חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איגוד האינטרנט הישראלי: מושחת ומאובן או מוביל חברתי?

נושאים איכות השלטון, עלו ברשת ב 1.09.09 6:04

בעקבות כתבה ב-ynet, שביקרה את אופן התנהלותו של איגוד האינטרנט הישראלי, החליטו בלוגרים רבים להצטרף לאיגוד ולשנותו מבפנים. רימון לוי, ראש האיגוד, מכחיש את ההאשמות.

בכתבה ב-ynet, מתאר רועי שלומי את ההתרחשויות באיגוד האינטרנט הישראלי כשחיתות, או לפחות ככמעט-שחיתות: היעדר שקיפות כספית, ניצול כספים למטרות שלא אליהן יועדו, מניעת התמודדות שוויונית על מקומות בועד המנהל, ועוד ועוד. שלומי אף הרחיב בבלוגו, והביא את הדוחות הכספיים המדוברים.

סוגייה נוספת ששלומי מעלה, מעבר לשאלת טוהר המידות, היא 'העיסוקים הנוספים' של איגוד האינטרנט הישראלי. לטענתו, אין סיבה שכספים המשולמים עבור קניית שמות מתחם ישמשו למטרות חברתיות כמו קמפיין למען אינטרנט בטוח או מחקרים בתחום האינטרנט.

בלוגרים רבים הצטרפו למאבק, וקראו להצטרפות המונית לאיגוד, על מנת לשנותו מבפנים. כותבת שרון גפן:

אם אתם קוראים את הבלוג הזה, קרוב לודאי שגם אתם משתמשים באינטרנט (לא ידוע לי על מהדורת דפוס לבלוג), ואני רוצה לקוות שגם לכם חשובה הדרך בה מתנהלים הדברים האלה, שמשפיעים על כל אחת ואחד מאיתנו. וגם אתם יכולים להצטרף לאיגוד האינטרנט הישראלי. זה עולה בסה"כ 70 שקלים (יש הנחה לסטודנטים, אגב), ואם מספיק אנשים יצטרפו לאיגוד ויצביעו למען המטרות שחשובות לנו, כבעלי דומיינים, כצרכנים, כגולשים, אולי אפשר יהיה גם לשנות שם משהו.

יהונתן קלינגר מוכן לקבל תמיכה בפרוייקטים חיצוניים, אך דורש התנהלות דמוקרטית יותר:

יחד עם כל רכישה של דומיין ישראלי משלמים על עקרונות החירות, השוויון והצדק שבאים ביחד עם האיגוד, "מס האינטרנט" שנגבה מבעלי הדומיינים נגבה על מנת שאיגוד האינטרנט יוכל לשמור על האינטרנט חופשי כמו שהוא, ולא על מנת לשלם על רכש מדיה בלבד[…]

עם כל זאת, אני כן שותף להרגשה שצריך לעשות משהו ומצטרף לשרון גפן שקוראת להצטרף לאיגוד כחברים (גם דידי חנוך, שקורא להתפקד וליובל דרור, שאם תתאמצו מספיק נוכל באמת לקרוא לו יו"ר). איגוד האינטרנט צריך רוח צעירה ושינוי, אבל צריך לקבוע כלל חדש ולשנות את כללי המשחק: כל בעל דומיין צריך להיות אוטומאטית בעל זכות הצבעה באיגוד ולקבוע מהי רוח האינטרנט, כמו בכל דמוקרטיה. ראוי גם לזכור שאם האיגוד השקיע מיליונים השנה בקידום של אינטרנט חופשי ופתוח, הוא ימשיך לעשות את זה.

ומן הצד השני, עירא יוצא להגנת פעילותו, ומדגיש את הפעילות החיובית של האיגוד:

אני חושב שהנהלת האיגוד כן עושה מה שחשוב, לא תמיד לשביעות רצון כולם, אף אחד לא מושלם. למשל הנה ראיון שערכתי עם רימון לוי בשביל קריקטור ובו חצי מהזמן הוא העדיף לדבר על מה לא נעשה, אז תוכלו להבין שאם אתם מצטרפים אתם גם מחויבים להזיז דברים.

בעקבות גל המצטרפים החדשים, פנה נשיא האיגוד, רימון לוי, למצטרפים החדשים מכתב מפורט המברך את המצטרפים, ויוצא כנגד ההאשמות שהועלו בכתבה המקורית, ומסכם בקריאה אל המצטרפים החדשים:

‫כמו רבים מכם, שאני מכיר אישית , מניע אותנו הרצון לפעול למען חברה טובה יותר ,‬
‫פתוחה ופלורליסטית. יש מי שאינם מסוגלים לדמיין מצב שאדם יפעל ללא תגמול‬
‫חומרי, וכאשר נתקל בכאלו אינם יכולים אלא להניח שהמניעים שלו נסתרים ואפלים .‬
‫אם הנך שייך לסוג הראשון , אשמח על הצטרפותך לאיגוד, ומקווה לראות אותך יום‬
‫אחד מחליף אותי בתפקידי – שאמנם מלא סיפוק של עשייה , אבל דורש השקעת‬
‫המון מאמץ ואנרגיה .‬

ומה דעתכם?

