חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השר יצחק הרצוג, איפה אתה בחג ?

נושאים דעתעו"ס, זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 8.09.09 6:05

רלי קצב, עובדת סוציאלית, בטורה השבועי "נושמת רווחה" פונה במכתב גלוי לשר הרווחה והשירותים החברתיים חה"כ יצחק הרצוג. קמפיינים מתוקשרים לתרומת מזון בסיסי לחג מעידים יותר מכל על אזלת ידה של הממשלה והתנערותה מאחריותה כלפי אזרחיה

תאריך:  8 בספטמבר 2009

לכבוד

שר הרווחה והשירותים החברתיים

חה"כ יצחק הרצוג

 

א.נ, שלום רב,

 

ביום שישי, כט באלול תשס"ט נחגוג כולנו את ערב ראש השנה התש"ע. ומזה כחודש ימים פונים אלינו בכל דרך אפשרית – מעל גלי האתר, בטלוויזיה בדוכנים בפתחי רשתות השיווק ומבקשים מאיתנו לתרום 10 שקלים, או מוצר מזון בסיסי. הפניה נעשית אל הלב שלנו. כולנו מתקשים לדמיין שולחן חג ריק או ילדים רעבים. באינטרנט, בטלוויזיה ברדיו – אומרים לנו ש"להיות ישראלי זה להיות אכפתי"  וש"להיות ישראלי זה לתת". זה כנראה נוגע בנו, אז אנחנו מתגייסים.

בשבוע שעבר נתקלתי במיצג בכיכר. בחסות עיריית תל אביב שתרמה את המקום (כך ברשימת הקרדיטים), הוצבו בכיכר רבין כסאות ושולחנות ריקים באורך קילומטר. הוסבר לכל דורש, כי כדי לאכלס את כל אותן משפחות שאין להן אוכל לחג יש צורך ברחבה גדולה פי 250 מגודלה של הכיכר. העמותה המארגנת בחסות חברות עסקיות רבות פנתה אל לב התושבים לתת כתף. לפתוח את הלב ואת הכיס בשם הסולידריות. בשם אחוות האחים והערבות ההדדית. היעד הוא ארוחות חג ל 200,000 משפחות. דוח העוני האלטרנטיבי מצביע על מגמת עלייה במספר המשפחות והילדים הזקוקות לתמיכה ועזרה ועל ההשלכות הבריאותיות, הפיזיות והנפשיות של החיים בעוני בשנת 2009.  אנשים רבים החיים בעוני (מתחת לקו העוני ולעיתים גם מעליו) מתקשים להשיג לעצמם צרכים בסיסיים לאורך כל השנה לא רק בערב החג. הם אולי אוכלים אוכל פחות מזין, אולי לא הולכים לחוגים, יתכן שהם אינם מטפלים בעצמם כנדרש מבחינה בריאותית או שידם אינה משגת תרופה כזו או אחרת, לעיתים הם זוכים לחינוך טוב פחות. אני נוטה להאמין שסלי המזון שיתרמו על ידי הציבור יגיעו ליעדם ואולי יגרמו לאנשים לחייך בערב החג. ובעצם אולי גם לא, כי איש לא אוהב להרגיש נזקק כל כך ונתון לחסדיהם וטוב ליבם של אחרים. נדמה לי שזה עלול להיות גם מבייש, משפיל, מייאש. לכן החלטתי בשם הסולידריות החברתית לנסות לנהוג אחרת. החלטתי לפנות אליך כבוד השר, כמי שאמון על משרד הרווחה והשירותים החברתיים. המשרד שבראשותך מצהיר כי הוא "משמש חוליה מרכזית במדינת הרווחה הישראלית" וכי ייעודו הוא "להגן, לשקם ולסייע לכל אדם, משפחה וקהילה הנתונים במצבים של משבר זמני או מתמשך מפאת מוגבלות, עוני והדרה, סטייה חברתית, קשיי תפקוד, אבטלה, אפליה או ניצול" (מתוך אתר המשרד).

