חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוק הרפואה המשלימה, זקוק ללשכה מקצועית מתוקצבת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 9.09.09 6:03

בעקבות הכרזתם של "איגוד עובדי כללית רפואה משלימה" על סכסוך עבודה, נענה אופיר סלע, מטפל בשיטת לוסקי ויו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, לפניית מערכת עבודה שחורה, ומתאר את מקומה ומעמדה של הרפואה המשלימה בישראל

מידי שנה, מאות אלפי אנשים משתמשים בשירותי הרפואה המשלימה בישראל ומקבלים למעלה ממיליון טיפולים משלימים וטבעיים. שוק הבריאות ההולך ומתפתח הזה מביא איתו באופן טבעי גם פוטנציאל כספי אדיר וארגונים כלכליים ממנפים את הפוטנציאל הזה באופן שהנו לעיתים פרוץ מידי.

כיום כל קופות החולים ובתי החולים הגדולים בישראל מפעילים מערך שלם של רפואה משלימה, או רפואה טבעית ללקוחותיהם שמוכנים לשלם יותר עבור שירותים משלימים אלה. אותו מערך מעסיק אלפי מטפלים במקצועות שונים בתחומי הרפואה משלימה, כאשר מדיניות הטיפול, הסטנדרטים להעסקת מטפלים, דרך האבחון והמיון, השיטות המוצעות למטופלים, וכל שאר הפרטים התפעוליים במערך הזה נתונים לשיקולים פנימיים בלבד של המערכות השונות ובלא תיאום עם הגורמים המקצועיים המובילים את מקצועות הבריאות המשלימים בישראל.

כך למשל בקופת חולים משך הטיפול ברפלקסולוגיה, או עיסוי רפואי הנו 45 דק', בעוד שאותו טיפול בקליניקה פרטית היה אורך 60, או 90 דק'. דמיינו באופן היפותטי שאותו ניתוח היה אורך 90 דקות בקליניקה פרטית ו 45 דק' בבי"ח בגלל חישובים כלכליים.

אסטרטגית בחירת המקצועות הטיפוליים הפועלים בבתי החולים וקופות החולים מבוססת על פופולאריות ומיתוג השיטה, על עקרונות של היצע וביקוש בשוק הכלכלי ולא בהתאמת הטכניקות הטיפוליות לפי מתודולוגיה מקצועית ושיתוף נכון בין גישות המטפלות ברבדים השונים של המחלה לפי עקרונות הרפואה המשולבת.

קופות החולים מעסיקות מטפלים במשכורת נמוכה ותנאים סוציאליים גרועים, ואינן דורשות הסמכה של האיגודים המקצועיים, או כפופות למרות כלשהי בהתנהלות המקצועית או הסוציאלית כלפי המטפלים, מה שמעודד פגיעה בזכויות המטפלים במקרה "הטוב" ואף באיכות ומקצועיות הטיפול במקרה הגרוע. כך יוצא שרוב המטפלים המועסקים במוסדות הבריאות הממלכתיים אינם מוסמכים ע"י האיגוד המקצועי ואין להם תעודת RCP (Registered Complementary Practitioner). הדבר דומה לבוגר תואר במשפטים בלי הסמכה של לשכת עורכי הדין שייתן שירותי עריכת דין בבתי המשפט.

כל זה מתרחש למרות שבישראל קיימת לשכה המאגדת את העוסקים בתחום הבריאות המשלימה והטבעית ברמה המקצועית והינה הגוף היחידי המסוגל לייצג את אלפי המטפלים והמורים בתחום. יחד עם האיגודים המקצועיים ובתי הספר מפתחת הלשכה בעשור האחרון תנאים להכשרת מטפלים, קוד אתיקה, הכרה בתוכניות לימודים מוסדרות, פיתוח מקצועי של המטפלים והמורים והפעלת פנקס מטפלים מוסמכים ארצי – הסדרת מקצועות הרפואה המשלימה בישראל, הלכה למעשה.

