנימוקים, אחד לאחד, במכתב לעמי איילון:

לכבוד 23 ספטמבר 2003

ח"כ עמי אילון יא' תשרי תשס"ח
מכובדי,

קראתי בעיון רב את נימוקיך/הסברך/טיעוניך להסכמתך לכהן כחבר הממשלה כשר בלי תיק. נימוקיך/הסברך/טיעוניך, לא רק שאין בהם מענה ענייני לביקורת שנמתחה עליך, אלא מחזקים אותה.

משהבהרת חד משמעית שאינך קשוב לאיש מלבדך ועל כן בעינייך כולם טועים ורק אתה צודק. החלטתי הפעם לחדול מלבקר את התנהלותך ולחליפין אשאל אני אותך את "השאלות הנכונות" המתייחסות לנימוקיך/הסברך/טיעוניך בתקווה שאזכה לקבל "תשובות ברורות".

עוד בטרם אשאל ואתייחס.
נניח לרגע שנימוקיך/הסברך/טיעוניך אכן שכנעו אותי בצדקת המעשה, האם די בכך? לא! – מדוע? מפני (שאתה) האיש שהכריז שהוא בא להביא פוליטיקה נקייה ולקיים את הדמוקרטיה, הוא (אתה) האיש אשר רמס אותה (את החוקה ובכך את הדמקרטיה) ברגל גסה! והותיר אותי ורבים אחרים בתדהמה. אפשר לסלוח לך על הרבה דברים וליחס אותם לחוסר ניסיון, אך איך אפשר לעבור לסדר היום כשהאיש (אתה) שכה האמנו לו להכרזותיו ולניקיון כפיו הוכיח ששגינו ובגדול.

האמצעי היחידי לקיומה ושמירתה של הדמוקרטיה היא חוקה! וכול מי שמאמין בחיוניות הדמוקרטיה חייב לנהוג על פי כללי החוקה. ומשיש למפלגת "העבודה" חוקה. מן הראוי ומן הדין הוא שדווקא אתה! תקיימה כהלכה ובתאום מלא להכרזתך – פוליטיקה נקייה! כצעד המקיים את הדמוקרטיה.

בחוקת המפלגה, פרק רביעי – "סיעת המפלגה ומועמדיה לתפקידים ממלכתיים וציבוריים" סעיף ג' 136 כתוב "ראש הממשלה המיועד יביא לאישור מרכז המפלגה וסיעתה בכנסת רשימת השרים חברי המפלגה שבדעתו לכלול בממשלתו. הרשימה כולה תבוא לאישורם".

ובהזדמנות זו אבקש להתייחס לביקורך אצל "התלמידים" ולשאלתך אותם "איך אתם רואים את המדינה בעוד 25 שנה? ומה אתם מוכנים לעשות בכדי שזה יתקיים?. אין ספק מכובדי שהשאלה יפה. אבל הרשה לי לשאול אותך את אותה השאלה אבל לתקופה יותר קצרה ואז אדע איך רואה האיש שרוצה להיות לראש ממשלה את פני המדינה בעוד 15-10 שנה. ומה הוא יעשה להגשמת חזונו.

לשאלות ולהתייחסות לפי סדר מכתבך

1. מדוע לא עמדת על כך שמינויך לשר יעשה בהליך דמוקרטי ועל פי חוקת המפלגה ???- יובא לאישור המרכז!.

2. האם התנהלותך הלוקה בחוסר עקביות והנוגדת את הכרזותיך היא הדרך להגיע לעמדת השפעה ותמנע ממך מלדרוס את המטרה שלשמה ובשמה אתה פועל?.

3. היכן השפעת בשלוש השנים מאז כניסתך לפוליטיקה?

4. האם לדעתך עמדת במבחן השאלה שבפניה העמדת את עצמך "כיצד אשרת באופן הטוב והיעיל ביותר את ציבור שולחי תוך קיום ושמירה על המסגרות שבהן אני פועל" האם התשובה הברורה בידך? האם אתה יודע מה הן המסגרות שבהן אתה פועל?

5. אם אכן יש ראיות חד משמעותיות שבחירתו של ברק הייתה שלא כדין? אינך סבור ששתיקתך שלך מסמלת כניעה לפוליטיקה מלוכלכת? האם אינך סבור שהמאבק לשמירת הדמוקרטיה עולה על מחיר "הקורבנות"? האם כניעה "לגניבת בחירות" היא לא כאוס במפלגה? אתה מציג עצמך כמי שהקריב קורבן למניעת כאוס במפלגה. ואני טוען שהפגנת חולשה דווקא במקום שנדרשה ההכרה שכניעתך מקבעת את הכאוס המוחלט במפלגה.

6. למפלגה יש די אנשים (ברק, פואד, וילנאי, יתום, סנה) אשר ידעו ויודעים לשאול את "השאלות הנכונות". ויש לא פעם שניתנו "התשובות הנכונות". לא כאן הבעיה! הבעיה היא שאין המשכיות! אין עשייה! משנשאלה השאלה וניתנה התשובה רואים אלו ואלו כיציאתם ידי חובה.
7. אבל אם אתה סבור (למרות "הביטחוניסטים" של המפלגה) שרק לך יש את היכולת והתבונה "לשאלות הנכונות" מדוע אינך פועל במסגרת הסיעה? האם אתה כה נאיבי ותמים ולא מבין שמשלא נשמעה תבונתך בסיעה היא תישמע בממשלה?