למיטב, הבנתי כמי שעומד בראשו, אתה אמור לדאוג לרווחתם של אזרחי המדינה ותושביה. אתה אמור להיות האיש שלנו סביב שולחן הממשלה בהקשר הזה. מדינת רווחה? אתה אמור לדאוג שהיא לא תמשיך לגסוס ולדעוך. אתה אמור ליזום חקיקה שתאבק בעוני. אתה אמור להעלות את הנושאים הללו לסדר היום הציבורי. להביאם בקול אל שולחן הממשלה ואל בית המחוקקים. כן, אתה אמור להיות מוטרד מאותם גברים, נשים וילדים שחיים בעוני, או סמוך לקו העוני במשך כל השנה ולא רק בערב החג. וכן, אני מצפה ממך לדרוש מממשלת ישראל לדאוג להם, ולא לסמוך על טוב ליבם של אזרחים עשירים או כאלה שיש להם. כי אתה מבין, כבוד השר, המצב גרוע. וכשאתה סומך על טוב ליבם  וכיסם של אזרחים יש לכך שתי משמעויות מרכזיות שאתה כשר הרווחה והשירותים החברתיים חייב לקחת בחשבון. האחת– שהממשלה שבה אתה יושב מתנערת מתפקידה. שמדינת ישראל לא לוקחת אחריות על האזרחים שלה, שאם המשרד שלך אמור להיות "חוליה מרכזית במדינת הרווחה" אולי הוא לא מצליח במלאכתו. השנייה– שמצב זה תורם לקיטוב החברתי הגובר והולך בישראל. הוא מקדם היווצרותם של מעמדות, של חזקים וחלשים, של אלה שנותנים ושל אלה שנאלצים לסמוך על טוב ליבם וכיסם של אחרים. שתי קבוצות מקוטבות שהפער ביניהן הולך וגדל. ופער כזה משמעותו ניכור. לעיתים תחושות של חוסר אונים, בושה, השפלה. וגם אלה הם עניינך, כי אני מניחה שאתה יודע, כבוד השר, שתחושות כאלה מעוררות גם התנהגויות ומצבי מצוקה קשים שאותם פוגשות העובדות הסוציאליות, שעובדות מטעמך בלשכות לשירותים חברתיים, בקרב הפונים אליהן. כן, זה הרי ברור, שככל שיגדלו הקיטוב, ההדרה והניכור- למשרד הרווחה והשירותים החברתיים תהיה יותר עבודה.

מתוקף תפקידך, כל אלה אמורים לעניין אותך. ואני בוחרת, בשם הסולידריות החברתית, וגם ממקום אינטרסנטי (כי הרי כמו כולם, אני רוצה שמדינת ישראל תהיה מקום טוב יותר לחיות בו) להזכיר לך שוב ושוב במשך השנה הקרובה, שזה המצב. אני מתחייבת להזכיר לך את הציפייה שלי ממך כאזרחית המדינה וכעובדת סוציאלית, להשמיע את הקול הזה. אני לוקחת על עצמי להזכיר לך שאני (ונדמה לי שלא רק אני) מצפה ממך לקדם מהלכי חקיקה ומהלכים ציבוריים בתוך הממשלה ובתוך משרדך כדי שכל אדם בישראל ללא קשר לרמת ההכנסה שלו, יוכל לקיים את עצמו ואת משפחתו בכבוד, להשיג את צרכיו הבסיסיים ולהיעזר במידת הצורך במוסדות המדינה. כך לא נצטרך קמפיינים של עמותות הקוראות לחלקים בציבור להתגייס ולתרום כסף לטובת צרכים בסיסיים של אחרים.

אני מתחייבת, כבוד השר, לעשות זאת לא רק בערב החג, אלא למצוא לכך הזדמנויות שונות לאורך השנה. אולי אכתוב לך, אולי ניפגש, אולי נצליח יום אחד לעמוד בכיכר 200,000 איש, במקום 200,000 כיסאות ושולחנות לבנים כדי לומר לך שצריך כאן משהו אחר ולא רק בערב החג.

 

שנה טובה.

רלי קצב

עו"ס

העתק: אתר עבודה שחורה

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

32 תגובות

 1. אריה גור :

  השר הרצוג נמצא בממשלה כי השתתפותה של מפלגת העבודה בממשלה הנוכחית זה צו השעה ואם אנשים כמו השר הרצוג (וגם אהוד ברק, לדוגמה) לא היו מצטרפים לממשלה הנוכחית הרי שכולנו היינו הולכים לאבדון.

  אז בבקשה לא להטריד את השר בזוטות.

