חגיגות סוף המיתון

העיתונות בארץ ובעולם יוצאת מגדרה בכדי להוסיף סומק ללחיי הקוראים, טמטום למוחותיהם ופתח לארנקיהם. כל אלה על-מנת ליצור אופטימיות שתריץ את ה"עדר" לרכוש עוד ניירות חוסר-ערך
מאת: ק. טוכולסקי


כמו רקדנים צפון קוריאנים ממושמעים המבצעים מהלכי ריקוד מתואמים להפליא בכיכר המרכזית של בירתם, כך גם עיתוני הכלכלה של ישראל. לא יכולים בלי לבצע את מה שמוטל עליהם, פעם אחר פעם חוזרות על עצמן כותרות שלא היו ראויות לעטוף דגים עוד בהיותן טריות ומעלות את התקווה שעידן העיתונות מבזבזת הנייר יגיע אל קיצו, שכן אז לפחות לא עוד עצים יכרתו בשביל לשמש פיזית את הצורך בפרסום זיבורית. בזמן שהבורסה הישראלית, גרורה שדופה של הבורסות בארצות הברית ובאירופה ולא באמת סמל לחוסן כלכלי, מתחילה לרדת. לאחר תום גל האופוריה הראשונית מהבזבוז הבינלאומי הנרחב שנועד להציל את כלכלת העיוועים הניאו ליבראלית, חוזרות עוד כותרות שנשמעות כמו תשדירי פרסומת בדבר סופו של המשבר וסופו של המיתון. העיתונות הכלכלית בחרה להיות כרוז, להיות ערוץ נוסף לשידור פרסומות והציבור נקרא שוב ושוב לרוקן את כיסיו לטובת הבטחת השווא של הבורסה. מעניין מה יקרה אם כשם שתובעים באופן אישי ראשי ערים על בזבוז החורג מן המותר בחוק בעיריותיהם, תינתן לקוראי העיתונים הזכות לתבוע את העיתונאים הכלכליים ששכחו כי מהות תפקידם אינה לפרסם מניות אלא לדווח בלא משוא פנים ולבקר את השיטה כשומרי האינטרס הציבורי.

סוף למיתון!!! כותרת שחוזרת על עצמה לאחרונה בתדירות גוברת והולכת בעיתוני הכלכלה, סימני האביב הכלכלי שיחזיר את העושר והאושר לציבור, שיוריד סוף סוף אש של צמיחה על המדורה הכבה של הקפיטליזם הפיננסי שיחזור ויתניע את שוק ההון הספקולטיבי, שוב בריבית, שוב ללא קשר לאיתנות הריאלית של תעשיות, משקים, חברות ותאגידים. תאוות ההימורים של הציבור היא כמסתבר המנוע החזק ביותר לצמיחה, נכונות להוציא עוד כסף, ציבורי ופרטי ולהמר בבורסה, יזמות למינופים, עליות שערים שמבוססות על התעלמות מנתונים בשטח, הזרמת עוד ועוד הון ציבורי לחור השחור של שוק ההון, כל אלו הצליחו להתניע את הצמיחה ששוב אינה שלילית אלא עומדת על שברי אחוזים חיוביים לשנה במספר כלכלות נבחרות בעולם המערבי.

סוף למיתון!!! האבטלה הגואה בעולם כולו, תוצר של הירידה בכוח הצריכה והאינפלציה הגואה גם היא סביב לגלובוס כתוצאה מירידת ערך הכסף, לא משנות דבר. גם לא העובדה שהנתון המרכזי בעלייה בתוצר היא פרי הגדלת הצריכה הציבורית. הקפיטליזם מוכן בזמן משבר לחגוג הכל. צריכה ציבורית היא דבר מבורך, אלא שצריכה ציבורית שאינה מגובה בהגדלת המקורות העומדים לרשות המדינה יוצרת גרעונות, חובות, אינפלציה, חוסר אמון של הציבור ובקרוב, גם קיצוצים בתקציב וירידה בהוצאה הציבורית שכן מה לעשות המנופאים והקוסמים עוד לא הצליחלו להמציא כלכלה שיכולה להוציא יותר בזמן שמקורות הכנסתה מתמעטים והולכים.

סוף למיתון!!! אז מה אם בזמן שההוצאה של האזרח גדלה והולכת על עוד ועוד שירותים כבריאות וחינוך שהיו פעם באותו עידן מבוזה של מדינת רווחה סוציאל דמוקרטית הוצאות ציבוריות בחלקן המכריע, הכנסתו נשחקת והולכת ויכולתו לצרוך שירותים בסיסיים ומוצרי יסוד הולכת וקטנה? תמיד אפשר להוסיף את המילה מתונה אחרי ציון הירידה ביכולתו של האזרח הרגיל לדאוג מכיסו ההולך ומתרוקן למילוי צרכיו הבסיסיים. המיתון מבחינתם של ספסרי הפרסומות במדורים הכלכליים נגמר.

