חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניצן הורוביץ: ועדת התשתיות, עצרי את הפחמית באשקלון

נושאים בריאות ואיכות סביבה ב 19.08.09 6:04

חבר הכנסת ניצן הורוביץ פונה אל הועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) שלא תאשר את הקמת תחנת הכח הפחמית באשקלון

חבר הכנסת ניצן הורוביץ

יום שני 17 אוגוסט 2009

לכבוד

הועדה לתשתיות לאומיות – ועדת המשנה להתנגדויות

רחוב יפו 232, ת.ד 36078

ירושלים

הנדון: התנגדות לתכנית מספר תת"ל 7/4 להקמת תחנת כוח פחמית באשקלון

מכובדי חברי הוועדה,

סוגיית התחנה הפחמית באשקלון היא אחת הגורליות ביותר על סדר היום הסביבתי-חברתי בישראל. היקפי הפרוייקט, עלותו, טווח פעולתו הארוך כל כך, והשלכותיו על חיינו הם בעלי משמעות כבדה עד מאוד.

תחילה לעצם הדיון שלכם בפרוייקט – הקמת התחנה הפחמית מעלה התנגדויות רבות ביותר מצד ארגונים וגופים שונים, כולל הרשויות המקומיות ומשרדי ממשלה (!), וכמובן מצד האזרחים המודאגים עצמם. הלמידה הנדרשת על מנת לדון ולהכריע בסוגיה נרחבת ורבת היקפים כזו היא גדולה מאוד, ואיננה צריכה להיכנס בסד הצר של מסגרת הזמן המוגבלת כל כך של הוועדה לתשתיות לאומיות. עם כל הכבוד לחברי הוועדה, לא ניתן להתמודד עם חומר כה רב ועם התנגדויות כה רבות ומפורטות, ולהגיע להכרעה שקולה ונכונה, באופן בו מתקיימים דיוני הות"ל.

רבים הם הטיעונים כנגד תחנה שכזו. אמנה במכתבי את הבולטים בהם:

  • ראשית, הבריאות. פעילותה של תחנה כוח פחמית מלווה בהכרח בפליטת חומרים מזהמים המהווים סיכון בריאותי לתושבי האזור, וידועים כגורמים לשורת מחלות בדרכי הנשימה, בכלי הדם וכן סוגי סרטן שונים. הוספת שתי יחידות ייצור תגרום לעלייה חדה בכמות החומרים המזהמים הנפלטים לאוויר, ועל כן תעלה את מספר הנפגעים באזור. אגב, העלות הכלכלית של התחלואה הצפויה לגאות עם הוספת התחנה, מוערכת בכ-750 מיליון שקל לשנה. הערכה זו היא של המשרד להגנת הסביבה.

  • הפחם – המשרד להגנת הסביבה קבע מפורשות כי תחנת כח פחמית היא המקור לפליטת מזהם האוויר הגדול ביותר. מנתוני המשרד עולה כי ייצור חשמל בפחם מזהם את האוויר עד פי 11 לעומת ייצור חשמל בגז טבעי, למשל.

המחוייבות הבינ"ל – הקמת התחנה עומדת בסתירה למחויבות העתידית לצמצום פליטת גזי החממה שתוטל על ישראל בועידת האקלים של האו"ם בקופנהגן שתיערך בסוף השנה. מדינת ישראל תחויב בתשלום מס עבור כל טון של גזי חממה שתפלוט לאטמוספירה. הנזק התדמיתי והכלכלי שייגרם לישראל ייפגע בסיכוייה להצטרף ל-OECD, דבר שלכשעצמו טומן הפסדים כלכלים רחבי טווח.

  • חיסכון בחשמל – הקמת התחנה הפחמית מבוססת על נתוני הביקוש לחשמל במשק, העולה משנה לשנה. המדינה משקיעה סכומי עתק בייצור חשמל נוסף, אך כמעט אינה עושה דבר כדי לעודד חיסכון בחשמל. על רקע טענות הממשלה וחברת החשמל כי משק האנרגיה הישראלי מצוי במשבר, יש לצפות ולדרוש מהממשלה להוביל תוכנית חרום לאומית להתייעלות במשק האנרגיה וצמצום הצריכה. צעדים תקיפים לחסכון בחשמל במוסדות ציבור ובמגזר הפרטי יכולים להוביל לחסכון של אחוז ניכר בצריכת החשמל, באופן שיאפשר "לייצר" את החשמל החסר על ידי אי-צריכתו. באופן כזה ניתן לחסוך את הקמת התחנה. אלא שהממשלה דוחה באופן עקבי ובוטה את כל הצעות החוק להתייעלות אנרגטית ולחיסכון.

  • אנרגיה חלופית – מדינת ישראל היא בעלת פוטנציאל עצום להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. השימוש במקורות אנרגיה מתחדשים, במיוחד באנרגיה סולארית ואנרגיית רוח, מהווה יתרון מבחינה סביבתית, כלכלית, חברתית ובריאותית. כיום, מדינת ישראל מובילה בעולם בניצול אנרגיית השמש לחימום מים, ובייצוא פתרונות טכנולוגיים לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, כגון שמש, רוח ואנרגיה גיאותרמית. הקמת תחנה פחמית נוספת היא בבחינת מכת מוות למאמץ המושקע במעבר לאנרגיה חלופית.

לסיכום, אינני רואה כל הצדקה להקמת תחנה נוספת להפקת חשמל מפחם, בעלות אדירה, שתגרום זיהום אוויר קשה לתושבי האזור ולא תתרום משמעותית למשק החשמל אלא רק תגביר את התלות בפחם מזהם ויקר, שישראל מייבאת ממקורות זרים. הקמת התחנה הזו תרחיק את מעבר משק החשמל לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים. פעילות התחנה תביא לנזקים בריאותיים וסביבתיים עצומים, ולראייה התנגדות משרדי הבריאות והגנת הסביבה. לפיכך, אני קורא לוועדה שלא לאשר את הקמת התחנה שתהיה בכיה לדורות.

בברכה,

ח"כ ניצן הורוביץבברכה,

ח"כ ניצן הורוביץ
סיעת התנועה החדשה – מרצ

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.