חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ידיעות אחרונות – מתגייס בשנית למלחמה במשתמטים

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 11.08.09 6:00

ידיעות אחרונות, שוב, פרסם את דירוג בתי-הספר הקרביים והמשתמטים ורביב נאוה, בבלוגו "המקרר", שוב, התעצבן. לא מדובר בתחקיר עיתונאי אלא בעיתונות מגויסת לבושה מדי ב'

 

"מבחן הקרביות וההשתמטות" שפורסם בידיעות אחרונות ביום שישי האחרון הוא השלב האחרון, בינתיים, בקמפיין "נגד ההשתמטות". את דעתי על הקמפיין המכוער הזה ועל הנזקים שהוא גורם כבר כתבתי לפני שנה וחצי, כאשר יד"א פרסמו את אותו הדירוג בדיוק. במקום לחזור על הכול עוד פעם,  אתם מוזמנים לקרוא ולהשאיר שם את הכוכבים האדומים שלכם. אני, מיותר לציין, לא חוזר בי מאף מילה שכתבתי אז, אבל הפרסום הנוסף הוא הזדמנות לדיון מחודש ב"קמפיין ההשתמטות", בנסיבות שבהן הוא נוצר ובאינטרסים שעומדים מאחוריו. ובעיקר, מדוע המסע התקשורתי-צבאי הזה הוא כל-כך פסול ומסוכן.

יותר משהפרסום הזה אומר משהו על בתי-הספר שמוזכרים בו, הוא מעיד על התקשורת הישראלית, על צה"ל ועל מה שהם חושבים על תפקידה של החברה האזרחית בישראל.

העיתון המוביל במדינה ואנשי תקשורת בכירים חברו לצבא לקמפיין-כזב שאין בינו לבין טובת המדינה וביטחונה ולא כלום. זהו קמפיין בזוי, המבוסס על הוקעה של קהלים שלמים ועל תמונת מציאות מופרכת לחלוטין.  העובדה שהפרסום האחרון מתעטף באצטלה "מדעית" כביכול, של דירוג סטטיסטי, לא משנה את זה. שיטת הדירוג נעדרת שקיפות לחלוטין. מישהו באכ"א החליט שמתגייס לקרבי שווה X נקודות, מתגייס לתפקיד תומך לחימה שווה Y ותפקיד מנהלה שווה Z. אה כן, חשוב להזכיר שהציון המשוקלל המסתורי "לקח בחשבון גם את נכונותם של מתגייסים שאינם בעלי פרופיל גבוה למצות את יכולותיהם על-אף המגבלות הגופניות". מה שאין סיכוי שהציון המשוקלל הביא בחשבון הוא את מספר בעלי הפטור המבקשים להתגייס בכל זאת שנדחו ע"י צה"ל מסיבות שונות, רגע לפני שהוקעו כ"משתמטים".  מי אנשי המקצוע שערכו את הדירוג הזה?האם הוא עומד באמות מידה סטטיסטיות? האם הוא מתבסס על מחקרים ממקומות אחרים בעולם? ובכלל, כולם באכ"א ג'ובניקים, לך תסמוך עליהם…

מכיוון שלא מדובר כאן בתחקיר, אלא בעיתונות מטעם הצבא – יוסי יהושוע והעורכים שלו ביד"א מקבלים מצה"ל לא רק את הנתונים אלא גם את הפרשנות שלהם. במצוות המפקדים מאכ"א הם מבליטים את מסגור "תל-אביב המשתמטת" מול "הפריפריה המתגייסת". בחינה של הנתונים מראה שאם כבר, מדובר בהיפך המוחלט. ת"א היא ממש לא המוקד המרכזי של ההשתמטות. הפריפריה החברתית, המעמדות הסוציו-אקונומיים הנמוכים, הם אלה עם אחוזי הגיוס הנמוכים יותר. במקומות שבהם המדינה משתמטת מחובותיה לאזרחים, יש פחות התגייסות לשירות משמעותי. זה צפוי, זה טריוויאלי וזה גם מה שמלמדים הנתונים של אכ"א – אם לא אונסים אותם. מגדיל לעשות איתן הבר שמוסיף ענף חדש לאולימפיאדת הפטריוטיות – מספר הצל"שים. בתל-אביב, הוא מתאונן, מצאתי רק צל"ש אחד.  תראו כמה יש במקומות אחרים מספר צל"שים הוא מדד  אמין בערך כמו דירוג בתי-הספר של צה"ל ובכל מקרה, אני מאחל מכאן גם לתנועה הקיבוצית, מכורתי, וגם לידידי הדתיים-הלאומיים כמה שפחות צל"שים במלחמה הבאה.

להמשך קריאת הפוסט הכנסו למקרר

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. נועם :

  אם כבר אתה מזכיר את ה"פריפריה החברתית" בעניין הגיוס אז חשוב מאוד שגם תזכור איפה בדיוק הם משרתים, ואיפה ה"תל אביבים" משרתים.

  בתל אביב יש את תפיסת או הסיירת או הניירת כשתל אביבי ממוצע יודע טוב מאוד איך להגיע למודיעין, לקריה או בכלל להשאר אזרח. השכבות החלשות לרוב מתגייסות לגולני, גבעתי וכפיר.
  בגבעתי לא תמצא תל אביב "צפונבוני". בזמן שה"פריפריה החברתית" קורעת את התחת בשביל שבתל אביב יהיה טוב, דווקא התל אביבי מהמעמד החברתי העדיף שיכול להרשות לעצמו כלכלית לחיות כלוחם חוזרת יומיות במקרה הטוב.

  לדעתי בגדודים אפשר לראות באמת את הפער החברתי העצום.

 2. ג' :

  אם תחבר את ה"סיירת ניירת" לזכאות לתעודת בגרות : http://cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/FA9C7364-EA6B-4A6C-B831-
  תבין למה הפערים בגדודים כל כך בולטים.
  ההתגייסות הפרסומית נועדה לשמר את המוטיבציה לגיוס קרבי. ברור שגם אם ירצו "נערי הפריפריה" להגיע לניירת, ללא קב"א גבוהה הם לא יגיעו.
  http://www.shavuz.co.il/recruit/article.asp?artid=2194&secid=715

  למשל : הקב"א הנדרשת ללוחם בשייטת נמוכה המקב"א הנדרשת לקורס חובלים או למודיעין. (הנתונים נכונים ל 1982 :)- יחד עם זאת התדמית של לוחם בשייטת גבוהה משל חייל במודיעין בקירייה. התדמית לא תעזור לחייל בשייטת להמשיך ללימודים אקדמאים וקריירה בהייטק אבל היא משמרת את המוטיבציה לגיוס קרבי. לכן הכתבות יותר מאשר כוונתן "להוקיע קהלים מסויימים" מטרתן לטפח אגו של "קהלים אחרים" כדי שלא יראו את האמת המסתתרת מאחורי הנתונים.

 3. דניאל :

  נו, לא הגיע הזמן לצבא מקצועי?

  כן, יהיו כאלה שמשרתים וכאלה שלא,
  אבל אלה שישרתו יתוגמלו היטב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.