 2. שירה :

  אריה, זוטות???!!!??
  הרגילו אותנו שצו השעה, וביטחון ושלום הם עניין חשוב וכל מה שאינו כזה הוא לא חשוב. אנשים שאינם חיים בכבוד, שידם אינה משגת צרכים בסיסיים שאצלך הם אולי מובנים מאליהם אינם זוטות. הם חשובים. הם אמורים להיות חשובים לכולנו וגם לשרים וחברי הכנסת. כולל אלו שנמצאים שם בצו השעה.

 3. לשירה :

  כמדומני שזו אירוניה. איתי

 4. דניאל :

  רלי קצב,
  אשמח לממן לך את המשכורת כתורם (מבין תורמים רבים) לעמותה שאינה למטרות רווח.
  אני חושב שזה נהדר שיש עמותות וגופים שאינם למטרות רווח, שמסייעים לנו לעזור הדדית לאלה שידם אינה משגת, מתוך רוח טובה, וערבות הדדית – ולא מתוך כפייה כוחנית של הממשלה.

  בניגוד אלייך, אני מבין שכספי המסים שלי לא באמת הולכים לרווחה או עזרה לחלשים
  ראי לדוגמה – 100 מיליון שקל שמוקצים לתעשיית הקולנוע הישראלית
  לתת מנסה לגייס 200 אלף ארוחות בשווי 10 שקל – או 2 מיליון שקל.
  ב100 מיליון שקל שהמדינה נותנת לתקציב הקולנוע, לתת הייתה יכולה לספק 200 אלף ארוחות לא רק בראש השנה, אלא מדי יום שישי.

 5. איתי :

  מדינה שרוצה לעזור לחלשים צריכה לעזור להם לצאת מהבוץ ולא להקים אימפריית תמחוי.

  ארגון לתת הוא הדוגמה הגרועה ביותר לארגון חברתי, משום שלא רק שהוא עוסק בחלוקת דגים במקום בללמד אנשים לדוג, אלא מבזבז מיליונים על מיצגים פלצניים.

  מאמר מעולה של חנוך מרמרי :
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/939/322.html

  המונח המכובס "דוח העוני האלטרנטיבי" משקף בדיוק את השאיפה הסמויה של לתת להציג את עצמו כתחליף לבירוקרטיה הממלכתית המושמצת של הביטוח הלאומי, שאותו משרד האוצר מייבש ולכן השירות שהוא נותן הולך ומדרדר והנזקקים נסמכים על תרומות הציבור שנשלחות בסמס במקום על קצבאות מדולדלות.

  כדי לטפל בצורה יסודית בבעיית העוני לא צריך להקצות כספי מדינה לטובת תמחוי אלא להשקיע כספים גדולים בהכשרה מקצועית ובהשלמת השכלה למבוגרים, בתקנים לאכיפת חוקי העבודה במשרד התמת ותקנים לעוסים בשירות המדינה, וכמובן העלאת שכר מינימום – בכל התחומים האלה ממשלות ישראל עושות מעט מדי אם בכלל. הכיוון הכללי הוא ייבוש והפקרת העניים לחסדי תורמים – גם בעלי הון וגם סתם בעלי לב רחום ששולחים ארוחה בסמס.

 6. גל א :

  אני לא כל כך מבין רלי… האם לדעתך מדינת הרווחה צריכה לתת תלושי מזון לאנשים (במודל ליברלי הדומה למודל האמריקאני), או להבטיח להם רשת ביטחון בדמות קצבאות, כך שיוכלו לבחור בעצמם כיצד לכלכל צעדיהם (במודל הסוציאל-דמוקרטי הדומה למודל הבריטי ואף הסקנדינבי)? ממתי חלוקת מזון מהווה לדעתך איזשהו אינדיקטור למדיניות רווחה מתקדמת?

  ובהנחה והיא לא, ובידיעה שארגונים שעוסקים בחלוקת מזון חייבים לנקוט באסטרטגיות מסוימות כדי לגייס משאבים, האם את חושבת שהגדלת קצבאות הרווחה תמנע מאותם ארגונים לפעול כפי שהם פועלים כיום?

  ולא צריך להזכיר שבמדינת ישראל חלק נכבד מהתקציב מופנה לתשלומי העברה, כאשר גודל התקציב הממשלתי מסך התל"ג אינו נמוך ביחס למדינות מערביות אחרות.

 7. איתי :

  המכתב של רלי קצב לשר הרצוג פורסם באתר NRG ערוץ חברה
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/939/756.html
  אתם מוזמנים להגיב גם שם בטוקבקים

 8. דניאל :

  איתי,
  לך תסביר לאדם רעב שאתה מסרב לתת לו דגים כי הוא קודם כל צריך ללמוד לדוג.

