חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדים זרים בחקלאות – נחתם הסכם העסקה ארוך טווח

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 12.08.09 6:01

נחתם הסכם ארוך טווח בין התאחדות חקלאי ישראל לבין הממשלה בנוגע להעסקת עובדים זרים בחקלאות בחמש השנים הקרובות.  חיים חדד, מרכז תחום העובדים הזרים בהתאחדות חקלאי ישראל: הגעת העובדים מצילה את העונה החקלאית הקרובה

 

בימים הקרובים יגיעו לארץ 2000 עובדים תאילנדים לעבודה במשקים חקלאיים. הגעת העובדים התאפשרה בעקבות הסכם ארוך טווח שנחתם בין התאחדות חקלאי ישראל לבין הממשלה בנוגע להעסקת העובדים הזרים בחקלאות בחמש השנים הקרובות.

מזכיר ארגון מגדלי הפרחים, חיים חדד, המרכז את תחום העובדים הזרים בהתאחדות חקלאי ישראל, אמר שמתחילת 2009 לא התאפשרה כניסה לארץ של עובדים תאילנדים במקום העובדים שסיימו את תקופת עבודתם ולכן נוצר מחסור בעובדים. מתן האישורים לכניסת העובדים לארץ מצילה את החקלאים מנזקים כבדים שהיו עלולים לקרות אם היינו נכנסים לעונה החקלאית הקרובה ללא די עובדים.

מתן אישורי הכניסה לארץ היא בשורה טובה לאלפי העובדים התאילנדים שחיכו "על המזוודות" לקבלת ההיתרים מאחר ועבודתם בארץ היא מקור פרנסה מרכזי של משפחותיהם.

לאחרונה ביקר בארץ שר העבודה התאילנדי שהבטיח שממשלתו תעשה מאמץ למנוע תופעות של ניצול עובדים ותשלום עמלה מופרזת על ידי עובדים תמורת הגעתם לארץ.

ההסכם להעסקת העובדים הזרים בחקלאות נחתם בתום מו"מ ארוך שניהל מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן בסיוע שר החקלאות, שלום שמחון. הוא יוצר מתווה מסודר שכולל הפחתה מדורגת של מספר העובדים לאורך כחמש שנים ובמקביל עידוד של הרחבת השימוש בטכנולוגיות חוסכות כוח אדם בחקלאות.

לדברי חדד, ההסכם מעניק לחקלאים ודאות בנוגע למספר העובדים שיעמדו לרשותם בשנים הבאות ומאפשר להם לתכנן בצורה בטוחה יותר את ההשקעות במשקים.

 

אופיר אבסלנדר – "רוני חסיד דוברות ויחסי ציבור"

 

פורסם לאחרונה באתר עבודה שחורה

עקרונות להסדר העסקתם של מהגרי עבודה בישראל

משטרת ההגירה: יד אחת מגרשת ילדים, והשניה מיבאת עובדים זרים

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  כבר כמה שנים שבארץ אין שום מחסור בעובדים לחקלאות, יש עודף עובדים והראשונים שנפלטים הם עובדים ישראלים בעיקר נשים ערביות וצעירים המעוניינים לשלב עבודה עם לימודים. שנה שעברה הייתה שנת שמיטה, השנה הייתה שנת בצורת, היקף השטח המעובד קטן, יותר ויותר משקים קטנים נסגרים לטובת חוות גדולות, אין שום מחסור בפירות או ירקות או בעובדים שיקטפו אותם והתאחדות חקלאי ישראל הלוביסטית של בעלי החוות וקבלני העבדים ממשיכה להציף את המשק בישראל בעובדים זרים מיותרים. טמטום חסר פשר.

 2. מעוז :

  ידיעה מוזרה (ויחצ"נית).
  כמה עובדים "סיימו את עבודתם"? האם במקום אלפיים העובדים שמגיעים, יגרשו אלפיים אחרים? האם ה"מאמץ למנוע תופעות של ניצול עובדים ותשלום עמלה מופרזת על ידי עובדים תמורת הגעתם לארץ" נשא פרי, או שהעובדים האלה עדיין יהיו מנוצלים? האם הם יהיו קשורים בהסכמי כבילה, שעשויים להביא לניצולם בארץ ולכך שכשיבקשו לעזוב את המעביד, הם יהפכו לבלתי חוקיים ויגורשו?

  אשמח מאוד לשמוע את תגובת הכותב לשאלות האלה.

 3. הסכם בין מי למי?? :

  מלבד הדברים שנאמרו למעלה, טקסט היחצנות הזה (וחבל שהכותב מוזכר רק בסופו) מסתיר בלשון יפה את הבעיה הגדולה מכל – ההסכם הוא בין הממשלה ובין נציג מעסיקים, העובדים אינם צד בהסכם. מדברים ומחליטים עליהם אבל לא ביחד איתם.

  השרירים של השרים על החקלאים ברורים לכל – מכסות עובדים זרים, מכסות מים…

  השרירים של החקלאים על השרים ברורים פחות – התפקדות מאורגנת בעבודה ובבית היהודי (ולא פחות מזה בקדימה במרצ – שנמצאות באופוזיציה).

  מכיוון ששמחון וגם הח"כ לשעבר וילן הגיעו למעמדם הפוליטי בזכות אותם החקלאים, אין כאן הסכם שהוא שקול כוחות בין צד א' לצד ב' (כמו שמתרחש במו"מ בין הממשלה לעובדים או בין הממשלה למעסיק, למשל ערוץ 10). אלו שני כוחות שמושכים בדיוק לאותו כיוון, וכל היתר הוא מילים יפות וספין של יחצנים.

  אני מקווה שטוכולסקי, שמכיר מקרוב את החלופה של עידוד ישראלים לעסוק בחקלאות (חלופה שהוקצה לה תקציב גדול, שנותר בכספת) יכתוב משהו על כך.

 4. יונתן :

  טמטום כלכלי ופוליטי.

  מבחינה כלכלית-לא חסרים מובטלים כשירים לעבודה,אפשר להכרז על חקלאות כעבודה מועדפת למובטלים כמו שעשו לחיילים ולתת מענקים נכבדים למובטלים שיעבדו בחקלאות בסך חצי מהקצבאות הם מקבלים היום או הסדרים דומים,עדיף לעודד עבודת ישראלים מאשר לשלם קצבאות אבטלה וכן אני עבדתי בעברי גם בחקלאות ויודע במה זה כרוך.

  מבחינה פוליטית-הממשלה נותנת תחמושת תעמולתית לצווחני "שיטת הדלת המסתובבת" ומזינה במו ידיה את השקר שבכך.
  לא שאין נבלות שגוזרים קופוןם אבל המניע העיקרי להקצבת פרק זמן ושאר מגבלות נועד למונוע מצב שבו אנשים יושבים כאן 20 שנה ומפתחים זכות לאזרחות,הרווח של כל מיני סוחרי עבדים הותא תוצאה אבל לא גורם וההבדל הזה חשוב.

  מבחינות נוספות-עוד 4\5 שנים אותם עובדים יעלמו כשיצטרכו לחזור לבתיהם ויטרו לזרם העובדים הלא חוקים הנמצאים כאן,עוד 10 שנים נדרש לתת להם פרס על כך בצורת אזרחות או תושבות קבע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.