חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אפליית אתיופים בבתי ספר: זה אפרטהייד

נושאים זכויות אדם, תא אופק ב 30.08.09 6:06

איתי מזרב, חבר תא אופק באוניברסיטה העברית, מזכיר לכולנו איך קוראים להפרדה על רקע גזעית כמו זו שמתבצעת בבתי ספר בפתח תקווה – אפרטהייד.

במשך חיי יצא לי להיתקל לא מעט ביוצאי אתיופיה. אם זה בעת שירותי הצבאי בתור מ"פ בנח"ל שם היו הבנים ממוצא אתיופי לטובים שבחיילי. אם זה תוך כדי עבודתי במשרד הקליטה עם סטודנטים עולים, ביניהם אתיופים רבים ואפילו כאשר בת זוגתי הייתה ממשפחה של יוצאי אתיופיה. למרות שחברי מן העדה האפריקאית רבים הם, איני יכול לומר כי אני "מכיר את האתיופים". הצעד הראשוני להוקעת הגזענות תהיה ההבנה כי אין "אתיופים". יש אברהם יש דירבבאו יש משה  ויש אבטמו. כולנו שונים.

כמאה תלמידים ממתינים ברגעים אלו ממש בעיר פתח תקווה למשרד החינוך שיטיל או לא יטיל סנקציות על בתי הספר שמסרבים לקבלם ללימודים מטעמי "אי התאמה". כאשר אנחנו מסתכלים על אותם ילדים "לא מתאימים" כפי שמגדיר אותם בתי הספר באם המושבות, קשה שלא להבחין בחוט מקשר מאוד בולט המחבר ביניהם. כן, כולם בעלי עור כהה יותר מזה של רוב קוראי המאמר-כולם שייכים למשפחות יוצאי אתיופיה.

אוהב גדול של מדינת ישראל אני. אוהב גדול. אך אם יבקשו ממני להצביע על דבר אחד שאינני אוהב בזו העונה לשם ישראל, דבר אחד שאני אפילו מתבייש בו, אצביע על קליטת העלייה. הרי סביר להניח, ויאשר זאת כל סטטיסטיקאי, שלא יתכן שכל התלמידים שלא מתאימים מבחינה לימודית או התנהגותית הינם שחורים בהתחשב באחוז הנמוך של כהי העור באוכלוסיה. התשובה ברורה, הם לא מתאימים משום הצבע שלהם.  זה לא נגמר בכך. ההתניה של בתי הספר לקבל ילדים אתיופים אליהם הוא יצירת "כיתות קלט" או אם תרצו, כיתות גטו שיהיו רק לילדים אתיופים בהן תבחנה התאמתם לבית הספר. אין זה מספיק שהילדים האתיופים בילו שנים במרכז הקליטה במערכת חינוך בה נמצאים רק תלמידים אתיופים, כעת מחליט בית הספר להמשיך את ההפרדה. ועדי ההורים שמגבים את בתי הספר יכולים להיות רגועים, ילדיהם הלבנים הצחורים והיפים יוכלו ללמוד בבית ספר שמחנך לאפרטהייד, להפרדה גזעית טהורה, חינוך על פי תורת הגזע.

כן גם הם, הילדים מהמשפחות הותיקות בארצנו, נפגעים עיקריים בפרשה עצובה זו. להזכירכם, עברו רק שנתיים מאז ששמענו על הפסקות נפרדות בבית הספר בפתח תקווה והסעות נפרדות לבית הספר. כן חברים, אפרטהייד. אני מניח שחלקכם שואלים את עצמכם איפה שאר התלמידים האתיופים בפתח תקווה. הרי אם רק מאה לא מתאימים, ודאי שהשאר כן נמצאים בבתי הספר ואולי אותם מאה באמת לא מתאימים. מבט על בית הספר "נר עציון" מספק לנו את התשובה. כל 313 התלמידים בבית הספר הזה הם ממוצא אחד-כולם אתיופים. אין ספק, ב"נר עציון" הגזע הוא טהור.