  גל:
  אני מעדיף שהמדינה תדאג לי ותחליט בשבילי, כי היא מבינה יותר טוב ממני מה טוב לי.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  אח ,כמה שחסידי ה"מדינה הקטנה והאכזרית",ייללו כמו תנים בלילה אחרי שכמה שנים של אבטלה והשפלה !!!
  פילוסופים בגרוש בשרות בעלי ההון!!.

 10. דניאל :

  מיכאל,
  מדינת רווחה מטיבה עם בעלי ההון הרבה יותר מאשר מדינה עם שוק חופשי.

  פילוסופים בשקל, בשרות חברי מרכז מפלגה, שרוצים לסדר לחברים שלהם ג'ובים בחברות ממשלתיות.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  מתי ביקר הפילוסוף בגרוש שלנו בסקנדינביה?.

 12. דניאל :

  אתה בטח מדבר על המילארדר, מנכ"ל מארסק, שהתאגיד שלו שמגלגל מיליארדים מדי שנה, שכמעט 70% מהרווחים שלו מופקים מפעילויות נפט, בחסות המונפול שממשלת דנמרק העניקה לו על הוצאת נפט משטח דנמרק בים הצפוני.

  או אולי מנכ"ל לגו המילארדר, שאלולא המדינה הייתה מעניקה לו פטנטים, היה נאלץ להתמודד עם תחרות מול כל מי שיש לו מפעל ומסוגל לייצר חתיכות פלסטיק קטנות.

  או שדווקא רצית שאני אסתכל על איקאה, שאחרי שהיא עשתה את ההון הראשוני שלה באירופה, העבירה את כל הייצור שלה למדינות מתפתחות?

 13. מיכאל לינדנבאום :

  אני מציע למתלהמי "השוק החופשי" לשמור טוב על מקום העבודה שלהם ,אחרת גורלם יהיה כגורל המובטלים(הומלסים גם) באמריקה או בישראל הנשחקים עד דק.אלא אם כן "ההתלהבות" שלהם מהשוק החופשי ובעלי ההון היא התלהבות מוזמנת ובשכר כיאה לשכירי עט…
  הלוואי עלי ווחברי לגורל האכזר(מובטלים,מעמד בינוני מחוסל),מצבם של מובטלי סקנדינביה גרמניה והולנד.

 14. דניאל :

  מיכאל,
  אני מקווה שאתה נהנה מקצבאות שמשולמות מכספי המיסים שלי.
  אני שמח שאתה מצדיק אצלך במוח, את העובדה שמי שאתה לוקח ממנו כסף בכוח, הוא רשע ומתועב, ולכן יש לך את הזכות לחיות על חשבונו.

  אני מודה לקארל מרקס על שיצר אצלך את הביסוס הרעיוני לכך, כדי שתוכל לישון בשקט בלילה.

  אני מאחל לך ביטול דמי אבטלה ושכר מינימום, כדי שסוף סוף תוכל להשיג עבודה שהולמת את כישוריך.

 15. מיכאל לינדנבאום :

  לשכירי העט של "השוק החופשי".מציע לכם לעשות "סטאג'" של כמה שנות אבטלה,רצוי עמוסים עם משכנתא ,ילדים וחלומות שבורים.אולי זה יעשה ממכם בני-אדם.

 16. חירות :

  דניאל,
  שמת לב שחוץ מאיחולים לבביים אין לאדון מיכאל הדמגוג שום דבר לומר ?

  כנראה שזה מה שקורה כשאתה עומד מול המראה ורואה את האמת מול הפרצוף. ויקח לו זמן להודות בזה, אתה יודע, כיאה לאנשים שאוטומטית חושבים שהשמש ועוד כמה גלקסיות אחרות זורחות להם מהתחת.

  וזה בסדר מיכאל, אנחנו סולחים לך, ומאחלים לך להפסיק להתעלק על גב האדם העובד, ולהיות סוף סוף אדם לעצמך.

  שלך ברחמים כנים על טיפשותך המזהרת,
  הקפיטליסטים.

