חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוקי פורר תובע: עוד מקרה של השתקה באמצעות תביעת דיבה?

נושאים איכות השלטון, חדשות, עלו ברשת ב 3.09.09 6:06

שוקי פורר, ראש עיריית רחובות שהורשע בפלילים, מנהל מזה זמן קמפיין מתמשך נגד העיתונאי אילן אפרתי, בעקבות סדרת כתבות שחשפה חשדות לשחיתות מצד ראש העיר.

SLAP (ר"ת Strategic Lawsuit to Avoid Publication, תביעת דיבה אסטרטגית למניעת פרסום) היא אסטרטגיה שבה גוף חזק – בעל הון, חברה גדולה או רשות שלטונית – מתמודדים עם ביקורת ציבורית באמצעות תביעות דיבה, שמטרתן אינן תיקון עוול אלא השתקת הגורם המבקר.

המקרה המובהק ביותר של SLAP בישראל הוא, כמובן, התביעה של האחים עופר כנגד מיקי רוזנטל. מקרה ידוע פחות, שעל פניו נראה שיתכן שגם הוא שייך לסוג זה, הוא התביעה שהגישה עיריית רחובות נגד העיתונאי אילן אפרתי, כתב המקמון 'לוח 3+', שפרסם סדרה של חשיפות על קבלת טובות הנאה לכאורה מצד ראש עיריית רחובות, שוקי פורר.

כותב אילן, בתגובות לבלוג של עומר כרמון:


לצערי, אני מצוי בסיטואציה דומה [של התמודדות מול דיבה, נ.פ.], מול העוצמה הכספית והבזבזנית  של עיריית רחובות

, בעיקר בשל העובדה שמי שיזם את התביעה, (לדעתי, על מנת להרתיע אותי מלהמשיך ולפרסם את מאמרי הביקורת שלי), היה לא אחר מאשר ראש העירייה, שוקי פורר.
במילים אחרות, על מנת להדוף את התביעה ההזויה הזאת, אני נאלץ להשקיע ממון רב והרבה אנרגיות וזמן.

במבט כללי או רחב יותר, אני סבור שמן הראוי לשלול מרשויות מקומיות את האפשרות להגיש תביעות מעין אלה, שכן הן על פי רוב באות לשרת את העומדים בראשן, היינו להרתיע תושבים, ולא רק עיתונאים, מלמתוח ביקורת נוקבת על מעשי שחיתות והתנהלויות שליליות אחרות, שמא יבולע למבקרים, גם כאשר דברי הביקורת עשויים לשרת את טובת הציבור ועיר מגוריהם.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  ראש עיריית רחובות משתמש בכספי הציבור לצורך תביעה אישית שלו כנגד עיתונאי שחושף את מעשיו המושחתים ברבים. הוא מנצל לרעה את מעמדו ומשתמש בשררה שלו ככלי שרת לצרכיו המפוקפקים – במימון הציבור.
  זה עוד נדבך בשחיתות השלטונית.
  אני מקווה שחברי האופוזיציה בעיריה וכן מבקר המדינה ימנעו התנהלות בעייתית זו. תושבי רחובות אינם כלי שרת של ראש העיר. פעילותו הציבורית והכספית נתונה למעקב ולביקורת שוטפת – במיוחד לאור העובדה – שכבר הורשע בפלילים על שחיתות.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  לאהרן,
  אתה כותב "תושבי רחובות אינם כלי שרת של ראש העיר.". אם נחשוב על שתיקת הכבשים המבישה שלהם,הם ראויים לראש-עיר גנב,והגנב ראוי להם.

 3. אזרח מודאג :

  ונשאלת השאלה, איפה פה מתפקד ונוקט עמדה ,משרד הפנים,
  בכל הפרשות הקשורות לראש עיריית רחובות העבריין שהודה ושהואשם בקלון ובהדחה בבית המשפט.

 4. אריה גור :

  אפשר להכניס לרשימת ה SLAP גם את תביעת הדיבה ע"ס 2.5 מלש"ח שהוגשה כנגדי ע"י החברה לאוטומציה בעת שכיהנתי כיו"ר ועד העובדים בחברה. בפסיקתו קבע השופט נעם סולברג מפורשות שמדובר היה בתביעת סרק שמטרתה הייתה להתאנות לי ולחסום את תפקודי כיו"ר ועד. גם במקרה הזה, מנהלים בחברה שפכו מכספי החברה כדי להגיש את התביעה. בתחילת הדרך, ההסתדרות הודיעה שאם יתברר שמדובר בתביעה סרק, היא תתבע את כל העלויות מיו"ר החברה באופן אישי. עברו שלוש שנים, התביעה תביעת סרק – אבל ההסתדרות, משיקולים תמוהים בעיני, שותקת את שתיקת הכבשים.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  לאריה גור,
  "שיקולים תמוהים"?.מאותה סיבה שהיא מכרה אותכם מלכתחילה.הפקירה אותך לבד במערכה,פיטרו 80 עובדים ,וההסתדרות "עמדה מאחריכם" כמו ש"עמדה מאחורינו" בשנים 93-97 כאשר כמעט כל עובדי "פז" חוסלו על ידי בינו צדיק.פשוט לנו השכירים שנזרקו לכלבים וקודם כל כלבי ההסתדרות,היה בג בהבנה.הכוונה היתה שדופקים אותנו מאחורה.

 6. יואב לוי :

  למיכאל לינדנבאום – שתיקתם של תושבי העיר אכן מבישה, ועדיין, אין היא סיבה מוצדקת לאפשר לשוקי פורר להמשיך בשחיתות, ו"לחגוג" על חשבון כלל תושבי העיר.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מעוניינים להעלות אותך לשידור בתוכנית "סדר יום" של קרן נויבך ברשת ב' של קול ישראל.
  אנא צור עימי קשר
  שוש גולה – מפיקת התוכנית
  0528-285286

 8. איתי :

  ההגיון שמי ששותק הוא האשם ו"מגיע לו" מזכיר לי את ההתנשאות של חלק מהשמאלנים על כך שבעשירונים התחתונים יש נטייה מסורתית לבחור בימין, אעפ"י שהימין פוגע בעניים פגיעה קשה בכמה אופנים (רפורמות במס, קצבאות, הפרטה, חברות קבלן, תקציב ביטחון, תעדוף התנחלויות…)

  "בחרתם ביבי? עכשיו תאכלו אותה" מתבדחים החבר'ה בצפון תל אביב ומרוב זחיחות לא מבינים למה מרצ לא מתרוממת (בלשון המעטה…) בירוחם ובמצפה רמון.

  השאלה למה אנשים לא מתקוממים ראויה לתשובה יותר מורכבת מ"טפשים מגיע להם".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.