הייתי מספר למנהלי בית הספר "למרחב", “דעת מגינים" ו"דרכי נעם" שמסרבים לקלוט תלמידים שחורים בפתח תקווה על יופיה של העלייה האתיופית, על הציונות האמיתית שהיא מביאה עמה-המזכירה לנו איך אפשר לאהוב את הארץ בלי טיפת ציניות, הייתי מספר להם על הכישורים המדהימים של יוצאי אתיופיה שיצא לי להכיר שהכירותי עמם, על הפוטנציאל שלהם לתרום לחברה הישראלית אבל הרי בכך אחטא בעצמי. אל לנו להתייחס לאתיופים כגוף אחד שהרי גם בתוכם הם נבדלים, שונים, אחרים, הצבע שלהם לא משפיע על מי שהם ומה שהם.

אולי אם נעצור רגע את הריטואל הקבוע שלנו של לא לקבל את השונה ונחשוב שנייה, נזכור שהרי אנחנו סובלים מתסמונת הילד המכה, שהרי כולנו עולים. אולי אם נקבל ונפתח לאחינו כהי העור את הדלת, נזכה לתרומה אמיתית ויפה לחברה הישראלית. אולי אם ביום ה-29 לחודש חשוון בשנה הקרובה, יום חג הסיגד של יוצאי אתיופיה, נעלה לחגוג אם אחינו, נלמד מהם ששכחנו מהי אהבה טהורה לישראל ובירתה לנצח ירושלים.

ההפרדה שמבצעים בפתח תקווה בדור הזה, תוביל להמשך הניתוק, הקרע וחוסר ההשתלבות לתוך הדור הבא. הפחדנות של מנהלי בתי הספר המוזכרים שמובילה אותם לגזענות הטהורה הזאת אינה מתאימה למי שחפץ לנהל מוסד חינוכי. בבית ספר צריך לאהוב, לקבל, לחנך, להצליח, לגדל. במקום זאת בפתח תקווה שונאים, מרחיקים, מקלקלים, נכשלים ומקטינים את הרצון של העדה האתיופית להתאמץ ולהצליח להשתלב בחברה כל כך סגורה.

לועד ההורים שמאמין כי ילדיהם לא צריכים ללמוד לצד ילדים שחורים אצטט את גדול המנהיגים -מרטין לותר קינג: “אנשים בדרך כלל שונאים אחד את השני מפני שהם פוחדים אחד מהשני. הם פוחדים אחד מהשני משום שהם לא מכירים אחד את השני. הם לא מכירים אחד את השני משום שהם לא יכולים לתקשר. הם לא יכולים לתקשר משום שהם מופרדים". חברי באם המושבות-תנו פתח לתקווה, חברו את ילדי העם היהודי יחדיו ושימו סוף לחלום הבלהות של ההפרדה הגזעית בישראל.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. SH :

  האמת היא אחרת לגמרי
  יש פה בעיה כלכלית נטו, נידרשים משאבים גדולים מאד שלא קימים היום על מנת לתמוך בילדים האלו, הצפה של בית ספר בתלמידים חלשים שאף אחדלא באמת יתמוך בהם יוביל להדרדרות מידית של בית הספר, הכי קל ןפשוט לדבר על אפרטייד אבל להלחם על רמת החינוך באמת זאת שאלה שאין לה תשובה אמיתית במציאות שלנו, איך יוכלו הורי ילד ממוצא אתיופי לממן לו מורים פרטיים כפי שממנים הורים ישראלים. זה הנושא האמיתי שמבקש תשובה

 2. צד :

  נו, באמת. על בית הספר להקצות תגבור לילדים מתוך שעות התגבור העומדות לרשותו ואם יש צורך ביותר – לתבוע מהעיריה ומשרד החינוך. אילו היו אומרים זאת מיד עם פרוץ הסערה הדברים היו נראים אחרת. עכשיו זה נשמע כתרוץ מפוקפק.