8. אתה אומר שבכניסתך לממשלה אינך מתכוון לשתוק ולוותר על עמדותיך. ואני שואל! מהן עמדותיך? ומשאני מאמין שאכן לא תשתוק ותדבר. אני שואל! האם עמדותיך של היום יהיו עמדותיך של מחר?

9. אתה אכן תחזק את אלו בממשלה אשר רואים את ההבדל בין מתונים לקיצוניים. אבל נוחותך לא תביא לשינוי. מה שהיה זה מה שיהיה. אתה מאמין שכן? איך? אם מי?

10. כניסתך לממשלה כשר בלי תיק לצד אמירתך "שאינני מתעלם מדברים שאמרתי. לא מקריאתי להתפטרותו של אהוד אולמרט ולא מהזלזול שהפגנתי בנוגע לשר בלי תיק" לא מתיישב עם הדעת. נכון היה שתומר שחרף הדברים שאמרת והזלזול שהפגנת. אתה פשוט רוצה להיכנס לממשלה כי חברות בכנסת קטנה עליך ונמאסה. כאן לא הייתי מטיל ספק בכנותך.

11. אני מסכים לדעתך שאין השתיקה יפה וכשהיא מגמתית המסתירה מידע היא הרת אסון. אבל צריך לדעת שהשתיקה לכול אדם ובמיוחד לפוליטיקאים שווה זהב אם אין יודעים לומר את הדברים הנכונים בעיתוי הנכון ובזמן הנכון. מן הראוי שתאמץ זאת.

12. אתה טועה ומטעה בהערכתך שהבחירות הכלליות בפתח. הכמיהה לשלטון מכהה את ראיית המציאות וקריאת המפה. הממשלה הזו תסיים כהונה שלמה!. הסיכוי שמפלגת העבודה תעלה לשלטון הוא רק באמצעות היותה אופוזיציה חזקה הנאבקת בכנות ובהצלחה למען כבוד האדם, חירותו, ריווחתו, חינוכו, בריאותו וזקנתו – נושאים חברתיים. די עם המנטרה "למען ביטחון המדינה"! כול ממשלה בדרכה דאגה, דואגת ותדאג לביטחון המדינה! אזרח מושפל, חולה ועני לא יחרף נפשו למען המדינה שזו מנת חלקו ממנה! לעומת זאת אזרח המרגיש שהמדינה רואה אותו, ערה למצוקותיו ודואגת לו יהיה גאה במדינתו ומכאן תבוא לו המוטיבציה לתרום לה עד חירוף נפשו למענה. יש לדעת ולזכור! כפי שצבא רעב שלא "יצעד על קיבתו" יאבד את רוח הלחימה ועל כן יובס/ייכנע. כך גם אזרחים מושפלים, רעבים ועניים ייאבדו עניין במדינתם. הצבא הוא אמצעי להגנת אזרחי המדינה! האזרחים הם שמקיימים מדינה! אין מדינה ללא אזרחים!

13. לסיכום אומר שדבר בהתנהגותך ובדבריך לא קומם אותי נגדך. הכול היה אי הסכמות וביקורת. אבל הסיפא של מכתבך "אשמח לעמוד לרשותכם ולייצגכם נאמנה בכול מקום ובכול מקום בו אכהן" ממש קומם אותי! אתה הרי לא רואה אותנו ממטר, לא עונה לפניות, לא שומע, מסרב להקשיב, לא מתייחס,מתעלם, כרפויי שכל אנו בעיניך – מתנשא. אני דוחה את הסיפא שבמכתבך מכול וכול ורואה בו עלבון לשכל היישר ניסיון גס לדבר אל בני אדם כדרך שנוהגים לפנות לעדר – לא יודעים, לא מבינים, לא תופסים, לא חושבים – אין שכל בראשם. למרות וחרף הביקורת הקשה ועלבוני ממך, אני מכיר בפוטנציאל הרב שבך ולכן אינני פוסל אותך.

ההיפך הוא הנכון. אני רוצה להאמין שיבוא היום שתתפקח ותבין לא את המסגרת שבה אתה פועל! אלא את המסגרת שבה אתה אמור לפעול למיצוי הפוטנציאל שלך לטובת המפלגה, לטובת כולנו – להכרה שקודם משרתים את אינטרס כלל אזרחי המדינה ומקיימים את הדמוקרטיה הלכה למעשה ולא לכאורה. שמנהיגות פועלת מכוח הזכות ולא מזכות הכוח.

בברכת גמר חתימה טובה

עמית פרי

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    מינוי עמי איילון לשר – נימוקים ותגובות…

    עמי איילון, שהתמנה לשר בממשלת אולמרט-ברק נימק את צירופו למששלה בנימוקים שונים ומשונים. עמית פרי מגיב כאן לנימוקים, אחד לאחד, במכתב לעמי איי…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.