 17. דניאל :

  חירות,
  שימי לב לכל הכתבה הזאת.
  במקום לתת כבוד ולהוקיר את הגופים שנרתמים למצוקתם של אלה שידם אינם משגת, ומתבססים על תרומות ועל טוב לב של האנשים,

  מיכאל והמרקסיסטים (שתמיד הטיפו לנו שהסוציאליזם הכרחי כי אנשים לא עוזרים אחד לשני בעצמם) משתגעים עם קצף מהפה. איך זה יכול להיות שמישהו עוזר לחלשים, והוא לא המדינה?!!

  רלי קצב מתאוננת:
  "הוא מקדם היווצרותם של מעמדות, של חזקים וחלשים, של אלה שנותנים ושל אלה שנאלצים לסמוך על טוב ליבם וכיסם של אחרים"

  והרי ברור שזה מאיים בצורה קריטית על קונספט מדינת הרווחה.
  גם הם רוצים מעמדות של חזקים וחלשים, של אלה שלוקחים מהם בכוח, ומונעים מהם כל סוג של טוב לב, ושל אלה שנאלצים לסמוך על הממשלה.

  זה לא שהם שואפים לחברה צודקת של עזרה הדדית, הם שואפים להלאמה של העזרה ההדדית.

 18. אילנה קדם :

  רלי הטור השבועי שלך עניני ומיקצועי וגם תגובות האנשים מעניינות המשיכי
  יישר כוח

 19. רביב נאוה :

  ארגוני המגזר השלישי הם עובדה והם קיימים גם במדינות הרווחה המתקדמות ביותר.
  מה שרלי מזהירה בפניו, ובצדק, הוא שבשנים האחרונות יש יותר ויותר הסתמכות של המדינה על ארגוני סיוע לנזקקים ובמקביל הזנחה ויבוש של כל מערכות הרווחה הממלכתיות, שהם חלק ממחויבותה של המדינה לאזרחיה. היום התבשרנו כי מנכ"ל משרד הרווחה שולח את עובדי הלשכות החברתיות לחלק "כרטיסי מזון" של עמותה פרטית (וגם לאבטח אותם ולריב עם מי שלא מקבל). זה היפוך יוצרות בלתי מתקבל על הדעת. בניגוד לאחרים פה, אני לא טוען שהפעילות של הארגונים היא שלילית, אבל היא אמורה להשלים את פעילות שירותי הרווחה, לא לאפשר למדינה להתנער מתפקידיה.

 20. דניאל :

  למדינה יש רק 3 תפקידים:
  צבא, משטרה, בתי משפט.
  להבטיח את החיים שלנו, את החירויות שלנו, ואת הרכוש שלנו.

  כל שאר התפקידים, אינם תפקיד "המדינה".
  דאגה לחלשים, היא לא תפקיד "המדינה", אלה תפקיד החברה.
  איך החברה בוחרת לעזור לחלשיה, וכמה – זו החלטה של החברה, מתוך תחושה של מחויבות ועזרה הדדית.
  לא מתוך כורח וכפיה.

 21. מיכאל לינדנבאום :

  לשכירי העט של "השוק החופשי והברונים השודדים".מציע לכם לעשות "סטאג'" של כמה שנות אבטלה,רצוי עמוסים עם משכנתא ,ילדים וחלומות שבורים.אולי זה יעשה ממכם בני-אדם.
  אני חוזר על דברי כי הרישעות ותאוות הבצע מונעת ממכם להבין שהעולם מורכב מבני-אנוש.

 22. דניאל :

  לא, אתה חוזר על דבריך, כי אין מאחוריך שום תוכן, יכולת הבנה, או מחשבה עצמית.

  אבל אכן, אתה צודק, רק רשעות ותאוות בצע יכולות לגרום לאדם שיש לו את היכולת לשבת מול מחשב ולשוחח בבלוגים, להאמין שהוא מסכן ושיש לו זכות לקחת בכוח רכוש מאנשים אחרים.

 23. אריה גור לשירה :

  בודאי שכתבתי באירוניה. מקור ראשון לכספי סיוע לנזקקים הייתי מציע ע"ח 400 הבתים שהולכים לבנות בשטחים, ובטח לא מספרים לנו כמה אוטוסטרדות 4 מסלולים יהיה צורך לסלול בשביל הבתים האלה. אבל לו הייתי דובר מפלגת העבודה הייתי מסביר לך שאם מפלגת העבודה לא היתה חברה בממשלה, הליכוד היה בונה יותר בתים, ההפרטה הייתה יותר ברוטלית מכפי שהיא היום, מספר המובטלים היה גדול בהרבה מכפי שהוא כיום, מספר הנזקקים היה גדול בהרבה מכפי שהוא כיום, היחסים עם אובמה היו בשפל מדרגה נמוך יותר מכפי שהם היום, מקרי הפשיעה היו רבים יותר מכפי שהם היום ואת היוע"מ לממשלה היו כבר מזמן גוזרים לחמישה חלקים (לפחות). כל הכבוד לשרי הממשלה ממפלגת העבודה על ההישגים שהם מביאים לנו.