 3. אהרן לוינשטיין :

  לאתי מזרב ונדב פרץ
  מאוד פופולארי בעת האחרונה "להכנס"
  במנהל בית ספר "שמסרב" לקלוט תלמיד ( במיוחד עם הוא ממוצא אתיופי). האמת הינה אחרת לחלוטין. תי הספר בפתח תקוה עונים על הקריטריונים המדויקים של אינטגרציה בכיתות שלהם. קרי: התמהיל הטרוגני מדויק שבו יש אחוז מסויים של תלמידים מצויינים, טובים, בינוניים וחלשים – ללא כל הבדלי מוצא וצבע וביחד הממוצע הינו טוב. כלומר: ההשגים הלימודיים יהיו ברמה טובה ( ואף למעלה מכך ) עקב השילוב המוצלח.
  משרד החינוך קבע את הכללים הללו והם מגובים בהחלטת ממשלה. התלהמותו הפופוליסטית של ביבי בנושא הינה צינית ובזויה.
  הוא קיצץ בתקציב האחרון 2 מליארד שקל מתקציב נחינוך.
  אל תיתנו לספינים פופוליסטיים לסמא את עיניכם מהתנהלותה המושחתת של הממשלה ומגזילת כספי החינוך באופן שיטתי כל שנה ושנה

 4. צד :

  הבעיה נובעת מדרישת הרבנות לגייר את האתיופים וכחלק מן הגיור ללמוד בבתי ספר דתיים. אחרת יכלו להשתלב גם בחינוך הממלכתי, אלא שהרב עאמר סרב להתיר זאת, גם עם תגבור לימודי יהדות.

 5. איתי מזרב :

  מסכים מאוד עם ציון העובדה לגבי הרבנות. זו אכן הבעיה המרכזית בחינוך האתיופים לטעמי. לכל המגיבים תודה, ובכל זאת אני עומד על כך שמנהל אמיץ-איש חינוך אמיתי, לא נרתע מילדים בגלל מוצאם, הצבע שלהם, רמת המשכל שלהם וכדומה. זה בדיוק מה שקרה בפתח תקווה-שנתיים אחרי שהפרידו את ההפסקות לתלמיידם האתיופים. ירדנו לשפלהמדרגה מבחינה ערכית ומוסרית במדינה הזו-שום תירוץ לא ישכנע אותי אחרת.

 6. גליה :

  לאהרון, אשמח מאוד לשמוע פרטים על מערכת החינוך בפ"ת, אם אתה מכיר ?
  מי שמחמם את הגיזרה ומוציא הודעות פופוליסטיות אינו ביבי, (יש לו מספיק עבודה מבלי להתעסק עם עיריית פ"ת) ויש מי שעושה את העבודה בשבילו : http://www.nirity.com/Clients/hilight/mamadim/page/
  נציגי התנועה הציעו לראש הממשלה להקים קבינט חינוכי, ובענוותם הרבה נציגם יושב בהרכב !
  במקום לעזור לעיריית פתח תקווה -http://news.walla.co.il/?w=/3/1048078 (תקראו עד הסוף) מקצצים כעונש.
  משרד החינוך, השיכון, העליה צריכים להתגייס ולעזור ולא לחפש דרכים לקצץ ולהעניש.

  כאשר התפרסמו הנתונים לגבי בתי ספר מצטיינים, http://news.il.msn.com/article.aspx?cp-documentid=149319759
  לא שמענו את הכל חינוך מתרעמים על כך שכולם פרטיים למחצה וממיינים תלמידים. כך כשמכריזים על "משימה לאומית לקליטת ילדים אתיופים" כדאי לשים לב שהמשימה הלאומית
  מחייבת את כולם גם את דרור אלוני.
  http://www.local.co.il/kfar-saba/42931/article.htm

 7. לכל המגיבים דעות גזעניות :

  חובה וצ ריך לקצץ בתקציבי בתי הספר הפרטים הללו מי הם אשר יקבעו חוקים שכאלו אנו מדינה דמוקרטית ופועלים ע"פ חוק השוויון וכבוד האדם
  אני ממוצא אתיופי נולדתי בארץ ואם ילדי לא היו מתקבלים לבית ספר זה הייתי מבצע תביעה אישית נגד מנהל הבית הספר משרד החינוך ראש הערייה וכל מי שצריך גזענות תיעלם כאשר אנשים יתבעו כי רק דרך הכיס אנשים לומדים ותו לא ……[email protected]!

 8. שמעון מלדה :

  טפשי

  דבריך הם טיפשים וללא ביסוס. מערכות החינוך לא בנויות הצורה מושלמת אך הן מומחיות התחומים הללו הדאר את העבודה לרפי השכל המשרד החינוך 🙂

 9. חמודי :

  אתם מכירים את ישו?

  *** התגובה הכילה דברי נאצה ונמחקה ***
  מערכת עבודה שחורה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.