עד היום הלשכה ממתינה לסיוע המדינה בהפניית תקציבים לפיתוח המחקר והמקצועיות בתחום, לפיתוח המודעות הציבורית בנושא הבריאות המשלימה, להפעלת מערך פיקוח ואתיקה למען ציבור המטופלים והמטפלים כאחד. כיום האיגודים המקצועיים פועלים על בסיס תקציבים עצמאיים מזעריים, מה שמאפשר לארגונים כלכליים גדולים לקבוע את הטון, במקום שייקבע ע"י הסמכות המקצועית. הלשכה למקצועות בריאות משלימים עושה סדר בבלגאן הקיים כיום בשוק הרפואה המשלימה וצריכה את תמיכת העוסקים, הציבור, ונציגי הציבור כאחד על מנת להצליח.

עוד על הלשכה למקצועות בריאות משלימים באתר הלשכה

בברכה,

אופיר סלע, מטפל בשיטת לוסקי RCP

יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. אריה גור :

  כמי שמעורב במאבקם של עובדי ש.ל.ה הזדזעתי כשלמדתי להכיר את תנאי העבודה של המטפלים.
  שתי דוגמאות מתוך רבות כדי לסבר את האוזן: אי תשלום שכר למטפל שנמצא במקום העבודה (למשל בין שני טיפולים) אם מטופל לא מגיע, מימון בונוסים לפרסום למטופלים ע"ח שכרם של המטפלים.
  קודם לפרוץ השביתה ניהלה נציגות עובדי ש.ל.ה מו"מ ארוך עם המנכ"ל,
  מו"מ שהתאפיין בסבלנות רבה ובתום לב מצידם של נציגי העובדים ובחוסר תום לב משווע – כך לדעתי -מצידו של המנכ"ל.
  לא רק שמאבקם של העובדים צודק, מאבק זה מהווה סמן כנגד ניצול עובדים מחפיר בכלל ולכן חובה על כולנו לתמוך ולסייע במאבק.
  מירב השבחים והתמיכה לנציגות עובדי ש.ל.ה וליעל העומדת בראשם על גילוי אחריות רבה, סבלנות רבה מנהיגות סוחפת ואהבת עובדים כנה ומשמעותית.

 2. למי שרוצה לקרוא בהמשך לדברי אריה :

  יעל קונש מספרת על ההתאגדות ותנאי ההעסקה בכללית רפואה משלימה
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/889/778.html

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לאריה גור,
  התרגשתי ביותר מהתארגנות זו של עובדי הרפואה המשלימה בראשות יעל קונש.הבעייה היא בוגדנות ההסתדרות המוכרת לך "מהבית".היא מסוגלת לטרפד הכל.
  נרים להם אצבעות.

 4. ע :

  כמו תמיד, צפוי שהמעסיקים יוציאו בקרוב את נשק ה"הפרד ומשול" וינסו לשסות את המטופלים במטפלים.

  לכן חשוב מאוד לקרוא בעיון את ההסבר של אופיר.
  כמי שמצויה בתחום, אין לי אלא לחזור ולאשר כל מילה שהוא כותב כאן.

  כמו במקרים רבים, פגיעה בזכויות עובדים נמשכת והופכת לפגיעה בזכויות של מקבלי השירות מהעובדים הנפגעים. המקרה שלפנינו הוא רק עוד דוגמה אחת לתופעה.

  יישר כוח ל"כוח לעובדים" שמארגן את המאבק.

 5. נתן שקרצ'י :

  ל-ע'

  תנוח דעתך. אני ממליץ לך להצטרף למשמרת שביתה באיזור הקרוב לביתך. כמי שהשתתף ב-2 משמרות בימים האחרונים, המטפלים מחתימים את הלקוחות של הכללית על עצומת הזדהות עם מאבקם, וב-90% מהמקרים, הם חותמים ומזדהים עם המאבק.

  מומלץ בחום להצטרף למשמרת.

 6. עודד גלעד :

  המגיב הראשון, אריה גור, לא הבנתי את המשפט "מימון בונוסים לפרסום למטופלים ע"ח שכרם של המטפלים"
  תוכל להסביר לי במה מדובר?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.