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות:

12 תגובות

 1. ערןב :

  אפשר לקשר גם לרשומה של טל גלילי: http://www.talgalili.com/?p=1084 שמכילה את כל המכתב של רימון לוי, כולל תשובות (לדעתי, די טובות) לטענות של רועי שלומי, ולא להסתפק רק בפסקה הראשונה של דבריו.

 2. יהונתן :

  אם אפשר רק להוסיף את הלינק לפוסט שלי, שכנראה שכחתם.

  תודה.

 3. עירא :

  תיקונצ'יק: אינני חבר אירגון, ואני אפילו לא זוכר אם בעבר הרחוק הייתי.

  אני נרשמתי יום אחרי שאר המתלהמים כדי לתת איזון ועוד לא קיבלתי את האישור בכתב, כך שאם כבר – טל, רועי, שרון ויהונתן הם חברים ותיקים ממני 🙂

 4. אסכולת הכורסא » יום הבלוגים, יום איגוד האינטרנט, סוגרים את הסמסטר וקצת על ביומטריה ופרטיות :

  […] ע"ש העלו אייטם, גם הוא מצהיב את הסיפור שלא […]

 5. נדב פרץ :

  עירא, יהונתן, ערןב – תודה, תיקנתי.

 6. יובל :

  עירא (3): "אני נרשמתי יום אחרי שאר המתלהמים כדי לתת איזון".

  אני מודה לך הדגמה נפלאה למונח "התלהמות".

  כבוד!

 7. עירא :

  🙂

  כשערב רב (כבוד?) רץ קדימה ומחליט ששום דבר לא בסדר בשלטון המחוצף וצריך הפיכה אזרחית בסגנון גאי פוקס, דקה לפני שמבררים אם כצעקתה, אז אני קורא לזה התלהמות. את הניסוחים בבלוגים של האחרים, לא אני כתבתי, וכשאתה מטווט על מאור עיניו של רימון לוי בלי לשאול אותו אישית קודם מה תגובתו, זו בעיני התלהמות… (אבל יכול להיות שסף הרגישות שלי הוא פחות מ"ישראלי")

 8. יובל :

  עירא (7) – עכשיו זה הרבה יותר ברור. אתה אירופאי רגוע ואנחנו ישראלים מתלהמים. פשוט לא הבנתי את זה קודם. אני מתנצל, כבודו.

  לגופו של עניין, רימון התייחס לטוויט שלי במייל פרטי אליי. באופן מפתיע (!!), הוא לא ראה בו שום התלהמות אלא ענה לעניין, ואז אני עניתי ומאז יש בינינו חלופת מיילים מאוד מעניינת.

  טוב נו, כנראה שהוא "ישראלי" (מרכאות, מרכאות). אם הוא רק היה מעודן כמוך, הוא בטח היה מגלגל עיניים לשמיים בצדקנות מזויפת ומתגולל על אלו שרוצים לשנות דבר מה תוך שהוא מכנה אותם מתלהמים המעוניינים בהפיכה אזרחית.

  (סלח לי אם תגובתי נשמעת באוזניך העדינות כמתלהמת. אתה יודע איך זה עם "ישראלים". מרכאות מרכאות).

 9. עירא :

  הייתי יכול להביא את הציטוטים הספציפיים אבל אז השיחה הזו תצא מהכיוון הענייני שאליו כיוונתי ומעבור למקום אחר. אני לא עושה כאן תחרות טיפוס על עצים, ובטח שאם אמשיך את קו אי ההבנות הנוכחי נאבד את הרספקט ההדדי ושל עוד אחרים שאכפת לי לשמור איתם על יחסים טובים.

  רק לשם השלמות – אני לא מאמין שמי מהקוראים להפיכה באיגוד מתכוונים לרע, רק ביקשתי שיורידו הילוך ויזכרו שרב החיובי על השלילי בפעולו האיגוד הזה, וראינו אילו דברים גרועים קורים בעולם רישומי הדומיינים במקומות האחרים בעולם, או למעשה בכל מקום שבו ניהול משאבים משותפים נעשה ביד אירגון עם אינטרסים כלכליים צרים. פרופורציות זה כל מה שאני מבקש, איגוד האינטרנט אינו נורא כל כך.

 10. עירא :

  צ"ל "בפועלו של האיגוד הזה". אני צריך לישון יותר בלילה 🙂

 11. יובל :

  אף אחד אינו טוען שהאיגוד נורא.

  יש מי שמצביע על ליקויים מסוימים ואחרים מצביעים על דברים שניתן לשפר, או דברים שמחייבים לדעתו הסבר.

  בין זה לבין התלהמות או קריאה להפיכה אזרחית המרחק הוא גדול מאוד והמרחק הזה נוצר בדבריך ולא בדבריהם של אלו שהתייחסו לאיגוד.

 12. עירא :

  כאמור, לא בא לי להגרר למלחמת ציטוטים, זה לא יועיל לאף אחד מהצדדים בדיון.אני לא עושה מכם מפלצות, אל תעשו ממני אדיוט. כמו שאמרו החמישיה הקאמרית "דיל לא נורמאלי, כולם ירוויחו מזה".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.