המיתון אכן מתקרב אל קיצו אולם לא באופן שאליו מתכוונים יחצני רולטת הבורסה וחסידי הכלכלה הניאו ליבראלית צמיחה אמיתית, ושיפור ברמת החיים של כלל האוכלוסייה אינן באופק. המיתון אליו נכנסו בתקופת ניסיון הבלימה של המשבר, בשעה שהקופה הציבורית התרוקנה לטובת הצלת כלכלת מאחזי העיניים, עומד להתחלף בקרוב בשלב הבא של המשבר. הוצאות ציבוריות הולכות וגוברות על קניית מניות וניירות ערך ללא ערך, על סבסוד הבנקים ובעלי ההון בשביל שימשיכו להתקיים, על הגדלת הנטל על הציבור כולו למען שימור השיטה, מביאות גם את הממשלות עמוק אל תוך המשבר. הכסף איבד את ערכו בעולם כולו בסדרה ארוכה של הורדות ריבית, האינפלציה שאפילו הירידה בצריכה לא מסוגלת לדכא והאבטלה הגואה, חוסר יכולתם של לווים ציבוריים ופרטיים לעמוד בהחזרי אשראי, כל אלו יביאו אותנו בקרוב מאוד לשלב הבא. הבום הגדול של סוף 2008, עשוי להחוויר לעומת מה שנראה בסוף 2009 או ב-2010. אי אפשר לטפל במשבר אחד באמצעים שרק מקרבים את המשבר הבא, אי אפשר להתעלם מכשלונה של הכלכלה הניאו-ליבראלית, אי אפשר לעצום עינים לנזקים ששוק ההון גורם לכלכלה הריאלית. המחיר של הטיפול הכושל במשבר הפיננסי ייגבה מכולנו במשבר הבא. לפני מספר חודשים כשרק בלוגרים שמאלנים ואני ביניהם כתבנו על כך, אף אחד לא לקח אותנו ברצינות. עכשיו מצטרפים לנביאי הזעם גם כלכלנים בכירים בעולם כולו וקובעים שבאמצעות עוד אשראי אי אפשר לפתור משבר שנוצר מאשראי ללא כיסוי, ללא טיפול יסודי בכלכלה, ללא זניחת ההבל הקפיטליסטי והשקר הניאו ליבראלי לא יהיה מוצא מהמשבר הכלכלי הגלובאלי.

Tags: , , , , , , ,

One Response to “חגיגות סוף המיתון”

 1. דניאל הגיב:

  הכלכלנים האוסטרים חזו את המשבר בדיוק מהסיבות המצוינות.

  ההתערבות הרגולטורית, באמצעות הורדת שערי הריבית, והדפסת כסף מסיבית (אינפלציה), ניפחו לנו בועה אחר בועה.
  בהתחלה הייתה זו בועת הדוטקומים, שעיוותה את הכלכלה והזרימה הרבה מאוד מהכסף שלנו לידיים של חברות הייטק בועתיות,
  ולאחר מכן, במקום לתת לחברות האלה ליפול, ועולם לחוות מיתון (שיתקן את הכלכלה ויגרום לחברות הכושלות לפשוט את הרגל) – הורידו ריביות שוב פעם, הדפיסו כסף בצורה חסרת תקדים, ויצרו בועה חדשה – בועת הנדלן.

  כעת, כדי "לפתור" את הבעיה, ממשיכים באותה פשיעה כלכלית שהביאה אותנו למשבר.
  יצירת אשראי זול בריבית מלאכותית, שמגדילה את היצע הכסף, מייצרת אינפלציה, ומנפחת בועות בשוק הנדלן והבורסה.

  הכלכלן פיטר שיף,
  שהיה היה בין הבודדים לחזות את משבר הסאב פריים, ואת האופן שבו ישפיע על כל הכלכלה, מסביר את העניינים בצורה יפה מאוד בהרצאה שנתן בפני מהנדסים מגוגל.
  http://www.youtube.com/watch?v=tU8jCa_dKTM
  וכאן אפשר לראות איך הוא חזה את המשבר:
  http://www.youtube.com/watch?v=2I0QN-FYkpw

  לצערי, המסקנות ש"שוק ההון" אשם, הן בגדר התעלמות מהבעיה.

  הבנקים המרכזיים, באמצעות יצירת אינפלציה, "משכרים" את הכלכלה. הדפסת כסף חסרת רסן מייצרת עיוותים בכלכלה, ומונעת מאנשים להשקיע את כספם בצורה חכמה.

  לא השוק החופשי הביא לנו את המשבר, אלא ההתערבות הממשלתית והמונופול הממשלתי על יצירת כסף.

  כשהייתי ילד, ההורים הסבירו לי שכסף לא גדל על העצים, ושאי אפשר סתם לייצר כסף.
  מסתבר אבל שזה בדיוק מה שהממשלות עושות.
  הן מדפיסות כסף יש מאין, מאפשרות לבנקים (בשיטת בנקאות הרזרבה) לייצר כסף דיגיטלי מהאוויר (מבלי שאי פעם היה להם את הכסף הזה), ומכריחות אותנו, על פי חוק, לקבל את הכסף הזה כ"הילך חוקי".

  אדם שצופה בדולר הולך ומתרסק בארה"ב, כתוצאה מהדפסת דולרים חסרת תקדים של הבנק המרכזי, לא יכול להחליט שאינו משתמש בדולרים יותר. המדינה והחוק מכריחים אותו לעשות זאת.
  הדבר היחידי שהוא יכול לעשות בסביבה כזו, הוא לחפש להשקיע את הכסף שלו, כדי לא לאבד את הערך שלו. ה"כורח" הזה להשקיע את הכסף או לאבד את הערך שלו, הוא שיוצר לנו בועות.

  וברגע שהבנק המרכזי מפסיק את האינפלציה(שהוא עצמו יצר) – הבועה מתפוצצת.

  אני מקווה שברור לכולם ש"אינפלציה" איננה "עליית מחירים".
  עליית מחירים היא רק התופעה הנלווית לאינפלציה.
  אינפלציה היא הגדלת כמות הכסף, שמורידה את הערך שלו.
  ככל שיש יותר שקלים בשוק, ככה כל שקל הופך לפחות "נדיר", והערך שלו יורד.

Leave a Reply