 24. חירות :

  דניאל,
  עדיין לא הבינו פה שאותה דאגה ממשלתית היא מרשם נהדר להגדלת הפערים שהם רוצים לצמצם.

  כמו כן, על כל שקל שהאזרח העובד יאלץ לתת, הממשלה תעניק לעני אגורות בודדות. שכן איך תמומן המערכת הבירוקרטית שמחליטה למי מגיע איך למה וכמה ? במקום שהעו"ס הנכבדה תשבח את נכונות הציבור ורצונותיו לתרום היא רק מדכאת אותו..וחבל.

  וזה מצחיק שאדם חשוך כמו מיכאל מכנה אותנו "רשעים", אפשר לחשוב כיצד הוד גדולתו תרם לחברה שלו… "מעורבות חברתית" מבחינתו היא בטח לנענע גדרות מידי פעם, להגיע להפגנות, להציף בתגובות חסרות שחר באתרים שונים, לכתוב מכתבים וכו' וכו'.

  אולי אחרי שהוא יפסיק לחשוב את עצמו חשוב כל כך, יגלה כי ה"מעורבות החברתית" האמיתית היא ביצירת תעסוקה ע"י מיזמים. אני יזמית צעירה וכבר מפרנסת משפחות שלמות (ולא אין לי אבא מיליונר, ולא קיבלתי ירושה מדודה אלמונית – יש לי רק רצון ושאיפה). אז מי יותר מעורב חברתית ? מי יותר תורם ? ועל מי יותר קל לוותר ?

 25. לאריה גור :

  שכחת גם שאם מפלגת העבודה לא היתה מפגינה אחריות בשעה קשה זו של ומצטרפת לממשלה גלעד שליט היה עדיין נמק בכלא.

 26. אריה גור :

  למה אתה מתבכיין? אהוד ברק ביקש שלא.

 27. איתי :

  למה מתבכיין? אני רוצה להצדיע ללוחם מס 1 על שהכניס לפוליטיקה את המונח "מבחן התוצאה".

 28. עמית-ה :

  יש שמועה (שמועת סרק סרק) שאהוד ברק תרם חלק מתמלוגי תיווך (סרסרות בעברית של סבא שלי) הגז שלו, לאירגוני צדקה שיחלקו לאזרחים טיפות "אל-דמע".

 29. איתמר כהן :

  חירות, דניאל,
  דווקא כמי שדעתו שונה משלכם, אני אומר לכם: אתם נכס לאתר. איזה כיף שיש פה גם דעות שונות ומגוונות.
  חוץ מזה שאני לא מבטל אוטומטית כל טענה שלכם. יש גם דברים שעליהם נראה שאנו מסכימים.
  🙂

 30. לאיתמר :

  יש שמועות שמערכת האתר משלמת להם כסף כדי לעורר את השמאלנים מהתרדמת

 31. מיכאל לינדנבאום :

  יש טעות ! אלה שנדפקו מהברבריות הניאו-ליברלית ,מזמן לא בתרדמת כי מצבם הכלכלי מציק.מי שבתרדמת ,זה כנראה מי שעוד לא אכל את כל הנקניק,או מי שצעיר מדי כדי להבין את הגהינום שמצפה לו.

 32. דניאל :

  מיכאל,
  צר לי באמת ובכנות, עם החלטותייך בחיים, הובילו אותך לחוסר מוכנות כלכלית לעתידך. אני בטוח שאתה דווקא לא רשע נלוז כמו שאתה מצטייר, ודווקא לא מאחל גורל רע לאף אחד, גם לא לאלה שדעותיהם שונות משלך.

  כשם שעובד סוציאלי מסביר לכל גנב שיושב כרגע בכלא – לא משנה כמה מצבך עגום או קשה, זה לא מצדיק לקיחה בכוח של רכושם של אחרים.

  יתכן, שאם גישתך לא היית גישת "מגיע לי" טיפוסית, רבים היו רוצים ואף שמחים להחלץ לעזרתך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.